معرفی 25 فیلم جذاب و دیدنی شبیه “جزیره شاتر” (Shutter Island)

جزیره شاتر (Shutter Island) یکی از بهترین تریلرهای روان شناسانه قرن جدید است که دهه 50 میلادی را نشان می دهد. این فیلم نوآر و رازآلود یک کاراگاه کنجکاو را نشان می دهد که می خواهد به موضوعی پی ببرد، سپس با کمک فلش بک هایی به روایت داستان پی می بریم، شخصیت زن اغواگر را میبینیم، با شخصیت های مکمل روبه رو می شویم که در خلق فضای رازآلود فیلم موثرند و همچنین پایان تراژیک داستان هم تاریک و غم انگیز است.

این فضای رازآلود و معمایی باعث می شود که این فیلم یک اثر رازآلود باشد. به همین دلیل در اینجا تصمیم گرفتیم فیلم های تریلر مشابه “جزیره شاتر” را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.


25. هدیه – The Gift – 2015

با وجود محبوبیت یک فیلم تریلر روان شناسانه مانند جزیره شاتر، در اینجا می خواهیم فیلم مشابهی را به شما معرفی کنیم. چه کسی فکرش را می کرد که جیسون بیتمن، شخصیت مایکل بلوث از “پرورش شکست خورده” (Arrested Development) چنین نقش زیبایی را ایفا کند؟ یک فیلم زیبا که به خوبی آغاز شده و به آرامی به یک پایان تاریک نزدیک می شود. تفاوت شخصیت مثبت و منفی این فیلم بسیار به هم نزدیک است. با دیدن این فیلم نفس تان در سینه حبس می شود و از لحاظ شوک انگیز بودن همانند “دختر گمشده” (Gone Girl) است.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم شبیه پالپ فیکشن (Pulp Fiction) که باید ببینید


24. آزمون – Exam – 2009

آزمون ها همیشه ترسناک هستند، بنابراین چه چیزی می تواند آن ها را ترسناک تر کند؟ در این فیلم شاهد حضور هشت متقاضی یک شغل هستیم که برای دستیابی به آن در یک اتاق زندانی شده اند و باید با یک سوال و دستورالعمل های عجیب آن توجه نموده و با یک جواب به آن پاسخ دهند. این تریلر عجیب که نامزد بفتا هم شده بسیار عجیب و دیدنی است. این فیلم کم بودجه را تماشا کرده و از دیدن آن لذت ببرید.


23. هویت – Identity – 2003

این فیلم یکی از برترین فیلم های تریلر روان شناسانه است که در عین حال به موضوع قتل هم می پردازد. این فیلم که از داستان “سپس هیچکدام باقی نماندند” آگاتا کریستی الهام گرفته، شخصیت هایی را نشان می دهدد که در یک متل گیر افتاده و یک به یک توسط یک قاتل کشته می شوند. گره های این داستان بسیار غیرقابل پیشبینی و باور نکردنی هستند. با دیدن این فیلم تجربه جدیدی را به دست می آورید و ستارگان آن عبارت اند از جان کیوسک و ری لیوتا از “رفقای خوب” (Goodfellas).

همچنین بخوانید: اگر فیلم الدبوی (Oldboy) را دوست دارید این 12 فیلم را تماشا کنید


22. تقدیر – Predestination – 2014

فیلمی درباره ایده های فیزیکی مختلف مانند سفر در زمان، حلقه های زمانی، عدم پیوستگی، پارادوکس ها، مفاهیمی که ذهن فیزیک دان ها را به خود جلب می کند، ریاضیات، راویان مختلف و یک فیلمساز خبره. گرچه شاید این فیلم نتواند به تمام سوالات ایجاد شده پاسخ دهد، اما یک ایده بسیار ناب را نشان می دهد، درباره یک سرباز آزاد که از تمام مفاهیم موجود مانند زایش، مرگ، والد، مفاهیم و زمان، دور بوده و در یک پارادوکس تقدیر گیر افتاده است. اگر به فیلم هایی علاقه دارید که شما را به تفکر وادار می کند، حتما این فیلم را تماشا کنید. اگر اینگونه نیستید با دیدن این فیلم مغزتان منفجر می شود.


21. مثلث – Triangle – 2009

یک تریلر زیبا با موسیقی متن محشر و فیلمنامه مناسب که در مجموع یک اثر موفق پدید می آورد. از آنجاییکه این اثر بسیار کامل است پس یادتان باشد که به جزئیات توجه کنید. کارگردانی و فیلمبرداری این اثر کاملا دیوید لینچی است. یک تریلر روان شناسانه که ارزش تماشا کردن دارد.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم شبیه دزدان دریایی کارائیب که نباید از دست بدهید


20. انسجام – Coherence – 2013

داستان هشت دوست در یک مهمانی شام که در پاره ای از اتفاقات درگیر شده و برپایه نظریه گربه شرودینگر ساخته شده است. گربه شرودینگر یک تجربه جالب است که پارادوکس هم خوانده شده و در سال 1935 توسط فیزیک دان اتریشی به نام اروین شرودینگر ارائه شد. تعریف ساده این نظریه این است که حقایق مختلف می توانند در عین حال وجود داشته باشند. این فیلم هم یک اثر علمی تخیلی و هم یک تریلر روان شناسانه است.


19. تلقین – Inception – 2010

گرچه این فیلم هشت سال پیش ساخته شد، زمانی که کمتر فیلمی را می توانستیم با تلقین مقایسه کنیم، اما امروزه، با وجود ساخت فیلم های متنوع، این فیلم هنوز هم یکی از بهترین هاست. این فیلم ساخته نولان یکی از بهترین آثار اوست که می تواند لایه های رازآلود مختلف را در اختیارتان قرار دهد.

همچنین بخوانید: اگر فیلم تلقین (Inception) را دوست دارید این 30 فیلم را تماشا کنید


18. بازی – The Game – 1997

دیوید فینچر یکی دیگر از کارگردان های سینماست که در ارائه فیلم های رازآلود، معمایی و  تریلرهای روان شناسانه مشابه “جزیره شاتر” ید طولانی دارد. “بازی” یکی از اولین فیلم های کارنامه اوست که بسیار هم موفق بود. این تریلر لذت بخش مرز میان حقیقت و دروغ را از بین می برد. در این فیلم توهم، هذیان و خیالات وجود ندارد، بلکه تنها راهی که شخصیت اصلی می تواند راه خود را بیابد از طریق برادرش (شان پن) است. با این حال بار اصلی این فیلم بر دوش مایکل داگلاس است که نقش خود را به خوبی نشان می دهد. این فیلم در زمان اکران چندان مورد توجه قرار نگرفت.


17. پرستیژ – The Prestige – 2006

یک فیلم زیبا و دیدنی با یک داستان جادویی و جلوه های بصری زیبا که پس از گذشت چندین سال به یک اثر افسانه ای تبدیل شده است. فضای آن در قرن بیستم لندن است و رقابت های حرفه ای و شغلی را نشان می دهد که باعث خلق یک داستان زیبا شده اند. داستان درباره دو شعبده باز است که ترفندهای جادویی و رازهای کاری شان با جزدیات ساده، یک اثر زیبا پدید آورده که از جمله برترین آثار نولان محسوب می شود.

همچنین بخوانید: 10 فیلم شبیه تبدیل شوندگان که باید تماشا کنید


16. راننده تاکسی – Taxi Driver – 1976

یکی از مهم ترین فیلم های سینمایی ساخته شده توسط اسکورسیزی که یکی از برترین قهرمان های دوران ما به نام تراویس بیکل را نشان می دهد و در نوع خود یک اثر کلاسیک است. او که به بی خوابی دچار شده به یک راننده تاکسی تبدیل شده و با چرخی در شهر با آشوب گوشه و کنار زندگی شهری رودررو می شود. در حقیقت داستان فیلم تلاش می کند به جنبه ای از روان انسان دست یابد که در جنون دنیای امروزی فراموش شده است. در نتیجه یک اثر فانتزی پدید می آید که شما را تحت تاثیر قرار می دهد.


15. یادگاری – Memento – 2000

گرچه نولان در عرصه تولید فیلم های روان شناسانه با پایان پیچیده پیشگام است، اما آغاز این پدیده با فیلم “یادگاری” آغاز شد. فیلم درباره مردی است که حافظه کوتاه مدت خود را از دست داده و اکنون باید قاتل و متجاوز همسرش را به بیابد و انتقام بگیرد. اما نکته اصلی داستان در روایت غیرخطی آن است که تعریف جدیدی از روایات غیرخطی را نشان می دهد. فیلمنامه داستان دو بخش است، یک بخش آن روایت خطی و دیگری روایت غیرخطی است که جاناتان نولان به همین دلیل نامزد اسکار شد.

همچنین بخوانید: 10 فیلم زیبا شبیه لئون حرفه ای (Léon: The Professional) که باید تماشا کنید


14. دعوت – The Invitation – 2015

بدون شک این فیلم جز یکی از غیرقابل پیشبینی ترین فیلم های موجود است که باعث می شود خود و تفکرتان را زیرسوال ببرید. نقطه قوت چنین فیلم هایی این است که تا رسیدن به نقطه اوج  داستان نمی توانید بفهمید در ذهن شخصیت ها و داستان چه می گذرد. صحنه آخر داستان نفس را در سینه تان حبس می کند. یادتان باشد که پیش از تماشای فیلم داستان آن را نخوانید تا کاملا از فیلم لذت ببرید.


13. زندانیان – Prisoners – 2013

ترس می تواند آنقدر قدرتمند باشد که قربانی را از پا بیندازد. این فیلم از دنیس ویلنیو ترس از ناشناخته ها، مرزهای اخلاقیات و معمای روان انسان را بررسی می کند. یادتان باشد که با دیدن این فیلم گیج شده و تن تان به لرزه می افتد.

همچنین بخوانید: 12 فیلم شبیه مالنا (Malèna) که نباید از دست بدهید


12. اگزیستنز – ExistenZ – 1999

یک فیلم از کراننبرگ که باعث می شود در ذهن خود به ماجراجویی بپردازید، به همین دلیل از فیلم های دیگر متمایز بوده و صحنه های انتزاعی و بصری خاصی را به وجود می آورد. به همین دلیل یکی از انتزاعی ترین و زیباترین فیلم های این فهرست از نظر جلوه های بصری بوده و یادآور بازی های ویدیوی است. گرچه در زمینه فیلم های بازی واقعیت مجازی فیلم های مختلفی ساخته شده اند، اما یا داستان خوب پیش نرفته و یا اثر به خوبی ساخته نشده است، اما این اثر امضای کراننبرگ را به خوبی نشان می دهد. همچنین در این اثر هم مانند سایر آثار کارنامه کراننبرگ، رابطه انسان و تکنولوژی مورد انتقاد قرار می گیرد. با این که از زمان ساخت این اثر سال ها می گذرد اما اگر اولین بار آن را تماشا کنید مغزتان منفجر می شود.


11. ویدئودروم – Videodrome – 1983

یک فیلم کنایی تاریک درباره تاثیر عادت های مصرفی رسانه ها بر مردم و جامعه، که از طریق یک سفر ترسناک به روان از هم گسیخته مکس رن نمایش داده می شود، به طوریکه او ارتباط خود را با حقیقت از دست داده و توهماتی را تجربه می کند که مخصوصا پس از تجربه سیگنال های ویدئودروم، خشن تر هم می شوند. تماشای این فیلم حتی سه دهه پس از اکران آن هم می تواند یک تجربه وهم آور باشد. در حققیت این فیلم با نمایش واکنش مخاطبین به رسانه ها و تاثیر آن بر بیننده آینده را پیشگویی کرد. به طور کلی این فیلم یک اثر عجیب است که می تواند تجربه جدیدی را در اختیارتان قرار دهد.

همچنین بخوانید: اگر فیلم باشگاه مشت زنی را دوست دارید باید این 10 فیلم را تماشا کنید


10. دیوان محاسبات – The Adjustment Bureau – 2011

یک فیلم زیبا که چندان مورد توجه قرار نگرفته اما سازندگان آن توانسته اند ایده ساخت یک فیلم کامل را عملی کنند. زمانی که یک فیلم براساس یک موضوع پیچیده ساخته شود، بازیگران آن وظیفه دشواری را برعهده دارند. اما مت دمون توانسته نقش باورپذیری داشته باشد و یک فیلم زیبا بیافریند.


9. دشمن – Enemy – 2013

از جمله نقاط ضعف این فیلم را می توان پایان گیج کننده آن و همچنین کیفیت تولید، البته در مقایسه با سایر آثار ویلنوو، مانند “زندانیان” یا “ورود”، معرفی کرد. با این حال آنقدر فیلم جذاب و گیرایی است که تا ساعت ها پس از تماشای آن فکرتان را درگیر کند. پایان آن هم در مقایسه با آثار دیگر این فهرست گیج کننده تر است، زیرا قسمت بزرگی از آن به بیننده واگذار می شود تا خودش آن را حدس بزند. با این حال اگر داستان فیلم را درک کنید، متوجه می شوید که چالش انسان با خویشتن، فیلم را به “جزیره شاتر” شبیه می کند، مخصوصا از لحاظ روانی. شعار بنیادی فیلم این است: “آشوب همان نظم است اما کسی به آن پی نبرده است.”

همچنین بخوانید: اگر فیلم جان ویک (John Wick) را دوست دارید این 14 فیلم را تماشا کنید


8. شکافته – Split – 2016

داستان فیلم عجیب و از لحاظ روان شناسی ترسناک بود. مردی با 23 شخصیت مجزا، که با وجود اجرای جیمز مک آووی و تولید شیامالان، به یک اثر بدیع تبدیل شد. خوشبختانه این فیلم توانست تمام نیازهای ممکن را برطرف کند و یک اثر تریلر ترسناک روانی پدید آورد که از کارگردانی شیامالان نیز همین انتظار را می رود. اجرای مک آووی بی نظیر است و او توانست تمام این 23 شخصیت را به خوبی بازی کند، به طوریکه همه آن ها عمیق هستند. البته نمی توان اجرای بروس ویلیس را نادیده گرفت، که از لحاظ زیبایی از فیلم “شیشه” (Glass) چیزی کم ندارد. در حقیقت این فیلم را می توان یکی از برترین آثار شیامالان معرفی کرد.


7. نردبان یعقوب – Jacob’s Ladder – 1990

فیلمی درباره اختلال روانی ناشی از فجایع جنگ که باعث می شود شخصیت اصلی داستان به توهم، هذیان و فروپاشی عصبی دچار شده و در ذهن بسته خود گیر کند. با افزایش این شرایط جیکوب نمی تواند مرز میان واقعیت و رویا را تشخیص دهد و در عین حال در پی یافتن دلیل شرایط پیش آمده است. در حقیقت این فیلم داستان زیبایی از ذهن پیچیده انسانی است که دچار آشوب شده و توسط یک روایت روان شناسانه نمایش داده می شود، با این حال فیلم چنان که باید مورد توجه قرار نگرفت. اجرای تیم رابینز در نقش جیکوب بسیار دیدنی بوده و کارگردانی ادریان لین بر زیبایی داستان می افزاید.

همچنین بخوانید: 12 فیلم شبیه ون هلسینگ که باید ببینید


6. باشگاه مبارزه – Fight Club – 1999

قهرمانی با ذهن ازهم گسیخته، محیطی که از آن متنفر است، برای پنهان نمودن انزجار خود هویت جدیدی از خود را نشان داده و نمی تواند مرز میان حقیقت و توهم را تشخیص دهد. نتیجه کار یک فیلم زیبا و خیره کننده است که نماد نسل گذشته بوده و نوعی نقد اجتماعی محسوب می شود.


5. ماشین چی – The Machinist – 2004

این فیلم از همان آغاز غم و بار سنگینی را نشان می دهد که هم در جلوه های بصری داستان پنهان شده و هم در مضامین چند لایه آن. علاوه بر آن، ظاهر اسکلت مانند کریستین بل برای ایفای نقش مردی که به بی خوابی و فروپاشی عصبی منجر شده، این فیلم را به یک اثر بدیع تبدیل می کند. گرچه پایان پیچیده آن بار سنگین داستان را بیشتر می کند، اما به اندازه فیلم های دیگر این فهرست پیچیده و گیج کننده نیست. این فیلم یک اثر موفق است که توانسته نمونه بارز یک فیلم درباره مطالعه و بررسی روان زخم های شخصیتی باشد، اما نتوانست به یک اثر پرفروش بدل شود. با این حال نتیجه کار یک اثر تریلر روان شناسانه فراموش نشدنی است.

همچنین بخوانید: معرفی 10 فیلم زیبا شبیه در جستجوی خوشبختی (The Pursuit Of Happyness)


4. روانی آمریکایی – American Psycho – 2000

این بار شخصیت دیگری از کریستین بل را می بینیم. مردی که چنان وابسته تعاریف مدرن برتری و کمال است که شیفته شخصیت و هویت خود شده و تلاش می کند تا شخصیت کامل تر و فریبنده تری از خود نشان دهد. در حقیقت می توان میان این فیلم و “جزیره شاتر” و “باشگاه مبارزه” شباهت هایی دید. در حقیقت در این تریلر روان شناسانه جنبه های تاریکی از هویت انسان مدرن را میبینیم که با توجه به تعریف امروزی کمال، ظاهر دیدنی خود را برای جامعه و درون تاریک خود را برای خودش نگه داشته و نتیجه کار شخصیتی به نام پاتریک بیتمن  است که مشخص نیست به چه دلیلی دست به قتل می زند.


3. قوی سیاه – Black Swan – 2010

شکی نیست که دارن آرونوفسکی و آثار او از مابقی آثار سینمایی متفاوت اند، اما این تفاوت به حدی است که نمی توانید این فیلم ها را با فیلم های دیگر مقایسه کنید، و در نتیجه یک فیلم زیبا پدید می آید که حتی تا روزها پس از تماشای آن فکرتان را به خود مشغول می کند. فیلم های آرنوفسکی به گونه ای است که بیننده می تواند به خوبی غم پنهان در آن را حس کرده و تحت تاثیر قرار بگیرد (مانند چشمه (The Fountain)). قوی سیاه یک اثر استادانه از اوست که به راحتی می توان آن را اوج کارنامه سینمایی آرونوفسکی دانست. ناتالی پورتمن در نقش یک بالرین توانسته شخصیتی را ایفا کند که میان کمل در هنر و هویت خویشتن گیر تقلا می کند. این فیلم تاریک بوده و می توان آن را تاحدی توهم خود آرونوفسکی دانست. اگر فیلم های آرونوفسکی را دوست دارید این فیلم را تماشا کنید.

همچنین بخوانید: اگر به فیلم های شکافته (Split) و شیشه (Glass) علاقه دارید، این 12 فیلم را از دست ندهید


2. راز در چشمانش – The Secret in Their Eyes – 2009

یکی از برترین تریلرهای مدرن، که جایزه اسکار را از آن خود نموده و نشان می دهد که یک فیلم با کارگردانی موفق باید چه داستانی داشته باشد. سکوت فیلم و نمادگرایی آن از جمله زیبایی های فیلم محسوب می شوند. درام های جنایی روان شناسانه معمولا برپایه یک فرمول تکراری ساخته می شوند، اما این فیلم با تکیه بر وضعیت متزلزل روانی بیننده به یک اثر خاص بدل شد.


1. پنهان – Caché – 2005

در این فیلم نه تنها هانکه بلکه تماشاگران هم قایم موشک بازی می کنند. هانکه با اجرای زیبای خود چنان تاثیری ایجاد می کند که شاید در ظاهر اثری از آن مشخص نباشد، اما در حقیقت به تماشاگر کمک می کند تا خودش تصمیم گرفته، قضاوت کند و شخصیت ها و انگیزه های آن ها را کشف نماید. این فیلم یکی از برترین آثار سینماست.

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (6)

بستن فرم

 1. حسین

  آذر 10, 1398

  سلام. ممنون از معرفی این فیلم ها.
  در فیلم دعوت تام هاردی بازی نکرده ها. لطفا اصلاحش کنین. ممنون.

  پاسخ

  • عباس در پاسخ به حسین

   آذر 11, 1398

   سلام حسین جان،
   بله درسته اصلاح شد،
   ممنون 🌹

   پاسخ

 2. Sadegh

  اسفند 5, 1397

  من واقعا موندم این لیست بر چه اساسی بسته شده
  مثلا یه فیلمی مثل دعوت و انسجام اصلا جزو مزخرفترین فیلمای تاریخن، اصلا نمیتونن محتوای فیلنامه رو بنمایش بذارن، بعد از اون طرف شاهکارایی مثل تلقین و سرنوشت خاطرات هم تو این لیست هستن

  پاسخ

  • عباس در پاسخ به Sadegh

   اسفند 5, 1397

   سلام صادق جان،
   امتیازات فیلم های دعوت و انسجام که نشون میده فیلم های خوبی هستن. بر چه اساسی میگین مزخرف ترین فیلمای تاریخن؟

   پاسخ

   • Sadegh در پاسخ به عباس

    اسفند 7, 1397

    امتیاز بر اساس تعداد آرا مهمه نه میانگین امتیاز البته نظر شخصیم هست، من از رو لیست شما تمام فیلمارو نشستم دیدم بعضیاشم که دیده بودم این لیست مثل تیم فوتبالیه که رونالدو و مسی رو با استاد اسدی هم تیم کرده باشن،
    در ضمن یه تشکر کلی بابت اینکه فیلمها رو رده بندی میکنین هر چند اینبار عجیب بود

    پاسخ

    • عباس در پاسخ به Sadegh

     اسفند 7, 1397

     اره با در نظر گرفتن سلایق مختلف حرفت درسته. البته من منظورم کل امتیازا بود، هم IMDB و هم متاکریتیک و روتن تومیتوز
     خواهش میکنم صادق جان، لطف داری 😊

     پاسخ