10 فیلم برتر تاریخ درباره سوسیالیسم

سوسیالیسم یک سیستم اقتصادی است که بین کمونیسم و سرمایه داری قرار داشته و به دنبال ساختاری است که در بین مردم برابری و عدالت را برقرار کند. در این ساختار عده ای مشخصی از مردم باید وظیفه تولید، توزیع و تجارت کالا را برعهده بگیرند. فیلم های سوسیالیسم ممکن است این ایده را ترویج نموده یا شکاف های موجود در این سیستم اقتصادی را نشان دهند.

اغلب فیلم های سوسیالیسم در نیمه قرن بیستم و بین جنگ های جهانی اول و دوم ساخته شدند. این فیلم ها معمولا جلوه هنری چندانی ندارند و بیشتر جنبه شعارگونه و تبلیغاتی آن ها مهم است. در این جا می خواهیم 10 فیلم سوسیالیسم برتر را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. محیط اداره – Office Space – 1999

یکی از بهترین کمدی های دهه 90 درباره سه همکار که از ساعت 9 تا 5 در اتاقک های خود کار می کنند، تا اینکه یک روز تصمیم می گیرند قیام کرده و این شرایط را عوض کنند. شخصیت های جالب و به یاد ماندنی در کنار شیوه جالب روایت بدون ساختار باعث می شود که در انتهای فیلم پیام مشخصی وجود نداشته باشد. بنابراین در پس داستان یک موضوع مهم را به نمایش می گذارد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر تاریخ سینما با موضوع کوری (نابینایی)


9. قصر مرد – Man’s Castle – 1933

یک درام عاشقانه با بازی لورتا یانگ و اسپنسر تریسی درباره زنی که به همسر ضدزن، خوش گذران و مردسالار خود اجازه می دهد هرکاری انجام دهد، به شرط اینکه او را تنها نگذارد. یک فیلم شیرین و احساسی درباره تاثیر یک جامعه بحران زده در زندگی خصوصی افراد، به خصوص مرد داستان.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر تاریخ سینما با محوریت جنگ ویتنام


8. اشتروشک – Stroszek – 1977

یک فیلم به کارگردانی ورنر هرزوگ، دارای عناصر سورئال، تاریک و طنز، درباره جمعه سرمایه داری آمریکا، درباره یک خواننده خیابانی و دوست دختر فاحشه ای که به امید یک سرزمین رویایی برلین را ترک می کنند و به ویسکانسین می آیند. گرچه آمریکا شرایط مالی خوبی را نشان نمی دهد، با این حال هرزوگ در مصاحبه ها اعلام کرده بود که قصد داشت رویای آمریکایی را به رخ بکشد و نمی خواست بر روی هیچ ساختار اقتصادی دست بگذارد. شخصیت های داستان در ویسکانسین به همان اندازه درد می کشند که در برلین، بنابراین گویی چیزی تغییر نمی کند.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر تاریخ سینما با محوریت CIA (سازمان سیا)


7. بادی که کشتزار جو را تکان می‌دهد – The Wind That Shakes the Barley – 2006

یک فیلم درباره حوادث واقعی پشت پرده جنگ استقلال ایرلند که بلافاصله پس از اکران جایزه نخل طلا را از آن خود نمود. داستان از یک جنگ داخلی آغاز شده و سپس به این جنگ منتهی می شود، اما کارگردان بدون طرفداری از یک جبهه جنگ میان برادر با برادر و انسان با انسان را نشان می دهد که در نهایت هردو بازنده اند. فیلم در عین احساسی بودن مانند یک مستند است و به همین دلیل وقایع تاریخی را به درستی نشان می دهد.

همچنین بخوانید: لیست برترین فیلم های اکشن تاریخ سینما با محوریت شخصیت زن


6. رزم ‌ناو پوتمکین – Battleship Potemkin – 1925

تنها فیلم شعارگونه ای این لیست که هم اهمیت سینمایی دارد و هم پیام رسانی. داستان درباره گروهی از لشکریان است که تحت تاثیر ایدئولوژی انقلاب روسیه علیه فرمانده شان انقلاب می کنند. مهم ترین نکته این فیلم درخشش کشتار اودسا است که هم از لحاظ مفهومی کامل است و هم از لحاظ هنری. همانطورکه گفتیم این فیلم در صدد انتقال پیام اجتماعی بود و به همین دلیل بسیاری از دیالوگ ها غیرواقعی و فیلمنامه ضعیف است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های تاریخ سینما درباره خودکشی و مرگ


5. رزا لوکزامبورگ – Rosa Luxemburg – 1986

یک اثر زندگی نامه ای درباره یکی از برترین متفکران سوسیالیست تاریخ، رزا لوکزامبورگ، که شاید برخی تفکرات او را اصلا درک نکنند و آنها را از آن مارکس و ارنست بدانند. رزا به خاطر سخنرانی های مسلط، مقالات تفکربرانگیز و فعالیت های انقلابی خود شهرت داشت و به دنبال تغییر بود. گفته می شود رهبرانی مانند او، کارل لیبکنشت و لئو یورجیگیز یک حزب آلمانی به نام اسپارتاشیست خلق کردند که مانع ترویج استراتژی کمونیست در اروپا شد. شاید وقایع فیلم صادقانه نباشد اما بحث های سیستم اقتصادی به خوبی به نمایش درآمده است.

همچنین بخوانید: برترین فیلم های ساخته شده درباره اعتیاد به الکل


4. مرد مرمرین – Man of Marble – 1977

یک فیلم از فیلمساز لهستانی، آندری وایدا، درباره جنبه هایی از یک شخصیت که مانند تمام فیلم های اینچنینی از مشکل عدم وجود انسجام رنج می برد. چنین فیلم هایی به جای بزرگنمایی یک یک شخصیت یا تفکر جنبه های دیگر یک تفکر را نشان می دهد. مرد مرمرین نتیجه تلاش فیلمساز برای دانستن یک مفهوم است. درنتیجه مردی به نمایش درمی آید که قهرمان مردم است و در کنار همراهانش می ماند و به وحدت کارگردان ایمان دارد. در این میان شخصیت این مرد به تدریج به نمایش درآمده، اعمالش حقیقی شده و چگونگی استفاده از دولت برای آموزه های خود را نشان می دهد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های تاریخ سینما درباره زندگی موسیقی دان ها


3. چه – Che – 2008

گرچه عنوان فیلم شما را به یاد چگوارا، انقلابی کوبایی می اندازد، اما این اثر یک اثر حماسی دو بخشی است که بیشتر شبیه یک اثر جنگی است تا یک اثر زندگی نامه ای. این یک نقص نیست زیرا توانسته انقلابی را که به کشور شوک وارد کرد به خوبی نشان دهد و در این میان، اجرای زیبای بنیسیو دل تورو در نقش چگوارا، وقایع انقلابی بخش اول را نشان داده و سپس به بخش عاطفی دوم می رود. سبک فیلم مستندگونه است و پیام خود را به خوبی نشان می دهد. چگوارا موضوع اصلی فیلم است و کارگردانی شخصیت محور استیون سودربرگ آن را ثابت می کند. اما فیلم بیشتر درباره یک جنبش است، مبارزه برای هدف، نه قهرمانی که علیه شرایط شورش کرده است.

همچنین بخوانید: معرفی 22 فیلم برتر درباره سفر در زمان که باید ببینید


2. خوشه های خشم – The Grapes of Wrath – 1940

عجیب است فیلمی که در سال 1940 اکران شد، هنوز وقایع آن حقیقی به نظر می رسد. فیلم درباره داستان خانواده ای است که پس از فقر و بی خانمانی سرزمین خود را ترک می کنند. در دوره رکود اقتصادی، شنیده می شود که در کالیفرنیا شغل فراوان است و خانواده به این شهر دور می روند. در این میان با چالش های این خانواده و یکی از اعضای آن که در گذشته محکوم بوده است، آشنا می شویم. در این میان خانواده سعی دارند به هر قیمتی در کنار هم بمانند. هنری فوندا در نقش اصلی اجرای درخشانی داشته و کارگردانی جان فورد نیز بی نقص است.

همچنین بخوانید: 25 فیلم برتر سینما درباره اختلال چند شخصیتی


1. عصر جدید – Modern Times – 1936

داستان کنایی از یک سیستم فاسد که گرچه درباره آن  حرفی زده نمی شود، اما به خوبی به نمایش درمی آید. چارلی چاپلین در این کار استاد است و به همین دلیل هنوز هم برترین می باشد. سینمای او، مخصوصا آثاری چون “پسربچه” (The Kid)، “روشنایی های شهر” (City Lights) و “دیکتاتور بزرگ” (The Great Dictator)، شخصیت های فاسد جامعه مانند یک پلیس فاسد، یک ثروتمند چاق، یک مرد مست و غیره را با نگاهی کاریکاتورمانند نشان می دهد. شخصیت اصلی این فیلم ها ترامپ است. در عصر جدید چاپلین نقش مردی را ایفا می کند که از کارخانه اخراج شده و در شرایطی به دام می افتد که فقر و بیکاری انسان در دوره رکود بزرگ و مشکلات سیستم های دولتی ضد-سوسیالیست، را نشان می دهد.

همچنین بخوانید: به مناسبت آغاز سال نو میلادی: معرفی 20 فیلم زیبا درباره کریسمس


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (6)

بستن فرم

 1. A

  آبان 21, 1399

  توی مورد 7 به جای برادر نوشته شده بردار

  پاسخ

 2. آرمان

  آبان 20, 1399

  بعد از اون اتفاقی که برای جانی دپ هیچ واکنشی نمیدهید فمینیست نما ها

  پاسخ

 3. masterpeace

  شهریور 17, 1399

  این زیر مطلب هایی که زیر فیلم های معرفی شده گذاشتین خیلی بی ربط و مسخرست شما دارید میگید تاریخ سوسیالیست پس کار ما با جماهیر شوروی و… نه نگاهی نقادانه به سیستم سرمایه داری در آمریکا چون فیلم عصر جدید چاپلین این طور است درضمن اگه شما با سرمایه داری مشکل دارید لازم نیستش که آمریکا رو به سرمایه داری محکوم کنید چون تو آمریکا نظام سیاسی لیبرالیسم و دموکراسی هستش و سرمایه داری فقط وجوهات اونها رو تایین میکنه

  پاسخ

 4. kia

  تیر 25, 1398

  سلام.
  فیلم مردمرمرین ساخته آندره وایدا کارگردان لهستانی است و نه هلندی .

  پاسخ

  • عباس در پاسخ به kia

   تیر 25, 1398

   سلام کیا جان،
   بله درسته مقاله اصلاح شد، ممنون 🌹

   پاسخ