معرفی 12 فیلم جذاب و دیدنی شبیه “شکافته” (Split) و “شیشه” (Glass)

زمانی که ام.نایت شیامالان در سال 2015 ساخت فیلم “شکافته” در سال 2016 را اعلام کرد، که پس از فیلم “پس از زمین” (After Earth – 2013) ساخته شد، گویی می خواست شهرتش را از بین ببرد. در حالی که ثابت شد این فیلم یک شاهکار سینمایی است. او با فیلم “شیشه” شهرت خود به عنوان سازنده فیلم های خاص را افزایش داد.

فیلم ترسناک و روان شناسانه”شکافته” با بازی جیمز مک آووی در نقش کوین وندل کرامب درباره مردی که از اختلال شخصیت رنج برده و 23 شخصیت دارد، بسیار دیدنی است. یکی از شخصیت های او دنیس است که کیسی کوک، با بازی آنیا تیلور-جوی را می دزدد. داستان زمانی بدتر می شود که شخصیت بیست و چهارم او قرار است یک هیولا باشد. از آنجاییکه این فیلم ادامه اثر کلاسیک “شکست ناپذیر” (Unbreakable – 2000) نیز با یک صحنه ابزورد آغاز می شود. عناصر ترسناک فیلم نتیجه فیلمنامه فیلمساز است. موفقیت مالی و تجاری فیلم باعث شهرت فیلم “شیشه” شده و این اثر را دنباله یک سه گانه می دانند.

اما فیلم “شکافته” تنها نشانه بازگشت شیامالان نیست بلکه موج جدید فیلم های روان شناسانه ترسناک است. این فیلم را می توان سرآغاز فیلم های مرتبط با اختلال شخصیتی، شیزوفرنی و چند شخصیتی دانست. موفقیت این فیلم به دلیل ادغام تخیل با وحشت، درام و هیجان است.

در این فهرست فیلم هایی که از لحاظ عناصر روان شناسانه، وحشت و درام مشابه “شکافته” هستند را معرفی خواهیم کرد. این فهرست به هیچ ژانری محدود نمی شود. فیلم هایی چون “داستان دو خواهر” (A Tale of Two Sisters – 2003)، “کیساپماتا” (Kisapmata – 1981) و “بی خوابی” (Insomnia – 2002)، فیلم های محشری هستند اما فیلم های این فهرست آثاری هستند که باید تماشا کنید. بنابراین بدون گزافه گویی می خواهیم به سراغ فیلم های مشابه “شکافته” برویم. با پروشات همراه باشید.


12. پوستی که در آن زندگی می کنم – The Skin I Live In – 2011

فیلمی به کارگردانی پدرو آلمادوار، داستان یک جراح پلاستیک که به دلیل حوادث تراژدی گذشته یک پوست مصنوعی اختراع می کند. با این حال این علاقه او به یک وسواس تبدیل شده و آن را بر روی یک انسان واقعی امتحان می کند. این فیلم که براساس رمان “تارانتولا” از تیری جانکه که در سال 1984 چاپ شد، درباره یک حادثه ترسناک است که به حوادث بدتر بعدی منجر می شود. اجرای زیبای آنتونیو باندراس و فیلمبرداری خوزه لوئیس آلکین، این فیلم را به یک اثر دیدنی از روان آسیب دیده انسانی تبدیل کرده است.

این فیلم که در فستیوال کن اکران شد یک فضای آرام دارد و از جیغ و فریاد خبری نیست. کارگردان این فیلم به دلیل نمایش روان انسان و باندراس به دلیل اجرای نقش دکتر رابرت لگارد، تحسین شدند. گرچه این بازیگر جایزه ای دریافت تکرد اما توانست خود را به عنوان بازیگر موج جدید سینما معرفی کرد.

همچنین بخوانید: معرفی فیلم های رو به اکران آنجلینا جولی در آینده نزدیک


11. ماشین چی – The Machinist – 2004

گرچه این فیلم کریستین بیل را به یک بازیگر توانا که به آسانی می تواند برای یک نقش فیزیک خود را تغییر دهد تبدیل کرد، اما فیلم توانست روح و روان تماشاگر را تحت تاثیر قرار دهد. این فیلم به کارگردانی برد اندرسون درباره زندگی ترور رزنیک با بازی بیل است، یک ماشین چی که مشکلات روانی و بی خوابی اش به یک سانحه در رابطه با همکاری منجر می شود. او پس از اخراج شدن به پارانویا و توهم مبتلا می شود.

رئالیسم ابزورد این فیلم که بیننده را تحت تاثیر قرار می دهد باعث می شود بخواهید این فیلم را تماشا کنید. کارگردانی برد اندرسون که یک داستان عجیب را روایت می کند، اسکات کوزر نویسنده که فیلمنامه بدون نقصی نوشت، اجرای زیرپوستی و فیزیکی کریستین بیل در نقش ترور رزنیک، فیلمبرداری ژاوی خیمنز که فضای غم و درد را ایجاد می کند و موسیقی متن روکه بانیوس که با هر عنصر فیلم هماهنگ باشد، باعث درخشش این فیلم شدند.

همچنین بخوانید: نگاهی به 15 فیلم برتر جان فورد، یک وسترن ساز تمام عیار


10. دانی دارکو – Donnie Darko – 2001

یک فیلم به کارگردانی ریچارد کلی که هنوز حرف های زیادی برای گفتن دارد درباره مردی در پوشش یک خرگوش است که دانی دارکو را به یک سری جرایم ترغیب می کند. فیلم حاوی تصاویر آزاردهنده بود و از تکنیک های فیلم برداری دیوید لینچ الهام گرفته است. تکنیک های روایی خلق شده توسط کارگردان باعث درخشش این فیلم شدند. ذهن و روح شکنجه شده این شخصیت ما را به هزارتو از حقیقت و توهم می کشاند.

وقایع خلق شده توسط جرایم دارکو نشان دهنده ذهن اوست. موسیقی متن آزاردهنده مایکل اندروز و فیلمبرداری محسور کننده استیون بی.پوستر، در موفقیت این فیلم و نمایش محتوای این تاثیرگذارند. این فیلم از زمان اکران با موفقیت تجاری و هنری مواجه شده است. این فیلم در میان انبوه جوایز، جایزه بهترین فیلمنامه انجمن منتقدین فیلم سان دیه گو را برای ریچارد کلی و جایزه هیئت داوران فستیوال فیلم ساندس را به همراه آورد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم پیشنهادی از ژانر های مختلف که می توانید آخر هفته تماشا کنید + تریلر


9. قوی سیاه –  Black Swan – 2010

دارن آرنوفسکی سفیر مدرن داستان های تحلیلی در نمایش صحنه های ناراحت کننده و آزاردهنده است که آن را به خوبی نشان می دهد. این فیلم با نقش آفرینی ناتالی پورتمن، وینسنت کسال، میلا کونیس، باربارا هرشی و ویونا رایدر درباره یک رقصنده موفق است که نقش اصلی اپرای “دریاچه قو” چایکوفسکی را برعهده دارد. با این حال زمانی که شیفتگی او به این نقش عقلانیت او را زیر سوال می برد همه چیز به جهنم بدل خواهد شد.

روان شناسی انسان و ذهن پیچیده او در این فیلم به خوبی نمایش داده شده اند. این فیلم که در فستیوال فیلم ونیز اکران شد آنقدر تماشاگران را تحت تاثیر قرار داد که آن را بهترین فیلم 2010 می دانستند. اجرای زیبای ناتالی پورتمن و باربارا هرشی از دلایل درخشش این فیلم بودند که پورتمن جایزه بهترین بازیگر زن را دریافت کرد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های دلهره آور (Thriller) سال 2019 که باید ببینید


8. سون – Seven – 1995

فیلم های معدودی به دلیل نمایش تباهی و سیاهی انسان با تحسین رو به رو شدند و این فیلم یکی از آن فیلم هاست. دلیل اصلی موفقیت این فیلم دیوید فینچر در سال 1995 عناصر تاریک آن است. مضامین مذهبی و مسیحی دو کارآگاه، یکی در حال بازنشستگی و دیگری تازه کار، را به دنبال قاتلی می فرستند که با الهام از این مضامین و گناهان هفت گانه دست به قتل می زند.

روایت های برجسته این فیلم آن را به یک تریلر کارآگاهی زیبا و یک اثر ترسناک مذهبی تبدیل کرد. این فیلم برخلاف فیلم های دیگر این فهرست با دقت ژانر تریلر و وحشت را از هم جدا کرده بدون اینکه آن ها میان شان فاصله ای ایجاد کند. راجر ابرت، منتقد بزرگ جمله معروفی دارد: “هیچ کدام از فیلم های فینچر به این اندازه تاریک نبودند.” و حق دارد زیرا فینچر با این فیلم یک بازی موش و گربه سیاه و مرگبار را نشان می دهد که پایان سیاهی هم دارد.

همچنین بخوانید: لیست 20 تایی از بهترین فیلم های ژانر کودک در سال 2019-2020


7. روانی آمریکایی – American Psycho – 2000

فیلمی پر از صحنه های خشونت آمیز، مضامین جنسی و آزاردهنده که توهم ها، مضامین و موضوعات مختلف را نشان می دهد که همه از طریق داستان پاتریک بیتمن به نمایش درمی آیند. یک کارمند بانک ثروتمند نیویورکی که یک ذات قاتل، متجاوز و سرکش دارد که از همه پنهان می کند. داستان از رمان برت ایستون الیس اقتباس شده و ستارگانی چون کریستین بیل، ویلم دفو و جرد لتو در کنار بازیگران مکمل دیگر در آن حضور دارند. این فیلم به ژانر وحشت تعلق داشته و صحنه های دلهره آوری پدید می آورد. مری هرون کارگردان و جنویر ترنر نویسنده با همکاری هم یک کمدی سیاه خلق کرده اند که از طریق شخصیت اصلی، پاتریک بیتمن، نمایش داده می شود.

شخصیت او و تجربه هایش مضامین موردنظر کارگردان را نشان می دهد. بیتمن یک شخصیت خودشیفته است که برای رضایت خود به هرکاری دست میزند. او روزها یک بانکدار با استعداد و شب ها یک قاتل متجاوز است. او یک شخصیت مادی گراست که بهترین لباس ها را پوشیده و در رستوران های شیک غذا می خورد. او به پوست، مو و ظاهر خود اهمیت داده و همیشه از بهترین محصولات استفاده می کند. با این حال از مرگ افراد دیگر لذت میبرد. او زنان را شکنجه داده، به آن ها تجاوز می کند و از سلاخی آن ها ذره ای آشفته نمی شود. شخصیت بیل یک دروغگوی متظاهر است. این فیلم که در فستیوال ساندنس اکران شد به دلیل ماهیت خشن خود با نقدهای مختلف مواجه گشت. با این حال بیل به دلیل نقش پیچیده خود با تحسین مواجه شد. منتقدین از این اقتباس تحسین کرده و داستان پیچیده آن را بی نقص دانستند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های اکشن سال 2019-2020 که نباید از دست بدهید


6. بچه رزماری – Rosemary’s Baby – 1968

یک فیلم اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته ایرا لوین، درباره یک زن باردار است که پس از زایمان متوجه می شود شیطان فرزندش را ربوده است. این فیلم به کارگردانی رومن پولانسکی یک اثر پیچیده است. یک اثر کلاسیک که به دلیل موضوع خاصش با فرهنگ فکری زنان مرتبط است.

میا فارو، جان کاساوتیس، روث گوردون، سیدنی بلکمر، ماریک ایوانز، رالف بلامی، آنجلا دوریان و کلی تنر، از بازیگران این فیلم روان شناسانه سال 1968هستند. موسیقی متن کشیشتف کومه‌دا و کارگردانی پولانسکی باعث ساخت اثری شده که تا پوست و استخوان بیننده و منتقد فرو می رود. فیلمنامه هم که براساس یک کتاب نوشته شده داستان را دیدنی تر می کند. این فیلم که در زمان اکران یک اثر کلاسیک بود جایزه بهترین بازیگر زن مکمل اسکار و گلدن گلوب را برای روث گوردون به همراه آورد و خود فیلم در جایگاه نهم 100 تریلر برتر 100 سال آمریکا قرار گرفت.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های ژانر درام در سال 2019 که نباید از دست داد


5. باشگاه مبارزه – Fight Club – 1999

دومین فیلم کارگردانی شده از دیوید فینچر نه یک فیلم بلکه یک پدیده است. ادوارد نورتون در نقش راوی، یک کارمند بی خواب است که دوست دارد زندگی اش را تغییر دهد. زمانی که با تایلر دردن، با بازی برد پیت، که به زندگی بدون مسئولیت و آزادانه اعتقاد دارد مواجه می شود، زندگی اش تغییر می کند. این دو با برقراری رابطه دوستی یک باشگاه مبارزه زیرزمینی راه می اندازند که رفته رفته باعث می شود که عقلانیت خود را زیر سوال می برند.

این فیلم از فیلم های دیگر این فهرست متفاوت بوده و یک داستان کلیشه ملودرام یا ترسناک را نشان نمی دهد. بلکه یک داستان پیچیده و رازآلود را به وجود می آورد. سبک فیلمسازی جدید فینچر و فیلمنامه اقتباسی جیم الز، این اثر را به یک اثر کلاسیک بدل کرده است. عدم استقبال منتقدین از این فیلم و نبردن جایزه، و همچنین شکست تجاری و هنری آن، در زمان اکران باعث می شود حتما آن را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: بهترین انیمه هایی که در سال 2019 و 2020 منتظر اکران شان هستیم


4. درخشش – The Shining – 1980

گرچه این فیلم با استقبال منتقدین مواجه شد اما هنوز به جایگاه موردنظر نرسیده است. این فیلم که از لحاظ هنری و تجاری قابل تامل است، داستان خانواده تورانس را نشان می دهد که در تعطیلات به یک هتل می روند اما پدر خانواده با بازی جک نیکلسون شیطانی شده و پسر خانواده هم صحنه های ترسناکی را از گذشته را می بیند. این فیلم که از رمان استیون کینگ اقتباس شده، بیننده را حقیقتا می ترساند.

استنلی کوبریک، کارگردان کهنه کار مرز میان ژانر وحشت و تریلر را کمرنگ می کند. گرچه نتیجه کار یک تریلر زیباست، اما نمایش روح و روان انسان حقیقتا ترسناک است. این فیلم محصول سال 1980 در زمان اکران موفق نبود و جوایز تمشک طلایی بدترین کارگردان و بدترین بازیگر را برای استنلی کوبریک و شلی دووال به ارمغان آورد. با این حال در طی سال ها منتقدین به مضامین، ارجاعات، موضوعات و نمادگرایی آن پی برده و آن را یکی از بهترین فیلم های ترسناک می دانند.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های سینمای هند در سال 2019


3. برو بیرون – Get Out – 2017

گرچه همگان فیلم “موجود” (It) اندی موشیاتی را ستایش کردند اما این اثر ترسناک از جردن پیل است که یکی از ترسناک ترین آثار محسوب می شود. این فیلم نه تنها یکی از برترین فیلم های ترسناک سال 2017 بلکه یکی از بهترین فیلم های ترسناک تاریخ است.

این فیلم با مضامین نژادپرستی و تبعیض به داستان یک مرد جوان آفریقایی آمریکایی، کریس واشنگتن با بازی دنیل کالویا می پردازد که برای تعطیلات به خانه خانواده سفیدپوست دوست دخترش می آید. با این حال خانه آرام و دوست داشتنی آن ها جهنم اوست. کارگردانی موفق فیلم باعث خلق صحنه های ترسناک و آزاردهنده شده است. این فیلم با رگه های نژادپرستانه کلیشه های فیلم های ترسناک و پورنو شکنجه ای را کنار زده و یکی از ترسناک ترین فیلم های کارگردانی شده است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های عاشقانه سال 2019 که نباید از دست بدهید


2. روانی – Psycho – 1960

یک فیلم محصول سال 1960 که با فیلم “شکافته” شباهت هایی داشته و هویت های ذهن های بیمار را نشان می دهد. زمانی که این فیلم در سینماها اکران شد، منتقدین و مردم از مفهوم، موسیقی و فیلمبرداری آن شوکه شدند. این فیلم که به فیلم های خشن و جنسی هویت جدیدی بخشید، داستان ماریون کرین است، یک دستیار مشاور املاک، که پس از سرقت پول از رئیسش به یک متل دورافتاده از یک پسر جوان می رود.  اوضاع مساعد است تا اینکه مادر بیمار مرد جوان زندگی او را خراب می کند.

گرچه فیلم با بودجه اندک ساخته شد اما فضای زیبای خلق شده توسط هیچکاک یک فیلم موفق به وجود آورد. اجرای آنتونی پرکینز در نقش نورمن بیتس، صاحب این متل، یکی از دلایل زیبایی فیلم است. کارگردان کهنه کار سینما با قرار دادن مضامین ترسناک و رازآلود یک اثر پیچیده خلق می کند. این فیلم آلفرد هیچکاک را به عنوان یکی از فیلمسازان موفق سینما معرفی کرد و این فیلم با وجود موضوع بحث برانگیز یک اثر دیدنی است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های زامبی سال 2019-2020 کدام اند؟


1. سکوت بره ها – The Silence of the Lambs – 1991

زمانی که آنتونی هاپکینز جگر انسان با لوبیا و شراب شانتی را غذای مورد علاقه خود معرفی کرد، جهان در وحشت فرو رفت. این فیلم تریلر ترسناک مضامین پیچیده و نامتجانس را در کنار هم قرار می دهد. این فیلم به کارگردانی جاناتان دم، داستان یک مامور جوان اف بی آی به نام کلاریس استارلینگ را نشان می دهد که می خواهد به کمک دکتر هانیبال لکتور، قاتل آدمخوار، یک قاتل سریالی به نام بیل بوفالو، که به عنوان یک دیوانه پوست قربانیان اش را می کند، بیابد. فیلمنامه زیبای این فیلم به نویسندگی تد تالی از رمان توماس هریس اقتباس شده است.

این فیلم بدون شک یکی از ترسناک ترین تریلرهای موجود است که دو قاتل ترسناک، هانیبال و بیل بوفالو را به نمایش می گذارد که کلاریس هم می خواهد یکی از آنها را دستگیر کند. مضامین پیچیده و داستان ترسناک این اثر را به یک اثر دیدنی تبدیل می کند. تلاش عوامل باعث موفقیت این اثر شد. این فیلم با وجود جوایز مختلف، اولین و تنها فیلم ترسناک است که جایزه اسکار بهترین فیلم را دریافت کرده و سومین فیلمی است که هر پنج جایزه بهترین فیلم، بهترین بازیگر مرد، بهترین بازیگر زن، بهترین کارگردان و بهترین فیلمنامه اقتباسی را دریافت کرد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های عاشقانه سال 2019 که نباید از دست بدهید


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها

بستن فرم