14 فیلم با جلوه‌های بصری مبهوت‌کننده که حتی می‌توانید بدون صدا تماشا کنید

هرازچندگاهی سینما یک فیلم بسیار زیبا تولید می‌کند که موضوع آن هیچ اهمیتی ندارد. در چند سال اخیر، این فیلم‌های زیبا از نظر بصری آنقدر لذت‌بخش بودند که بیننده را به وجد آورده و به‌یادماندنی می‌شدند.

چه جلوه‌های ویژه، مناظر زیبا یا خوش ساخت بودن فیلم‌ها باعث برتری آن‌ها شود، در هر صورت این فیلم‌ها زیباترین جلوه‌های ممکن را دارند. ژانر، داستان و شخصیت‌ها چندان مهم نیستند، زیرا در این فیلم‌ها فیلمبرداری است که حرف اول را می‌زند. پس با پروشات همراه باشید تا با 14 فیلم دارای جلوه‌های بصری آشنا شویم.


14. بلید رانر ۲۰۴۹ – ۲۰۱۷ – Blade Runner ۲۰۴۹

سی سال پس از حوادث داستان اولیه، “رایان گاسلینگ” در نقش “کی” یکی از کلنی هاست که به کلنی‌های دیگر حمله کرده و مانند “ریک دکارد” (هریسون فورد) انگیزه های مرگبار دارد. زمانی که کی متوجه می‌شود یکی از کلنی‌ها تولیدمثل داشته و دارای فرزند است؛ کودک را می‌کشد تا مانع رشد یک کلنی شود. یک فیلم زیبا، پیچیده و دیدنی که بیننده را مات و مبهوت می‌کند و یکی از گنج‌های گرانبهای ژانر علمی-تخیلی محسوب می‌شود. این فیلم موفق به کسب اسکار بهترین فیلمبرداری و بهترین جلوه‌های ویژه بصری شد.


13. 1917 – 2019

فیلم جنگی 1917 که در سال 2019 منتشر شد، علاوه بر داستان درگیرکننده و نفس‌گیری که دنبال می‌کند، از یک فیلمبرداری خاص برخوردار بوده که بسیار مورد توجه و بحث مخاطبان قرار گرفته‌است. در این فیلم که تمام آن به صورت یک برداشت بلند و بدون توقف بوده، شاهد هیچ کاتی نیستیم و در سراسر داستان با شخصیت اول آن که برای نجات همرزمانش تلاش می‌کند در فضای جنگ جهانی اول همراه می‌شویم. این فیلم به کارگردانی سم مندس ساخته شده و برنده دو جایزه اسکار در رشته بهترین فیلمبرداری و بهترین جلوه‌های ویژه شده‌است.


12. املی – AMELIE – 2001

این فیلم فرانسوی بزرگسالانه درباره یک دختر ساده به نام املی است که عمده کودکی خود را بدون ارتباطات انسانی گذرانده است. با گذشت زمان املی به پاریس رفته و هدف زندگی، که کمک به دیگران است، را می‌یابد.

فیلمی به کارگردانی ژان-پیر ژونه، یک کمدی رمانتیک است که رفتارهای جالب و کودکانه املی را با کمک رنگ‌های درخشان، جلوه‌های ویژه زیبا و کات‌های بی‌نقص، و البته حرکات دوربین، نشان می‌دهد. خود فیلمبرداری را می‌توان جزء داستان دانست زیرا به‌خوبی توانسته در صحنه‌های بدون دیالوگ منظور شخصیت‌ها را نشان دهد.

همچنین بخوانید: فسلفی ترین فیلم های کل تاریخ سینما که نباید از دست بدهید


11. آواتار – AVATAR – 2009

آواتار داستان یک سرباز نیروی دریایی فلج است که با ماموریت به سرزمین پاندورا باید میان قلب و وظیفه‌اش یکی را انتخاب کند. سم ورثینگتون، زویی سالدانا، سیگورنی ویور و میشل رودریگز، از ستارگان این فیلم هستند.

این پدیده علمی تخیلی با کارگردانی جیمز کامرون در زمان اکران تماشاگران را متحیر کرد و آن دسته‌ای که نسخه سه بعدی فیلم را ندیده بودند احساس افسردگی داشتند. پاندورا یک مدینه فاضله است که طرفداران دوست داشتند واقعی باشد، زیرا فضای فانتزی از خود داستان مهم تر است.

همچنین بخوانید: 7 فیلم برتر جیمز کامرون که نباید از دست بدهید


10. اکس ماشینا – EX MACHINA – 2015

یک فیلم علمی تخیلی با حضور آلیسیا ویکاندر و دامنل گلیسون، درباره یک برنامه‌نویس، کلب (گلیسون) که به شرکت در یک آزمایش پیچیده دعوت شده است. این آزمایش فرصتی را در اختیار او می‌گذارد تا با اولین نوع از هوش مصنوعی که در بدن یک دختر جوان زیبا قرار داشته شده، رو به رو شود.

زیبایی طبیعی اوا (ویکاندر) بخشی از جذابیت بصری فیلم است، اما تکنولوژی استفاده شده در فیلم وجه متمایز آن می‌باشد. گریم، جلوه‌های ویژه و فیلمبرداری یک اثر زیبا و دیدنی را پدید می‌آورند.

همچنین بخوانید: 18 فیلم بحث برانگیز کل تاریخ سینما : از خشونت و وحشت تا سیاست


9. سقوط – THE FALL – 2006

فیلمی به کارگردانی تارسم سینگ درباره دو بیمار در یک بیمارستان بیرون از لس آنجلس در سال‌های 1920، که یکی از آن‌ها، یک بدلکار مجروح، برای دیگری، دختری با دست شکسته، داستان‌های رازآلود را تعریف می‌کند. تخیل این دختر جوان و وضعیت ذهنی بدلکار، داستان‌ها را به واقعیت بدل کرده و یک فیلم با جلوه بصری زیبا پدید می‌آورد.

رنگ‌های درخشان و صحنه‌های تخیلی سراسر فیلم یک جنبه هنری زیبا به آن بخشیده که این اثر را از آثار دیگر متمایز می‌کند. هر جنبه بصری این فیلم بیننده را محسور کرده و باعث می‌شود بیننده خود را بخشی از فیلم بداند.

همچنین بخوانید: 25 فیلم روان شناسی تاریخ سینما که اثری عمیق روی شما می گذارند


8. هتل بزرگ بوداپست – THE GRAND BUDAPEST HOTEL – 2014

یک فیلم پر ستاره با حضور بازیگرانی چون بیل مری، ویلم دفو، جف گلدبلوم، جود لا ،جیسون شوارتزمن و آدرین برودی، درباره یک دربان هتل (رالف فاینز) و دوستش، کارگر لابی (رونی رولوری) در دوره‌های بین جنگ‌های جهانی اول و دوم.

این فیلم از وس اندرسون بسیار جذاب و بصری بوده و به عقیده بسیاری بهترین اثر اوست. صحنه‌های برجسته و جذاب و معماری هتل بیننده را به وجد می‌آورد، درصورتی که در اصل تعداد زیاد بازیگران باید این امر را حاصل می‌کرد. درحالی که این فیلم کاملا متفاوت است و شاید برخی دیدن آن را دوست نداشته باشند، اما زیبایی بصری فیلم می‌تواند هیجان بیننده را جلب کند.

همچنین بخوانید: نگاهی به سینمای آندری تارکوفسکی: رده بندی هر 7 فیلم مفهومی و شاعرانه تارکوفسکی


7. گرانش – GRAVITY – 2013

یک تریلر علمی تخیلی با حضور ساندرا بولاک و جرج کلونی شاید برخی  از تماشاگران سینمادوست را ناامید کند، اما جلوه‌های ویژه آن همگان را به تماشای خود وادار می‌کند. داستان درباره یک مهندس پزشکی و فضانورد است که پس از یک برخورد در فضا باید به تنهایی خود را نجات دهند.

نمایش زیبایی و وسعت فضا خیره‌کننده است. اما این فیلم از لحاظ سینمایی هم موفق هم بود زیرا هفت جایزه اسکار را به خانه برد، از جمله جایزه اسکار بهترین فیلمبرداری، بهترین جلوه‌های ویژه و بهترین کارگردانی برای آلفونسو کوارون. متاسفانه این اثر در نسخه تلویزیونی چندان دلچسب نبود، اما نسخه سه بعدی آن خیره کننده بود.

همچنین بخوانید: پیش بینی نامزدهای بهترین فیلم برای مراسم اسکار 2019


6. میان ستاره‌ای – INTERSTELLAR – 2014

این فیلم هم مانند “گرانش” در کنار بازیگران موفق نظیر متیو مک کانهی و آن هاتوی، فضای زیبا و نفس‌گیری از فضا را نشان می‌دهد. داستان فیلم هم درباره گروهی از محققین است که به خارج از منظومه شمسی می‌روند تا نزدیک‌ترین سیاره به زمین برای حیات انسان را بیابند.

در چند سال اخیر فیلم‌های فضایی بسیاری تولید شده‌اند اما این اثر برترین می‌باشد. تفاوت میان تنهایی فضا و شرایط بد زمین بیننده را به وجد می‌آورد. علاوه بر این، این اثر جایزه اسکار بهترین جلوه‌های بصری را دریافت کرد.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم ها با موضوع بیگانگان و فضایی ها که در سال 2018 اکران شدند


5. زندگی پی – LIFE OF PI – 2012

یک فیلم اقتابسی از رمانی به همین نام نوشته یان مراتل درباره مردی جوانی که از حادثه کشتی جان سالم به در برده و با یک شیر بنگال در دریا تنهاست. این فیلم به کارگردانی انگ لی نامزد چندین جایزه شد و در نهایت اسکار بهترین کارگردانی، جلوه‌های ویژه و فیلمبرداری را به خانه برد.

اما گویی اسکار نتوانست زیبایی بی‌همتای این فیلم را نشان دهد زیرا این اثر درک پیچیده زندگی و ماورای آن است که یک موضوع جذاب را به یک شاهکار بصری تبدیل می‌کند که تمام نسل‌ها می‌توانند از آن لذت ببرند.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های فانتزی خارجی که در سال 2018 اکران شدند


4. مکس دیوانه: جاده خشم – MAD MAX: FURY ROAD – 2015

فیلمی با بازی شارلیز ترون و تام هاردی، درباره داستان آخرالزمانی که در آینده رخ داده و یک زن به نام فوریوسا (ترون) باید با کمک مکس (هاردی)، مردی که به او کمک می‌کند، یک رهبر مستبد را شکست دهد. این فیلم جسورانه و پرسرعت است و تجربه جالبی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

این اکشن سال 2015 در گیشه موفق بود و در سراسر جهان 375 میلیون دلار فروش داشت. و با وجود بودجه 150 میلیون دلاری آن شکی وجود ندارد که از جلوه‌های ویژه درخشان استفاده کردند. این فیلم در مقایسه با فیلم‌های اکشن دیگر بی‌نظیر بوده و در صدر قرار دارد.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم عجیب و غریب تاریخ سینما که باید ببینید


3. بازگشته – THE REVENANT – 2015

فیلم موفق دیگری در سال 2015 که باعث شد لئوناردو دی کاپریو سرانجام جایزه اسکار را از آن خود کند و بی‌شک یکی از زیباترین و گزنده‌ترین جلوه‌های بصری را داراست. در سال‌های 1820، یک مرد توسط یک خرس مورد حمله قرار گرفته و سپس درحالی که رها شده باید در تنهایی و شرایط دشوار خود را نجات دهد.

الخاندرو گونسالس اینیاریتو کارگردانی این اثر را برعهده دارد که نفس را در سینه بیننده حبس می‌کند. یک فیلم خشن با جلوه‌های بصری زیبا و اجرای بی‌نظیر لئوناردو دی کاپریو.

همچنین بخوانید: معرفی20 فیلم برتر سینما که ذهن بیننده را به چالش می کشند


2. اسکای فال – SKYFALL – 2012

فیلمی محصول سال 2012 با نمایش دنیل کریگ در نقش جیمز باند معروف که یکی از جذاب‌ترین فیلم‌های 007 بوده است. باند در آخرین ماموریت خود باید برخلاف خواسته خود تهدید ایجاد شده بر M16  را دفع کند. این فیلم به کارگردانی سام مندس دو جایزه اسکار به دست آورده و نامزد بهترین فیلمبرداری شد.

هر صحنه فیلم زیبا و جذاب بوده و صحنه‌های اکشن پرجنب و جوش در کنار شخصیت‌های آرامی که به مدد شخصیت پیش می‌رود، جلوه زیبایی پدید آوردند. مهم‌تر اینکه، استفاده از جلوه‌های رایانه‌ای حال و هوای فیلم را تغییر نمی‌دهد. تعادل این عناصر باعث تمایز این فیلم جیمز باند از فیلم‌های دیگر می‌شود.

همچنین بخوانید: معرفی 25 فیلم با پیچیده ترین پایان بندی ها در تاریخ سینما


1. چه رؤیاهایی که می‌‌آیند – WHAT DREAMS MAY COME – 1998

قدیمی‌ترین فیلم این فهرست داستان مردی است که در تصادف اتومبیل کشته شده و اکنون باید در بهشت و جهنم به دنبال همسرش باشد. اگر این داستان توجهتان را جلب نکرده، باید بدانید رابین ویلیامز و کوبا گودینگ در آن نقش‌آفرینی می‌کنند.

این شاهکار بصری وینسنت وارد بیننده را به یک ماجراجویی ماورایی می‌برد و او را بهت‌زده می‌کند. داستان فیلم از مناظر زیبا و سورئالیسم موجود در فیلم الهام می‌گیرد. این فیلم جایزه اسکار بهترین جلوه‌های ویژه را از آن خود نمود، و گرچه جلوه‌های ویژه نمی‌تواند به‌تنهایی باعث جذابیت یک فیلم باشد، اما می‌تواند آن را لذتبخش کند.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم شبیه پالپ فیکشن (Pulp Fiction) که باید ببینید

آیا شما فیلم های دیگری را درنظر دارید؟ می توانید آن‌ها را با ما درمیان بگذارید.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (2)

بستن فرم

  1. متعجبم چرا فیلم های علادین و پسنجرز توی این لیست نیستند

    پاسخ

  2. حسام

    مهر 8, 1399

    ممنون از زحماتتان. جلوه های بصری یک زندگی پنهان اثر ترنس مالیک بزرگ هم شگفت انگیز است

    پاسخ