بیوگرافی کامل جت لی (Jet Li) از کودکی تا به امروز

نام: جت لی

متولد: 26 آوریل 1963

سن: 55 سال

محل تولد: پکن، چین

قد: 168

شغل: بازیگر، مربی هنرهای رزمی، قهرمان ووشو

وضعیت تاهل: متاهل

بیوگرافی جت لی

جت لی یک بازیگر چینی و سنگاپوری، ورزشکار و هنرمند رزمی کار است که پس از حضور در فیلم های رزمی به شهرت رسید. او در فیلم های آسیایی و هالیوودی مانند “بوسه اژدها” (Kiss of the Dragon)، “نترس” (Fearless)، “بی مصرف ها” (The Expendables) غیره حضور یافته است.

کودکی و جوانی

لی لیانجی (نام واقعی او) در مرکز چین، پکن، به دنیا آمد. او پنجمین و جوان ترین کودک یک خانواده بزرگ بود. زمانی که لیانجی دو ساله بود، پدرش ناگهان از دنیا رفت و خانواده از هم پاشید.

جت لی در کودکی

لی زمانی که هشت ساله بود به مدرسه رفت. درس مورد علاقه او در مدرسه فیزیک بود. در تابستان پس از کلاس اول، لی به همراه همکلاسی ها به اردوی ورزشی مدرسه رفت و با ورزش رزمی ووشو آشنا شد. پس از اتمام اردو مربی گفت تنها لی می تواند این ورزش را ادامه دهد. بنابراین لی نه تنها هرروز این ورزش را تمرین کرد بلکه به جنبه روحی آن نیز توجه نمود.

در سن نه سالگی در مسابقات ملی ووشو شرکت کرد و برنده شد. این موفقیت باعث شد از مدرسه خارج شده و تمام زمانش را به مبارزه، رقابت و موفقیت های ورزشی اختصاص دهد.

جت لی در کودکی و نوجوانی

دو سال بعد یکی از اعضای تیم ملی بود که در مسابقات قهرمانی ایالات متحده شرکت کرد و آنقدر درخشید که تحسین شخص رئیس جمهور، ریچارد نیکسون را برانگیخت. اما این مسئله ذهنیت لی را تغیر دهد و متوجه شد مردم عادی در ایالات متحده دوست ندارند به مردم چین آسیب بزنند.

پس از بازگشت به خانه درر قهرمانی ملی شرکت کرد و در دو قسمت برنده شد: رقابت های چند دوره و دائو. بهترین مربیان کشور سنسی او بودند. در یک سال در پنج قسمت صاحب جایزه شد، گرچه رقبای لیانجی بزرگسال بودند.

بین سال های 1976 و 1979، لی جوایز و مدال های رقابت های مختلف را دریافت کرد. در سال 1977، لیانجی در تیم ووشو به تور جهانی رفت و مهارت خود را نشان داد. هدف این تور معروف کردن هنر رزمی ووشو در کشورهای دیگر بود. لی در این کار بسیار موفق بود.

پنج سال بعد، فیلم شناسی لی آغاز شد و توجه جهانیان را به هنرهای رزمی معطوف کرد.

فیلم های او

چانگ هسین ین کارگردان با دیدن مهارت ووشو در کنترل بدن خود او را به بازیگری دعوت کرد. این فیلم درباره یک مربی هنرهای رزمی بود. این فیلم که لیانجی با نام جت لی در آن حضور داشت، “معبد شائولین” (The Shaolin Temple) بود. داستانی درباره یک پسر یتیم که به معبد راهبه های شائولین آورده شد.

جت لی در معبد شائولین

این فیلم در سال 1982 اکران شد و به موفقیت رسید. بنابراین کارگردان به سرعت سری دیگر آن را با نام “معبد شائولین ۲: بچه‌ها از شائولین” (Kids From Shaolin) در سال 1983 تولید کرد. سری سوم “معبد شائولین ۳: هنرهای رزمی شائولین” (Martial Arts of Shaolin) بود که در سال 1986 اکران شد.

پس از مدتی فاصله گرفتن از سینما در سال 1991 با فیلم مهم “روزی روزگاری در چین” (Martial Arts of Shaolin) به روی پرده سینما آمد و نقش یک قهرمان چینی به نام ونگ فی-هونگ را ایفا کرد. این فیلم موفق بود و با ساخت دو فیلم دیگر در دو سال، به یک سه گانه تبدیل شد.

جت لی در افسانه فونگ سای-یوک

در سال 1993 فیلم “افسانه فونگ سای-یوک” (The Legend of Fong Sai-Yuk) برای تمام علاقه مندان به فیلم های هنگ کنگی به یک اثر افسانه ای تبدیل شد. در سال بعد بازسازی این فیلم توسط بت جت لی، بروس لی، ساخته شد. این فیلم “مشت افسانه ای” (Fist of Legend) نام داشت و داستان “خشم اژدها” (Fist of Fury) را تکرار می کرد.

جت لی چهره اصلی سینمای آسیا شد و همیشه نقش شخصیت های مثبت را ایفا می کرد. در سال 1944 در فیلم اکشن هنگ کنگی “بادیگاردی از پکن” (The Bodyguard from Beijing) حضور یافت. جت لی نقش یک بادیگارد حرفه ای را برعهده داشت که برای محافظت از دختری که تنها شاهد قتل مافیا بود، استخدام شد. این بادیگارد باید با یک گروه مبارزین نبرد می کرد.

جت لی در مشت افسانه ای

در سال 1995 در فیلم اکشن هنگ کنگی “مامور اجرا” (The Enforcer) حضور یافت. در این فیلم، یک داستان اکشن آسیایی با درام خانوادگی ترکیب می شود. جت لی نقش یک مامور مخفی پلیس را اجرا می کند. به همین دلیل نمی تواند به اندازه کافی در کنار همسر بیمار و پسرش باشد. او تنها برای رقابت پسرش می آید و سپس ناپدید می شود. او باید در گروه ضد فعالیت های تروریستی مبارزه کرده و از انفجار پیشگیری کند.

جت لی در بادیگارد پکن

در سال 1996 لی در فیلم اکشن هنگ کنگی “ماسک سیاه” (Black Mask) حضور یافت. این بازیگر نقش تسوی چیک را ایفا کرد که در سینمای مدرن “ابرقهرمان ماسک پوش” نامیده می شد. تسوی چیک محصول یک آزمایش نظامی است، یک سرباز اسبق که درد را حس نمی کند. چیک پنهان شده و زندگی یک آزادی خواه را تجربه می کند، اما زمانی که متوجه می شود مجرمین راه یافته به شهر سربازان اسبق هستند، ماسک سیاه می پوشد تا همکاران پیشین خود را متوقف کند.

جت لی در ماسک سیاه

در اواخر دهه 90 جت لی با دو چالش بزرگ مواجه شد: به هالیوود دعوت شد و برای اولین بار نقش منفی به او پیشنهاد شد. با این حال در فیلم کمدی اکشن “اسلحه مرگبار ۴” (Lethal Weapon 4) نقش واش سینگ کو را ایفا نمود. سپس بازی در فیلم “ببر خیزان، اژدهای پنهان” (Crouching Tiger, Hidden Dragon) به او پیشنهاد شد اما به دلیل بارداری همسرش دوست داشت پیش او بماند و نقش را رد کرد. بازی در فیلم “ماتریکس” (Matrix) هم به او پیشنهاد شد اما معتقد بود حتی رزمی کاران معمولی هم می توانند در یک فیلم گرافیکی اجرا کنند. گرچه او در این دو فیلم افسانه ای شرکت نکرد اما مهارت ها و استعداد بازیگری اش بر کسی پوشیده نیست.

جت لی در فیلم رومئو باید بمیرد

در سال 2000 در فیلم اکشن آمریکایی که با الهام از فیلم های رزمی ساخته شده بود حضور یافت. در این فیلم که “رومئو باید بمیرد” (Romeo Must Die) شاهد یک کلیپ چهار دقیقه ای از فرار از زندان جت لی هستیم که با نگهبان ها مبارزه کرده و پایش به سقف گیر می کند. او نقش پسر رئیس مافیای چین در آمریکا را نشان می دهد. این شخصیت می خواهد جنگ خونین میان گانگسترها را پایان بخشیده و در شهر صلح برقرار کند.

جت لی در فیلم روزی روزگاری در هند و چین

فیلم های موفق دیگر او عبارت اند از: بوسه اژدها، “یک” (The One)، “زاده برای مرگ” (Cradle 2 the Grave)، “روزی روزگاری در چین و آمریکا” (Once Upon a Time in China and America) و غیره. جت لی در فیلم چینی “قهرمان” (Hero) و فیلم های درام “دنی سگه” (Danny the Dog)، “اقیانوس بهشت” (Ocean Heaven) و “نترس” حضور یافت.

جت لی در فیلم یک

در سال 2007 در فیلم اکشن “جنگ” (War) در نقش یک شخصیت بحث برانگیز حضور یافت. این بازیگر چینی نقش قاتل یک مامور اف بی آی و خانواده اش را ایفا کرد. شخصیت او به همراه شخصیت جیسون استاتهام قسم خورده بودند که انتقام مرگ دوست شان را می گیرند. اما در میان این مبارزات به این نتیجه رسیدند که همه چیز آنگونه که تصور می کردند نیست.

در سال 2008 در فیلم اکنش هنرهای رزمی به نام “قلمروی ممنوعه” (The Forbidden Kingdom) در کنار جکی چان حضور یافت. در همان سال در سری فیلم های “مومیایی: مقبره امپراتور اژدها” (Mummy: Tomb of the Dragon Emperor) درباره ماجراجویی های باستان شناسان و مومیایی ها، حضور یافت. شخصیت او، امپراتور اژدها زنده شده و می خواهد جهان را نابود کند.

جت لی و جکی چان

دو سال بعد فیلم “بی مصرف ها” (The Expendables) اکران شد و این فیلم حتی پیش از اکران هم محبوب بود. این فیلم استالونه فضای دهه 80 و 90 را احیا کرد و تمام ستارگان این ژانر در کنار هم قرار گرفتند. در سال 2012 “بی مصرف های 2” و در سال 2014 “بی مصرف های 3” اکران شد.

جت لی در بی مصرف ها

در سال 2016 در فیلم فانتزی “لیگ خدایان” (League of Gods) نقش اصلی را برعهده داشت. یک امپراتور دیوانه می خواهد بر شیاطین غلبه کند و برای اینکار باید توسط اژدهای سیاه تسخیر شود. اما شیاطین می خواهند جهان را تسخیر کنند. سه شخصیت می توانند اژدها را شکست دهند و برای شکست اهریمن باید شمشیر جادویی را بیابند. او در همان سال در فیلم اکشن “نترس” حضور یافت که بیوگرافی یک قهرمان هنرهای رزمی به نام هو یوانجیا را نشان می دهد.

جت لی در نترس

در ژانویه 2016 در دنیای اینترنت شایعه شد که جت لی در سومین سری فیلم های سه ایکس با عنوان “سه ایکس: بازگشت ژاندر کیج” (xXx: Return of Xander Cage) در کنار وین دیزل حضور می یابد. اما به دلایل نامشخص پروژه را ترک کرد و دانی ین جایگزین او شد.

زندگی شخصی

اولین ازدواج جت لی در سال 1987 با هوانگ چیونگ بود که مانند جت لی در تیم ووشو حضور داشت و در کنار لی در فیلم “معبد شائولین” شرکت کرد. این زوج دو دختر داشتند اما تنها سه سال در کنار هم ماندند.

این بازیگر در سال 1999 مجددا ازدواج کرد. این بار بازیگر هنگ کنگی، نینا لی چی همسر او شد و دو دختر دیگرشان جین و جدا به دنیا آمدند.

جت لی و همسرش

جت لی در خیریه فعال است و سفیر صلح صلیب سرخ چین محسوب می شود. او به بودای تبتی اعتقاد دارد. ووشو را فرصتی برای احیای روانی و دفاع شخصی می داند و به نظر هنر رزمی آسیایی در مقابل انتقادات تسلیم نمی شود. طرفداران معتقدند این نتیجه گیری به دلیل تفاوت اندازه بدن جت لی و بازیگران آمریکایی است. قد جت لی 1.68 و وزن او بین 60 تا 70 کیلوگرم است که از نظر استانداردهای هالیوودی ریزاندام است.

جت لی و دخترانش

در سال 2004 جت لی با دخترانش برای تعطیلات به مالدیو رفته بود که سونامی آسیای جنوب شرقی آغاز شد. در این زمان تصور می شد این بازیگر از دنیا رفته است اما مشخص شد در زمان نجات دخترش از لابی هتل پایش صدمه دید.

براساس روزنامه های سنگاپوری در سال 2008 تابعیت سنگاپور را دریافت کرد و در این شهر خانه ای به ارزش 14 میلیون دلار خرید، اما نه نمایندگان این بازیگر نه اداره مهاجرت هیچ کدام این موضوع را تایید نکردند.

جت لی در امروز

در سال 2018 جت لی 55 ساله شد و شاید امروز تمام طرفداران او را نشناسند. در مه عکسی از او در شبکه های اجتماعی دیده شد که او را مسن و بیمار نشان می داد. طرفداران نگران شدند و رسانه ها نیز در این باره اغراق کردند.

سپس مشخص شد این نگرانی ها بی مورد است زیرا طبق نظر سخنگویان وی حال او خوب است. آن ها در مصاحبات اعلام کردند جت لی بیماری خاصی ندارد.

با این حال مدیربرنامه او اعلام کرد که از پرکاری تیروئید رنج می برد که البته بیماری خطرناکی نیست. پرکاری تیرئید متابولیسم را تغییر داده و ضربان قلب را تند می کند. برای مثال، در سال 2013 در برنامه استعدادیابی شرکت داشت و به نظر می رسید چاق شده است. سپس اعلام کرد به دلیل درمان نمی تواند تمرین فیزیکی داشته باشد.

پس از شایعات دیگر درباره بیماری او، جت لی تصمیم گرفت در فیبوک با هواداران صحبت کند. از همه تشکر کرد که نگران حالش هستند و گفت که عالی است. همچنین اعلام کرد که به دنبال پروژه های جدید است.

جت لی حساب اینستاگرام دارد و تا ژانویه 2018 در آن پست می گذاشت اما به دلایل نامعلوم دیگر از آن استفاده نمی کند. از آخرین تصاویر پیداست که تغییر کرده. کچل کرده، عینک می زند و کلاه بیسبال به سر می کند. احتمالا این تغییر ظاهری به شایعات دامن زده است.

در سال 2017 در فیلم کوتاه “نگهبانان هنرهای رزمی” (Guardians of Martial Arts) حضور یافت و درباره آن در اینستاگرام پست می گذاشت. او در این پروژه از جک ما، میلیاردر چینی، نقش اصلی را برعهده داشت. داستان درباره مردی است که می خواهد با نمایندگان هنرهای رزمی مختلف مبارزه کند. تونی جا، دانی ین، جکی وو جینگ، نااتاشا لیو بوردیزو و هنرمندان اکشن دیگر در این بین بودند. تمام بازیگران به طور رایگان در این فیلم حضور داشتند زیرا می خواستند هنر رزمی را به عنوان شیوه ای برای سلامت عمومی نشان دهند.

جت لی در نگهبانان هنرهای رزمی

برای طرفداران جت لی این فیلم بسیار باارزش است زیرا بازهم نقش یک مبارزه را ایفا کرده است. با این حال او هنوز هم مانند جوانی مراقب سلامت فیزیکی اش است. در فیلم “لیگ خدایان” هم مبارزات چندانی نداشت و با این حال مورد توجه مخاطبین قرار گرفت.

همچنین در مه 2018 مشخص شد که در بازسازی فیلم اکشن “مولان” (Mulan) نقش امپراتور چین را برعهده دارد. این فیلم قرار است در 27 مارس 2020 اکران شد.

فیلم شناسی

 • معبد شائولین – Shaolin Temple – 1982
 • روزی روزگاری در چین – Once Upon a Time in China – 1991
 • فونگ سای-یوک – Fong Sai-yuk – 1993
 • بادیگارد پکن – The Bodyguard from Beijing – 1994
 • مأمور اجرا – The Enforcer – 1995
 • ماسک سیاه – Black Mask – 1996
 • رومئو باید بمیرد – Romeo Must Die – 2000
 • بوسه اژدها – Kiss of the Dragon – 2001
 • اربابان جنگ – The Warlords – 2007
 • قلمروی ممنوعه – The Forbidden Kingdom – 2008
 • مومیایی: مقبره امپراتور اژدها – Mummy: Tomb of the Dragon Emperor – 2008
 • بی مصرف ها – The Expendables – 2010
 • اقیانوس بهشت – Ocean Heaven – 2010
 • نترس – Fearless – 2016
 • لیگ خدایان – League of Gods – 2016

امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم