25 انیمیشن برتر تاریخ سینما

تاکنون انیمیشن‌های زیبا و به‌یادماندنی تولید شده است مانند سیندرلا، سفیدبرفی، شیرشاه و فیلم‌های دیگر. بنابراین این لیست روزبه‌روز تغییر می‌کند و فیلم‌های جدیدی به آن افزوده می‌شود، مانند دیو و دلبر. اگرچه هرساله نسخه جدید این فیلم‌ها تولید می‌شود، اما هنوز هم تماشای نسخه قدیمی و اصلی آن‌ها لذت‌بخش است.

البته شاید شما ترجیح بدهید نسخه جدید و به‌روز این انیمیشن‌ها را تماشا کنید، اما به‌هرحال آثار قدیمی جز آثار کلاسیک به شمار آمده و بسیار باارزش هستند. در این مقاله 25 فیلم انیمیشن برتر تمام زمان‌ها را برایتان گردآوری نموده‌ایم.

فانتازیا (1940)

فانتازیا یک انیمیشن آمریکایی است که در سال ۱۹۴۰ به تهیه‌کنندگی والت دیزنی ساخته شده است. این فیلم سومین انیمیشن در سری کارهای کلاسیک دیزنی محسوب می‌شود و مجموعه‌ای باارزش از بهترین موسیقی‌های کلاسیک در قالب انیمیشن می‌باشد. همچنین این اثر یکی از بزرگ‌ترین موفقیت‌های تاریخ کمپانی والت دیزنی به شمار می‌رود که در زمان خود چندان اقبالی کسب نکرد، اما از اواخر دههٔ ۱۹۶۰ به اثری کلاسیک بدل شد. در فیلم، تصاویر نقاشی متحرک خارق‌العاده و تخیل‌برانگیز، قطعات پرآوازهٔ موسیقی‌های کلاسیک زیر را همراهی می‌کنند: توکاتا و فوگ در رمینور باخ، سوییت فندق‌شکن چایکوفسکی، پرستش بهار استراوینسکی، سمفونی پاستورال بتهوون، رقص ساعت‌های پونکیلی، شبی بر فراز کوه سنگی موسورگسکی و آوه ماریای شوبرت. لیوپولد استوکوفسکی (رهبر و ارکستر سمفونی فیلادلفیا) اجرای موسیقی فیلم را به عهده دارد و دیمز تیلر موسیقی‌شناس گویندهٔ متن فیلم است.

بلادونای غم و اندوه (1973)

این درامای ژاپنی که به کارگردانی ایچی یاماموتو ساخته شد، از یک کتاب فمینیستی الهام گرفته است. این انیمیشن درباره زنی است که پس از ازدواجش توسط یک بارون مورد تجاوز قرار می‌گیرد و ازآن‌پس در غم و اندوه و ترس زندگی می‌کند و می‌خواهد از آن فرد انتقام بگیرد. در واقع این فیلم داستان زنی را روایت می‌کند که مورد خشونت قرار گرفته و ازلحاظ روانی آسیب می‌بیند.

سیاره شگفت‌انگیز (1973)

این انیمیشن به کارگردانی رنه لالوکس درباره موجودات فرازمینی به نام دراگ هاست که انسان‌ها را با اسارت می‌گیرند. اگرچه این فیلم دوبعدی بیشتر یادآور فیلم‌ها و کارتون‌های کودکانه است، اما بزرگ‌سالان هم طرفدار این فیلم بوده و از آن استقبال کردند.

رابین‌هود (1973)

اگرچه این فیلم با بودجه کمی ساخته شد، اما یک موفق محسوب می‌شد. (زیرا فیلم کمی پس از مرگ والت دیزنی ساخته شد.) رابین‌هود همان شخص معروفی است که مال و اموال ثروتمندان را دزدیده و بین فقرا تقسیم می‌کند. البته از این داستان انیمیشن‌های مختلفی ساخته شده که بهترین آن نسخه ساخته شده از والت دیزنی است. در این انیمیشن یک خروس راوی داستان است، دوشیزه ماریان هم یکی از دوستان رابین هود است که به او کمک می‌کند.

تپه واترشیپ (1978)

اگر با شروع فیلم تصور می‌کنید که قرار است یک انیمیشن کودکانه و شاد ببینید که همه‌چیز به‌خوبی پیش می‌رود، اشتباه کرده‌اید. این انیمیشن که از رمان ریچارد آدام الهام گرفته است، داستان شخصیت‌هایی است که درگیر مشکلات مختلف، خطر و حتی مرگ می‌شوند. تماشای این انیمیشن را به شما توصیه می‌کنیم.

آکیرا (1988)

کاتسوهیور آکیرا را برگرفته از مجموعه مانگای ۲ هزار صفحه‌ای خود اقتباس کرد. داستان ۳۱ سال پس از پایان جنگ جهانی دوم اتفاق می افتد که با یک انفجار اتمی در سال ۱۹۸۸ به پایان رسید و پایتخت را نابود کرد، اما توکیو دوباره نوسازی می‌شود و شهر شاهد روزهای بهتری نیست. افسران ارتش با سیاستمداران همنوا هستند، خیابان‌های پر از بی‌خانمان است، گروه‌های تروریستی و گنگسترهای دوچرخه‌سوار در شهر بیداد می‌کنند. یکی از اعضای گنگستر نوجوانی به نام ترئو است که توان روحی و روانی او سبب می‌شود که صاحبان قدرت نگاه ویژه‌ای به او داشته باشند. آکیرا به دلیل خط روایی پیچیده و جلوه‌های پویای بصری و ته مایه سیاسی درباره نسل جدیدی که نقش کلیدی در نابودی توکیو و نوسازی این شهربازی می‌کنند تمام فرضیه‌های مدیوم انیمیشن سازی دستی را به چالش می‌کشد. آکیرا را می‌توان تأثیرگذارترین فیلم دوره خود دانست.

همسایه من توتورو (1988)

این فیلم از محصولات استودیو جیبلی و از آثار فیلم‌ساز بزرگ انیمه هایائو میازاکی می‌باشد و جایزه‌های بسیاری را از جشنواره‌های گوناگون ربود. می کودکی خردسال است که به همراه پدر و خواهر بزرگش ساتسکه برای تعطیلات تابستانی به خانه‌ای دور از شهر می‌روند. طولی نمی‌کشد که او و خواهرش متوجه وجود ارواح جنگل می‌شوند، که توسط بزرگ‌سالان قابل‌رؤیت نیستند. آن‌ها با یکی از این ارواح بنام توتورو دوست می‌شوند و پیوندی عاطفی برقرار می‌کنند. توتورو هم در انتهای فیلم کمک می‌کند که می، که به دنبال مادرش تنهایی راهی بیمارستان شده را پیدا کنند.

پری دریایی (1989)

این انیمیشن از سری انیمیشن‌های کمپانی والت دیزنی و محصول سال ۱۹۸۹ می است در دنیای زیر دریاها پری دریایی کوچولو آریل دختر شانزده‌ساله تریتون پادشاه دریاهاست. آریل وقت خود را به جمع کردن اشیاء مربوط به انسان‌ها و کشف دنیای آن‌ها می‌گذراند. در این راه مرغ دریایی اسکاتی و فلاندر ماهی‌ای که دوست صمیمی آریل است به او کمک می‌کنند. در یک شب طوفانی کشتی شاهزاده اریک دچار حادثه می‌شود و آریل، اریک را نجات می‌دهد و به دریا باز می‌گردد. از آریل تصویری محو و صدایی زیباودلنشین در ذهن اریک نوزده‌ساله نقش می‌بندد. از سوی دیگر آریل دل‌بسته اریک می‌شود. و به دنبال راهی برای زندگی در خشکی می‌گردد. تریتون شاه خشمگین از عشق ممنوع سباستین خرچنگ که موزیسین دربار است را مأمور می‌کند تا آریل منصرف سازد. اما آریل حاضر است برای زندگی در خشکی از هر چیزی بگزرد. عشق و سادگی آریل فرصت مناسبی برای ارسلا هشت پای جادوگر است که به اهداف پلیدش برسد. وی که به‌وسیله مارماهی‌های هایش فلوتسام و جتسام از ماجرا خبردار شده آریل را برای زندگی در خشکی وسوسه می‌کند و با وی معامله می‌کند صدای آریل در برابر یک جفت پا برای زندگی در خشکی. اگر آریل بتواند در عرض سه روز اریک را بیابد و عشق خود را به وی ثابت کند و اریک آریل را از روی عشق ببوسد آریل می‌تواند مانند یک انسان باقی بماند. در غیر این صورت باید به دریا بازگردد و از آن جادوگر پیر باشد. آریل می‌پذیرد و سه روز سرنوشت‌ساز آغاز می‌شود.

دیو و دلبر (1991)

دیو و دلبر یک فیلم انیمیشن آمریکایی تهیه‌شده توسط استودیوی انیمیشن والت دیزنی و پخش شده در ۲۲ نوامبر سال ۱۹۹۱ توسط والت دیزنی پیکچرز است. داستان این انیمیشن برگرفته از داستان دیو و دلبر اثر ژنی ماری لی پرنس دی بیومونت است. این پویانمایی برندهٔ چندین جایزه من‌جمله جایزه اسکار بهترین ترانه و موسیقی شده‌است. همچنین در ژوئن ۲۰۰۸ انجمن فیلم آمریکا این پویانمایی را به‌عنوان هفتمین پویانمایی نمونه در بخش انیمیشن انتخاب کرد. افسانهٔ دیو و دلبر دربارهٔ شکاف میان ظاهر و باطن و صورت و معنا، به دلیل طرح صریح دوگانگی و استحالهٔ بالقوهٔ، محمل مناسبی برای طراحان نقاشی متحرک کمپانی والت دیزنی بوده است. بهره‌مند از نقاشی‌های غنی پس‌زمینه و جزئیات پرانعطاف و پرشماری آشنای کمپانی درحالی‌که مهارت در به‌کارگیری شیوه‌های کامپیوتری برای نزدیک کردن حرکت‌ها و فضا به جلوه‌های واقعی نما نیز مشهود است.

علائدین (1992)

علاءالدین نام انیمیشن محصول کمپانی بزرگ والت دیزنی به کارگردانی رون کلمنتس و جان ماسکر موفق به کسب دو جایزه اسکار در سال ۱۹۹۳ شده است. علاءالدین سی‌ویکمین پویانمایی از سری انیمیشن‌های کلاسیک والت دیزنی به شمار می‌رود. داستان انیمیشن درباره علاءالدین یک دزد ولگرد خیابانی است که با میمون خود به نام ابو روزگار می‌گذراند. یاسمین، دختر پادشاه، مجبور است علیرغم میل خود و به انتخاب پدرش با یک شاهزاده ازدواج کند. به همین دلیل از قصر فرار می‌کند و به صورت ناشناس به شهر می‌آید و سپس به‌طور اتفاقی توسط علاءالدین از یک دردسر نجات پیدا می‌کند. علاءالدین به او علاقه‌مند می‌شود. جعفر وزیر جادوگر پادشاه، برای کسب بیشترین قدرت به دنبال چراغ جادوست. او از طرق جادویی می‌فهمد که تنها با به خدمت گرفتن علاءالدین می‌تواند به چراغ جادو دست پیدا کند. علاءالدین چراغ جادو را برای جعفر می‌یابد اما به‌طور اتفاقی آن را لمس نموده و غول چراغ جادو که نامش جین است از آن بیرون می‌آید و آماده خدمت گذاری به علاءالدین می‌شود.

پورکو روسو (1992)

عجب فیلم عجیبی! قهرمان داستان فیلم هایاو میازاکی یک خلبان است که ازقضا یک خوک می‌باشد. این یک نفرین است که پورکو روسو مجبور است با این نفرین زندگی کند. اما این نفرین باعث نمی‌شود که او از هم‌نشینی با زنان یا انجام کارهای موردعلاقه‌اش خودداری کند. اما در داستان قسمت‌هایی از داستان کازابلانکا، پاندورا و یا مرد پرنده را خواهید دید، که باعث می‌شود این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های میازاکی باشد.

کابوس قبل از کریسمس (1993)

کابوس قبل از کریسمس نام یک انیمیشن استاپ موشن فانتزی موزیکال به کارگردانی هنری سیلیک و تهیه‌کنندگی تیم برتون، محصول سال ۱۹۹۳ آمریکا است. در شهر هالووین که کار تک‌تک شهروندان آن‌ها ساختن شوخی‌های ترسناک مخصوص شب هالووین است، جک که پادشاه کدوتنبل‌های ترسناک و شوخی ساز محبوب شهر است از یکنواختی هالووین احساس خستگی می‌کند و هنگامی‌که تصادفاً وارد شهر مخصوص عید خوش کریسمس می‌شود، با استفاده از ایده‌های عجیب، تصمیم می‌گیرد که کریسمس و هالووین را باهم پیوند بزند. او بابانوئل را می‌رباید و خودش را به‌جای او می‌گذارد و اشتباه بزرگی می‌کند..

شیرشاه (1994)

شیر شاه انیمیشن محصول سال ۱۹۹۴ شرکت والت دیزنی می‌باشد که با فروش بیش از ۹۰۰ میلیون دلار دومین انیمیشن پرفروش جهان و چهاردهمین فیلم پرفروش جهان می‌باشد که این نشان‌دهندهٔ محبوبیت زیاد این کارتون در سراسر دنیا است. این انیمیشن از نگاه انجمن فیلم امریکا به‌عنوان یکی از ۱۰ فیلم برتر در حوزهٔ انیمیشن شناخته شده است. این انیمیشن از تراژدی‌های شکسپیر الهام گرفته است و داستان آن را در قالب داستان حیوانات نمایش می‌دهد. اسکار پس از مرگ برادرش موفاسا، فرزند یتیم او سیمبا را رها کرده تا تصور کند باعث مرگ پدر شده است. البته سیمبا با کمک دیگران به زندگی بازمی‌گردد، اما تماشای غم و مشکلات او ناراحت‌کننده است.

داستان اسباب‌بازی (1995)

داستان اسباب‌بازی اولین انیمیشن بلند کامپیوتری والت دیزنی است که در سال ۱۹۹۵ منتشر شد. اندی پسربچه‌ای شش‌ساله است که اسباب‌بازی‌هایش را خیلی دوست دارد. اما دانستن این موضوع که اسباب‌بازی‌ها زنده می‌شوند کمی عجیب به نظر می‌رسد. وودی، گاوچرانی قدیمی و اسباب‌بازی موردعلاقهٔ اندی، رهبر تمامی اسباب‌بازی‌ها در اتاق اندی است. دوستان وودی یک دایناسور، خوک، سگ و سیب‌زمینی هستند. اندی در جشن تولدش، تکاوری فضایی به نام باز لایت یر هدیه می‌گیرد و این اسباب‌بازی جدید جای وودی را تا حدی تنگ می‌کند. حس حسادت وودی منجر به چشم و هم‌چشمی می‌شود. طی بروز اتفاقاتی وودی و باز سر از خانهٔ پسر همسایه، سید، درمی‌آورند که ازقضا این پسر عادت به شکنجه و خراب کردن اسباب‌بازی‌ها دارد. وودی و باز باید هر چه زودتر به خانهٔ اندی برگردند چون تا چند روز آینده خانوادهٔ اندی قصد اسباب‌کشی دارد.

هرکول (1997)

هرکول یک انیمیشن موزیکال به کارگردانی رون کلمنتز و جان ماسکر که توسط استودیو والت دیزنی پیکچرز اکران گردیده‌است. داستان فیلم برگرفته از پهلوان نامدار اساطیر یونانی هرکول، پسر شاه خدایان زئوس است. او در کودکی از پدرش زئوس و مادرش هرا جدا می‌شود. اما قسمت مهم داستان این نیست، قسمت مهم داستان عشق هرکول به مگارا است.

۶- آبی کامل (۱۹۹۸)

این انیمیشن به کارگردانی ساتوشی کن است که به دلیلتم روانشناسانه آن چندان مناسب کودکان نمی‌باشد. داستان درباره دختری به نام میما کیریجو است. وقتی میما کیریجو گروه پاپ دخترانه‌ای به نام چام را ترک می‌کند تا بازیگر بشود بسیاری از هواداران خود را ناراضی می‌کند. او یک الگوی رسانه‌ای است که از خوانندگی به بازیگر تلویزیونی تبدیل می‌شود. تردیدهای میما شروع می‌شود. جسدهایی را اطراف خود می‌بیند و خصوص‌ترین افکارش را در وب سایتی به نام اتاق میما می‌خواند.

مولان (1998)

مولان یک دختر شجاع چینی است که برای نجات پدر بیمارش از مرگ در ارتش مخفیانه خود را به‌عنوان یک پسر جا می‌زند و به‌جای پدرش وارد ارتش می‌شود و در این مسیر به یکی از قهرمانان افسانه‌ای چین مبدل می‌شود ولی مولان در این راه دشواری‌های زیادی خواهد داشت. مولان دختری خواهد بود با لباس پسر و پنهان داشتن این موضوع سخت خواهد بود. مولان انیمیشن شرکت والت به کارگردانی تونی بنکرافت و باری کوک است.

شرک (2001)

محبوبیت بیش‌ازحد انیمیشن شرک به این دلیل است که موردتوجه کودکان و بزرگ‌سالان قرار گرفت. کودکان به دلیل وجود افسانه غول و پری، از این انیمیشن استقبال نمودند. اما به دلیل داستان جالب آن و این‌که هنرپیشه‌های معروفی چون ادی مورفی، کامرون دیاز و مایک میرز در آن صداپیشگی کرده بودند، موردتوجه بزرگ‌سالان نیز قرار گرفت.

شهر اشباح (2001)

این انمیشن هم یکی از بهترین فیلم‌های میازاکی است. داستان فیلم در مورد دخترکی ده‌ساله به نام چیهیرو اوگینو است. او با والدینش آکیو و یوکو تازه به شهری جدیدی نقل‌مکان کرده‌اند و چیهیرو از این جابجایی ناراضی است. آن‌ها که با ماشین در حال حرکت هستند، راه خانه جدید را گم کرده و سر از تونلی در جنگل در می‌آورند. پس از پیاده شدن و گذر از این تونل به خاطر کنجکاوی، آن‌ها وارد مکانی سرسبز و آرام می‌شوند که در اصل گرمابه و استراحتگاه خدایان و ارواح دین ژاپنی شینتو است. پس از دیدن غذاهای آماده و خوشمزه، پدر و مادر چیهیرو سرگرم خوردن می‌شوند تا بعداً پول آن را بپردازند. چیهیرو به اطراف می‌رود تا سرکی بکشد و با جوانی به نام هاکو روبرو می‌شود که به او اکیداً هشدار می‌دهد که تا هوا تاریک نشده محل را ترک کند. اما دیگر دیر شده و با تاریک شدن هوا بدن چیهیرو نیز در حال محو شدن است. هاکو با قرصی معجزه آمیز او را نجات می‌دهد. چیهیرو به نزد والدین خود برمی‌گردد اما دیگر دیرشده و آن‌ها تبدیل به خوک شده‌اند. پس‌ازآن او به‌تنهایی و با کمک‌های هاکو مجبور به کار و زندگی در این محل می‌شود. او تنها فردی از کارکنان گرمابه خدایان است که به دنبال پول و مادیات نیست و همین ویژگی او باعث جلب‌توجه یکی از اشباح سرگردان به او می‌شود. این روح با او همراه می‌شود و چیهیرو با پشتکار، هاکو را نیز از مرگ نجات داده و دست‌آخر والدینش را به شکل انسان برمی‌گرداند. پس از خروج این سه از تونل، نشستن برگ‌ها بر ماشین آن‌ها نشان از گذر زمان و درخشش تِل سری که چیهیرو از خواهر جادوگر رئیس گرمابه هدیه گرفته بود نشان می‌دهد که این تنها یک رؤیا نبوده است.

زندگی بیداری (2001)

ریچارد لینکلاتر یکی از اولین افرادی است که در سال 2001 و در انیمیشن زندگی بیداری از تکنیک روتروسکوپی استفاده نموده است. این فیلم از فیلم‌های قبلی او کاملاً متفاوت بوده و با ساخت این فیلم لینکلاتر یک تغییر اساسی در روش فیلم سازی‌اش بوجود آورده است. البته در سال‌های بعد چندگانه این فیلم هم ساخته شد.

در جستجوی نمو (2003)

در جستجوی نمو برندهٔ جایزه اسکار سال ۲۰۰۳ است. تهیه‌کنندگی فیلم را استودیوهای پیکسار و دیزنی به عهده داشتند. داستان فیلم در مورد یک دلقک‌ماهی به نام مارلین است که در مورد پسرش نمو زیادی حساس است و او را در اقیانوس گم می‌کند و درپی آن با کمک ماهی به نام دوری به جستجوی نمو می‌پردازد. به تدریج و پس از یافتن نمو او متوجه می‌شود که نباید آنقدر مته به خشخاش بگذارد

متروپلیس (۲۰۰۱)

کتاب مصور ساتروپی نه تنها بر فرهنگ ژاپن تأثیر گذار بود، بلکه بر انیمیشن ساز فرانسوی وینسنت پاراناد نیز تأثیر گذاشت و باعث شد این انیمیشن را بسازد. این انیمیشن درباره زندگی یک دختر نوجوان ایرانی در متروپولیس است. هدف کارگردان این بود که نشان دهد یک زندگی چگونه باید در یک جامعه مرد سالار و سنتی زندگی کرده و با چه سختی‌ها و مشکلاتی کنار بیاید.

کورالاین (2009)

کورالاین یک انیمیشن استاپ موشن، ترسناک و خیال‌پردازی است که سال ۲۰۰۹ ساخته شده است. هنری سیلیک کارگردان، تهیه کننده و نویسندهٔ فیلمنامه آن است. کورالاین بر اساس رمانی به همین نام نوشتهٔ نیل گیمن ساخته شده‌است. کورالاین جونز دختری یازده ساله است که به همراه پدر و مادرش زندگی آرام خود را رها می‌کنند و به یک خانهٔ عجیب، دورافتاده و قدیمی در شهری دیگر می‌روند. آن‌ها همسایه‌های عجیبی به نام‌های خانم اسپینک، خانم فورسیبل و آقای بوبینسکی دارند. او از اینکه دیگر دوستانش را نمی‌بیند و پدر و مادرش به او توجه نمی‌کنند ناراحت است. کورالاین یک شب در کوچکی را در خانه‌شان پیدا می‌کند و از آن وارد دنیایی سحرآمیز و رنگارنگ می‌شود و آنجا پدر و مادری مهربان‌تر پیدا می‌کند. اما تمام افراد این دنیای جدید به جای چشم دکمه دارند. همه چیز خوب پیش می‌رود تا وقتی که مادر جدیدش می‌خواهد که به چشم‌های کورالاین دکمه بدوزد و او را در آن دنیا نگه دارد.

آقای فاکس شگفت انگیز (2009)

آقای فاکس شگفت‌انگیز نام یک فیلم انیمیشن استاپ موشن آمریکایی به کارگردانی وس اندرسن است. فیلم‌نامه این فیلم بر پایه رمان کودکانه‌ای به همین نام اثر رولد دال توسط وس اندرسن و نوآ بامباک نوشته شده‌است. آقای فاکس (روباه) به همراه همسر و فرزندانش در دامنه یک تپه در همسایگی خانواده‌های گورکن، خز و خرگوش زندگی می‌کنند. فاکس هر شب به مزرعه یکی از سه مزرعه‌دار پایین تپه دستبرد می‌زند. تا اینکه کشاورزها به نام‌های باگیس، بانس و بین تصمیم می‌گیرند به کمک هم روباه را به دام بیندازند.

دنیای فردا (2015)

این انمیشن زیبای محصول سال 2015 نامزد دریافت جایزه اسکار هم شده است. زیبایی این فیلم در این است که ممکن است در یک لحظه خنده را بر لبتان خشک کرده و شما را غمگین کند. این انیمیشن درباره شخصیت اصلی داستان امیلی، یک دختر چهارساله، است که با شخصی از آینده آشنا می‌شود که او را به سفری می‌برد که در آن خاطرات خود را مرور کند.

 

 

دیدگاه‌ها (6)

بستن فرم

 1. آریو

  مرداد 24, 1398

  ببخشید اسم انگلیسی دنیای فردا چیه؟

  پاسخ

 2. Zahra

  مرداد 24, 1398

  خاطره جون واقعا که…پس the grave of the fireflies کو په؟
  کورالین نه کورالاین
  ممنون بابت معرفی هات…

  پاسخ

 3. فاطمه

  مرداد 1, 1398

  تپه خرگوش ها؟به نظر من که یکی از چندش آور ترین کارتون هاست یه بار من از همه جا بیخبر اینو واسه بچه فامیلمون گذاشتم هیچی دیگه فامیلمون کلا باهامون چپ شد:/

  پاسخ

 4. Mohammad

  فروردین 14, 1397

  کسی نمیدونه انیمه Free:take marks رو کجا میشه دانلود کرد.؟

  پاسخ