بیوگرافی کامل مارتین فریمن (Martin Freeman) از کودکی تا به امروز

نام: مارتین فریمن (مارتین جان کریستوفر فریمن)

متولد: 8 سپتامبر 1971

سن: 47 سال

محل تولد: آلدرشات، بریتانیا

قد: 169

شغل: بازیگر

وضعیت تاهل: متاهل

بیوگرافی مارتین فریمن

مارتین فریمن یک بازیگر بریتانایی است که در پروژه های هالیوودی شرکت می کند. نقش دکتر واتسون در سریال شرلوک” (Sherlock) اقتباسی از داستان شرلوک هولمز توسط BBC در حرفه بازیگری او یک نقطه عطف بود. پس از آن بود که پروژه های بریتانیایی و آمریکایی به او پیشنهاد شد.

مارتین فریمن در سری فیلم های “هابیت” (The Hobbit) نقش باگینز هابیت را برعهده داشت، که از رمان فانتزی جان رونالد رئول اقتباس شده و به وقایع پیش از “ارباب حلقه ها” (The Lord of the Rings) می پردازد. او همچنین به فیلم های دنیای مارول نیز پیوسته و نقش مامور حکومتی را ایفا می کند.

مارتین فریمن در یک خانواده بزرگ پرورش یافت. نمی توان گفت کودکی شادی داشت، اما آنقدر قوی بود که بتواند رویای خود را به حقیقت تبدیل کرده و مشهور شود.

او در 8 سپتامبر 1971 در شهر کوچک همپشایر به دنیا آمد. به عنوان پنجمین فرزند خانواده در بین بحث های خانواده بزرگ شد. زمانی که کودک بود پدر و مادرش از هم جدا شدند. تصمیم براین شد که مارتین در کنار پدرش بماند. زمانی که زیر 10 سال داشت پدرش براثر سکته قلبی درگذشت. سپس به نزد مادرش بازگشت، به مدرسه کاتولیک رفت و تصمیم گرفت به صحنه تئاتر برود.

در 15 سالگی یک بازیگر با استعداد بود و در اجراهای تئاتر شرکت می کرد. هرچقدر بیشتر با دنیای تئاتر آشنا می شد علاقه اش به آن افزایش می یافت. در زمان اتمام مدرسه، می دانست که می خواهد به مرکز تئاتر برود. او آکادمی سلطنتی شعر و درام، یکی از بهترین مراکز تئاتر انگلستان را انتخاب کرده بود و رویایش به حقیقت تبدیل شد. با دریافت دیپلم به یک بازیگر حرفه ای تبدیل شد و به دنیای بازیگری ورود پیدا کرد.

فیلم های او

مارتین فریمن ظاهر ساده ای داشت که در کنار جثه ریزنقش اش او را ناامیدتر می کرد. کارگردان های سینما او را به عنوان یک سوپرمن یا کازانووا نمی دیدند. در سال 1997 با بازی در نقش های فرعی در چند فیلم حضور یافت. در سال 2000 هیچکس مارتین فریمن را نمی شناخت. در آن زمان در کمدی “کتاب های سیاه” (Black Books) حضور یافت. پس از مورد توجه واقع شدن با پیشنهادهای بیشتری مواجه شد. فیلم های دیگر او عبارت اند ازکمدی “اداره” (The Office)، درام تاریخی “چارلز دوم: قدرت و احساس” (Charles II: The Power & the Passion) و پروژه های دیگر. در سال 2005 مارتین فریمن برای اولین بار در حرفه بازیگری خود در فیلم “راهنمای مسافران مجانی کهکشان” (The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy) نقش اصلی را ایفا کرد. سپس در فیلم های “فداکاری” (Dedication)، “همگی باهم” (The All Together)، “پیدایش” (Nativity) و غیره.

مارتین فریمن در کتاب های سیاه

اما این سریال “شرلوک” بود که او را مشهور کرد. یک اثر اقتباسی مدرن از سر آرتور کانون دویل که فریمن نقش دکتر واتسون را ایفا کرد. داستان در لندن مدرن رخ می دهد و دکتر واتسون درباره ماجراجویی های همسایه اش شرلوک هولمز یک وبلاگ مشهور دارد. فریمن در سن 40 سالگی این نقش را دریافت کرد. بنابراین از یک بازیگر معمولی به دستیار مهم شرلوک هولمز (بندیکت کامبربچ) تبدیل شد.

این سریال علاوه بر این که یک اثر اقتباسی است، سبک خاصی هم دارد. فصل های این سریال در سه قسمت و هر دو سال یک بار پخش می شوند (هر قسمت یک فیلم سینمایی کامل است). فصل اول در سال 2010 پخش شد از آن زمان بازی در فیلم های پرفروش به او پیشنهاد می شود. مارتین فریمن در فیلم “هابیت: یک سفر غیرمنتظره” (The Hobbit: An Unexpected Journey) نقش بیلبو باگینز را ایفا کرد. جالب اینجاست که بیلبو باگینز مانند دکتر واتسون یک نویسنده و راوی بود. از آنجاییکه هابیت ها قد کوتاه هستند بنابراین قد این بازیگر هم در انتخاب این نقش تاثیرگذار بود.

مارتین فریمن در فیلم پیدایش

مدت ها بود که این بازیگر انتخاب شده بود و هیچکس بهتر از مارتین فریمن از پس آن برنیامد. این اثر برای زمانی انتخاب شد که مشغول کار بر روی “شرلوک” بود. کارگردان به خاطر او برنامه زمانی خودش را سه ماه به تعویق انداخت. دومین فصل شرلوک در ژانویه 2012 اکران شد. گویا این بازیگر مشغول کار در هابیت بود. در سال 2013 و در سری دوم “هابیت: برهوت اسماگ” (The Hobbit: The Desolation of Smaug) حضور یافت. نقش دکتر واتسون جایزه بفتا را برای او به ارمغان آورد و حضور در “هابیت” شهرت او را افزایش داد.

مارتین فریمن در نقش هابیت

در سال 2014 در آخرین سه گانه هابیت، “هابیت: نبرد پنج سپاه” (The Hobbit: The Battle of the Five Armies) حضور یافت و در درام “فارگو” (Fargo) نقش اصلی را به دست آورد. در سال 2014 مجددا به نقش دکتر واتسون بازگشت. در فصل سوم همسرش آماندا ابینگتون به گروه ملحق شد و نقش ماری را ایفا کرد. سری سوم کمی ضعیف بود و واکنش تماشاگران را برانگیخت.

مارتین فریمن و بندیکت کامبربچ

با این حال عوامل هنوز این سریال را تعطیل نکردند. این سریال امتیاز بالایی دریافت کرد و بین طرفداران محبوب شد، اما فعالیت های دیگر به تعویق می افتاد. آنطور که عوامل سریال در مصاحبه ها اعلام کردند بازیگران اصلی در هالیوود نقش آفرینی کرده و با وجود برنامه پرمشغله بندیکت کامبربچ و مارتین فریمن، ساخت قسمت های دیگر دشوار بود. فصل چهارم در سال 2017 اکران شد.

زندگی شخصی

او زندگی ساده ای دارد، غذای ساده خورده و گوشت مصرف نمی کند، زیرا گیاهخوار است. مارتین فریمن زندگی شخصی را به نمایش نمی گذارد. در اینستاگرام صفحاتی به نام او وجود دارد اما هیچکدام صفحه طرفداران او نیستند.

مارتین فریمن و آماندا ابینگتون

مارتین فریمن برای مدت زمان طولانی ازدواج شادی داشت. او در سی سالگی با آماندا ابینگتون آشنا شد. او در مصاحبه ها این روز را بهترین روز زندگی خود می داند. متاسفانه هر رابطه شاد و سالمی یک روز به پایان می رسد. مارتین و آماندا در صحنه فیلم “فقط مردان” (Men Only) باهم آشنا شدند و از هم خوششان آمد. در سال 2005 فرزند اول شان جو به دنیا آمد و چهار سال بعد دخترشان گریس. مارتین یک پدر و همسر نمونه بود.

مارتین و آماندا به طور قانونی ازدواج نکرده بودند زیرا آن را مهم نمی دانستند. پروژه های مشترک آن ها عبارت است از: همراه با فینکل ها (Swinging with the Finkels)، بدهی (The Debt)، رابینسون ها ()The Robinsons و همگی باهم (The All Together). سریال شرلوک به مارتین شهرت جهانی بخشید و در فصل سوم با آماندا همبازی شد. او نقش همسر او، ماری واتسون را ایفا کرد. قسمت دوم بر ازدواج شخصیت ها تمرکز داشته که البته در حقیقت رخ نداد.

مارتین و آماندا در مصاحبه ها اعلام کرده اند که از همکاری و همبازی شدن باهم لذت می برند و هر لحظه کنار هم بودن شان بسیار ارزشمند است. با این حال در 22 دسامبر 2016 جدایی شان را اعلام کردند. در این باره هیچ شایع و توجیحی وجود ندارد. مارتین فریمن در جایی گفته که آماندا همیشه یکی از بهترین دوستان و عشق او خواهد بود که تا پایان عمر به او احترام می گذارد.

مارتین فریمن در امروز

در سال 2016 مارتین فریمن در فیلم معروف دنیای مارول، “کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی” (Captain America: Civil War) حضور یافت. در این فیلم نقش یک جاسوس را ایفا کرد، گرچه نمی دانست این نقش قهرمان است یا ضدقهرمان. این نقش فرعی بود. پس از اکران این فیلم گفته شد که این بازیگر در فیلم دیگر مارول، “پلنگ سیاه” (Black Panther) حضور خواهد یافت. همچنین، در سال 2016 و 2017، در درام “استارت آپ” (StartUp) نقش یک مامور اف بی آی را اجرا کرد.

فیلم شناسی

 • عشق حقیقی – Love Actually – 2003
 • راهنمای مسافران مجانی کهکشان – The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy – 2005
 • پسر دختر را میبیند – Boy Meets Girl – 2009
 • شرلوک – Sherlock – 2010-2017
 • هدف طوفانی – Wild Target – 2010
 • همراه با فینکل ها – Swinging with the Finkels – 2011
 • هابیت – The Hobbit – 2012-2014
 • فارگو – Fargo – 2014
 • دزدان دریایی! گروهی از ناجورها – The Pirates! Band of Misfits – 2012
 • کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی – Captain America: Civil War – 2016
 • استارت آپ – StartUp – 2016-2017

تصاویری از مارتین فریمن


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم