نحوه ساخت یک فیلم کوتاه در چند قدم

اغلب فیلمسازهای بزرگ با ساخت فیلم کوتاه کار خود را آغاز کردند، زیرا با این کار هم استعدادها ثابت می شود و هم نوعی صرفه جویی مالی به حساب می آید. اما ساخت یک فیلم کوتاه همانند ساخت یک فیلم بلند نیست، همه عناصر مختصر بوده و با این حال ناکامل نیست. توجه داشته باشید که ساخت یک فیلم بلند از ساخت یک فیلم کوتاه متفاوت نیست و با این حال در مقیاس محدودتری رخ می دهد. اما از آنجاییکه فیلم کوتاه محدودتر است مسلما تغییرات مختصری اعمال می شود. با این وجود قوانین سفت و سختی وجود ندارد زیرا در هنر هیچ محدودیتی نیست. با پروشات همراه باشید تا با شیوه ساخت فیلم کوتاه آشنا شوید.


1. فیلمنامه

فیلمنامه یک فیلم بسیار مهم است زیرا هر فیلم با یک فیلمنامه آغاز می شود و در فیلم کوتاه این فیلمنامه باید کوتاه باشد. فیلمنامه شما باید کوتاه، مختصر و مفید باشد. یکی از مشکلات فیلم های کوتاه این است که درون مایه کامل و واحدی ندارد. اگر فرد خلاقی باشید می توانید ایده های خود را به یک طرح تبدیل نموده و سپس آن را به یک فیلمنامه بدل نمایید. موثرترین فیلمنامه های فیلم های کوتاه آن دسته ای هستند که یک موضوع واحد را با دقت کافی و در یک زمان کوتاه نشان می دهند.


2. فیلمنامه مصور

این گامی است که اغلب فیلمسازان فیلم کوتاه آن را نادیده می گیرند، زیرا یک فرایند زمان بر است. از آنجاییکه خلق فیلمنامه مصور ضروری نیست اما بهتر است انجام شود. نیاز نیست در این کار خبره باشید، تنها کافی است فیلمنامه مصور شما نشان دهنده منظورتان باشد. فیلمنامه یک متن نوشته شده و فیلمنامه مصور یک نمای بصری از داستان است. و به عنوان یک فیلمساز آماتور درک کامل ساختار و روایت داستان می تواند موثر باشد. داشتن فیلمنامه مصور به شما کمک می کند تا روایت خود را بهتر خلق کرده و درباره ساخت فیلم خود به درک بهتری دست یابید.


3. لوکیشین

بله لوکیشن هم مهم است، مخصوصا در یک فیلم کوتاه. چه لوکیشن شما در فضای باز باشد چه داخلی، در هر صورت باید نشان دهنده فضای فیلم باشد. معمولا لوکیشن های داخلی ارزان تر بوده و در ایجاد یک فضای ساختاربندی شده موثرند. گرچه در انتخاب لوکیشن باید به فیلمنامه توجه کرد اما این موردی است که باید درباره آن خوب فکر کنید. اغلب فیلمسازان به ندرت به لوکیشن دقت می کنند و همین موضوع می تواند شما را به یک فیلمساز موفق بدل کند.


4. بازیگران

البته که نباید انتظار داشته باشید یک بازیگر حرفه ای در فیلم تان حضور یابد. البته اگر چنین اتفاقی رخ دهد عالی است اما در اغلب موارد دوستان یا خانواده در فیلمتان حضور خواهند داشت. کریشا (Krisha) یکی از برترین و ارزان ترین فیلم های سال 2016 بود که تری ادوارد شالت از خانواده و دوستان خود در آن استفاده کرد. بنابراین در فیلم اول مهارت و تجربه بازیگران چندان مهم نیست، بااین حال باید به دنبال کسی باشید که در مقابل دوربین با اعتماد به نفس و طبیعی جلوه کند. بازیگر منتخب شما باید در مقابل دوربین راحت باشد، حتی اگر باتجربه نباشد. یادتان باشد که تعداد بازیگران را محدود کنید زیرا تعداد زیاد بازیگر کار آسانی نبوده و بر نتیجه کار تاثیر می گذارد.


5. فیلمبرداری

بله باید یک دوربین انتخاب کنید. با این حال یادتان باشد که برای ساخت یک فیلم بزرگ به یک دوربین حرفه ای نیاز ندارید، مهم فرد پشت دوربین است. اگر فرد کارش را بلد باشد حتی می توان با یک تلفن هوشمند هم فیلم کوتاه ساخت. اطمینان حاصل کنید که فیلمبردارتان با فوت و فن دوربین و فیلمبرداری آشنا بوده و کارش را بلد باشد. فیلمبرداری یک کار آسان نیست بلکه به آگاهی و مهارت بالایی نیاز دارد. البته کسی از شما انتظار ندارد که از یک فرد حرفه ای استفاده کنید، اما یک فرد علاقه مند به این حرفه می تواند موثر باشد.


6. ویرایش

مهم ترین گام پس از فیلمبرداری ویرایش است. یک فیلم بر روی میز ویرایش خلق می شود. در اینجا تصورات تان به یک فیلم کامل تبدیل خواهد شد. می توانید خودتان فیلم را ویرایش کنید اما بهتر است ویرایشگر این کار را انجام دهد. زیرا تجربه تکنیکی برای این کار ضروری است. در زمان ویرایش فیلم باید با تصحیح رنگ، رمزگذاری فیلم و برش ها آشنا باشید و اگر فیلمبردار با این مهارت ها آشنا باشد می توانید این امر را به او بسپارید.

نکته مهم دیگر این است که با ویرایش صدا آشنا باشید. از آنجاییکه شاید نتوانید از ویرایشگر صدا استفاده کنید، پس می توانید پیش از فیلمبرداری این کار را یاد بگیرید. کسی انتظار ندارد که صدای فیلم حرفه ای باشد، اما بهتر است که یک فیلم بی نقص بسازید.

تبریک می گوییم! اکنون می توانید اولین فیلم کوتاه خود را آغاز کنید. دیگر کار خود را به تاخیر نیندازید و هرچه زودتر آن را آغاز کنید. همین امروز درباره آن پست گذاشته و به خانواده و دوستان خود اطلاع دهید، آن را برای رقابت به فستیوال های مختلف ارسال کنید و مهم تر از آن از هر تجربه درس بگیرید. بهترین راه فیلمسازی این است که کارتان را آغاز کرده و فیلم خود را بسازید. ایده های خود را پذیرفته و با اعتماد به نفس آن را در اختیار بیننده قرار دهید. همچنین، کار خوبی است که بتوانید از فیلمسازان مورد علاقه خود الهام بگیرید، اما یادتان باشد که هرگز کپی نکنید.

بهترین راه برای ورود به عرصه فیلمسازی، معرفی خود به عنوان یک فیلمساز و کسب تجربه این است که یک فیلم کوتاه بسازید. از اشتباه کردن نترسید و از آن اشتباهات درس بگیرید تا کارتان بهتر شود.

دیدگاه‌ها

بستن فرم