معرفی 15 سریال جذاب و دیدنی شبیه “فرار از زندان” (Prison Break)

سریال فرار از زندان در پنج فصل، یکی از محبوب ترین سریال های موجود بود که ژانر جدیدی را معرفی کرد. تلاش مایکل اسکافیلد برای رهایی لینکلن باروز از زندان یکی از زیباترین داستان های ممکن را خلق کرد و داستان به طرز هوشمندانه ای نوشته شده و بازیگران نقش آفرینی بینظیری دارند. روش تولید کاملا خلاقانه بود و صحنه های اکشن بسیار برنامه ریزی شده بودند. شخصیت ها کاملا از هم متفاوت بوده و درحالی که عاشق مایکل، لینکلن و سوکره بودیم، از شخصیت هایی مانند تی بگ بدمان می آمد.

محبوبیت این سریال باعث شد در سال گذشته فصل جدید آن منتشر شود. فصل دیگر آن هم در راه است. اگر دوست دارید تا زمان پخش فصل بعدی سریال مشابه دیگری را ببینید، باید بدانید که در اینجا فهرستی از سریال های مشابه را معرفی می کنیم. با پروشات همراه باشید.


15. پادشاهان فرار – Breakout Kings – 2011-2012

گرچه شاید فیلم کاملا شبیه فرار از زندان نباشد اما درباره تعقیب گروهی از مجرمین است که از زندان گریخته اند. علاوه بر مارشال های ایالات متحده، چندین زندانی هم باید کمک کنند. به ازای یافتن هر زندانی یک سال از محکومیت شان کاسته می شود. اما اگر فرار کنند حکم شان دو برابر می شود. بنابراین در این سریال شاهد فرارهای مختلف خواهید بود. بااین حال این سریال جذاب نبود و پس از دو فصل لغو شد. بنابراین تنها مدت کوتاهی سرگرم تان می کند.

همچنین بخوانید: 12 سریال خارجی شبیه آینه سیاه (Black Mirror) که باید ببینید


14. زندانی – The Prisoner – 1967

این سریال بریتانیایی در زندان رخ نمی دهد اما داستان یک زندانی را بازگو می کند. یک مرد بی نام که مامور مخفی بود استعفا می دهد، از کارهایش پشیمان است و می خواهد کشور را ترک کند. اما پیش از فرار توسط عده ای دستگیر شده و در یک روستای رازآلود و دور از خشکی زندانی می شود. دستگاه های نظارتی تمام اعمال او را کنترل می کنند. در این سریال عناصر جاسوسی، روان شناسی زندانی و عناصر علمی تخیلی دیده می شود.

همچنین بخوانید: معرفی 11 سریال کره ای عاشقانه و درام که نباید از دست بدهید


13. ونت ورث – Wentworth – 2013

این سریال که بازسازی سریال استرالیایی “زندانی” محسوب می شود داستان بئا اسمیت را بازگو می کند که به جرم قتل همسر زندانی شده است. با ورود به زندان نه تنها زنده مانده بلکه به جایگاه بالا دست می یابد. این سریال با تحسین منتقدین و تماشاگران مواجه شده است. روش روایی آن اغلب با “افسار گسیخته” (Breaking Bad) مقایسه می شود که تنش ایجاد شده کند بوده و به یک پایان تاثیرگذار منجر می شود.

همچنین بخوانید: 15 سریال شبیه برکینگ بد (Breaking Bad) که نباید از دست بدهید


12. سی‌اس‌آی – CSI – 2000

سی اس آی که مخفف Crime Scene Investigation است، چندگانه ای است که سری های سی اس آی: میامی، سی اس آی: نیویورک و حتی یک سری درباره جرایم سایبری را شامل میشود. با این حال تمام این سری ها با وجود تفاوت روایی درباره گروه تحقیقاتی و فعالیت های آن ها صحبت می کند. این سریال به دنیای جنایی و کارآگاه های نگاه ویژه ای داشته و گرچه آن ها قاتلین را دستگیر می کنند اما دانشمندان آزمایشگاه که مدارک را بررسی کرده و به کارآگاه ها گزارش می دهند نیز به همان اندازه سهم دارند.

همچنین بخوانید: اگر سریال دوستان (Friends) را دوست دارید این 25 سریال را از دست ندهید


11. ان‌سی‌آی‌اس – NCIS – 2003

سرویس تحقیقاتی جنایی نیروی درایی همانند اف بی آی با سربازان سروکار دارند. این سریال یکی از طولانی ترین سریال های ممکن است که سری های متعددی دارد. داستان درباره محققین واشنگتن است که درمقابل جرایم نیروی دریایی پاسخگو هستند. یکی دیگر از سریال هایی جنایی و تعقیب و گریز که نشان می دهد همه انسان اند و حتی سربازان نیروی دریایی هم می توانند به قتل دست بزنند.

همچنین بخوانید: بهترین سریال‌های تلویزیونی انگلیسی زبان سال 2018 (تا به امروز)


10. مدفون – Buried – 2003

لی کینگزلی به ده سال زندان محکوم شده و اکنون باید درمقابل مشکلات فضای زندان مقاومت کرده و زنده بماند. این سریال با تحسین مواجه شد و حتی جایزه بهترین سریال درام بافتا را نیز دریافت کرد. با این حال تماشاگران از آن استقبال نکرده و پس از فصل اول ادامه نیافت. این سریال در مقایسه با سریال های دیگر صریح بوده و زندانی را نشان می دهد که چند پلیس باید از صدها زندانی محافظت کنند.

همچنین بخوانید: بهترین سایت‌ها برای دانلود رایگان فیلم و سریال


9. زندانی – Prisoner – 1979-1986

یک سریال استرالیایی در زندان تخیلی زنان به نام مرکز بازداشت ونت ورث که کارن ترورز و لین وارنر زندانیان آن هستند. این سریال با گذشت سال ها مورد توجه قرار گرفت. عشق طرفداران به این سریال به تولید سری های دیگر، نمایشنامه و رمان آن منجر شد. گرچه در ابتدا قرار بود تنها یک فصل از آن پخش شود اما استقبال بی نظیر باعث شد ادامه پیدا کند. در این سریال به مضامینی چون همجنسگرایی و هنجارهای اجتماعی پرداخته می شود. زندان از نگاه زنان به تصویر کشیده شده و بسیار رئال و واقع گراست.

همچنین بخوانید: 65 سریال تلویزیونی که پیش از مرگ باید تماشا کنید


8. دختران بد – Bad Girls – 1999-2006

یک سریال بریتانیایی دیگر درباره زندگی در زندان که به زندان زنان تخیلی لارکال می پردازد. برای افزودن عناصر رئال به مضامینی چون سقط جنین، آزار و اذیت زندانیان جدید، زورگیری و خودکشی اشاره می شود. سریال فضای جدی و رئال دارد، که برای چندین سال ادامه یافت اما امتیاز آن در فصل هشتم پایین آمد. بنابراین ادامه آن لغو شد. یک جشن کریسمس صحنه پایانی آن بود.

همچنین بخوانید: 28 انیمه سریالی برتر تاریخ که باید تماشا کنید


7. از – Oz – 1997-2003

یکی از اولین سریال های تلویزیون HBO که به داستان جادوگر شهر از می پردازد. داستان در زندان اسوالد رخ می دهد که زندانیان تلاش می کنند به قدرت برسند.این سریال با واکنش های مثبت مواجه شده و در شش فصل ادامه یافت. بنابراین بسیاری از شخصیت های محبوب شما ممکن است تا پایان سریال زنده نمانند.

همچنین بخوانید: 50 سریال خارجی برتر تاریخ سینما به انتخاب مخاطبان


6. زندان: امنیت ماکسیموم – Lockup: Maximum Security – 2007

درحالی که سریال های دیگر تخیلی هستند این سریال به یک اتفاق حقیقی می پردازد. در فصل اول شاهد زندان هایی با امنیت بالا در آمریکا خواهید بود. در ابتدا تنشی دیده نمی شود اما سپس می بینیم که اگر زندانیان عصبانی شوند حتی جان نگهبانان زندان هم به خطر می افتد. بنابراین با دیدن این سریال از زندان های مختلف دیدن کرده و به حقایق رخ داده در آن پی می بریم.

همچنین بخوانید: فصل پایانی سریال بازی تاج و تخت (Game of Thrones) تا سال 2019


5. آب خنک خوردن – Porridge – 1974-1977

اگر سریال های جدی را دوست ندارید می توانید از این کمدی بریتانیایی دیدن کنید. نام آن به “آب خنک خوردن” یا اصطلاح بریتانایی محکومیت در زندان اشاره دارد. نورمن فلچر و لنی گادبر دو زندانی هستند. فلچر مدت ها در زندان بوده و این زندگی برایش راحت شده است. اما گادبر یک مرد ساده است که اولین سال خود را سپری می کند. این سریال میان تماشاگران محبوب بوده و سری های دیگر آن ساخته شده است.

همچنین بخوانید: 20 فیلم کارآگاهی و رمزآلود برتر در تاریخ سینما


4. ساختن یک قاتل – Making a Murderer – 2015

در فرار از زندان، لینکلن بارز برای جرم انجام نداده محکوم شد. این سریال مستند هم چنین موضوعی دارد. استیون اوری به اشتباه به تجاوز جنسی و قتل محکوم شد و هجده سال در زندان است. او که در پی شکایت بود مجددا به دلیل ارتکاب به قتل دستگیر شد. ساخت این مستند ده سال طول کشید و فصل دوم آن هم به وقایع پس از قتل می پردازد.

همچنین بخوانید: معرفی 8 فیلم برتر که از داستان های استیون کینگ اقتباس شده اند


3. شکارچی ذهن – Mindhunter – 2017

هولدن فورد و بیل تنچ دو مامور مخفی هستند که پرونده های دروغین می سازند. برای ساخت این پرونده ها به گوشه و کنار کشور سفر می کنند تا از تجربیات قاتلین سریالی و مشکلات روانی آن ها آگاه شوند. یک سریال زیبا با جلوه های ویژه و بازیگران موفق که شبیه سریال های دیگر این فهرست نیست. اگر به مضامین جنایی علاقه دارید این سریال را تماشا کنید، در غیر این صورت برایتان خسته کننده خواهد شد.

همچنین بخوانید: اگر فیلم جان ویک (John Wick) را دوست دارید این 14 فیلم را تماشا کنید


2. قهرمان های هوگان – Hogan’s Heroes – 1965-1971

یکی از سریال های متفاوت در ژانر درام زندان، در زمان جنگ جهانی دوم که زندانیان در اردوگاه ها به سر برده و نگهبانان آلمانی هم چندان توانمند نیستند. زندانیان نمی خواهند از زندان بگریزنند، به جای آن می خواهند جاسوسی کرده و به متفقین کمک کنند تا در جنگ پیروز شوند. یکی دیگر از سریال های موفق این ژانر که زندانیان مشکلات خود را داشته و با این زندگی کنار می آیند.

همچنین بخوانید: اگر به انیمه نوراگامی (Noragami) علاقه دارید این 15 انیمه را از دست ندهید


1. نارنجی مد جدید است – Orange Is the New Black – 2013

یک سریال اقتباسی از کتابی به همین نام که یک سریال موفق در ژانر زندان می باشد. این سریال در پنج فصل موفق بوده و با تحسین منتقدین مواجه شد. پایپر چپمن برای دوست دخترش مواد قاچاق می کند. اما این موضوع به 10 سال پیش اشاره دارد و اکنون یک فرد عادی و قانون مند است. او که اکنون از زندگی اش راضی است نمی داند که گذشته رهایش نمی کند. به همین دلیل به 15 ماه اسارت در زندان زنان محکوم می شود. این سریال درباره زندگی در درون زندان است نه فرار از آن.

همچنین بخوانید: 15 انیمه جذاب شبیه بازی نباشه زندگی نیست (No Game No Life)


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (20)

بستن فرم

 1. محمد

  اردیبهشت 29, 1401

  فقط فرار از زندان

  پاسخ

 2. داداش هیچ فیلمی تار موی فرار از زندان نمیشه
  همه این فیلم ها بیشترشون به درد نمیخورن
  هیچ فیلمی بهتر از فرار از زندان نیست
  نه برکینگ بد و نه هیچ سریال دیگه
  برکینگ بد قرص خواب بود اصلا بعضی جاها من چرت میزدم
  شرلوک ولی خیلی عالیه بعد فرار از زندان بهترین فیلممه
  میخام بعدا گیم اف ترونز رو ببینم کسی پیشنهاد میکنه که دیگه چه فیلمی قشنگه

  پاسخ

  • علی در پاسخ به سیلوستر ماهون

   اسفند 29, 1399

   سلام سریال‌ خانه‌ کاغذی و VIS AVIS و تاریکی و پیکی بلایندرز فيلم هاي بسيار خوبي هستند

   پاسخ

   • کسری در پاسخ به علی

    شهریور 16, 1400

    اره خانه کاغذی هم سریال خوبیه ولی ژانرش زمین تا اسمون با فرار از زندان فرق داره البته اینم بگما فرار از زندان من دیدم امتیازش از 10 8.5 بوده خانه کاغذی از 10 8.1 بوده

    پاسخ

  • امیر حسین در پاسخ به سیلوستر ماهون

   مرداد 11, 1400

   وایکینگ ها

   پاسخ

  • Shigarjoon Hoseyni در پاسخ به سیلوستر ماهون

   مهر 8, 1400

   سلام آقای ماهون ی سریال بهت معرفی میکنم که بی نظیره محشره من بعداز سریال فرار از زندان سریال the 100
   رو پیشنهاد میکنم ب معنیه صد نفر هست خیلی عالیه بهت قول میدم ازش سیر نمیشی

   پاسخ

  • Milad در پاسخ به سیلوستر ماهون

   مهر 22, 1400

   بانشی

   پاسخ

  • تنیان در پاسخ به سیلوستر ماهون

   اردیبهشت 14, 1401

   بااین نظر معلومه که اصلان از فیلم چیزی نمیدونی .. مشخصه سلیقه شما بیشتر با سریال باب اسفنجی جور درمیاد

   پاسخ

  • بهنام در پاسخ به سیلوستر ماهون

   خرداد 11, 1401

   سلام سریال ۱۰۰ نفر را ببینید خوبه
   The 100

   پاسخ

  • ونوس در پاسخ به سیلوستر ماهون

   مهر 11, 1401

   ونت ورث عالیه جزو ۲۵۰سریال برترم هست بالاتر از فراراز زندان

   پاسخ

  • آرمان در پاسخ به سیلوستر ماهون

   آذر 16, 1401

   سریال ۲۴
   یکی از بهترینهاس،

   پاسخ

 3. Ali

  آذر 20, 1399

  سریال اسپانیایی vis a vis واقعا یک شاهکاره چرا تو لیست نیست😨😨😨

  پاسخ

 4. شروین

  تیر 25, 1399

  همین که اولین از ۱۵ تا خانه کاغذی نبود یعنی لیست خوبی ندارید چون معروف ترین و بهترین و تنها سریالی که با فرار از زندان می‌تونه برابری کنه خانه کاغذیه

  پاسخ

  • کسری در پاسخ به شروین

   شهریور 16, 1400

   اره خانه کاغذی هم خوبه ولی ژانرش فرق میکنه

   پاسخ

 5. آبتین

  بهمن 28, 1398

  سریالی بهتر از فرار از زندان مگه واقعا وجود داره واقعا از لحاظ داستان شخصیت پردازی فوق العاده و شاهکار ه و اصلا فکر نمیکنم مثل این سریال تولید بشه

  پاسخ

  • ashkan در پاسخ به آبتین

   بهمن 29, 1398

   اره ابشار جاذبه ( gravity falls)

   پاسخ

   • آبتین در پاسخ به ashkan

    بهمن 30, 1398

    ندیدم امتحان میکنم امیدوارم خوب باشه ممنون از پیشنهادت

    پاسخ

    • شروین در پاسخ به آبتین

     تیر 25, 1399

     داره مسخره می‌کنه اون به انیمیشنه و به این بی ربطی میخوای مثل این ببینی خانه کاغذی واقعا شاهکاره

     پاسخ

  • امیر در پاسخ به آبتین

   اردیبهشت 25, 1400

   سریال ونت ورث و ببین زندان خانم هاس ولی به اندازه فرار از زندان داستانش جالبه من تا الان چندین بار دیدمش

   پاسخ

  • امیر در پاسخ به آبتین

   اردیبهشت 25, 1400

   سریال ونت ورث خیلی قشنگ بود من چند بار دیدم پیشنهاد میکنم ببینید خسته کننده نیست

   پاسخ