33 فیلم برتر آخرالزمانی در تاریخ سینما که باید ببینید

فیلم های آخرالزمانی به دلیل نمایش دنیای پادآرمان شهری که آشوب گریبانگیر آن شده و بشریت در آستانه نابودی است، محبوبیت دارند. اغلب فیلم های آخرالزمانی داستانی را دنبال می کنند که گروهی از نجات یافتگان باید در میان انسان هایی که به زامبی تبدیل شده و فجایع دیگری که رخ می دهد، زندگی خود را ادامه دهند. با این حال، فیلمسازان معمولا از داستان های مهیج و بدیع استفاده می کنند که با کمک فضاهای متفاوت داستان را جذاب تر می کند. برخی از فیلم های استیون اسپیلبرگ و جرج میلر آخرالزمانی هستند.

چه باور کنید چه نکنید، در میان این فیلم های آخرالزمانی شاهد فیلم های ترسناک و داستان های عاشقانه جذاب نیز بوده ایم. گرچه چنین فیلم هایی جنبه های علمی تخیلی هم دارند، اما تباهی آینده بشریت جنبه مورد علاقه این کارگردان هاست. با توجه به فروش این فیلم ها در گیشه و میزان محبوبیت شان، باید بگوییم این آثار در دسته بندی فیلم های ابرقهرمانی، اکشن، ترسناک یا تریلر جای می گیرند. همچنین بنا به دلایل نامشخصی، بازیگران معروف در این ژانر حضور ندارند، البته به جز نام هایی چون برد پیت، ویل اسمیت، تام کروز و غیره. با این حال، زمان آن رسیده که فیلمسازان در این ژانر فرعی عمیق تر شده و غیر از فیلم های زامبی فیلم های دیگری هم بسازند.

بنابراین، باوجود تمام چیزهایی که گفته شد، بهتر است به برترین فیلم های آخر الزمانی ساخته شده نگاهی بیندازیم. با پروشات همراه باشید.


33. شماره ۱۰ خیابان کلاورفیلد – ۲۰۱۶ – ۱۰ Cloverfield Lane

فیلم هایی که از ابتدا سوال بزرگی در ذهن مخاطب ایجاد می کنند همیشه جذاب و تماشایی اند. در این فیلم، بیننده با شخصیت اصلی داستان در ماجراجویی و حوادثی که رخ می دهند همراه شده و پیش بینی پایان داستان امری غیر قابل حدس به نظر می رسد. فضا سازی و نور پردازی این فیلم بسیار خوب است و به رازآلود بودن آن کمک زیادی کرده است. اگر به فیلم های ترسناک با موضوع حمله ی بیگانگان علاقه دارید، این فیلم را تماشا کنید.


32. یک مکان ساکت – 2018 – A Quiet Place

داستان فیلم در دنیایی پساآخرالزمانی می‌گذرد؛ خانواده‌ای چهار نفره در خانه‌ای میان جنگل زندگی می کنند و در تلاشند تا از دست موجودات مرموز و هیولایی فرار کنند. کوچک‌ترین صدا کافیست تا این موجودات حمله کنند. علت حساس بودن این موجودات به صداها مشخص نیست و ما فقط می‌بینیم که اعضای این خانواده از هرگونه صحبتی پرهیز می‌کنند و با زبان اشاره با یکدیگر حرف می‌زنند. درطول فیلم ما هیچ صدای واضح و مشخصی از کارکترها نمی‌شنویم و گفتگوهای میان آنها را با زیرنویس فیلم دنبال می‌کنیم.

“یک مکان ساکت” به هیچ موسیقی متنی برای ایجاد ترس و وحشت در مخاطبش نیاز ندارد و به طرز شگفت‌آوری همان سکوت کل فیلم به اندازه کافی ترسناک است. تصور اینکه در محلی زندگی کنیم که امکان صحبت کردن با صدای معمولی را نداشته باشیم و تمام حرکات و کارهایمان را بدون صدا انجام دهیم، آزاردهنده و البته ترسناک است.


31. لبه فردا – ۲۰۱۴ – Edge of Tomorrow

فیلمی پر هزینه و البته تماشایی با بازی در ستاره ی هالیوودی یعنی “تام کروز” و “امیلی بلانت”. داستان فیلم در زمانی اتفاق می افتد که زمین توسط موجودات فرازمینی موردحمله واقع شده و این دو بازیگر در مقابله با این دشمنان خود را در یک حلقه تکرار می‌بینند که هرروز به‌روز قبل بازمی‌گردند. این فیلم یک فیلم هوشمندانه، هیجان‌انگیز و جالب است؛ و می توان آن را از معدود فیلم هایی دانست که  بر روی شخصیت درونی “تام کروز” تمرکز کرده‌اند. “لبه فردا” یکی از فیلم‌های برتر چند سال اخیر محسوب می‌شود.


30. سرزمین ناآرام – Stake Land – 2010

یک طاعون ترسناک آمریکا را به سرزمین خون آشام ها تبدیل نموده و یک یتیم در میان این آشوب برای زنده ماندن تقلا می کند و به دنبال یک پناهگاه است. گرچه این فیلم همانند فیلم های دیگر این فهرست عمیق و تاثیرگذار نیست، اما صحنه های مهیج و جذابی دارد. نقطه قوت این فیلم این است که همانند اغلب تریلرهای علمی تخیلی پادآرمان شهری جذابیت خود را از دست نداده و خسته کننده نمی شود. بنابراین یک تریلر جذاب و مهیج است.

همچنین بخوانید: رده بندی تمام فیلم های ابرقهرمانی که در سال 2018 اکران شدند


29. این آخرشه – This Is The End – 2013

تصور کنید یک اتفاق آخرالزمانی یک مهمانی را برهم بزند. این فیلم داستان گروهی از بازیگران حقیقی است، سث روگن، جی باروشل، جیمز فرانکو، کریگ رابینسون، جونا هیل، که در مهمانی خانه فرانکو دور هم جمع شده اند. کمی پس از شروع جشن مهمان ها متوجه یک نور درخشان آبی رنگ می شوند، درست همانند فیلم های “بیگانه” (alien). احساس خطر باعث می شود مهمان ها به پشت خانه فرانکو بروند که در آنجا هم زلزله رخ می دهد. این اتفاقات زنجیره ای به احضار، اهریمن ها، خدایان و بهشت، ارجاعاتی دارد. اگر بخواهید برای آخر هفته یک کمدی جالب تماشا کنید، همین است. تمام بازیگران ممکن در این بهشت آخرالزمانی حضور دارند.


28. زمانه گرگ – Time of the Wolf – 2003

کارگردان اتریشی مایکل هانکه به دلیل ساخت فیلم های عمیق و احساسی شناخته می شود. او بهترین فیلم های تاریخ سینما را ساخته است، فیلم هایی چون: پنهان (Cache)، معلم پیانو (The Piano Teacher) و عشق (Amour).  گرچه فیلم “زمانه گرگ” جز بهترین آثار او نیست و یک اثر کلاسیک محسوب نمی شود، اما هنوز جز بهترین هاست. فیلم آینده مدینه فاسده فرانسه را نشان می دهد که یک خانواده از تعطیلات بازگشته و خانه خود را در اشغال غریبه ها می یابند. یکی از آن ها همسر را کشته و دیگران زنده می مانند تا در این تمدن از هم پاشیده برای بقا تلاش کنند.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های واقعه ای و حادثه ای که در سال 2018 اکران شدند


27. پسری با سگش – A Boy and His Dog – 1975

یک درام علمی تخیلی کلاسیک متفاوت از فیلم های آخرالزمانی، که پر از عناصر طنز، آخرلزمانی و علمی تخیلی است. یک نوجوان و سگش می خواهند در یک صحرای آخرالزمانی جنوب غرب ایالات متحده زنده بمانند. فیلم در عین نشان دادن یک دنیای آخرالزمانی و ترس و وحشت موجود در آن، با وجود دیالوگ های هوشمندانه و البته جالب، شما را تحت تاثیر قرار می دهد.


26. سنت شکن – Divergent – 2014

در یک دنیای آخرالزمانی مردم توسط فرقه ها اداره می شوند نه توسط دولت ها، و روایت خاص داستان هم این پیچیدگی را به خوبی نشان می دهد. تریس دختر یکی از روسای این فرقه هاست. با نزدیک شدن زمان مراسم انتخاب، مشخص می شود که تریس ویژگی های سنت شکن ها را داراست، افرادی که نمی توانند فرقه ها و دستورات آن ها را دنبال کنند. تریس که از عواقب همه چیز آگاه است، برای جایگاه مبارز فرقه، ثبت نام می کند. او در حین کنار آمدن با این جایگاه عاشق مدرس شده و باید با هویت واقعی سنت شکن کنار بیاید، در عین حال با جنین، رهبر ظالم هم مبارزه کند. اگر سری های ناموفق آن ساخته نمیشد، “سنت شکن” می توانست یک چندگانه موفق باشد.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های خون آشامی که در سال 2018 اکران شدند


25. دونده مارپیچ – The Maze Runner – 2014

باوجود شباهت های میان فیلم های چندگانه “سنت شکن” و “دونده مارپیج”، دونده مارپیچ هم در نزد منتقدین و هم در گیشه، فیلم موفق تر و محبوب تری بود. در آغاز فیلم توماس در حالی در یک مارپیچ به هوش می آید که تمام حوادث گذشته از ذهنش پاک شده و نام خود را نیز نمی داند. مشخص می شود که او از طریق یک آسانسور به این جنگل مارپیچ وارد شده و چندین نوجوان دیگر نیز در آنجا زندگی می کنند. توماس با زندگی در آنجا متوجه می شود که گروهی از پسران، دونده مارپیچ هستند، زیرا روزها به مارپیچ وارد می شوند تا نقشه فرار را بیابند. پس از اتفاقاتی نظیر نجات یک زن و ورود هیولاهای شرور به مارپیچ، توماس هم به یکی از دونده ها تبدیل می شود. توماس تلاش می کند به همراه دوستان خود از این مارپیچ فرار کند و در پایان داستان متوجه می شویم که این مارپیچ نوعی آزمایشگاه در یک دنیای آخرالزمانی و فاسد بوده است. درحالی که سایر قسمت های جهان نیز برای دستیابی به منابع مبارزه می کنند.


24. زمین آرام – The Quiet Earth – 1985

یکی از زیباترین فیلم های علمی تخیلی، درباره مردی که بیدار شده و خود را در زمین تنها می یابد. او در خیابان ها اتومبیل، تلفن و ساختمان ها را دیده اما از انسان اثری وجود ندارد. به تدریج نجات یافتگان دیگری هم دیده شده و آن ها با ارتباط برقرار می کنند که درنتیجه آن همه چیز پیچیده تر می شود. یک فیلک مهیج و ترسناک درباره یک جهان پادآرمان شهری که ترسناک  و مهیج است.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های کره ای که در سال 2018 اکران شدند


23. نابودی – Annihilation – 2018

در آینده دوردست در منطقه ایکس ایالات متحده، لنا، پرفسور زیست شناسی سلولی گروهی از متخصصین را به یک منطقه قرنطینه با دسترسی محدود می برد. مشخص می شود که لنا و همسرش تنها افرادی هستند که می توانند از این قرنطینه خارج شوند. گروه با ورود به این منطقه با حوادث عجیبی مانند جهش، آشوب و موجودات عجیب رو به رو خواهند شد. گرچه جلوه های علمی تخیلی و بصری فیلم دیدنی هستند اما نیمه دوم فیلم را خسته کننده می دانند. با این حال فیلم با موفقیت تجاری و هنری رو به رو شد و یکی از بهترین فیلم های پادآرمان شهری رازآلود و معماگونه محسوب می شود. بازی ناتالی پورتمن هم خیره کننده است.


22. کتاب الی – The Book of Eli – 2010

سی سال پس از انفجار هسته ای که جمعیت جهان را نابود کرده، الی یک کوچ نشین شکارچی است که به دنبال منابع به شهری وارد می شود که کارنگی ناظر آن است. الی به دنبال آخرین بقایای کتاب مقدس است تا بشریت را مجددا احیا کند. قسمت های دیگر داستان به مبارزه الی می پردازد که باید از کتاب محافظت کرده و به ماجراجویی خود ادامه دهد. داستان ساده و قابل پیشبینی و جلوه های آشنا باعث مقایسه آن با فیلم های دیگر شده و به همین دلیل با واکنش متوسط منتقدین و مخاطبین مواجه گشت.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های کمدی رمانتیک که در سال 2018 اکران شدند


21. بدن های گرم – Warm Bodies – 2013

نیکلاس هالت نقش آر را بازی می کند، یک زامبی که هشت سال پس از آخرالزمان زامبی ها درون یک فرودگاه آواره است. گرچه او تنها غرش می کند و حرف نمی زند، اما می تواند با زامبی های دیگر ارتباط برقرار کند. جولی به همراه دوست پسر و دوستانش، آر را تهدید دانسته و می خواهد او را بکشد. به جای آن، آر دوست پسر جولی، پری را کشته و مغز او را می خورد، بنابراین خاطرات جولی را می بیند. رفته رفته او عاشق جولی شده و انسانی خواهد شد و توجه جولی هم به او جلب می شود. یک فیلم خاص آخرالزمانی که به جای خشونت عشق را نشان می دهد. خاص بودن این فیلم باعث محبوبیت اش شده است.


20. جنگ جهانی زد – World War Z – 2013

بدون شک این فیلم باوجود داستان جذاب و غیرقابل پیشبینی، اجراهای زیبا و جلوه های بصری که تا به حال در فیلم های زامبی ندیده بودیم، پرچم دار فیلم های زامبی محسوب  می شود. در آینده نزدیک آخرالزمان زامبی ها رخ داده و گری، کارمند سابق اتحادیه اروپا، و خانواده اش باید از دست زامبی ها بگریزند. سپس اتحادیه از او کمک خواسته و او باید منبع این حوادث را یافته و آن را از بین ببرد. با تلاش او برای مواجهه با این مشکلات، با صحنه های اکشن رو به رو می شویم که اجرای زیبای برد پیت آن ها را دیدنی تر کرده است. این فیلم یکی از بهترین فیلم های زامبی است و صحنه ای که برد پیت در بریتانیا خود را در لا به لای زامبی ها پنهان می کند هم یکی از دیدنی ترین صحنه های این فیلم می باشد.

همچنین بخوانید: لیست پرفروش ترین فیلم های سال 2018 هالیوود و باکس آفیس


19. فراموشی – Oblivion – 2013

“فراموشی” نشن دهنده ماجراجویی یک مرد در یک سرزمین آخرالزمانی است که حوادث عجیبی را تجربه کرده و سپس متوجه می شود که هدف بزرگ تری دارد، زیرا سرنوشت بشریت در دستان اوست. یک فیلم زیبا که با وجود عدم انسجام، به دلیل داشتن جلوه های بصری و فضای مناسب، تجربه احساسی زیبایی را در اختیارتان قرار می دهد. کروز در نقش اصلی درخشیده و با اجرای زیبا و تاثیرگذار خود، برجسته است.


18. برف شکن – Snowpiercer – 2013

فیلم آخرالزمانی بونگ جون هو، عصر یخبندان آخرالزمان را نشان می دهد که نجات یافتگان یک قطار برف شکن غول پیکر ساخته اند. گرچه داستان نقص هایی هم دارد اما دنیای خلق شده توسط جون هو آنقدر عجیب و رازآلود است که بتوانید با آن ارتباط برقرار کنید. فیلمبرداری هونگ کیونگ-پیو بسیار زیباست و توانسته تصور جون هو را برآورده کند، به همین دلیل یک تجربه یه یادماندنی خلق کرده است. یک فیلم زیبا، تاریخ و از لحاظ احساسی قدرتمند.

همچنین بخوانید: لیست تمام فیلم های ابرقهرمانی که در سال 2019 اکران خواهند شد


17. فرار از نیویورک – Escape from New York – 1981

یکی از واقعی ترین فیلم های آخرالزمانی ساخته شده، که سال های اواخر دهه 90 را نشان می دهد (دوره آخرالزمانی) که شهرهای بزرگ به زندان بدل شده، آمار جرایم افزایش یافته و با سرقت نیروی هوایی، رئیس جمهور گروگان گرفته شده و قهرمان داستان باید او را نجات دهد. فیلم در زمان اکران با تحسین منتقدین مواجه شد، به خصوص شخصیت کرت راسل در نقش اسنیک که با وجود لایه های مختلف شخصیتی، یکی از بهترین شخصیت های سینما محسوب می شود. “فرار از نیویورک” فیلمی است که ارزش تماشا کردن دارد.


16. بازی های گرسنگی – The Hunger Games – 2012

داوطلب شدت کتنیس اوردین به جای خواهرش در منطقه 12 به یک حادثه بزرگ منجر می شود.  اگر شخصیت اوردین و اعمال او نبود، شاهد فیلم خسته کننده ای بودیم که تعداد مرگ و میرهایش بیشتر بود. در دنیای آخرالزمانی در کشور پانم، کشور به 13 منطقه تقسیم شده که منطقه 12 فقیرترین است. منطقه 13 یک منطقه ظالم بوده که به دلیل یک شورش نابود شده است، به همین دلیل 12 منطقه دیگر باید یک پسر و دختر 12 و 18 ساله را به مناسبت مرگ های سالانه که بازی های گرسنگی نامیده می شوند، ارسال کنند. برنده برای بقیه زندگی خود غذا، اقامتگاه و امکانات لازم را دریافت می کنند. شخصیت پردازی، صحنه های اکشن، جلوه های بصری، ریتم فیلم و اجراهای بازیگران، از جمله نقاط قوت فیلم است، مخصوصا بازی جنیفر لارنس که برای نقش اصلی بهترین انتخاب ممکن بود.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های ترسناک که در سال 2018 اکران شدند


15. من افسانه ام – I Am Legend – 2007

بدون شک ویل اسمیت برای نقش آفرینی در یک فیلم آخرالزمانی بهترین گزینه ممکن است. پس از اینکه یک ویروس زامبی بشریت را از بین برد، ویل اسمیت مردی است که به تنهایی در نیویورک آخرالزمان زندگی می کند. اسمیت دانشمندی است که می خواهد درمان ویروسی را که در ابتدا برای درمان سرطان کشف شده و سپس افراد را به زامبی تبدیل می کرد، کشف نماید. گرچه قسمت هایی از داستان آشفته و به هم ریخته است، اما سوالات ایجاد شده درباره انسانیت و تمدن، بیننده را تحت تاثیر قرار ادده و تجربه زیبایی پدید می آورد.


14. طلوع مردگان – Dawn of the Dead – 1978

یکی از بهترین فیلم های زامبی و یکی از پرفروش ترین فیلم های زامبی که در زمان اکران از زمان خود جلوتر بود. با اکران این فیلم فرهنگ عامیانه ایالات متحده تحت تاثیر قرار گرفت. گروهی از کارمندان تلویزیون با بروز زامبی ها می خواهند هلی کوپتر رئیس را دزدیده و از شهر فرار کنند. آن ها باید پیش از بدتر شدن شرایط خود را نجات دهند. یک فیلم زیبا در ژانر وحشت و ترس که شما را میخکوب می کند.

همچنین بخوانید: رده بندی تمام فیلم های کمپانی دیزنی که در سال 2018 اکران شدند


13. بازدیدکننده یک موزه – A Visitor to a Museum – 1989

یک فیلم مشابه “استاکر” (Stalker) آندری تارکوفسکی، درباره مردی که می خواهد از خرابه های یک موزه دیدن کند، اما مسیر رسیدن به موزه نامناسب بوده و بسیاری در این مسیر غرق می شوند. دنیای آخرالزمانی این فیلم بسیار ترسناک و رازآلود است و روش کنستانتین لاپوشانسکی در نمایش این دنیای ترسناک از تارکوفسکی الهام گرفته است. شاید عمق فکری فیلم و ریتم آن دشوار به نظر برسد، اما بدون شک یک تجربه خاص است که بیننده را تحت تاثیر قرار می دهد.


12. جاده – The Road – 2009

یک درام آخرالزمانی به کارگردانی جان هیل کات و اقتباس از رمان کورمک مک کارتی، داستان یک پدر و پسر که برای زنده ماندن در برهوت آخرالزمانی تقلا می کنند. فیلم زیبا و خاص بوده و فضای تاریک آن شما را به رعب و وحشت می کشاند. ویگو مورتنسن نقش اصلی را برعهده داشته و در کنار کودی اسمیت-مک فی جوان نقش آفرینی زیبایی را ارائه می دهند. اگر از درام های ترسناک خوشتان می آید این فیلم زیبا را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های اکشن که در سال 2018 اکران شدند


11. 28 روز بعد – 28 Days Later – 2002

این فیلم ترسناک آخرالزمانی دنیای را نشان می دهد که به دلیل یک ویروس نابود شده و بازماندگان باید در این دنیای بی رحم که شبیه دنیای بیگانگان شده خود را نجات دهند. کارگردانی دنی بویل خیره کننده است، زیرا توانسته یک دنیای ترسناک را پدید آورد که لحظات دلهره آوری در آن رخ می دهد. این فیلم ژانر زامبی را زنده کرده و امروزه یکی از برترین فیلم های ترسناک به شمار می رود.


10. طلوع سیاره میمون‌ها – Dawn of the Planet of the Apes – 2014

ده سال پس از حوادث فیلم “ظهور سیاره میمون‌ها” (Rise of the Planet of the Apes)، مردم سعی می کنند در سان فرانسیسکوی آخرالزمانی نجات پیدا کنند، زیرا یک طاعون ترسناک بشر را نابود کرده و میمون ها با انسان های باقی مانده در جدال هستند. جلوه های ویژه خیره کننده در کنار داستان زیبا و فیلم نامه مت ریوز، یک فیلم زیبا را پدید می آورد. جلوه های ویژه یک تجربه قدرتمند پدید آورده که باعث می شود تا پایان فیلم با آن همراه شوید.

همچنین بخوانید: لیست بهترین فیلم های علمی-تخیلی که در سال 2018 اکران شدند


9. اغذیه‌ فروشی – Delicatessen – 1991

در آینده مدینه فاسده، شاهد یک کمدی سیاه است که داستان آن در یک آپارتمان رخ داده و غذا نایاب شده و به عنوان واحد تجارت استفاده می شود. صاحب این رستوران خودش اغذیه فروشی دارد و اسنک و خوردنی به فروش می رساند. طنز فیلم و صحنه های چارلی چاپلینی در کنار موضوع ساده آن، این اثر را به یک اثر جالب تبدیل می کند. این فیلم جوایز مختلف دریافت کرده و همچنین نامزد جایزه بفتا شد. همچنین، ترکیب ژانرهای وحشت، علمی تخیلی و کمدی به ندرت دیده شده و به همین دلیل یک فیلم خاص پدید آورده است.


8. سرزمین زامبی – Zombieland – 2009

یک فیلم کمدی وحشت آخرالزمانی زامبی ها، درباره یک دانشجوی کالج که در سرزمین زامبی ها با غریبه هایی رو به رو می شود که می خواهند از شر این زامبی ها پنهان شوند. اجراهای وودی هارلسون، اما استون، جس آیزنبرگ و مخصوصا کمیوی بیل مورای، دیدنی هستند. نقطه قوت این فیلم این است که صحنه های خون و خونریزی بیش از حد در آن دیده نشده و بین طنز و وحشت تعادل ایجاد شده است.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم هایی خارجی که در فضای قرون وسطی ساخته شده اند


7. فرزندان انسان – Children of Men – 2006

شاهکار دیگری از آلفونسو کوارون، که آخرالزمان دیگری را نشان می دهد: عقیم بودن جهانی. در سال 2027، حدود دو دهه پس از آخرالزمانی که بشریت را نابود کرد، هیچ زایشی رخ نداده و انسان در آستانه انقراض به سر می برد. تئو و جولیان بیست و پنج سال قبل و به دلیل مرگ تنها پسرشان از هم جدا شدند. این بار جولیان به تئو پول می دهد تا یک فراری جوان به نام کی را که باردار است، به کشور وارد کند. در ادامه داستان تئو به کی کمک می کند تا در این دنیای آخرالزمانی و پر از آشوب به یک مکان امن برود. صحنه های اکشن، اجراهای زیبا (مخصوصا کلیو اوون و مایکل کین) و فیلمبرداری خیره کننده، باعث شد این فیلم با واکنش مثبت منتقدین و مخاطبین رو به رو شود.


6. دوازده میمون – Twelve Monkeys – 1995

درام علمی تخیلی تری گیلیام درباره مردی که در زمان به عقب فرستاده می شود تا از آخرالزمان ناشی از یک ویروس مرگبار پیشگیری کند. داستان آن خاص بوده و به دلیل خلق یک دنیای خاص توسط گیلیام، که آخرالزمان و ترس و وحشت آن را به خوبی نشان داده، یک سروگردن از آثار مشابه بالاتر است. روایت زیبا و جذاب داستان در کنار صحنه های کم و بیش احساسی، درباره آینده و حیات انسان، سوالات عمیقی را به وجود می آورد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم برتر لهستانی در تاریخ فیلم سازی این کشور


5. استاکر – Stalker – 1979

شاهکاری از آندری تارکوفسکی ما را به یک دنیای رویامانند و فانتزی وارد می کند که در آن به سه شخصیت می خواهند به نقطه ای دست یابند که گفته می شود با رسیدن به آن شخصی ترین و درونی ترین خواسته ها و تمایلات فردی محقق خواهند شد. بنابراین، این فیلم را می توان سفری به درون روح خود دانست. همه ما در درون خود رویاهایی داریم که تصور می کنیم هرگز به آن دست نخواهیم یافت و این شاهکار تارکوفسکی، زوایای عجیب روح انسان را به زیبایی منعکس می کند. استاکر، بدون شک بهترین فیلم آخرالزمانی و یکی از فیلم های برتر تاریخ است.


4. مکس دیوانه: جاده خشم – Mad Max: Fury Road – 2015

شاید سی سال بعد از ساختن این فیلم به خودمان افتخار کنیم زیرا این اثر از زمان خود جلوتر بود. شاید در نگاه اول یک فیلم جالب و سرگرم کننده باشد، اما در پایان یکی از زیباترین تجربه های ممکن را در اختیارتان قرار می دهد. جهان و تمدن نابود شده و گازوئیل و آب منابع باارزش به شمار می روند، در این دنیای آخرالزمانی انسان ها باید برای مقابله با استبداد مبارزه کنند. نگاه آخرالزمانی جرج میلر تلخ و گزنده است و با کنار زدن موانع این ژانر، یک تجربه زیبا پدید می آید که تا سال ها دیدنی خواهد بود.

همچنین بخوانید: معرفی 12 فیلم برتر سینما با موضوع هک و امنیت سایبری


3. وی مثل وندتا – V for Vendetta – 2005

یک تریلر سیاسی و یک فیلم آخرالزمانی، که یک مبارز آزادی خواه به نام وی، که به دنبال آشوب است، در بریتانیای فاشیست سال 2027 با پوشیدن ماسک گای فاکس هویت خود را پنهان می کند. او اوی، یکی از کارمندان شبکه تلویزیونی بریتانیا را دستگیر کرده، به خانه برده و از او می خواهد که یک سال آنجا بماند. سپس مشخص می شود که وی سوژه آزمایشات انسانی بوده و می خواهد با کمک اوی و مهارت های مبارزه او رژیم فاشیست را شسکت دهد. این فیلم به دلیل اجراهای درخشان (مخصوصا هوگو ویوینگ در نقش وی و ناتالی پورتمن در نقش اوی) و تاثیر فرهنگ عامیانه مورد تحسین قرار گرفت و ماسک گای فاکس را به نماد صلح آمیز مبارزه با رژیم های استبدادی تبدیل کرد.


2. وال-ای – WALL-E – 2008

فیلم “وال-ای” به جهان ثابت کرد که حتی فیلم های انیمیشنی با مضامین تاثیرگذار می توانند آینده آخرالزمان را نشان داده و انقراض بشر در نتیجه پیشرفت های تکنولوژی را به تصویر بکشند. یک فیلم پرفروش و یکی از برترین فیلم های قرن 21، که در سال 2805 رخ می دهد و وال-ای یک ربات جمع کننده زباله است که در میان زباله ها یک جوانه یافته و آن را به خانه می برد. وال-ای سپس با یک ربات مونث به نام اوا که به زمین آمده آشنا می شود. پس از اینکه اوا توسط سفینه مادر فراخوانده شده و باید از زمین بلند شود، وال-ای هم به آن سفینه ملحق شده و با گروهی از انسان های چاق و بدقواره آشنا می شود. سپس وال-ای در کنار نشان دادن عشق خود به اوا سعی می کند انسانیت را یادآوری کرده و انسان ها را به زمین بازگرداند. وال-ای در دنیای فیلم های انیمیشن انقلابی به پا کرد و در تاریخ فیلمسازی استانداردهای جدیدی را معرفی نمود.

همچنین بخوانید: اگر به فیلم لالالند علاقه دارید این 12 فیلم را از دست ندهید


1. ماتریکس – The Matrix – 1999

گرچه در این فیلم مفهوم آخرالزمانی مستقیما اشاره نمی شود، اما فیلم در آینده آخرالزمان رخ می دهد که واقعیت در محیط هایی به نام ماتریکس شبیه سازی شده و انسان و واقعیت به عنوان سوخت انرژی این ماتریکس استفاده می شوند. نگاه آینده گرانه و علمی در کنار صحنه های اکشن و جلوه های رایانه ای، این فیلم را به یکی از برترین آثار سینمایی بدل کرده که از زمان خود جلوتر بوده است. کیانو ریوز نقش اصلی نئو را ایفا می کند، یک برنامه نویس کامپیوتر که به یک هکر تبدیل شده و توسط مورفئوس، یک هکر دیگر به ماتریکس معرفی می شود. از نئو خواسته می شود تا به ماتریکس بازگشته و علیه شورش گرانی به نام “مامورین”، برنامه های کامپیوتر که می خواهند نسل بشر را نابود کنند، مبارزه کند. همه جنبه های ماتریکس دیدنی هستند و به همین دلیل می توان آن را یک فیلم افسانه ای دانست.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (178)

بستن فرم

 1. آرماااااان

  آذر 4, 1400

  سلام دوستان یه فیلمی بود که مسابقه جنگی بین کامیون ها توی بیابون بود و هم دیگه رو از بین میبردن اسمشو اگه میدونید لطف کنید خیلی وقته دنبالشم

  پاسخ

 2. سجاد

  شهریور 28, 1400

  سلام دوستان یه تیکه از فیامی رو دیدم ایمشو مخوام ی چیزی شبیه بمب از آسمان میاد مخوره ب اقیانوس و سونامی اتفاق میوفته کل دنیارو میگیره هر کشور و شهری میره نشون میده از ساحل ویرجینیا شروع میشه بعد میامی نیویورگ لندن سانفرانسیسکو میریه ب هند و تایلند و …. لیفا اکه کسی میدونه اسمشو بگه

  پاسخ

  • هانا در پاسخ به سجاد

   مهر 20, 1400

   فک کنم منظورتون فیلم «2012» باشه به کارگردانی رولند امریش، فیلم جالبیه

   پاسخ

 3. سارا

  شهریور 8, 1400

  سلام و خسته نباشید
  دوستان لطفا راهنمایی کنید بلکه اسم این فیلمی رو که بخشیش رو تعریف میکنم بتونیم پیدا کنیم
  دنیا تقریبا نابود شده و فضای فیلم تاریک است ، فکر میکنم فیلم اینطور شروع میشه که یک رستوران بین راهی رو نشون میده یک مرد سفید پوست که قد بلند و سیاه پوش هست وارد اون رستوران میشه و تعدادی زن و مرد و پیر زن و پیر مرد مشغول غذا خوردن هستند و یک خانم جوان باردار که که موهای بلوند بلند داره دقیقا یادم نمیاد گارسون بود یا اون هم مشتری ، خلاصه مرد سیاه پوش در اصل مامور محافظ این زن باردار هست چراکه مدتهای طولانی بوده که بچه ای به دنیا نیومده و یکسری موجوداتی هستند که در لباس انسان انها هم مامور هستن برای کشتن زن باردار که فرزندش رو به دنیا نیاره ، در اصل اون یچه داخل رحم زن منجی نجات بخش دنیا هست ، خلاصه در رستوران یک پیرزن ناگهان چهره وحشتناکی میگیره و تلاش برای کشتن زن باردار آغاز میشه و به ترتیب موجودات اهریمنی حمله میکنن و اون مرد سیاه پوش تمام تلاش خودش رو برای نجات اون زن و فرزندش انجام میده و فیلم بسیار ترسناک و فضای تاریکی داره ، در آخر هم اون منجی نجات بخش به دنیا میاد و نور به زمین برمیگرده
  دوستان عزیز ممنون میشم اگر آگاهی از نام این فیلم دارید به بنده در زیر همین پست اطلاع بدید

  پاسخ

  • میثم در پاسخ به سارا

   شهریور 9, 1400

   فرزند انسان نیست?

   پاسخ

  • درود شما میتوانید یه تیکه از داستان فیلم رو تو گوگل سرچ کنید و اسم فیلمش بالا مییاد

   پاسخ

  • کیارش در پاسخ به سارا

   مهر 7, 1400

   دوست عزیز راستش شاید اشتباه کنم چون این فیلمی که میگم رو خودم سری فیلماشو ندیدم ولی چون میگی موجودات فضایی اسکین انسان دارن و تغییر شکل میدن و دیگه بیشتر از همه میگی که یه مرد سیاهوش توی فیلم هم هست پس احتمال زیاد همین سری فیلم های “مردان سیاه پوش” هست

   پاسخ

  • امیرحسین در پاسخ به سارا

   مهر 15, 1400

   Legion

   پاسخ

 4. سورنا

  تیر 17, 1400

  من یه فیلم امریکایی تبلیغ شودیدم خیلی عالی بود دوقسمت بودواخر اسمش ناارام داشت فیلم جدیدبودکسی میدونه چی بوداگه کسی اسمشومیدونه به پیج اینستای من پیام بده ممنون میشم’.
  abb.as4954سپاسگزارم

  پاسخ

  • رامتین در پاسخ به سورنا

   تیر 18, 1400

   حاشیه اقیانوس آرام یا pacific rim نبود؟

   پاسخ

 5. ستایش

  تیر 5, 1400

  سلام من هر شب فیلم میبینم تو لپتابم و عاشقه فیلم دیدنم و عاشقه فیلم های آخرالزمانی و فاجعه و هیجانی و ماجراجویانه…
  لطفا چند تا فیلم خیییلی قشنگ ازین ژانر هایی که گفتم بهم معرفی کنید ببینم به جز فیلم هایی که تو لیسته ممنون میشم🙏🏻❤

  پاسخ

 6. Joker

  تیر 4, 1400

  این فیلما بیشترش قدیمی بود یعنی زیر سال 2000 بود و بعضی از فیلم هارا نگفتید مثل فیلم the mist یا همون مه سریال والکینگ دد فیلم greenland یه فیلم دیگه بود سربازای المانی نازی ها زامبی شده بودن اسمش یادم نیست فیلم Pitch Black

  پاسخ

 7. امیررضا

  خرداد 5, 1400

  سلام دوستان. من حدود دو سال پیش یه فیلم آمریکایی دیدم که اسمش نمیدونم چی بود. خیلی ممنون میشم اگه بتونید اسمش رو بهم بگید. داستانش اینطور بود: مثلا آینده بود و زمین دیگه مکان مناسبی برای زندگی نبود. انسان ها یه ایستگاه فضایی در نزدیک زمین ساخته بودن تا اونجا زندگی کنن. اما فقط افراد مهم و معروفی مثل رئیس جمهور و… میتونستن اونجا زندگی کنن و افراد معمولی و فقیر باید روی زمین میموندن و به سختی زندگی میکردن. اما یه فردی روی زمین زندگی میکنه که از کودکی آرزوشه به اون ایستگاه فضایی بره و هرکاری برای رفتن به اونجا میکنه و… .
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  پاسخ

  • M در پاسخ به امیررضا

   خرداد 7, 1400

   فیلم‌ تبعیض

   پاسخ

  • عرفان در پاسخ به امیررضا

   خرداد 11, 1400

   به نظرم فیلم Elysium هستش و کارکتر اصلیش هم مت دیمون هستش

   پاسخ

  • وحید در پاسخ به امیررضا

   خرداد 28, 1400

   اسمش الیسیوم یا همون تبعیض هستش

   پاسخ

  • مریم در پاسخ به امیررضا

   تیر 11, 1400

   اسمش بود پس از زمین

   پاسخ

 8. Parham

  اردیبهشت 15, 1400

  سلام دوستان
  من چند سال پیش یه فیلم دیدم که موضوعش این بود که
  هیچ تکنولوژی دیگه کار نمیکرد یک خانواده کره ای تصمیم گرفتن از شهر خارج بشن و برن طرف ساحل و با دوچرخه رفتند……..
  ممنون میشم اسم این فیلمو بگین

  پاسخ

  • بابک در پاسخ به Parham

   تیر 10, 1400

   اسمش.:
   The Survivul 2017
   خیلی باحال و ارامبخش بود.

   پاسخ

 9. محمد

  اردیبهشت 14, 1400

  عالی بود

  پاسخ

 10. محمد

  اردیبهشت 9, 1400

  یه فیلمی بود روسی بود فضایی ها حمله میکنن حتی یکی از تو فضا میاد که دماغ و دهن نداره…..

  پاسخ

  • Saedtanem در پاسخ به محمد

   اردیبهشت 20, 1400

   خاموشی یا تاریکی

   پاسخ

 11. مهدی

  فروردین 17, 1400

  یه فیلم من خیلی سال پیش دیدم.
  که هیچ انسانی زنده نبود و تنها یک مرد بود که فکر میکرد تنها مرد جهان است ولی بعد با یک زن آشنا میشود و اینک فقط این دوتا هستند نمیدونم اسم فیلم چه بود میشه لطفاً راهنمایی کنید.

  یکی از سکانس ها اون زن چنتا چیز کاشته بود بعد مرده دزدکی می‌ره تمام ویرایش را میدوزده چون غذایی نبود و…

  پاسخ

 12. صبا

  اسفند 25, 1399

  ببخشید دارم روانی میشم یه فیلم بود که دنیا رو به نابودی بود و دولت از سراسر دنیا فقط یه عده خاص رو انتخاب کرده بود مثلا از بعضی خانواده ها فقط یه نفر و بهشون دستبند خاصیص برای سوار شدن به پروازی که میبرد به پناهگاه میداد و مردم به جون هم افتاده بودن برای اون دستبندا…لطفا لطفا بگین اسمش چیه😭😭😭

  پاسخ

  • پیمان در پاسخ به صبا

   اسفند 30, 1399

   گیرین لند ۲۰۲۰

   پاسخ

  • نسرین در پاسخ به صبا

   اسفند 30, 1399

   دیوونه نشو فک کنم فیلم in time 2011 رو میگی

   پاسخ

  • Amin در پاسخ به صبا

   فروردین 1, 1400

   اسم فیلم
   گرینلند 😊

   پاسخ

  • Amin در پاسخ به صبا

   فروردین 1, 1400

   Greenland

   پاسخ

  • مهدی در پاسخ به صبا

   فروردین 1, 1400

   سلام عزیزم اسم سریالش 100 بود

   پاسخ

  • poyu در پاسخ به صبا

   فروردین 4, 1400

   اسم فیلمش=ایستگاه گریلند

   پاسخ

  • مهدی در پاسخ به صبا

   فروردین 16, 1400

   سریال 100

   پاسخ

  • ,بهنام در پاسخ به صبا

   فروردین 25, 1400

   مسخره،فیلم ارابه رو میگی,خخخخ

   پاسخ

  • مهدی در پاسخ به صبا

   فروردین 26, 1400

   سلام، اسم فیلمش 20112 هست

   پاسخ

  • پارسا در پاسخ به صبا

   اردیبهشت 15, 1400

   ارابه
   خیلی فیلمی نیس که بخوای بری تو کفش

   پاسخ

  • سجاد در پاسخ به صبا

   آذر 3, 1400

   اسم فیلمش 100

   پاسخ

 13. متین

  اسفند 19, 1399

  فکر کنم سریال مردگان متحرک رو یادت رفته!

  پاسخ

 14. مبین باقری

  اسفند 12, 1399

  فیلم Resident Evil رو یادت رفته بزارین…
  خیلی عالیه😍😍

  پاسخ

  • Maker در پاسخ به مبین باقری

   اسفند 12, 1399

   یکی از بدترین سری فیلم ها رو چرا باید قرار بدهند

   پاسخ

   • ali در پاسخ به Maker

    تیر 25, 1400

    شوخی میکنی؟برترین اید میخواستی بگی نه؟

    پاسخ

 15. reza

  اسفند 12, 1399

  راستی چرا After earth رو نذاشتی؟

  پاسخ

 16. reza

  اسفند 12, 1399

  بین همه اینا i am Legend با بازی درخشان ویل اسمیت و
  edge of tomorrow واقعا عالی بودن.

  پاسخ