لیست بهترین فیلم‌های تاریخ سینما که تنها در یک اتاق فیلمبرداری شده‌اند

یک اتاق فضایی است که با تمام وسایل و افراد درون آن تعریف می‌شود. یک فیلم با توجه به مضمون خود می‌تواند گاهی هراس برانگیز باشد و احساس ترس و ناامنی را در ما بیدار کند. یک فیلم می‌تواند به ما این امید را القا کند که بتوانیم مرزهای آن را کنار بزنیم. یک اتاق می‌تواند از آنچه که در مغز خود تصور کرده‌ایم گسترده‌تر بوده و داستان‌های مختلفی را به نمایش بگذارد. در اینجا برترین فیلم‌هایی که در یک اتاق یا چند لوکیشن محدود ضبط شدند را به شما معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


13. قتل عام – ۲۰۱۱ – Carnage

انسان‌های بالغ همیشه خود را از کودکان و نوجوانان عاقل‌تر و متفاوت‌تر در نظر می‌گیرند، مخصوصا اگر نقش والدین را بر عهده داشته باشند. “کریستوف والتس”، “کیت وینسلت”، “جودی فاستر” و “جان سی ریلی” در این فیلم نقش والدین دو پسر به نام‌های “زاخاری” و “ایتان” را بازی می‌کنند که در یک دعوای بچه‌گانه به یکدیگر آسیب رسانده‌اند و حالا این والدین سعی دارند تا تصمیم درستی در این باره بگیرند.

تمام داستان فیلم در یک خانه جریان دارد و داستان فیلم به طرز شگفت‌انگیز و جالبی تنها در چهار لوکیشن مختلف اتفاق می‌افتد؛ اما این امر نه تنها باعث کسالت‌بار بودن فیلم نمی‌شود، بلکه هنر کارگردان و بازی تماشایی هر یک از بازیگران، این ویژگی را به امری جذاب تبدیل کرده است. “قتل عام” اثری فاخر از “رومن پولانسکی” (Roman Polanski) است و این نکته را به ما یادآور می‌شود که اتفاقات به ظاهر ساده و کوچک زندگی می‌توانند تاثیر عمیقی بر شخصیت و نگاه ما به زندگی داشته باشند.


12. مدفون – Buried – 2010

داستان یک راننده کامیون (رایان رینولدز) که در یک تابوت بیدار شده درحالی که تنها یک چراغ قوه، یک گوشی که شارژش در حال اتمام است و کمی منفذ برای تنفس دارد. این فیلم ترس، وحشت و اضطراب را در شما بیدار می کند.

همچنین بخوانید: اگر به فیلم های شکافته (Split) و شیشه (Glass) علاقه دارید، این 12 فیلم را از دست ندهید


11. باجه تلفن – Phone Booth – 2002

این فیلم دقیقا فیلمی در یک اتاق نیست بلکه به این سوال پاسخ می دهد، “چرا باید تنها به کار خود فکر کنیم؟”. یک مشاور رسانه (کولین فارل) به تلفنی که در یک باجه زنگ می زند، پاسخ می دهد و در مکالمه ای درگیر می شود که درصورت قطع شدن ممکن است باعث مرگ او شود. یک فیلم زیبا برای طرفداران این سبک.

همچنین بخوانید: اگر به فیلم های هری پاتر علاقه دارید این 12 فیلم را از دست ندهید


10. مصاحبه – The Interview – 1998

فیلمی در یک اتاق درباره یک کارآگاه به نام جان استیل (تونی مارتین) و همکارش وین (آرون جفری) که ادی فلمینگ (هوگو ویوینگ) تنها و پرچانه را در خانه اش دستگیر می کنند تا درباره یک خودروی سرقتی از او پرس و جو کنند و جریان فیلم اینچنین ادامه می یابد. فلمینگ با زرنگی در زیرلایه های پنهان شخصیتی اش پنهان شده است. و در نهایت با لبخندی برروی لبش از مهلکه می گریزد.

همچنین بخوانید: اگر به سه گانه ارباب حلقه ها علاقه دارید این 12 فیلم را از دست ندهید


9. 1408 – 2007

یک اتاق ترسناک شیطانی. مایک انسلین (جان کازاک) یک نویسنده است که درباره فعالیت های ماورایی داستان هایی نوشته اما به آن ها باور ندارد و به جاهای مختلف سفر می کند. پس از جستجو در داستان های مختلف تصمیم می گیرد به اتاق معروف 1408 هتل دلفین برود که گفته می شود قتل های مختلفی در آن رخ داده است. جرالد اولین (ساموئل ال.جکسون)، مدیر هتل، در ابتدا حاضر نیست این اتاق را در اختیار او قرار دهد و به جای آن حاضر است اتاق دیگری با امکانات بیشتر را به او بدهد، اما در پایان مجبور است خواسته او را عملی کند. به همین دلیل یک داستان جذاب پدید می آید.

همچنین بخوانید: اگر فیلم الدبوی (Oldboy) را دوست دارید این 12 فیلم را تماشا کنید


8. اتاق فرمت – Fermat’s Room – 2007

یک تریلر اسپانیایی درباره پیرمردی به نام فرمت که چهار ریاضی دان را به یک اتاق می آورد. این چهار ریاضی دان، گالویز، هیلبرت، پاسکال و الیوا، به یک اتاق دورافتاده می روند تا “بزرگ ترین معما” را حل کنند. با گذر زمان دیوارهای اتاق تنگ تر می شوند و جذابیت فیلم بیشتر. در نهایت متوجه می شوند که با یک نقشه بزرگ مواجه شده اند و نه زمان دارند، نه فضا و دیوارهای اتاق هم نزدیک و نزدیک تر شده اند. زمانی به پاسخ نزدیک می شوند که دیگر دیر شده است.

همچنین بخوانید: اگر به فیلم لالالند علاقه دارید این 12 فیلم را از دست ندهید


7. ناپدید شدن آلیس کرید – The Disappearance of Alice Creed – 2009

آلیس کرید (جما آرترتون) تنها دختر یک مرد ثروتمند است که توسط دوست پسرش دنی (کمپستون) و دوست خلافکارش ویک (ادی مارسان) دزدیده می شود تا با پول تعویض شود. تمام صحنه های آدم ربایی، بسته شدن او به تخت و برهنگی او وحشیانه و ترسناک است. آگاهی او از خیانت دوست پسرش داستان را پیچیده تر می کند. او تمام مدت در این اتاق زندانی بوده و رنج کشیده تا زمانی که برای فرار تلاش می کند. صحنه های ترسناکی که شما را تا پایان داستان میخکوب می کند.

همچنین بخوانید: اگر به فیلم های اره (Saw) علاقه دارید این 12 فیلم را از دست ندهید


6. اتاق پناهگاه – Panic Room – 2002

یک فیلم با صداگذاری ترسناک درباره یک اتاق ترسناک که یک پناهگاه است. خط تلفن قطع شده، دیوارهای بتونی و درهای استیل، ساکنان را در برابر هرگونه تهاجم ایمن می سازد. با این حال در این مکان یک تهاجم رخ می دهد. سه مهاجم به این اتاق وارد شده و به دنبال پول پنهان شده هستند. و یک زن مطلقه به نام مگ آلتمن (جودی فاستر) و دخترش سارا (کریستین استوارت) در پناهگاه خانه جدیدشان در نیویورک پنهان شده اند. می گویند در خطر تکنولوژی به نفع تان عمل می کند، پس احتمالا باید در این فیلم شاهد آن باشیم.

همچنین بخوانید: اگر فیلم جان ویک (John Wick) را دوست دارید این 14 فیلم را تماشا کنید


5. آزمون – Exam – 2009

احتمالا این تنها فیلم این لیست است که کاملا در یک اتاق ساخته شده است. فیلمی درباره هشت نفر، که قرار است آزمون بدهند. گیرنده آزمون در دقایق اولیه با یک برگه خالی و سه پرسش ذهنی آن ها را تنها می گذارد. این فیلم نشان دهنده طمع و غزایز انسانی است که حد و مرزی نداشته و به هر قیمتی به دست می آید. این افراد در عرض هشتاد دقیقه باید به پاسخ سوالاتی دست یابند که کسی از آن خبر ندارد.

همچنین بخوانید: اگر سریال دوستان (Friends) را دوست دارید این 25 سریال را از دست ندهید


4. هشت نفرت انگیز – The Hateful Eight – 2015

اگر بتوانید شکوه و خشونت را در کنار هم تحمل کنید، این فیلم مناسب شماست. یکی دیگر از فیلم های زیبای تارانتینو. جنگ داخلی آمریکا به تازگی به پایان رسیده است. هشت مرد عجیب در یک دلیجان در سفر هستند و در این بین شاهد تیراندازی، قتل، اتهام های اشتباه، تردید، دستگیری، انتقام و انبوه اجساد هستیم. گرچه شاید برخی از صحنه ها قابل قبول باشند اما بسیاری دیگر اینگونه نیستند.

همچنین بخوانید: اگر فیلم تلقین (Inception) را دوست دارید این 30 فیلم را تماشا کنید


3. مردی از زمین – The Man from Earth – 2007

تنها فیلم علمی تخیلی این لیست که در یک اتاق رخ داده و به دلیل ژانر و زمینه فیلم شناخته می شود. پروفسور جان الدمن (دیوید لی اسمیت) معتقد است که بیش از چهارده هزار سال با ظاهر پنهان در اطراف این سیاره بوده است. زمانی که با شخصیت در اتاق پذیرایی خانه او و مهمانی خداحافظی اش هستیم به حقایق مختلف پی می بریم. این فیلم که پر از مونولگ و دیالوگ های مختلف است مسئله “چه می شد اگر” را از زوایای مختلف تاریخی، زیست شناسی، انسان شناسی، مذهبی و غیره، نشان می دهد. یک فیلم زیبا درباره الدمن جاودانه.

همچنین بخوانید: 12 فیلم شبیه ون هلسینگ که باید ببینید


2. اتاق – Room – 2015

یک فیلم زیبا درباره جک پنج ساله (جیکوب ترمبلی) که به عنوان شخصیت اصلی در یک اتاق محبوس است و از دنیای خارجی چیزی نمی داند. تنها کسانی که می بیند مادر و دشمنش، جک (شان بریجز) هستند. جوی (بری لارسون) نماد مادر قربانی شده است که نیازهای فرزندش را به بهای تجاوز شدن و آزار به جان می خرد. او در این اتاق مانده و مبارزه کرده و به عنوان قهرمان جک عمل می کند. این فیلم داستان فرار جک و دشواری های او و همراهی مادرش با اوست. تماشای این فیلم اشک تان را درمی آورد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم شبیه مالنا (Malèna) که نباید از دست بدهید


1. دوازده مرد خشن – 12 Angry Men – 1957

یکی از بهترین درام های دادگاهی قرن که در یک اتاق انجام شده است. یک جوان به جرم مرگ پدرش متهم شده است. دوازده قاضی این دادگاه باید درباره سرنوشت این جوان و پرونده او تصمیم بگیرند. همه این قضات به جز یک تن این جوان را متهم می دانند. بنابراین دادگاه به تقابل آرا تبدیل می شود. این فیلم نشان دهنده تاثیر آرا و نظرات شخصیت در شکل گیری قضاوت های مهم و اجتماعی است. و همانطور که همه می گویند در نهایت صداقت برنده می شود.

همچنین بخوانید: لیست زننده ترین و زجرآورترین فیلم های تاریخ سینما به همراه خلاصه داستان


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (4)

بستن فرم

 1. پارسا

  شهریور 4, 1399

  پس rear window چی

  پاسخ

 2. علی

  مرداد 21, 1399

  شاهکار ۱۲ مرد خشمگین را دیده بودم و تصمیم گرفتم فیلم اتاق هم ببینم ممنون بابت مقاله

  پاسخ

 3. عبآس

  مرداد 9, 1399

  عاشقِ این مدل فیلمام. فیلم اتاق‌رو هنوزم نگاه میکنم و دیالوگای جک، همیشه توو خاطرم هست

  پاسخ

  • Hmmm در پاسخ به عبآس

   مرداد 30, 1399

   مطلب خوبی بود و من راضی بودم، ممنون از نویسنده♡

   پاسخ