مقایسه ابرقهرمان های سینما: مرد آهنی در برابر مرد عنکبوتی. کدام یک قویتر است؟

مرد آهنی و مرد عنکبوتی دو شخصیت سینمایی دنیای مارول هستند. شاید شهرت مرد عنکبوتی از مرد آهنی بیشتر باشد، اما در هر صورت نمی توان مرد آهنی را دست کم گرفت. این دو شخصیت چه در انتقام جویان چه در فیلم های دیگر در کنار هم بودند. اما طرفداران همیشه دوست دارند سناریوهای موردنظر خود را تصور کنند. اگر این کار را نکنیم طرفدار نیستیم. بنابراین به عنوان طرفداران حقیقی دنیای مارول می خواهیم این دو شخصیت را در مقابل هم قرار دهیم. می خواهیم احتمال مبارزه این دو را درنظر گرفته و آن را به شما نشان دهیم. قضاوت با شماست. مرد عنکبوتی پیروز می شود یا مرد آهنی؟

مرد آهنی

“من مرد آهنی ام.” زمانی که نه سال پیش این دیالوگ در سالن سینما شنیده شد، کمتر کسی تصور می کرد چنین راه طولانی طی شود. سینمای 17 ساله مارول در این مدت آنقدر چندگانه های متفاوت ساخته که حساب آن از دستما خارج است. با این حال طرفداران حقیقی مارول می دانند که این دنیا با مرد آهنی آغاز شد که یکی از شناخته شده ترین و جالب ترین شخصیت های مارول است. رابرت داونی جونیور در نقش تونی استارک یا مرد آهنی دنیای سینمای ابرقهرمانی را دگرگون کرد.  تا سال 2008 مرد آهنی یکی از ابرقهرمان های کمتر شناخته شده بود. با این حال با وجود رابرت داونی جونیور اکنون شناخته شده است.

اگر بخواهیم درباره خاستگاه این شخصیت صحبت کنیم، خاستگاه آن با کامیک مارول یکی است. تونی استارک، مردی با توانایی های ابرقهرمانی و ذهنی است که پس از مرگ پدرش این قدرت را به ارث برده و آن را به کمک آهنچی به دست آورده است. آهنچی فردی بود که با قرار دادن تکه های آهن در کنار هم چیزهای جالب می ساخت. زمانی که او به رئیس صنعت استارک تبدیل شد، او کاری را که خوب بلد بود انجام داد: ساخت سلاح های بزرگ و بزرگ تر، همانگونه که پدرش تصور می کرد. او همانند پدرش یک مهندس بود، یک حلال مشکلات. او هر زمینه ای را که انتخاب کند در آن به بهترین تبدیل شده و مرزها را کنار میزند. به طور خلاصه، او یک نابغه، میلیاردر، اهل تفریح و انسان گریز است.

با این حال همیشه مشکلی وجود دارد.  زمانی که تونی با حقیقت زندگی اش مواجه شد این مشکل از بین رفت. حقیقت زندگی اش همان بخش تاریک وجودش است. او متوجه می شود که تمام این سال ها تروریست ها را قوی تر و قدرتمندتر کرده است. زمانی که متوجه این موضوع می شود مانند تمام مشکلات این مشکل را نیز حل می کند. او نه تنها سلاح ها را خلق کرده بلکه لباس مرد آهنی را می سازد که خانواده و عزیزانش را از خطر حفظ می کند. بنابراین او نه تنها عاشق این ماشین آلات بلکه عاشق عزیزانش است.

مرد عنکبوتی

گرچه ماجراجویی مرد عنکبوتی سال ها پیش از مرد آهنی آغاز شده بود و او از تونی ارشد است، اما باید به آخرین نسخه او توجه کنیم که در فیلم “مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه” نمایش داده شده است. دلیلش ساده است: نسخه ای که می تواند در مقابل مرد آهنی قرار گیرد پتر پارکر 15 ساله است. این نسخه از مرد عنکبوتی با عمه مهربانش بهترین نسخه مرد عنکبوتی است. درحال حاضر مارول بر افزودن جنبه های طنز به این فیلم ها تمرکز کرده است. از آنجاییکه این مرد عنکبوتی نوجوان است، قرار گرفتن آن در صف انتقام جویان نه تنها جالب بلکه سرگرم کننده است.

همچنین بخوانید: مقایسه ابرقهرمان های سینما: بتمن در برابر مرد عنکبوتی. کدام یک قویتر است؟

حالا که صحبت شد باید بگوییم که این نسخه از مرد عنکبوتی شبیه نسخه های سینمایی پیشین است. او نیز در معرض امواج رادیواکتیوی است که به قدرت های شبیه عنکبوت دست می یابد. او سعی می کند با زندگی شخصی اش هم کنار آمده و بین این و زندگی تعادل ایجاد کند. با این حال تفاوت هایی وجود دارد. اول اینکه او هم در سال های نوجوانی است که شخصیت جدیدی به او می بخشد و دیگر اینکه او تارهایی دارد که به کمک آن قدرت هایی به دست می آورد اما این تارها را خودش تولید نمی کند.

بقیه داستان شبیه داستان مرد عنکبوتی است. جوک های خنده دار، داستان های عاشقانه، شکست ها و سرگرمی های همیشگی. افزودن تام هالند به دنیای مارول نشان می دهد که این دنیا برای مرد عنکبوتی نقشه های بزرگ تری در سر داشت. مدت هاست که مرد عنکبوتی توانسته قلب طرفداران را از آن خود کند. در دنیای کامیک این کار را کرده و اکنون نوبت سینماست.

دانشمندان

با پیش رفتن فیلم ها و داستان های دنیای مارول، به نظر می رسد مرد عنکبوتی نیز مسیر مرد آهنی را طی می کند. بنابراین می توان گفت اگر مرد آهنی در جنگ های بی نهایت جراحت برداشته یا از دنیا برود، مرد عنکبوتی جایگزین او خواهد شد. این هم از نظر داستانی و هم شخصیتی صدق می کند. مرد آهنی همیشه شخصیتی بود که در آخر فیلم های انتقام جویان عدالت را برقرار می کرد. تمام شخصیت های دیگر فیلم هم نقش مهمی داشتند. اما تونی در کودکی نابغه ای بود که هوشش به جای کمک به دیگران آن ها را به دردسر دچار می کرد.

اما پتر پارکر شبیه افرادی است که هنوز در تاریکی به سر می برند. پتر مانند تونی پیش از گزیده شدن توسط عنکبوت در عرصه فیزیک، شیمی و زیست شناسی متخصص بود. هم مرد آهنی و هم مرد عنکبوتی به دلیل نبوغ شان شناخته می شدند. شاید قرار دادن مرد آهنی قوی و یک نوجوان 15 ساله در یک کفه ترازو احمقانه به نظر برسد، اما همه ما می دانیم جریان چیست. بنابراین بهترین دانشمندی و جوکر بعدی تیم انتقام جویان مرد عنکبوتی است. اما سوال این نیست که مرد عنکبوتی جای او را می گیرد یا نه، بلکه آیا می تواند او را شکست دهد یا نه.

چه کسی پیروز خواهد شد؟

فرض کنیم جنگی در بگیرد و با وجود تکنولوژی های سنگین و تجربه جنگی حتما همه چیز به نفع مرد آهنی خواهد بود. شاید مرد عنکبوتی با یک دست کرکس را شکست داده باشد اما تونی با ارتش چیتاوری، لوکی، ثور و حتی کاپیتان آمریکا مبارزه کرده است، بدون اینکه بخواهد به آن ها نزدیک شود. اگر بتواند در مقابل هالک مقاومت کند پس مرد عنکبوتی را نیز شکست می دهد. البته که پتر به دلیل گزیده شدن توسط یک عنکبوت رادیواکتیو از مرد آهنی قدرت فیزیکی بیشتری دارد. یک بار در دنیای کامیک گفته شده که قدرت فیزیکی مرد عنکبوتی بی حد و اندازه است. بخشی از قدرت او در فیلم بازگشت با خانه مشخص است که با یک دست یک آپارتمان را از جا برمی دارد. بنابراین آیا در مبارزه رودررو مرد عنکبوتی پیروز می شود؟ مطمئنا. شکی وجود ندارد.

اما مشکل اینجاست که حقیقت اینگونه نیست. تونی بسیار باهوش و زیرک است. او یک لباس مخصوص دارد که در مبارزه از آن استفاده می کند. او همیشه نقشه قبلی داشته و چیزی در آستین پنهان کرده است. شاید مرد عنکبوتی تصور کند می تواند در مقابل مرد آهنی بایستد، اما تونی در هر قدم نقشه ای دارد و بی گدار به آب نمیزند. هوش پتر هم تا حدی به اندازه اوست، اما تجربه اندک او باعث توقف اش خواهد شد.

بنابراین در مجموع، در مبارزه نهایی لباس آهنین مرد آهنی و تارهای عنکبوتی مرد عنکبوتی، مرد آهنی پیروز می شود. مخصوصا اگر در آینده رخ دهد. شاید مرد عنکبوتی فرز و چابک باشد، اما راه درازی در پیش دارد و پیش از اینکه بتواند خود را یک انتقام جو بنامند باید چیزهای زیادی بیاموزد. او برای تبدیل شدن به یک مرد آهنی باید تجربه بیشتری به دست آورد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (18)

بستن فرم

 1. نیما

  آبان 30, 1399

  دوستان مرد عنکبوتی با زن عموی خودش زندگی میکنه نه عمه ش
  تو دوبله سانسور میکنن
  شما لطفا اصلاح کنید

  پاسخ

 2. Shahin

  دی 26, 1398

  لطفا مرد آهنی را با شخصیت دیسی بت من مقایسه کنید شکی نیست که بت من شکست سختی را حتی با جت و ماشین و موتور شخصی خود تجربه میکند بدون رباط های استارک اگر نیاز به کمک باشد هالک باستر بی صبرانه منتظر بت من است

  پاسخ

  • Random-king در پاسخ به Shahin

   مهر 2, 1399

   دوست عزیز شما دارید میگید بتمن!!
   بتمن تونسته سوپرمن رو شکست بده تونسته هالک رو در کمیک های مشترک دی سی و مارول شکست بده اون بهترین کاراگاه تاریخ هست نباید با مرد اهنی مقایسه بشه مرد اهنی در حد بتمن نیست با تشکر از سایت پروشات🙏🏻

   پاسخ

  • DCEUMCU در پاسخ به Shahin

   آذر 7, 1399

   دوست عزیز بتمن دارک ساید رو یک بار شکست داده(البته یک بار هم توسط دارک ساید کشته شده)بعد نتونه مرد اهنی رو شکست بده ؟

   پاسخ

  • DCEUMCU در پاسخ به Shahin

   آذر 7, 1399

   معلومه مرد اهنی میبره چون کلی چیزمیز و زره پیشرفته داره
   مرد عنکبوتی یه ذره شانس هم نداره

   پاسخ

  • علی در پاسخ به Shahin

   دی 9, 1399

   😂 😂 دوست عزیز منظور از نبرد یعنی تک به تک هالک این وسط چی کاره س من از دیسی خوشم نمیاد و فقط مارول اما حقیقتن مردعنکبوتی از بتمن قوی تر نیست و شکست می خوره از بتمن بتمن حتی تونست با شناسایی نقطه ضعف کل لیگ عدالت رو شناسایی کنه و اگه اونها در برابرش قد علم می کردن می تونست راحت شکست شون بده و دیدیم که کسی که ما مپیو تر ش رو هک کرد چطوری به لیگ عدالت ضربه شد و بتمن می تونه این کار رو با مردعنکبوتی هم بکنه

   پاسخ

  • علی در پاسخ به Shahin

   دی 9, 1399

   اما در مورد مرد آهنی باید بگم بتمن مگه اینکه از اون تیغ های خفاشی بزنه مرد آهنی 😂😂😂😂😂😂😂😂 بتمن در مقابل مرد آهنی هیچ پخی نیست کسانی هم که میگن دارم ساید شکست داده که اونم دیگه شرایط داشت و بتمن در مقال دارک ساید چیزی به حساب نمیاد و مرد آهنی و قتی تانوس دستکش داشت اونو شکست داد در ضمن فراموش نکنید مرد آهنی ارتش مرد آهنی هم داره حرفت کاملا درسته دوست عزیز و اما هالک اینجا هیچ کاره ی و به سوپر من و هالک ربطی نداره

   پاسخ

   • batman در پاسخ به علی

    دی 9, 1399

    بتمن 100 درصد پیروز دلایلت به درد عمت میخوره میشه بگی مرد آهنی در چه زمانی ثانوس با دستکش زد؟بتمن با تاکتیک های زیادی میتونه راحت استارک یک راست بفرسته گوشه بیمارستان. اگه بتمن از زره های خفنش مثل هل بت و فاینال بتسوییت استفاده کنه که دیگه باید بگیم good bye stark..

    پاسخ

  • Maker در پاسخ به Shahin

   دی 9, 1399

   سخن بزرگان

   پاسخ

 3. شاهین

  دی 26, 1398

  بدون شک مرد آهنی

  پاسخ

 4. استیو راجرز

  دی 13, 1398

  خیلی ساده و خلاصه و مفید نظرم را در این مورد عرض میکنم :
  به نظر من آیرون من پیروز این جنگ هست . هم اینکه شخصیت باهوش و زیرکی هست و هم اینکه بعضی از زره های این شخصیت به مراتب از قدرت مرد عنکبوتی بیشتر . ( هم در کمیک و هم در MCU . ) .

  پاسخ

 5. مسعود

  دی 11, 1398

  بیشک ایرن من بسیار قویتر است مرد اهنی قویتره

  پاسخ

 6. اروین

  فروردین 25, 1398

  مرد عنکبوتی قویتر است

  پاسخ

  • امیر در پاسخ به اروین

   تیر 7, 1399

   چی. خدایا اینو واقعه به جان خودم از تعصب گفت. وقتی چیزی نمیدونی الکی نیا نظر بنویس بی شکککک مرد آهنی قوی ترههههه بی شکککککک یک عالمه دلیل داره ولی حوصله ندارم بگم

   پاسخ

 7. سلام آقا مهدی مرد آهنی قوی تر هستش ولی مرد عنکبوتی سریع تر هستش حرکاتش با تار های که داره می تونه طرف را ضربه فنی کنه،،،، ولی مرد آهنی ضربات قوی تری و امکانت بیشتری سلاح های پیشرفته تری داره،،، مرد آهنی قوی تر از مرد عنکبوتی هستش،،،، ولی خوب هر دو از از قهرمانان مارول هستند و هر کدام داری قدرت خاصی هستند هر کدام در سبک خودش

  پاسخ