راهنمای کامل سفر به بوداپست

بسیاری از افراد بوداپست را پاریس شرق اروپا می‌دانند. این شهر بولوارهای زیبا و معماری شکیلی دارد. با کمی پیاده‌روی در این شهر می‌توانید به زنده‌بودن این شهر پی ببرید.

یکی از دلایل زنده‌بودن این شهر ترکیب معماری شرق و غرب است. هرروز مجارهای بیشتر و بیشتری به این شهر می‌آیند تا زیبایی‌های آن را تجربه کنند. این شهر سال‌ها به‌وسیله حکومت کمونیستی اداره می‌شد و تأثیر آن در معماری شهر باقی‌مانده است.

در راهنمای سفر به بوداپست این اطلاعات را به دست خواهید آورد:

 • برای سفر به بوداپست به چه بودجه‌ای نیاز خواهید داشت
 • برای بازدید از بوداپست به چه مدت‌زمانی نیاز دارید
 • نکات مثبت و منفی بوداپست
 • جاذبه‌های گردشگری بوداپست
 • بهترین محله‌های بوداپست
 • غذاها و نوشیدنی‌های ارزان
 • بهترین خوابگاه‌های بوداپست
 • شب‌های بوداپست
 • وسایل نقلیه عمومی

برای سفر به بوداپست به چه بودجه‌ای نیاز خواهید داشت

بوداپست شهر کاملاً به‌صرفه‌ای است که برای توریست‌ها مناسب است. بودجه روزانه 20-45 دلار کافی است، البته مخارج کمتر یا بیشتر از آن به خودتان بستگی دارد.

مدت اقامت در بوداپست

به نظر ما حداقل 3 روز اقامت در این شهر کافی است و اگر عجله ندارید می‌توانید 4 یا 5 روز اقامت داشته باشید.

زمان سفر به بوداپست

تابستان‌های بوداپست برای سفر مناسب است زیرا هوای گرمی دارد که حدود 60 درجه است، البته ممکن است گاهی دما به 90 درجه هم برسد. بااینکه تابستان یک فصل توریستی است اما در تابستان‌ها هم بوداپست از توریست‌ها اشباع نمی‌شود، بنابراین در تابستان هم می‌توانید به آنجا سفر کنید.

بهار و پاییز هم برای سفر به این شهر فصل‌های مناسبی هستند. در حقیقت، در سپتامبر و اکتبر، میانگین دمای هوا زیر 70 درجه است. در ماه‌های آوریل و مه دمای هوا به حدود 60 درجه می‌رسد.

زمستان‌های بوداپست بسیار سرد هستند. در ماه دسامبر هوا بسیار سرد بوده و بوداپست هم یخ‌زده و برفی است، بنابراین زمستان فصل مناسبی برای سفر به این شهر نیست.

نکات مثبت و منفی بوداپست

نکات مثبت

معماری شهر. در حین پیاده‌روی در این شهر معماری زیبا و اصیل بوداپست را تحسین خواهید کرد.

آب گرم. بوداپست به دلیل داشتن آب گرم طبیعی معروف است و از دوران رومی‌ها سالانه گردشگران زیادی برای استفاده از آن‌ها به بوداپست سفر می‌کنند. این آب گرم‌ها برای مسافران و افراد محلی بسیار محبوب است.

شب‌های بوداپست. بوداپستی‌ها مردمان شب‌زنده‌داری هستند. بنابراین شب‌های خوبی خواهید داشت.

نکات منفی

زبانشان چندان راحت نیست. زبان مجاری زبان سختی است و باوجوداینکه الفبای آن شبیه الفبای انگلیسی است اما تلفظ آن‌ها کاملاً متفاوت می‌باشد، بنابراین انتظار نداشته باشید که بتوانید خیلی از تابلوها و علائم را بخوانید.

راننده تاکسی‌ها. در بوداپست راننده تاکسی‌ها توریست‌ها را اذیت می‌کنند و ممکن است خوب راهنمایی‌تان نکنند، بنابراین همیشه از تاکسی‌های واقعی استفاده کنید.

جیب‌برها. در بوداپست ممکن است فریب یک زن زیبا را خورده و با سپس با نوشیدن یک نوشیدنی هزاران دلار از دست بدهید. علاوه براین، جیب‌برهای بسیاری نیز در این شهر دیده می‌شوند.

جاذبه‌های گردشگری بوداپست

دانوب

دانوب تفرجگاهی در مجارستان است. منطقه دانوب جزء میراث جهانی یونسکو در مجارستان و جاذبه‌های گردشگری در بوداپست است. بسیاری از جاذبه‌های بوداپست در اینجا قرار دارد.

قلعه تپه

این محله که در بالای شهر قرارگرفته، محبوب‌ترین محله شهر است. برخی از ساختمان‌های آن به قرن‌های 14 و 15 برمی‌گردند. با گشت‌وگذار در کوچه‌های این شهر می‌توانید جاذبه‌های زیبایی مانند میدان ترینیتی، کلیسای ماتیاس، قلعه ماهیگیر و قلعه بودا را ببینید.

بازار بزرگ

این بازار بزرگ سرپوشیده که در سال 1894 ساخته شده محصولات مختلفی مانند میوه، سبزیجات، غذای آماده و سوغاتی به فروش می‌رساند. اما قیمت‌ها در این بازار از قسمت‌های دیگر شهر گران‌تر است. بااین حال حتماً به آنجا بروید و از معماری آن لذت ببرید.

کنیسه بزرگ

این کنیسه نه‌تنها بسیار زیباست بلکه دومین کنیسه بزرگ جهان به شمار می‌رود.

خانه وحشت

این موزه خاطرات بوداپست از دوران نازی‌ها و حکومت کمونیست را به نمایش می‌گذارد. این موزه در یکی از اماکن مخفی این دو حذب راه‌اندازی شده است و یکی از اماکن پربازدید شهر محسوب می‌شود.

پارلمان مجارستان

این پارلمان بزرگ‌ترین ساختمان مجارستان و سومین پارلمان بزرگ جهان محسوب می‌شود. گرچه نمای بیرونی آن بسیار زیباست اما اگر به داخل آن هم بروید، زیبایی آن را تحسین خواهید کرد.

پارک یادبود

مجسمه‌های یادگار دوران کمونیست در این پارک به نمایش گذاشته شده‌اند. با وسایل نقلیه عمومی و یا با تورهای مختلف می‌توانید به این پارک رفته و با کمونیست و استالین بیشتر آشنا شوید.

پارک شهر

اگر بوداپستی‌ها بخواهند از شلوغی شهر فرار کنند به این پارک می‌روند. یک موزه و قلعه هم در این پارک قرار دارد.

میدان قهرمانان

میدان قهرمانان یک میدان تاریخی در بوداپست و جزء میراث جهانی یونسکو در مجارستان است.

سالن اپرا

سالن اپرا رنسانسی مجارستان یکی از بهترین سالن‌های اپرای جهان است. برای دیدن اپرا در این سالن می‌توانید بلیت‌های ارزان هم پیدا کنید. همچنین می‌توانید با یک تور به داخل آن بروید.

خیابان آندرسی

این خیابان جز میراث یونسکو است و با پیاده‌روی در آن لذت خواهید برد. این خیابان به سالن اپرا و پارک شهر وصل می‌شود.

کلیسای سنت استفان

کلیسای سنت استفان بزرگ‌ترین کلیسای مجارستان می‌باشد که دست راست سنت استفان هم در آنجا قرار دارد. اگر به بالای کلیسا بروید نمای زیبای شهر را خواهید دید.

جزیره مارگارت

این جزیره 2.5 کیلومتری در وسط دانوب یک پارک زیبا محسوب می‌شود.

بازار اکسری

این بازار یکی از بزرگ‌ترین بازارچه‌های اروپای میانه است که هرچه دلتان بخواهد در آنجا پیدا می‌شود. در آنجا می‌توانید سوغاتی‌های موردعلاقه‌تان را خریداری کنید. این بازارچه 40 دقیقه از شهر دور است اما می‌توانید با وسیله نقلیه عمومی به آنجا بروید.

استفاده از تورهای پیاده

یکی از بهترین راه‌های دیدن از این شهر این است که با پای پیاده به قسمت‌های مختلف شهر بروید. تورهای پیاده رایگان و غیر رایگان شما را به قسمت‌های مختلف شهر خواهند برد. البته اگر به دنبال خدمات بهتر و اطلاعات بیشتر هستید باید از تورهای غیر رایگان استفاده کنید.

آب گرم

بوداپست به دلیل داشتن آب گرم معروف است، حتی رومی‌ها هم به این خاطر به آنجا می‌رفتند. برخی افراد معتقدند که این حوضچه‌ها خاصیت درمانی دارند. البته خواص درمانی آن هنوز ازلحاظ علمی اثبات نشده است، بااین‌حال افراد بسیاری به آنجا می‌آیند. این آب‌ها یا به‌صورت استخر هستند و یا به‌صورت حوضچه و در اندازه و دماهای مختلف دیده می‌شوند.

سژنی، در سال 1913 ساخته شد و به دلیل داشتن حدود 11 استخر درمانی و 8 استخر شنا، بسیار محبوب است. این مجموعه یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های تفریحی اروپا به شمار می‌رود. بلیت آن حدوداً 15-20 دلار قیمت دارد.

گلرت مجموعه دیگری است که در سال 1918 ساخته‌شده که دارای 4 استخر درمانی، 6 استخر سرپوشیده و 2 استخر روباز است.

اطلاعات مفید:

 • حتماً حوله و مایو خود را به همراه داشته باشید، اگرچه برخی از استخرها به شما حوله اجاره می‌دهند، اما بهتر است با حوله خودتان بروید.
 • این مجموعه‌ها اغلب بی‌نظم و شلوغ هستند و حتی شیوه خرید بلیت هم نظم چندان مشخصی ندارد. بنابراین خودتان را آماده کنید.
 • جواهرات خود را در بیاورید. سولفور موجود در آب ممکن است جواهرات شما را خراب کند.
 • برخی مکان‌ها همراه با بلیت مچ بندی هم به شما می‌دهند که بر اساس آن داخل می‌شوید.
 • اگر می‌خواهید فضای خصوصی بیشتری داشته باشید، یک اتاقک تعویض لباس اجاره کنید.

غذاها و نوشیدنی‌های ارزان

بوداپست به‌عنوان یک شهر بین‌المللی غذاهای مختلفی دارد اما بهتر است که غذاهای سنتی را امتحان کنید. رستوران‌های ارزان بسیاری در آنجا وجود دارد که نهار 5 دلاری و شام ارزان‌تر از 10 دلار را در اختیارتان قرار می‌دهد. غذاهای مجاری اغلب سفت و پرگوشت هستند. پاپریکا هم در آنجا بسیار یافت می‌شود.

همچنین در این شهر کافی‌شاپ‌های بسیاری نیز دیده می‌شود. رستوران‌هایی که در مناطق توریستی واقع شده‌اند، گران هستند پس به آنجا نروید.

شب‌های بوداپست

بوداپست مجموعه‌ای از رستوران و کافه‌های ارزان و گران را با هم دارد، به همین دلیل است که شب‌های آن بسیار لذت‌بخش است. بوداپست به دلیل داشتن بارهایی که در خرابه‌های به‌جامانده از جنگ جهانی دوم ساخته‌شده شهرت دارد. زیرا این ساختمان‌های خرابه رهاشده بودند. بعدها افراد زیادی به این مکان‌ها رفته و آن‌ها را به بار تبدیل نمودند.

همچنین در این شهر کلوپ‌های شبانه بسیاری هم دیده می‌شود که می‌توانید شب‌های خود را در آنجا سپری کنید. البته این کلوپ‌ها کمی گران هستند.

خوابگاه‌های بوداپست

همانند بیشتر شهرهای اروپای شرقی، در بوداپست هم خوابگاه‌های خوب و ارزانی وجود دارد.

بیشتر خوابگاه‌های بوداپست حدود 9-22 دلار قیمت دارد. البته این قیمت‌ها در روزهای تعطیل و آخر هفته‌ها افزایش می‌یابد. قیمت اتاق‌های شخصی یک تخته حدود 40-70 دلار است.

نکته: برخی از خوابگاه‌ها برای برپایی جشن و مهمانی هستند، بنابراین قبل از رزرو حتماً راهنمای آن‌ها را مطالعه کنید تا خوابگاه موردنظر خود را انتخاب نمایید.

وسایل نقلیه عمومی

بوداپست شبکه حمل‌ونقل خوبی دارد که شامل اتوبوس، مترو و تاکسی و تراموا است. این وسایل قیمت مناسبی هم دارند، البته حواستان باشد که پیش از سوارشدن بلیتتان اعتبار داشته باشد.

 • بلیت یک‌طرفه: 1.30 دلار
 • مجموعه 10 بلیت: 11 دلار
 • بلیت نامحدود روزانه: 6.16 دلار
 • بلیت قطار بین فرودگاه و شهر: 1.5 دلار

راهنمای کلی سفر

 • با سوارشدن تراموا می‌توانید از دانوب تا قسمت‌های مختلف را دیدن کنید. در حقیقت استفاده از تراموا یکی از ایده‌های خوب برای بازدید از شهر است.
 • در هنگام شب به کنار رودخانه رفته و زیبایی شهر در شب را مشاهده کنید.
 • ایستگاه قطار کلتی پر از جیب‌برها و تاکسی‌های قلابی است. تا حد امکان به آنجا نروید.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم