بهترین فیلم های کری گرانت که دوستداران سینمای کلاسیک نباید از دست بدهند

بدون شک کری گرانت یکی از برترین ستارگان عصر طلایی هالیوود است که هم ظاهر جذابی دارد و هم استعداد بازیگری و کمدی و به همین دلیل در هالیوود به اوج رسید. گرانت به عنوان یکی از برترین بازیگران استعداد طنز داشته و خودش را چندان جدی نمی گیرد. یک بازیگر توانا، جنتلمن حقیقی و جذاب که در اینجا می خواهیم 12 فیلم برتر او را معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


12. آرسنیک و تور کهنه – Arsenic and Old Lace – 1944

فیلمی به کارگردانی فرانک کاپرا براساس فیلم جوزف کسلرینگ به همین نام، که داستان درباره موتیمر بروستر، با بازی گرانت است، که با وجود تمسخر ازدواج عاشق همسایه دوران کودکی اش الین شده و با او ازدواج می کند. با ملاقات با خانواده اش متوجه شده که عمه هایش قاتل سریالی بوده و مردان مجرد را به قتل میرسانند. برادرش تدی دیوانه بوده و خود را تئودور روزولت می داند، برادر دیگرش جاناتان شبیه هیولای فرانکنشتاین  و یک قاتل است. در این داستان طنز موتیمر می خواهد به شرایط تسلط داشته و در عین نجات برادرش تدی درباره حضور جاناتان پلیس ها را آگاه کند. پوچی شرایط و حماقت پلیس ها طنز ماجرا را به وجود می آورد. گرانت اجرای زیبایی داشته و با این فیلم خود را به عنوان یکی از برترین بازیگران طنز نشان می دهد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر تاریخ سینما با محوریت CIA (سازمان سیا)


11. میمون بازی – Monkey Business – 1952

فیلمی به کارگردانی هاوارد هاکز با اجرای کری گرانت، جینجرز راجرز و مریلین مونرو که رابطه گرانت و راجرز زیبا بوده و مریلین و گرانت هم مانند یک زوج ایده آل و سنتی هستند. خاطرات کودکانه شخصیت ها عناصر طنز فیلم را خلق کرده و یکی از جالب ترین صحنه ها بازی گرانت به عنوان سرخپوست ها برای کودکان است. این نقش برای مردی که به ندرت خود را جدی می گیرد یک نقش ایده آل است و او نقش دکتر بارنی را ایفا کرد که در ظاهر یک دانشمند جدی و در باطن یک کودک است.

همچنین بخوانید: 9 فیلم برتر پل نیومن که هر سینما دوستی باید ببیند


10. منشی همه کاره او – His Girl Friday – 1940

همکاری دیگر کری گرانت و هاوارد هاکز براساس نمایشنامه صفحه اصلی بن هچ و چالز مک آرتور، که گرانت نقش والتر برنز ویراستار مورنینگ پست را ایفا می کند. او با سپردن گزارش یک آدم ربایی می خواهد ازدواج همسر سابقش را به هم بزند. در این نقش دلمان برای گرانت می سوزد و دائما می خواهد برای نامزد همسر قبلی اش هیلدی جانسون مشکل درست کند. اما در نهایت همه چیز حل شده و برنز و هیلدی با توافق برای ازدواج مجدد به نیاگرا بازمی گردند. اما برنز که شغلش را به ازدواجش ترجیح می دهد می خواهد به آلبانی برود و گزارش تهیه کند. یک اجرای زیبا و طنز درباره تلاش های برنز برای ازدواج با هیلدی. این فیلم نشان دهنده توانایی بازیگری اوست.

همچنین بخوانید: برترین فیلم های ساخته شده درباره اعتیاد به الکل


9. معما – His Girl Friday – 1963

ترکیبی از کمدی و تریلر که برای کری گرانت ساخته شده بود. او در این فیلم با آدری هیپورن همبازی شده و نقش یک مامور دولتی را ایفا می کند که هویت های مختلفی داشته و با شخصیت هیپورن، رجینا، که همسرش مامور سیا است و طلای جنبش مقاومت فرانسه را دزدیده، همکاری می کند. او به رجینا کمک می کند تا در مقابل جنبش های مختلف که به دنبال طلا هستند ایستادگی کند. گرانت توانست توانایی کمدی خود به عنوان یک بازیگر را ثابت کند. یکی از زیباترین فیلم های کارنامه او که حقیقتا لذتبخش است.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتری که داستان آن ها فقط در 1 روز اتفاق می افتد


8. خانه قایقی – Houseboat – 1958

کری گرانت در نقش تام وینترز و سوفیا لورن در نقش سینزیا زاکاردی از جمله بازیگران این فیلم هستند. در اینجا شاهد مثلث عشقی وینترز، سینزیا و همسر پیشین وینترز یعنی کارولین هستیم. یک فیلم زیبا که در ابتدا زوجین نسبت به احساسات شان مطئن نبوده و پس از اتفاقات خاصی تام و سینزیا ازدواج کرده و فرزندان ازدواج قبلی وینترز سینزیا را به عنوان مادر قبول می کنند. سوفیا لورن زیبا در کنار گرانت درخشیده و ارتباط شان دیدنی است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های تاریخ سینما درباره زندگی موسیقی دان ها


7. تعطیلات – Holiday – 1938

فیلمی به کارگردانی جرج کوکر و حضور گرانت در نقش جانی کیس که عاشق جولی ستون، دختر یک بانکدار ثروتمند شده است. اما لیندا ستون، خواهر جولیا هم عاشق جانی است. اوج داستان زمانی است که لیندا از بند پدر رها شده و عشق خود به جانی را ابراز می کند. یک اثر کمدی رمانتیک خوش ساخت که هم در اجرا زیباست و هم در کارگردانی.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر زک افران که باید ببینید


6. حقیقت تلخ – The Awful Truth – 1937

فیلمی به کارگردانی لئو مک کاری، برنده جایزه اسکار بهترین کارگردان، که گرانت نقش جری ونرینر و ایرن دان نقش همسرش لوسی را برعهده دارد. داستان درباره زوجی است که پس از آگاهی درباره عدم صداقت شان طلاق می گیرند. اما هنوز همدیگر را دوست داشته و روابط یکدیگر را خراب می کنند. این خرابکاری ها عناصر طنز فیلم را به وجود اورده و باعث می شود که به عشق هم پی ببرند و به هم برگردند. یکی از بهترین اجراهای گرانت که استعداد طنز خود را ثابت کرد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های جورج کلونی که می توان چندبار تماشا کرد


5. داستان فیلادلفیا – The Philadelphia Story – 1940

همکاری دیگر کری گرانت با جرج کوکر که بازهم شاهد همبازی شدن گرانت و کاترین هپورن پس از فیلم تعطیلات هستیم. تریسی لرد (هپورن) ثروتمند از دکستر (گرانت) طلاق می گیرد زیرا زیاد الکل نوشیده و علایق او را دارا نیست. اما در آستانه ازدواجش دکستر به زندگی او مجددا وارد شده و همه چیز را بهم می ریزد. خانواده اش از حضور دکستر استقبال کرده و یکی از دوستان او به نام مایک هم می خواهد توجه تریسی را جلب کند. اکنون تریسی بین سه مرد، دکستر، مایک و نامزدش جرج گیر کرده است. زمانی که جرج پس از دیدن تریسی و مارک پس از مسموم شدن تریسی شخصیت او را زیر سوال می برد از جر جدا می شود. اکنون که تریسی به ضعف های خود پی برده با ازدواج با دکستر موافقت می کند. گرانت به مردی تبدیل می شود که به شخصیت خود بیشتر بها داده و مشکلات شان حل می شود. اجرای گرانت در این فیلم بیننده را هیجان زده می کند.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر تام هنکس که باید تماشا کنید


4. فقط فرشتگان بال دارند – Only Angels Have Wings – 1939

همکاری دیگر هاوارد هاکز و کری گرانت که یکی از بهترین فیلم های هاکز محسوب می شود. داستان درباره گروهی از خلبان ها در شهر تخیلی بارانکا است که باید نامه ها را تحویل بدهند. جف کارتر شخصیت گرانت است که بسیار نترس بوده و کارش را به خوبی انجام می دهد. جین آرتور نقش بونی لی را ایفا می کند که از جف خوشش می آید اما نمی تواند حسش را بروز دهد. علاقه جف به او زمانی مشخص می شود که یک سکه با دو شیر انداخته و می گوید اگر شیر آمد بونی باید با او بماند. بنابراین بونی به علاقه او پی می برد. گرانت احساسات و دشواری های کاری یک خلبان را به خوبی نشان داده و این شخصیت را زنده می کند.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر تاریخ سینما با موضوع کوری (نابینایی)


3. پرورش بیبی – Bringing Up Baby – 1938

یکی دیگر از فیلم های هاوارد هاکز که همکاری دیگر گرانت و کاترین هپورن محسوب می شود. گرانت نقش دیوید هاکسلی باستان شناس را ایفا می کند که نمی تواند استخوان گونه ای که مشغول ساخت آن است را یافته، در این شرایط باید ازدواج کند و همچنین از خیره موزه هم حمایت کند. اما با دیدن سوزان ونس (کاترین) در یک مسابقه گلف همه چیز تغییر می کند. ونس آزاد او را با کارمند باغ وحش اشتباه گرفته و در رشد ببرش بیبی از او کمک می خواهد . آن دو عاشق هم شده، استخوان پیدا شده توسط سگ سوزان دوباره گم می شود و ببر هم فرار می کند و با ببر سیرک اشتباه گرفته می شود. این اشتباهات طنز این کمدی را بیشتر کرده واوج داستان هم اعتراف سوزان و دیوید به عشق شان است.

همچنین بخوانید: 8 فیلم برتر ایمی آدامز که باید تماشا کنید


2. بدنام – Notorious – 1946

همکاری گرانت با آلفرد هیچکاک، پدر تریلر و وحشت، نتیجه بخش بوده و در این تریلر مشخص است. اینگرید برگمن، کری گرانت و کلاد رینز از جمله بازیگران فیلم هستند. گرانت نقش تی.آر.دولین را بازی می کند که جاسوس است و گرچه گرانت هرگز در نقش منفی بازی نکرد اما این نقش خاکستری ترین شخصیت اوست. او با وجود عشق با آلیشیا، شخصیت برگمن، بسیار سرد است. همچنین به یک مرد کمک نکرده و او را رها می کند تا توسط نازی ها مجازات شود. اگر تا به اینجا استعداد  طنز او را ثابت کردیم، در این فیلم نشان می دهیم که در فیلم های جدی هم موفق بود و توانست یکی از آثار موفق هیچکاک را خلق کند.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر تاریخ سینما با موضوع سونامی (Tsunami)


1. شمال از شمال غربی – North by Northwest – 1959

یکی از بهترین همکاری های گرانت و هیچکاک که گرانت نقش راجر تورنهیل را ایفا می کند که به عنوان مدیر تبلیغات با جرج کپلن اشتباه گرفته می شود. یک سازمان مرموز به دنبال کپلن است و پای یک فیلم هم در جریان است. تورنهیل از این جریان زنده مانده و به کمک قانون این سازمان را برملا می کند. گرانت نقش یک فرد جدی، باهوش و حقیقی را برعهده داشته که در عین حال زندگی را جدی نمی گیرد. گویا گرانت برای این نقش ساخته شده بود زیرا در این فیلم اجرای زیبایی داشته و این فیلم را به یکی از برترین آثارش بدل می کند.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم برتر برادران کوئن که نباید از دست بدهید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. اشکان

    آبان 27, 1399

    فیلم to catch a thief رو فراموش کردید

    پاسخ