رویارویی و مبارزه انتقامجویان و لیگ عدالت، بررسی تفاوت های بهترین تیم های ابرقهرمانی

گرچه سال ها گفته می شد که کمپانی مارول و دی سی از لحاظ شخصیت و داستان شباهت هایی دارند، تفاوت هایی وجود دارد که به هرکدام هویت متفاوتی می دهد. درباره این تفاوت ها بسیار صحبت شده و تقابل هایی نیز بین این دو کمپانی دیده شده است. در این مقاله میخواهیم تفاوت های اصلی این فیلم ها را نشان دهیم. به این تفاوت ها نگاهی انداخته و نظرات خود را با ما درمیان بگذارید. با پروشات همراه باشید.


خدایان

به جز بتمن، تمام اعضای لیگ عدالت مانند خدایان هستند. زن شگفت انگیز دختر زئوس، فانوس سبز به تخیلش محدود شده، مارتین منهانتر می تواند خود را به شکل های مختلف تبدیل کند، و سوپرمن هم سوپرمن است. و بتمن مردی است که تمام آن ها را شکست می دهد. انتقام جویان خصیصه های خداگونه دارند، اما در نهایت میرا هستند. به جز ثور و احتمالا هالک، هیچ کدام از اعضای انتقام جویان قدرتی ندارد که لیگ عدالت را به پیروزی برساند.

در نبرد میان دو ابرقهرمان، بدون شک لیگ عدالت پیروز می شود. اما شاید خوانندگان به دلیل مشکلات اخلاقی روزمره انتقام جویان آن ها را انتخاب کنند. مرد عنکبوتی نوجوان مانند تمام پسرهای حقیقی است و همان مشکلات را دارد. مرد آهنی، نابغه گروه به دلیل موفقیت هایش که از علمش سرچشمه می گیرد، قابل توجه است. با این حال شاید لیگ عدالت فانتزی نهایی انسان باشد اما حقیقی نیست.

همچنین بخوانید: معرفی 10 ویلن برتر در کامیک های مارول


کامیک تاریک دی سی

لیگ عدالت و تقریبا تمام فیلم های دی سی تا به امروز داستان و مضامین تاریک داشتند. دی سی به دلیل فیلم های تاریک که جنبه های سیاه انسان را نشان می دهد شهرت دارد. از سوی دیگر انتقام جویان برای سرگرمی بیننده و کاهش تنش در هنگام جدی شدن داستان، به طنز و کمدی تکیه می کند. تا جایی که فیلمی مانند “ثور: رگنراک” (Thor: Ragnarok) با داستانی معاصر آنقدر صحنه های طنز دارد که در حقیقت یک اثر کمدی محسوب می شود. با این حال، به یاد داشته باشید که عناصر طنز و کمدی در مارول موفق تر بوده و به همین دلیل در انتقام جویان عنصر مهم تری است تا لیگ عدالت.

همچنین بخوانید: 10 شخصیت مارول که از دی سی الهام گرفته شده اند


زادگاه شخصیت ها

دنیای دی سی و ابرقهرمان های آن اغلب از شهرهای تخیلی مانند گوتام شهر بتمن، متروپولیس شهر سوپرمنريال سنترال سیتی برای فلش، آمده اند. این شهر بدترین جوامع ممکن را نشان داده و نشان دهنده شهرهای جنایی هستند. براساس توصیه اکید استن لی، مارول و دی سی هردو از مکان های حقیقی مانند نیویورک، هارلم و کویئنز استفاده می کنند. استن لی در مصاحبه ای با  Smithsonian Institute اعلام کرد که این کار را عمدا انجام داد تا مردم با شخصیت ها و مشکلات آن ها بیشتر ارتباط برقرار کنند.

همچنین بخوانید: 25 شخصیت قدرتمند دنیای مارول از بین ابرقهرمانان و ابرشرورها


منشا قدرت

انتقام جویان قدرت خود را مدیون تصادفات عجیب هستند، تصادفاتی مانند نیش یک عنکبوت رادیواکتیوی، قرار گرفتن در معرض امواج و نتیجه آزمایش های غیرانسانی. بنابراین هیچکدام زندگی طبیعی نداشته و قدرت جدید را نوعی وظیفه می دانند. از سوی دیگر، ابرقهرمان های دی سی و لیگ عدالت، پر از قهرمان هایی است که یا با این توانایی ها به دنیا آمده و یا آن را به عنوان یک موهبت دریافت می کنند. مسلما بتمن یک استثناست و می داند زندگی معمولی نخواهد داشت و به فکر آن هم نیست.

در حقیقت بسیاری از شخصیت های دی سی خوب بررسی نمی شوند درحالی که در دنیای مارول شخصیت ها و نحوه شکل گیری آن ها مضمون اصلی داستان است. شاید دلیلش این باشد که بسیاری از شخصیت های لیگ عدالت در حوالی جنگ جهانی دوم به وجود امدند، زمانی که به شخصیت های قهرمان نیاز بود تا نیروهای نازی را شکست دهند. با این حال، انتقام جویان در سال های 1960 شکل گرفت زمانی که علم و تکنولوژی توجه جامعه را به خود جلب کرده بود.

همچنین بخوانید: فیلم‌های ابرقهرمانی مارول را با چه ترتیبی ببینیم؟


شکل گیری انتقام جویان

اغلب اعضای تیم انتقام جویان مانند چهار شگفت انگیز توسط استن لی ایجاد شدند، به این دلیل که عضو تیم بزرگ تری باشند و به همین دلیل فردیت شان مهم نیست. این داستان ها به فعالیت شخصیت هایی مانند مرد آهنی، هالک یا پلنگ سیاه در رابطه با تیم می پردازد نه انگیزه های فردی آن ها.

از سوی دیگر، دی سی پر از شخصیت های مستقل قدرتمند است. آرتور کری یا آکوآمن مردی است که بین دو هویت گیر کرده و از آتلانتیس محافظت می کند. بروس با الهام از گذشته اش می خواهد به مردم گوتام آموزش دهد. درنتیجه، تنش میان اعضای لیگ عدالت آشکار است زیرا همه آن ها به تنهایی فعالیت می کنند یا گروهی. درحالی که انتقام جویان باهم رابطه خوبی دارند.

همچنین بخوانید: 10 فیلم ابر قهرمانی که منتظر اکران آن‌ها هستیم


اتفاقات بعدی؟

از آنجاییکه قسمت اعظم انتقام جویان توسط استن لی خلق و مدیریت شد، این داستان و شخصیت ها باهم ارتباط دارند. این ارتباط به مارول هم سرایت یافته و بسیاری از فیلم ها و داستان ها به هم مربوط اند. شاید استثنائاتی وجود داشته باشد اما مارول مانند یک جهان است که همه چیز همزمان در آن رخ می دهد.

متاسفانه لیگ عدالت متفاوت است. برای مثال، در یک فیلم سوپرمن مشکل دارد و درحالی در لیگ عدالت ظاهر می شود که گویی هیچ اتفاقی رخ نداده است. جوکر در حالی که در گوتام با بتمن مبارزه کرده در کل لیگ عدالت به عنوان بخشی از تیم دوم مبارزه می کند. این الگو طرفداران فیلم ها و کامیک های دی سی را گیج می کند.

همچنین بخوانید: 8 فیلم ابر قهرمانانه در سال 2017 از بدترین تا بهترین


چرا اینقدر جدی؟

دی سی در کامیک و فیلم ها ویلن های بهتری دارد. گرچه استن لی به طور غیرمستقیم شکل گیری ویلن را حمایت کرده است، اما در کنار داستان جالب و منطقی محصول بهتری را ارائه داده است. ویلن هایی مانند جوکر، بین، لکس لوتر، و ددشات جامعه ای را نشان می دهند که حقیقی جلوه می کند. اما ماجرایی رخ داده و آن ها را متفاوت می سازد. درباره مارول گرچه تانوس قدرتمند است اما ویلن های دیگر این دنیا یک بعدی اند.

همچنین بخوانید: مقایسه ابرقهرمان های سینما: مرد آهنی در برابر مرد عنکبوتی. کدام یک قویتر است؟


به این دلیل میمیری

انتقام جویان در کشتن دشمنان تهدیدکننده زمین و از بین بردن آن ها تردید نمی کند. چه شاهد رویارویی کاپیتان آمریکا با کله سرخ باشیم یا مبارزه تانوس و ثور، مشخص است که در رابطه با کنار زدن ویلن ها، انتقام جویان حد و مرزی ندارد.

از سوی دیگر، لیگ عدالت به مضامین اخلاقی بالاتری وابسته بوده و با خونسردی دشمنان را شکست می دهد. چه شاهد مبارزات گرین ارو در سریال تلویزیونی “ارو” (Arrow) باشیم یا نقش سوپرمن به عناون ناجی انسانیت، یا روش های غیرمرگبار بتمن برای شکست ویلن ها، گویا لیگ عدالت به شانس دوم، سوم یا حتی چهارم باور دارد. بتمن هربار به جوکر اجازه زنده ماندن می دهد، زیرا می داند اگر جوکر را بکشد خودش را نابود کرده است. این تفاوت اصلی دو تیم ابرقهرمانی است.

همچنین بخوانید: مقایسه ابرقهرمان های سینما: بتمن در برابر مرد عنکبوتی. کدام یک قویتر است؟


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (3)

بستن فرم

 1. آریو

  اردیبهشت 12, 1398

  با بیشتر مقاله موافقم
  با اینم که دیسی (یه کم) ویلین هاش از مارول بهترن هم موافقم ، ولی این تیکه یه مقاله ناراحتم کرد :

  گرچه تانوس قدرتمند است اما ویلن های دیگر این دنیا یک بعدی اند.

  اولا که قدرتمند بودن دلیل خوبی برای خوب بودن ویلین ها نیست ، البته منظورم این نیست که ثانوس ویلین خوبی نیست ؛ ضد درصد که ثانوس خیلی خیلی عالی بود

  دوما هم که یعنی به جز ثانوس ویلین های مارول تک بعدین ؟ یعنی گرین گابلین و دکتر اختاپوس و لوکی و بولزآی و والچر و مگنیتو و کیلمانگر و ایگو و … تک بعدین ؟
  واقعا تک بعدین ؟
  نه ؛ نیستن

  پاسخ

 2. مارول برنامه ریزی ش و الگو شخصیت سازی ش و قهرمانان که خلق می کنند،،، همه براساس برنامه ریزی شده هست،،،

  مثلا کاپیتان مارول يه فيلم مستقل ازش درست میکنه معرفی میکنه به مخاطبان بعد وارد انتقام جویان ميشه،،، قدرت ها شو نشون ميده چطوري به دست می آورد،،،،

  ولی دی سی هیچ برنامه ریزی شده جلو نميره،،،، اما جدیدا داره مثل مارول پیش ميره قهرمانانش را معرفی میکنه هر کدام فیلم مستقل از شخصیت هاش میسازه، ،

  ولی مارول پیشرفت بهتری داره نسبت به دی سی،،،

  پاسخ

  • آریو

   بهمن 28, 1397

   مارول دیگه واقعا نمیدونم چه جوری میخواد پیشرفت کنه از بس فوق العادس !

   پاسخ