مقایسه ابرقهرمان های سینما: بتمن در برابر مرد عنکبوتی. کدام یک قویتر است؟

امروز ما می خواهیم درباره دو ابرقهرمان کتاب های کامیک صحبت کنیم. در سمت سیاه شاهد ناجی گاتهام هستیم و در سوی قرمز شاهد سرباز گوش به زنگ نیویورکی. اگر درباره محبوبیت این دو صحبت کنید، محبوبیت هیچ کدام از دیگری کمتر نیست. اما دراینجا می خواهیم درباره قدرت صحبت کنیم. می خواهیم بدانیم در یک مبارزه رودررو چه کسی پیروز می شود. گرچه درباره هرکدام از آن ها چندگانه های مختلف ساخته شده و با توجه به اینکه از دو دنیای متفاوت (یکی DC و دیگری مارول) هستند، می دانیم که فرصت رویارویی این دو وجود ندارد، اما وظیفه خود دانستیم که در اینجا این دو را در مقابل هم قرار داده و این سناریو را در ذهن خود خلق کنیم. بنابراین در اینجا هستیم. اگر می خواهیم بدانید در مبارزه این دو کدام یک پیروز می شوند، این مقاله را بخوانید. با پروشات همراه باشید.

بتمن

شوالیه تاریکی. بزرگ ترین کارآگاه جهان، طراح بزرگ و خیلی چیزهای دیگر. بتمن تنها یک شخصیت نیست. نماد امید، رستگاری، برخاستن و ناجی کودکان و بزرگسالان است. بتمن از آن شخصیت هایی است که با خواندن کامیک آن یا تماشای فیلمهایش با او همزادپنداری می کنید. او جنبه خیر و شر را به ما یادآوری می کنید. این انتخاب خودمان است که یکی را برگزیده و در آن مسیر برای بقا تلاش کنیم.

شاید تصور کنید بن افلک این نقش را خوب بازی نکرده است. در حقیقت هیچ بازیگر مرد دیگری نمی توانست ویژگی های متفاوت بتمن را در کنار هم نشان دهد. چه وال کیلمر باشد چه مایکل کیتون، در هر صورت همه آن ها تنها یک بخش از شخصیتش را نشان می دادند. کریستین بیل توانست بخشی از شخصیت او و نبوغ خالصش را نشان دهد. بن افلک، از سوی دیگر، جنبه وحشیانه و تاریک بتمن را نشان می دهد، بخشی که پس از مرگ والدینش بروز داده و هرگز او را رها نکردند. بتمن بن افلک همچنین نشان می دهد که او برای رسیدن به خواسته اش می تواند چقدر بی رحم و ظالم باشد. او برای دستیابی به تعادل و کنترل بر دنیای خود بدون توقف حرکت کرده و حتی درصورت بروز اشتباه هم از پا نمی ایستد.

مرد عنکبوتی

“تارهای دروغ بازگشته اند. در قسمت بعدی می بینید که ابرقهرمان موردعلاقه تان چگونه با قتل بهترین دوستش ماری جین واتسون کنار می آید. آیا مرد عنکبوتی می تواند بهای جرایمش را بپردازد؟”

مرد عنکبوتی برخلاف بتمن، نماد کامل تمام مشکلاتی است که یک نوجوان معمولی ممکن است از کودکی تا نوجوانی با آن رو به رو شود. زمانی که دوست داشتیم دلیل و نحوه انجام کارهایمان را به همه توضیح دهیم. پتر پارکر شرایطی را دارد که هر نوجوانی در سن او دوست دارد داشته باشد. یک خانواده مسئول، یک دختر جذاب که دوستش دارد، و یک قدرت نامحدود و ابدی. بله مرد عنکبوتی هم با درد آشناست. نه دردی که بتمن می شناسد بلکه یک درد متفاوت. او در کودکی والدین اش را از دست داد و با نبوغ خود سعی می کند در جهانی زندگی کند که تنها به چیزهای بزرگ بها می دهد نه چیزهای معمولی. او که می داند با این قدرت کسی او را درک نمی کند  تصمیم می گیرد به مردم بدشانس تر از خودش کمک کند. پتر پارکر که اشتباهی نکرده از بسیاری از مردم اطرافش خوش شانس تر است. با این حال تصمیم می گیرد در تنهایی زندگی کند تا در مقابل شرارت از حق و انصاف طرفداری کند. از این نظر می تواند شبیه بتمن باشد.

همچنین بخوانید: مقایسه ابرقهرمان های سینما: مرد آهنی در برابر مرد عنکبوتی. کدام یک قویتر است؟

یک نابغه متفاوت

همانطورکه گفتیم مرد عنکبوتی تفکر عمیق تری دارد. پتر در یک آزمایشگاه بود که یک عنکبوت او را گزید و قدرت ابرقهرمانی را به او بخشید. پتر از کودکی به آزمایش های علمی علاقه داشت و ثابت شده است که فرمول تارهای عنکبوتی و تیر تارمانند را خودش طراحی کرده بود. و همه این ها زمانی رخ می دهد که نوجوان بود. نظرتان در این باره چیست؟

از سوی دیگر بتمن یک همه چیزدان است که می تواند به هر مشکلی نزدیک شده و آن را به راحت ترین شکل ممکن حل کند. بروس با گذشت سال ها از ثروت و تاثیرش استفاده کرده تا سلاح ها و تکنولوژی را خلق کند که دسترسی به آن مشکل است. و با کمک دانش خود این ابزار را به نفع خود استفاده می کند. بروس پس از مرگ والدین اش، گم شده و در جستجوی رستگاری و صلح است. او در این میان تحت سرپرستی رأس‌الغول و لیگ قاتلان با تکنیک های مختلف مبارزه آشنا می شود. بتمن روان شناسی خوانده و در ارتباط با مردم متخصص است. او با دشمنانش بازی ذهنی انجام داده و آن ها را از خود می ترساند. او با سختکوشی این کار را انجام نمی دهد بلکه با هوشمندی اش انجام می دهد.

به طور کلی، پتر پارکر و بروس وین هوش برابری دارند که بدون وجود لباس مخصوص خود نیز از بقیه متفاوت اند. اما آیا نوع تفکر آن ها مشابه است؟ پاسخ دادن به این سوال مشکل است. یکی در زمینه فیزیک، زیست شناسی و شیمی تخصص دارد و دیگری بهترین کارآگاه جهان است. نمی توان پرتقال را با سیب مقایسه کرد، مگر نه؟ پس بیایید ما هم این کار را نکنیم. این نبرد توانایی ها نیست، نبرد اراده است.

نبرد قرن

با این حال این دو ابرقهرمان به همان اندازه که شبیه هستند، تفاوت هایی هم دارند که آن دو را از هم متمایز می کند. شاید بتمن و مرد عنکبوتی آغاز یا مسیر مشترک داشته باشند، اما رفتارها و ذات آن ها کاملا متفاوت است. درحالی که بتمن پشت سایه ها پنهان شده و تاریکی را همراه خود کرده،، مرد عنکبوتی تلاش می کند در سایه طنز و کنایه خودش را ثابت کند. مرد عنکبوتی از خنده لذت برده و با وجود قدرت و توانایی اش گاهی از دشمن شکست می خورد. از سوی دیگر، بتمن همیشه جدی بوده و به کارش متعهد است. او با جدیت به مبارزه با جنایات، تحقیقات و کارهای کاراگاهی خود می رسد، حتی اگر لباس مخصوص خود را نپوشد بازهم گویی ماسک به صورت دارد. و برتر اینکه شاید هرگز لبخند بتمن را نبینیم. درحالی که مرد عنکبوتی تمام قلب است. و بتمن تماما مغز است و هیچ احساسی ندارد. حداقل در ظاهر.

زمانی که از سبک مبارزه سخن می گوییم، مردعنکبوتی همیشه برای شکست دشمن خود نقشه ای در سر دارد. مرد عنکبوتی یک فرد برونگراست و دوست دارد در لحظه فکر کند. درحالی که بتمن پیش از مبارزه خوب فکر کرده و آماده می شود. بتمن شخصیتی است که درصورتی که هرکدام از اعضای لیگ عدالت از مسیر خود خارج شوند به آن ها کمک می کند. او حتی یک بار نقشه کشید تا تمام اعضای لیگ عدالت را از میدان خارج کند، حتی خودش را. آیا می توان از او پیشی گرفت؟ احتمالا نه.

مطمئنا در مبارزه رودررو بتمن پیروز می شود. شاید مرد عنکبوتی راه مبارزه را بلد باشد، اما این بتمن است که همیشه نقشه دارد و بی گدار به آب نمی زند. در حقیقت شکست دادن مرد عنکبوتی برای بتمن اصلا دشوار نیست زیرا او همیشه خطر را پیشبینی کرده و برای آن نقشه دارد. ذهن هوشیار او و جدیتش به او توانایی می دهد که می تواند هرکسی را شکست دهد، حتی مرد عنکبوتی را. اشتباه نکنید. بدون شک مرد عنکبوتی یکی از قوی ترین و محبوب ترین ابرقهرمان های خلق شده است. اما سوپرمن هم چنین است و بتمن بارها سوپرمن را شکست داده است، حتی بدون کریپتونیت. کسی که با چند کلمه می تواند سوپرویلن کهکشانی مانند دارک ساید را شکست دهد، می تواند به راحتی شخصیتی مانند پتر پارکر را نیز شکست دهد. اگر موافق نیستید، با بتمن تماس بگیرید. شاید این موضوع را به شما بفهماند!


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (384)

بستن فرم

 1. ابوالفضل

  شهریور 6, 1400

  اصلا تو کتم نمیره بتمن ی کنگ فو کاره ب زور ی وزنه هزار گرمی رو بلند میکنه ولی مردعنکبوتی ب راحتی 25 تن رو بلند میکنه شما از قدرت های این دوتا کاملا برابر نمیدونید مقاله ننویسید بتمن تونست سوپر من رو شکست بده چون اون نقطه ضعف داشت کیریپتون مردعنکبوتی چی میخواد کنه با تیر بزنش مردعنکبوتی شگفت انگیز 2 رو ببینید میبینید مثل اب خوردن از تیر ها جا خالی میده پس تفنگ و هر چیز دیگه ای هم بدرد بتمن نمیخوره و کاملا شکست میخوره

  پاسخ

  • دکتر منهتن در پاسخ به ابوالفضل

   شهریور 6, 1400

   اگه سلاح هاشو بیاره که کار اسپایدرمن تمومه

   پاسخ

   • بنده خدا در پاسخ به دکتر منهتن

    شهریور 9, 1400

    دلیلم رو توی صفحه ۴ گفتم. بخونید تا متوجه بشید و اینقدر تعصب نداشته باشی!

    پاسخ

    • دکتر منهتن در پاسخ به بنده خدا

     شهریور 10, 1400

     من متعصب نیستم نکنه میخوای بتمن با کت و شلوار بیاد جلوی اسپایدرمن؟؟!خب از سلاحاش استفاده میکنه مثل بت موبیل و زره هاش

     پاسخ

   • s,m,p در پاسخ به دکتر منهتن

    شهریور 9, 1400

    توی صفحه سوم هرچی دلیل بود آوردم.میتونی ببینی جناب!

    پاسخ

    • دکتر منهتن در پاسخ به s,m,p

     شهریور 10, 1400

     جناب بنده هم دلیل دارم در سینما اسپایدرمن در کمیک بتمن میبره چون تسلیحات بسیار داره وومهارت مبارزه قدرتمند

     پاسخ

     • s,m,p در پاسخ به دکتر منهتن

      شهریور 11, 1400

      هیچوقت نه من و نه شما نمیتونیم بگیم چه کسی میبره،فقط پیش بینی میکنیم.از اون جایی که توی این مقاله اومدن مردعنکبوتی رو بد و ضعیف جلوه دادن من هم توضیحاتم رو دادم تا همه بفهمن مردعنکبوتی هم قدرت داره

      پاسخ

     • بنده خدا در پاسخ به دکتر منهتن

      شهریور 11, 1400

      دیگه باید قبول کرد که توی مبارزه تن به تن مردعنکبوتی میبره،سرعت فوق بشری داره به حدی که توی یکی از کامیک ها با یه دستکش مخصوص جلوی یک گلوله رو گرفت ،استقامت ابر انسانی و قابلیت زود درمانی هم که داره
      دیگه چی؟

      پاسخ

      • دکتر منهتن در پاسخ به بنده خدا

       شهریور 11, 1400

       کافیه زره های بتمنو بشناسی با یکدونش تونسته یک بمب اتم رو متوقف کنه !!به نظرتون کار کوچیکیه؟؟؟ خب بتمن اگه از سلاح هاش استفاده کنه میبره

       پاسخ

 2. مهدی

  مرداد 1, 1400

  مطلب خوبی بود

  پاسخ

 3. مهدی

  مرداد 1, 1400

  به نظرم اثلا با نگاه درستی به موضوع نگاه نکردید و فقط ویژگی های این دو نفر رو با هم مقایسه کردید در صورتی که اگر بتمن و مرد عنکبوتی رو در روی هم قرار بگیرند بتمن اثلا مرد عنکبوتی و توانایی هایش را نمیشناسد که بخواهد برایش نقشه بکشد و اگر بخواهیم اخرین نسخه های این دو را در نظر بگیریم می بینیم که مرد عنکبوتی هم دارای تکنولوژی پیشرفته تر مانند لباس نانو ای شک برغی تحمل فضا و زیر اب و چندین نو سلاح مختلف و ارتش ربات های جنگنده فضایی که از مرد اهنین به او ارث رسیده و از همه مهم تر قدرت های فرا طبیعی او است که از همه لحاض به جز قدرت بدنی با سوپر من برابری می کند مانند قدرت دید و شنوایی و حس عنکبوتی ولی با تمام حرف های من و نویسنده مقایسه کردن انها باهمدیگر و در نهایت برتری دادن یکی به دیگری ظلم اشکار به نفر دیگر است چون اتفاقی که بعد از رویا رویی می افتد کاملا غیر قابل پیش بینی است و مطمعنا برنده در جنگ رو در رو مشخص نمی شود و کسی که زرنک باشد و خنجر را از پشت فرو کند و یا از کمک دیگران استفاده کند برنده است

  پاسخ

 4. Artan

  تیر 29, 1400

  خب نبرد خیلی سختی است و باید بگم بتمن برنده این نبرد است

  پاسخ

 5. پرهام

  تیر 28, 1400

  سلام مقاله اطلاعاتش خوب بود ولی اونی که این مقاله نوشته طرفدار بتمن بوده اینو مطمئن هستم یه قسمت میاد این دو قهرمان در مقابل هم میجنگند خیلیا میگن بتمن تجهیزات خفن تری داره ولی اسپیادرمن هم مثل قدیم نیست اونم تجهیزات تونی استارک رو داره الان اوضاع فرق کرده البته بتمن هوش بیشتری داره و اونایی که میگن بتمن خیلیارو شکست داده در جوابشون باید بگم ربطی نداره چون بت من سوپرمنو شکست داده ولی سوپر من هم خیلی وقتا حتا تو ۵ دقیقه مبارزه بتمن رو راحت شکست داده پس این موضع برای تمام قهرمانا اینجوریه یه وقتایی این میبره یه وقتایی اون به دلایل مختلف ولی من دوست دارم تونی استارک و کاپیتان امریکا دوباره برگردن و اینکه یه فیلم ساخته بشه انتقام جویان با لیگ عدالت دنیارو نجات بدن خیلی جالب میشه

  پاسخ