معرفی 25 فیلم با پیچیده ترین پایان بندی ها در تاریخ سینما

یکی از بهترین راه ها برای اینکه بیننده یک فیلم را از یاد نبرد، ارائه یک پایان پیچیده است، که باعث لذت و البته شگفتی مخاطب خواهد شد. معمولا فیلم های کوتاه پایان بندی پیچیده دارند تا از طریق آن حرف های زده نشده هم محقق شوند، اما فیلم بلند فرق می کند، زیرا فیلمساز مفاهیم مختلفی را بیان کرده و پایان فیلم باید همه چیز را تکمیل کند، به همین دلیل منطقی به نظر می رسد. گرچه پایان بندی پیچیده اغلب در تریلرها داده می شود، اما در ژانرهای دیگری چون درام، کمدی و وحشت هم دیده خواهد شد. پایان پیچیده به مخاطب اجازه می دهد تا عناصر داستان را به شکل متفاوت برداشته کرده و درباره شخصیت ها و اطراف شان به نتیجه گیری های جدید برسند. در اینجا می خواهیم فهرستی از فیلم های بلند با پایان بندی پیچیده را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


25. تقدیر – Predestination

فیلمی که با عقاید فیزیکی پیچیده مانند سفر در زمان، حلقه های زمانی، عدم تداوم، پارادوکس، و مفاهیم مختلف فیزیک، ریاضیات، روایت و فیلم سازی، بازی می کند. گرچه شاید پایان این فیلم به سوالات ایجاد شده در ذهن تان پاسخ ندهد اما مسلما سوالاتی را به وجود آورده و ایده خلق سربازی که از محدودیت های اجداد، زایش، مرگ، مفهوم و حتی زمان، رهاست، جالب بوده و خودش یک تضاد محسوب می شود. اگر دوست دارید فیلمی را تماشا کنید که فکرتان را به خود مشغول کند، این فیلم بهترین گزینه ممکن می باشد. اگر اینگونه فیلم ها را دوست ندارید، این فیلم قطعا شما را گیج می کند.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های ورزشی که در سال 2018 اکران شدند


24. هویت – Identity

این فیلم جز یکی از بهترین فیلم های رازآلود است که داستان آن به قتل مربوط می شود. این فیلم همچنین یک تریلر روان شناسانه هم محسوب می شود. با اقتباس از داستان “سپس هیچ‌کدام باقی نماندند” آگاتا کریستی، شخصیت های یک متل یکی پس از دیگری توسط یک قاتل کشته می شوند. پیچیدگی داستان غیرقابل پیشبینی اما باورپذیر و نبوغ آمیز است. برای درک بهترین فیلم در تنهایی آن را تماشا کنید. ستاره های این فیلم عبارت اند از جان کیوسک و ری لیوتا بازیگر “رفقای خوب” (Goodfellas).

همچنین بخوانید: 7 فیلم رو به اکران ساموئل ال جکسون که منتشر تماشای آنها هستیم


23. ناپدید شدن –  The Vanishing

یک فیلم کلاسیک که پایان پیچیده آن همانند یک درک جدید است. قهرمان داستان یک سال پس از گم شدن همسرش هنوز به دنبال اوست. یک مرد خسته و ناامید که از اتفاقات اطرافش نتیجه گیری های خود را برداشت کرده و به نظر می رسد که اطلاعات بیننده از او بیشتر است. اما گویا منتظر پایان پیچیده داستان بوده و شرایط شک برانگیز را احساس کرده است. تا اینکه در پایان داستان پایان شوکه کننده داستان را خواهد دید. فیلم های معدودی می توانند تا به این حد پیچیده باشند و همین موضوع باعث می شود پایان این فیلم هلندی اینچنین پیچیده و شوکه کننده باشد.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم شبیه پالپ فیکشن (Pulp Fiction) که باید ببینید


22. کارناوال ارواح – Carnival of Souls

یکی از تاثیرگذارترین فیلم های ترسناک تاریخ، با یک پایان شوکه کننده. صحنه های ترسناک، فانتزی و سبک درجه دو آن، فیلم را به یک اثر متوسط بدل می کند. سبک سورئال موجود در این فیلم 17،000 دلاری باعث می شود که به پاسخ دادن تمام سوالات ایجاد شده، نیازی وجود نداشته باشد. گویا صحنه پایانی داستان از صحنه های دیگر مجزا بوده و حقیقت مخصوص خود را به وجود می آورد.

همچنین بخوانید: رده بندی فیلم های گای ریچی از بدترین تا بهترین


21. سه زن – 3 Women

این شاهکار رابرت آلتمن به خودی خود گیج کننده است، که پایان فیلم هم این پیچیدگی را افزایش می دهد. سه شخصیت زن این فیلم با وجود تفاوت ها در کنار هم مانده و باهم زندگی می کنند، اما پس از مدتی دوربین از آن ها فاصله می گیرد. همین تعقیب و گریز دوربین و فاصله گرفتن آن از شخصیت ها پیچیدگی داستان را دوچندان نموده و بر رازآلود بودن آن تاثیر مضاعف دارد.

همچنین بخوانید: لیست غم انگیزترین فیلم هایی که در سال 2018 اکران شدند


20. بازی های مسخره – Funny Games

وقایع پیچیده در این کلاسیک غم انگیز از مایکل هانکه نه تنها قابل پیشبینی نیست، بلکه در بسیاری از صحنه ها فیلم را از حقیقت جدا کرده و دیوار چهارم را می شکند. این فیلم با مخاطب قرار دادن بیننده سینما را به یک دیالوگ دو طرفه میان تماشاگر و فیلم تبدیل نموده و باعث می شود که مخاطب گاها با شخصیت منفی فیلم همراه شود. در این صورت بیننده فیلم را متعلق به خود می داند.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های عاشقانه که در سال 2018 اکران شدند


19. دیگران – The Others

فیلم های ترسناکی وجود دارند که بر پایه ترس و جلوه های ویژه ساخته شده اند. از سوی دیگر، فیلم هایی مانند “دیگران” بر پایه ایجاد وحشت و تنش خلق شده و با پایان غیرقابل منتظره شما را می ترسانند. در این فیلم پایان داستان کل فیلم را زیرورو می کند؛ زیرا پایان آن آنقدر غیرمنتظره است که آنچه را که دیده اید باور نمی کنید. با وجود بازی نیکول کیدمن، این فیلم نه تنها یک فیلم ترسناک، بلکه یک فیلم پیچیده است که تا ابد فراموش نخواهید کرد.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم برتر برادران کوئن که نباید از دست بدهید


18. شعبده باز – The Illusionist

یک درام به کارگردانی نیل برگر، که یک تریلر خوش ساخت محسوب می شود و با داستان جذاب، و مضامین سیاسی و جادویی، دیدنی شده است. آیزنهایم شعبده باز یک شخصیت رازآلود است که رازهای ترسناکی را در سینه دارد. او با تنها سلاح خود، جادو، شاهزاده تاج و تخت را به چالش می طلبد. ادوارد نورتون برای این نقش سنگ تمام گذاشته و شما هم با دیدن او می توانید احساس مردی که محبوبه اش را از دست داده، درک نمایید. بهتر است هرچه زودتر این فیلم گیج کننده و پیچیده را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های خانوادگی که در سال 2018 اکران شدند


17. دوازده میمون – Twelve Monkeys

یکی از برترین فیلم های علمی تخیلی دهه 90، یک تریلر تاثیرگذار و دیدنی به کارگردانی تری گیلیام، که دنیای به دام افتاده در یک ویروس مرگبار را به نمایش می گذارد. قهرمان داستان، جیمز کول ( با بازی زیبای بروس ویلیس) باید راز این ویروس ها را کشف کرده و داروی آن را بیابد. البته داستان به این سادگی ها هم نبوده و عناصر سفر در زمان هم در آن آمیخته شده است. این فیلم را با دقت تماشا کرده و از پانزده دقیقه پایانی آن لذت می برید.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم شبیه دزدان دریایی کارائیب که نباید از دست بدهید


16. برزیل – Brazil

یکی از بهترین فیلم های کنایی سیاسی که به دلیل هوشمندانه بودنش ترسناک است و یک داستان جالب را به زیباترین شکل ممکن بیان می کند. عناصر نئو-نوآر آن یک داستان فانتزی سورئال خلق می کند که بیننده را مرعوب کرده و داستان آن درباره مشکلاتی است که از کنترل خارج شده و به ایجاد یک مدینه فاضله شخصی منجر می شود. صحنه پایانی آمیزه ای از حقیقت و فانتزی محسوب شده و ایده ایجاد یک جامعه پنهان را به معرض نمایش می گذارد. شیوه ساخت صحنه پایانی بسیار جالب است زیرا ناگهان سبک گیلیام متوقف شده و یک پایان ناگهانی، قهرمان را تنها گذاشته و او را بی پناه می کند.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های جنایی که در سال 2018 اکران شدند


15. جزیره شاتر – Shutter Island

تیم اسکورسیزی و دی کاپریو تریلر زیبای دیگری ارائه می دهند. فیلم برداری زیبا، فیلمسازی اسکورسیزی و اجرای دیدنی کاپریو، یک اثر شاهکار پدید آورده است. از سوی دیگر، پایان کلاسیک اثر داستان دیگری است، که شیوه ساخت آن توسط اسکورسیزی، تمام احساسات انسانی را به چالش کشیده و بیننده را با گیجی، شرمندگی و پذیرش، به حال خود رها می کند.

همچنین بخوانید: لیست 30 فیلم برتر آخرالزمانی در تاریخ سینما که باید ببینید


14. حس ششم – The Sixth Sense

یکی از آثار برتر ام.نایت شیامالان، که از ابتدا تا انتها دیدنی است. در این فیلم بروس ویلیس درگیر مشکلات خودش است و در عین حال باید به پسر کوچکی که دائم ارواح را میبیند، کمک کند. پایان زیبای فیلم، به دلیل حفظ ارتباط قوی با سایر بخش های داستان، آن را به یک اثر دیدنی تبدیل می کند. به همین دلیل پایان آن قابل درک است. شیامالان از آن به بعد پایان پیچیده را در سایر آثار خود نیز به کار برد، که در “شکست ناپذیر” (Unbreakable – 2000) هم موفق بود.

همچنین بخوانید: رده بندی تمام فیلم های ابرقهرمانی که در سال 2018 اکران شدند


13. پرتقال کوکی – A Clockwork Orange

داستان پیچیده این فیلم یک نقد اجتماعی قوی را پیش رو می گذارد. با یک خط دیالوگ پایانی، که یکی از زیباترین دیالوگ های سینمای استنلی کوبریک است، پایان داستان به یک صحنه رویایی بدل شده و ایدئولوژی و طرز تفکر قهرمان داستان را به بیننده نشان می دهد. این پایان با عناصر طنز و کمدی خود و شیوه تکمیل داستان، برای این فیلم پیچیده بهترین پایان ممکن بوده است.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های واقعه ای و حادثه ای که در سال 2018 اکران شدند


12. پرستیژ – The Prestige

بدون شک شناخته شده ترین و تاثیرگذارترین فیلم کریستوفر نولان با بازی زیبای کریستین بل و هیو جکمن در نقش دو شعبده باز رقیب، که برای شکست یکدیگر هر کاری انجام می دهند. پایان پیچیده داستان که اکنون جایگاه افسانه ای یافته است، “پرستیژ” را به یک اثر زیبا، دیدنی، خوش ساخت و تاثیرگذار بدل کرده که باعث می شود تا پایان داستان نفس در سینه تان حبس شود. ترفندهای جادویی، رازهای پشت برده شعبده بازی ها و جزئیات داستان، برای بیننده جالب بوده و این احساس را ایجاد می کند که شاید کسی نمی توانست بهتر از نولان در ساخت این فیلم موفق باشد.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های خون آشامی که در سال 2018 اکران شدند


11. یادگاری – Memento

“پیروی” (Memento) یکی از آثار اولیه و کم بودجه نولان بود، اما این فیلم “یادگاری” بود که او را به عنوان یکی از کارگردان های پیشرو نسل خود معرفی کرد. یک داستان غیرخطی با صحنه هایی از حال و گذشته، و مضامین غم، فریب و حافظه، که به یک تریلر نئو-نوآر بدل شده است. از آنجاییکه داستان غیرخطی است در اواسط فیلم صحنه های پایانی را می بینید، اما نمی توانید صحنه ها را به هم مرتبط کنید.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های کره ای که در سال 2018 اکران شدند


10. الدبوی – Oldboy

مضامین انتقام جویانه و خشونت آمیز این فیلم کره ای، جهان را به لرزه انداخت. این فیلم زیبا که توسط منتقدین و مخاطبین تحسین شده، داستان مردی است که به مدت 15 سال در یک اتاق زندانی شده و ناگهان آزاد می شود. در مسیر یافتن زندان بانش، متوجه می شود که او نه تنها ظالم بلکه احساساتی نیز است. “الدبوی” یک فیلم خوش ساخت، دیدنی و یک اثر کلاسیک است، که داستان آن خودش جلوه های دیدنی و پایان پیچیده اش را به تصویر می کشد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر لهستانی در تاریخ فیلم سازی این کشور


9. سون – Se7en

دیوید فینچر، ارباب تریلر مدرن، بیست سال پیش این اثر را خلق کرد. با این حال هنوز دیدنی بوده و پایان آن تن مان را به لرزه درمی آورد. گرچه پایان آن شوکه کننده نیست اما روح و جانمان را تحت تاثیر قرار می دهد. هیچکس نمی دانست که کوین اسپیسی قرار است در این فیلم نقش قاتل را ایفا کند. نام او در فهرست بازیگران نبود. قرار گرفتن او در این فیلم به دلیل حضورش در فیلم “مظنونین همیشگی” بود که آن هم در فهرست ما قرار دارد. گرچه گفتیم که پایان فیلم شوکه کننده نبود، اما حضور ناگهانی کوین اسپیسی، و جعبه باز شده می تواند مضامین زیادی داشته باشد (زیرا درباره محتوای درون جعبه صحبت زیادی نشده و به آن نپرداخته اند، بنابراین شاید این عنصر بتواند برای برخی از بینندگان شوکه کننده باشد). در هر صورت این روش فینچر باعث درخشش این فیلم شد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر آکیرا کوروساوا که باید تماشا کنید


8. مظنونین همیشگی – The Usual Suspects

برایان سینگر پیش از مردان ایکس، این تریلر نئو-نوآر را ساخت. مامور کوجان که نمی تواند کنت را متهم کند، او را آزاد کرده و زمانی که کنت از دست او می گریزد، موضوع مهمی پی خواهد برد. اما کوجان نمی تواند متوجه شود تمام داستان و جزئیاتی که کنت با دقت تعریف کرده حتما نشانه ای دارد. همه این ها در جمله پایانی کنت/شوزه خلاصه می شود: “بزرگ ترین ترفند شیطان به جهان این بود که ثابت کند وجود ندارد؛ و به همین دلیل اثر که گریخته است.” یک داستان و کارگردانی هوشمندانه، که یکی از پیچیده ترین داستان های تاریخ را ارائه می دهد. بازی در نقش راجر “وربال” کنت باعث شد که کوین اسپیسی جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را دریافت کند.

همچنین بخوانید: معرفی 8 فیلم برتر که از داستان های استیون کینگ اقتباس شده اند


7. باشگاه مبارزه – Fight Club

زمانی که یک فیلم هنوز به یادماندنی است و در سال 2018 هنوز مم های آن دیده می شود، پس قطعا یک پایان درخشان داشته است. پایان زیبای این فیلم تریلر-کلاسیک از دیوید فینچر باعث می شود کل فیلم را به شیوه متفاوتی برداشته شده و صحنه پیش از صحنه پایانی یکی از به یادماندنی ترین لحظات فیلم بدل شده است.

همچنین بخوانید: معرفی 12 فیلم برتر سینما با موضوع هک و امنیت سایبری


6. کوه مقدس – The Holy Mountain

“کوه مقدس” پایانی دارد که مخاطب را به مرز جنون می رساند. یک فیلم سورئال درباره یک کیمیاگر که می خواهد به جاودانگی دست یابد و در این راه تمام موجودات انسان مانند سیارات مختلف با او همراه شده و این سفر را به یک ماجراجویی روحی تبدیل می کند، اما در پایان نه سبک داستان، بلکه روایت آن تغییر می کند. برخی از مخاطبین این فیلم را یک اثر ناکامل از آلخاندرو خودوروفسکی می دانند که در پایان ایده های او به سر رسیده است، اما در حقیقت این داستان بسیار کامل بوده و نمای فانتزی جهان حقیقی را نشان می دهد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر فرانسیس فورد کاپولا که باید تماشا کنید


5. سرگیجه – Vertigo

آلفرد هیچکاک شیوه ساخت تریلر را به جهان آموخت و “سرگیجه” بهترین اثر اوست. این فیلم در زمان اکران مورد توجه قرار نگرفت و در گیشه شکست خورد، اما اکنون یکی از بهترین فیلم های تاریخ محسوب می شود. در فهرست بهترین فیلم های Sight & Sound، این فیلم جانشین فیلم “همشهری کین” (Citizen Kane) شد. “سرگیجه” داستان ماهیت فریبکارانه، آسیب پذیر و اغواگر عشق است. پایان پیچیده فیلم آن را زیباتر نموده و شگفتی آن در چشم های قهرمان داستان، با بازی جیمز استوارت پیداست.

همچنین بخوانید: 20 فیلم برتر ژانر آدم ربایی در تاریخ سینما که باید ببینید


4. محله چینی ها – Chinatown

بهترین نمونه ژانر نئو-نوآر، که بدون شک یکی از برترین فیلم های تاریخ است. فیلمنامه زیبای آن به فیلمنامه الگوی فیلمنامه نویسان بدل شده و حتی تا به امروز فیلمنامه نویسان برای مطالعه از آن استفاده می کنند. ساختار زیبا و نقش آفرینی درخشان جک نیکلسون و فی داناوی، باعث می شود که تا پایان داستان با فیلم همراهی کنید. اوج شوکه کننده داستان در فیلمنامه نبود و رومن پولانسکی، کارگردان فیلم، آن را اضافه کرد. همین اوج داستان باعث خلق نتیجه گیری رضایت بخش آن شد.

همچنین بخوانید: 38 فیلم برتر دهه 80 میلادی که باید ببینید


3. همشهری کین – Citizen Kane

پایان داستان “همشهری کین”، یکی از زیباترین فیلم های تاریخ، باعث شده کارگردان بتواند در صحنه پایانی آن پیام مورد نظر خود را به شیوه ای منتقل کند که شعارگونه نباشد و به همین ترتیب پایان را به یک ابزار تبلیغاتی تبدیل کرده است. مشخصه اصلی این فیلم از اورسن ولز این است که برخلاف سایر قسمت های داستان، قسمت پایانی ناگهان شخصی شده و گرچه داستان درباره فردی است که به قدرت رسیده، اما سخنان پایانی فیلم درباره یک پیام شخصی است. فیلم آسیب پذیری حیات انسان را نشان داده و با وجود پایان پیچیده، نشان می دهد که زندگی چیزی بیش از آنچه تصور می کنیم است.

همچنین بخوانید: 33 فیلم برتر اسپانیایی زبان که باید ببینید


2. شیاطین – Diabolique

یک فیلم به کارگردانی آنری-ژرژ کلوزو که پایان آن از بیننده می خواهد آنچه را که دیده اند همانند یک راز نگه دارند. پس از صحنه های پیچیده و تنش زا، پایان ساده داستان باعث می شود احساس حماقت کرده و ندانید آنچه را که دیده اید باید چگونه برداشت کنید. پس سعی کنید خودتان این فیلم را دیده و پایان مورد انتظار خود را از آن برداشت نمایید.

همچنین بخوانید: 10 فیلم برتر دیوید فینچر به انتخاب مخاطبین


1. روانی – Psycho

حرفه آلفرد هیچکاک همانند یک معما بود. پس از موفقیت فیلم “شمال از شمال غربی” (North by Northwest) انتظارات مردم از پدر ژانر تریلر بالا رفت، اما برخی هم نگران بودند که مبادا فیلم ناموفق دیگری همانند “سرگیجه” ساخته شود. اما او نتوانست بودجه فیلم بعدی خود را مهیا کند. تهیه کنندگان ایده اقتباس از کتاب ناشناس “روانی” را دوست نداشتند. هیچکاک همکاران و دوستان خود را جمع کرد و با الهام از برنامه تلویزیونی خود یک فیلم سیاه و سفید ساخت. او با هزینه اندک فیلم “روانی” را ساخت که امروز برترین تریلر ساخته شده می باشد.

همچنین بخوانید: 25 فیلم برتر سینما درباره اختلال چند شخصیتی


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (11)

بستن فرم

 1. Parsa

  خرداد 16, 1399

  درود
  بر دوستان عزيز
  به نظر من ميتونشتين فيلم تلقينinception و حتي فيلم فوقلاده interstellar و در اينده فيلم tent كه قراره بتركونه رو اضافه كنيد
  فيلم جوكر هم ميتونيد اضافه كنيد
  داخل فيلم هاي بالا هم اونايي كه خيلي دوس داشتم
  Fight club و shutter island و usual suspects
  و memento و prestige و seven بودند
  كه واقعا هر كدوم به نوع خود معركه بودن و به شدت پيشنهاد ميكنم

  پاسخ

 2. Khsrokhan

  اردیبهشت 28, 1399

  inseption بهترین پایانو داره . هر چی دنبالش تو لیست گشتم نبود!!!

  پاسخ

 3. amir joker

  اردیبهشت 26, 1399

  بهترین فیلم با پایانی عجیب UPGRADE هست

  پاسخ

 4. بهمن

  آبان 7, 1398

  جای فیلم Inception خالیه

  پاسخ

 5. پژمان احمدی

  دی 19, 1397

  سلام ببخشید من دنبال فیلمی هستم تقریبا سال 86 بود حدود 12 سال پیش یه قسمتهایی رو دیدم که موجود خیلی خطرناک که زیر زمین بود فکر کنم بیابان بود که چندین مرتبه به ماشینهایی که توقف میکردن ( ماشینها امریکایی بودن)حمله میکرد و هم ادمها و ماشین و میکشید پایین زیر زمین طوری که شن و خاک میومد روشون و میپوشوند . ممنون میشم اگه کسی اسمش و برام بنویسه

  پاسخ

  • Mohhammad در پاسخ به پژمان احمدی

   دی 19, 1397

   من به اسم اژدهای خاکی دیدم ، یه کرم غول پیکر بود ، چند سری ازش ساختن ، ولی اسم اصلی فیلم رو نمیدونم

   پاسخ

  • مرتضی در پاسخ به پژمان احمدی

   آذر 22, 1398

   راستش توضیحاتی که دادین خیلی شبیه یکی از اپیزودهای فصل اول سریال دوران کهن (primeval) هستش که من از شبکه4 سال 87 دیدم. شایدم فیلمی مشابه این بوده.

   پاسخ

  • john در پاسخ به پژمان احمدی

   دی 28, 1398

   tremors 1990 این فیلم شاید مد نظر شماست

   پاسخ

  • غزل در پاسخ به پژمان احمدی

   فروردین 27, 1399

   tremors ۱۹۹۰ هست. من این فیلمو با نوار ویدئو دیدم ۲۰ و اندی سال پیش. یادش بخیر..

   پاسخ

 6. خراشادیزاده

  آذر 28, 1397

  گمون نمکنم پایانی راز الود تر و پیچیده تر از saw داشته باشیم

  پاسخ