10 فیلم برتر فرانسیس فورد کاپولا که باید تماشا کنید

فرانسیس فورد کاپولا یکی از بزرگترین کارگردان های هالیوودی است. موضوعات برجسته و تکنیک های خاص کارگردانی او را به یک کارگردان متفاوت بدل کرد. او هالیوود را با مضامین تلخ آشنا نموده و شیوه جدیدی از استفاده از صحنه را معرفی کرد. کاپولا به عنوان یکی از هشت فیلمسازی که جایزه نخل طلایی را به دست آورده، جوایز اسکار و گلدن گلوب را هم از آن خود نموده است. فیلم های او در عین جلب تحسین منتقدین در گیشه موفق نبودند، اما با این وجود از جمله تاثیرگذارترین فیلم ها بر صنعت سینمای مدرن امروز محسوب می شوند. روایت و استفاده از ضدقهرمان ها بر تغییر دیدگاه و طرز فکر جامعه درباره موضوعات حساس و ممنوعه تاثیر گذاشته است.

کاچولا در حال حاضر بازنشسته شده و از دهه 90 به موفقیت قابل توجهی دست نیافته است. فیلم های او نماد کامل فیلم های آمریکایی است. در این جا برترین فیلم های فرانسیس فورد کاپولا را به شما معرفی می کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. رامبل فیش – Rumble Fish – 1983

یک فیلم اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته اس.ای. هینتون درباره یک پسر موتور سوار (میکی رورکه) که سابقا رهبر یک گروه خلاف بوده و اکنون می خواهد یک زندگی آرام داشته باشد و برادر کوچکش، راستی جیمز (مت دیلون) که دوست دارد مانند برادرش شود. کاپولا در این فیلم تکنیک های کارگردانی را ابداع کرد که البته با واکنش منفی مواجه شدند و منتقدین معتقدند بود که سبک را بر محتوا ترجیح داده است. گرچه این فیلم در گیشه موفق نبود اما به علت معرفی تکنیک های آوانگارد و زوایای دوربین با تحسین های مثبت معدود مواجه شد.


9. خارجی ها – The Outsiders – 1983

این فیلم درام اقتباسی از رمانی به همین نام اثر ا.ای.هینتون محسوب شده و به دلیل معرفی ستارگان آینده هالیوود مانند راب لو، تام کروز، دایان لین و توماس هاول، شهرت دارد. این فیلم جز معدود فیلم های کاپولا بود که با واکنش مثبت مواجه شد و با بودجه 10 میلیون دلاری، 33 میلیون دلار فروش داشت. این فیلم در زمان اکران استقبال شد و فیلمنامه و اجراها مورد تحسین قرار گرفت.


8. دراکولای برام استوکر – Bram Stoker’s Dracula – 1992

یک فیلم هنری برگرفته از رمان دراکولای برم استاکر. این فیلم به دلیل بازیگران و شهرت رمان با استقبال مواجه شد. عمده موفقیت این فیلم مدیون اجرای زیبای بازیگران به خصوص کیانو ریوز بود. طرح داستان و صحنه های زیبا باعث موفقیت فیلم و ایجاد شخصیت های خوش ساخت شدند.


7. باران ساز – The Rainmaker – 1997

یک فیلم اقتباسی از رمانی به همین نام نوشته جان گریشام در سال 1995 که برترین اثر اقتباسی از گریشام محسوب می شود. مهارت ستارگان فیلم و کارگردانی کاپولا باعث شد این اثر با واکنش مثبت مواجه شود. همچنین این فیلم باعث درخشش مت دمون شد که اجرای او با استقبال جهانی مواجه گشت. داستان رستگاری قلب بسیاری را تحت تاثیر قرار داده و باعث فروش جهانی 45 میلیون دلاری فیلم شد. گرچه این فیلم به دلیل زمان اش مورد انتقاد قرار می گیرد اما باعث درخشش کاپولا و ورود او به زمره بهترین ها شد.


6. پگی سو ازدواج کرد – Peggy Sue got Married – 1986

فیلمی با اجرای زیبای کاتلین ترنر (چارلز بینگ)، جیم کری و نیکلاس کیج، که یکی از برترین آثار کاپولا در ژانر کمدی-درام محسوب می شود. این فیلم داستان یک مادر مطلقه است که به سال های دبیرستان بازمی گردد و به همین دلیل مورد توجه قرار گرفت. واکنش مثبت منتقدین و محبوبیت فیلم باعث شد با فروش 42 میلیون دلار دو برابر بودجه مصرفی را به دست آورد. اجرای کاتلین ترنر با استقبال مواجه شد و نامزد جوایز مختلف شد. فیلم هم در سه قسمت اسکار نامزد جایزه شد.


5. تاکر: انسان و رؤیایش – Tucker: The Man and His Dream – 1988

این فیلم کمدی-زندگی نامه ای با بازی جفری بریجز، به زندگی پرستون تاکر می پردازد، یکی از سه غول اتومبیل سازی که در سال 1948 تلاش کرد بازار را قبضه کند و به کلاهبرداری و فساد مالی متهم شد. این فیلم گرچه با بودجه 24 میلیون دلاری تنها 20 میلیون دلار فروش داشت اما در روتن تومیتوز امتیاز 84% را به دست آورد. اجرای بریجز با استقبال مواجه شد اما اجرای برتر به مارتین لاندو اختصاص داشت.


4. مکالمه – The Conversation – 1974

این فیلم در سال اکران “پدرخوانده” اکران شد و کاپولا به خوبی توانست خود را ثابت کند. جین هکمن در نقش هری کال و جیمز کازال،رابرت دووال و هریسون فورد از جمله بازیگران این فیلم بودند که در آن هری در شغلش به دردسر افتاده است. عمده شهرت این فیلم مدیون این حقیقت است که کاپولا براساس یک دیالوگ این فیلم را ساخت و کل فیلم حول محور تنها ده کلمه است. پایان شاعرانه فیلم در ذهن هری رخ داده و تلاش او برای پنهان نمودن خود در جهان از جمله صحنه های زیبای فیلم هستند.


3. پدرخوانده 2 – The Godfather II – 1974

این فیلم با نشان دادن مایکل به عنوان پدرخوانده بعدی و با اجرای زیبای رابرت دنیرو در این جایگاه قرار گرفته و از جمله بهترین سری ها محسوب می شود. این سری قتل رقبای مایکل و تلاش او برای جانشینی پدرش را نشان می دهد. این فیلم جز معدود فیلم های پرفروش او بود که باعث شد در اسکار جایگاه بالایی داشته باشد. اجرای رابرت دنیرو به معرفی نیاز ندارد و آل پاچینو هم با نشان دادن شخصیتی که به مرور زمان تغییر کرد و تلاش برای حفظ قلمرو و خانواده، بهترین اجرای زندگی اش را ارائه داد.


2. اینک آخرالزمان – Apocalypse Now – 1979

بدون شک پرفروش ترین فیلم کاپولا تا به امروز، درباره جنگ ویتنام که به یکی از برترین فیلم های تاریخ بدل شد و کاپولا را در زمره بهترین های هالیوود قرار داد. مارلون براندو، رابرت دووال، مارتین شین و دنیس هاپر از جمله بازیگران این فیلم بودند. عدم استفاده از جلوه های ویژه و سبک واقع گرایانه باعث موفقیت این اثر شد. بمب گذاری جنگل توسط سربازان دفاع روسیه هم یک صحنه حقیقی بود. بله همه صحنه ها حقیقی بودند. آن ناحیه از جنگل خریداری شد و انفجار آن غیرقانونی بود. این درام جنگی حماسی با نمایش صحنه های رئال و فروپاشی روانی سربازان توانست چهره حقیقی جنگ ویتنام را نشان دهد. تنها مشکل این فیلم با مارلون براندو بود که در این فیلم اضافه وزن داشت و برنامه اش هم فشرده بود. استفاده نور کم و نماهای نزدیک از جمله تکنیک های موفق کاپولا بودند و با استقبال مواجه شدند. این فیلم یک شاهکار حقیقی است.


1. پدرخوانده – The Godfather – 1972

این فیلم به دلیل اجرای مارلون براندو در جایگاه نخست قرار گرفت. فیلمی برگرفته از یک کتاب بحث برانگیز که نتیجه اش یک شاهکار است و توانست ژانر جنگی و صنعت فیلمسازی را متحول نماید. این فیلم با نمایش دیدگاه متخلفین توانست تلاش آن ها برای حفظ قلمرو و محافظت از خانواده را نشان دهد. این فیلم شخصیت های بد را بزرگنمایی نکرد، تنها کارهایی را که ممکن است برای محافظت از خانواده انجام دهند، برجسته نمود. تولید موفق، ستارگان فیلم و مضامین تیره آن به خوبی نمایش داده شد. با این حال اگر کارگردانی درخشان کاپولا نبود، مارلون براندو و آل پاچینو نمی توانستند به چنین جایگاهی دست یابند. او ما را با متخلفین همراه کرده، ما را با رازهای خانوادگی آنان آشنا نموده و با در جریان گرفتن تجربه های خصوصی شان، شاهد فیلم متفاوتی خواهیم بود. تولید این فیلم ژانر خود را کاملا متحول نمود.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید. منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

                               

دیدگاه‌ها (2)

بستن فرم

 1. محمد

  آبان 5, 1400

  بنظر من بهترین بازیگر پدر خوانده آل پاچینو هست من از جناب کاپولا تشکر میکنیم پدرخوانده هنوز قدیمی نیست دیالوگ های باحال او هنوز جذابه که آل پاچینو در نقش مایکل کورلئونه با سخن جذاب: خوبیت مرد از دوستانش معلوم نمی‌شود بله از دشمن

  پاسخ

 2. محمد حسین

  دی 30, 1399

  نویسنده متن با مارلون براندو و آل پاچینو مشکل داشت ولی عوضش خیلی دنیرو رو دوست داره

  پاسخ