25 فیلم برتر سینما درباره اختلال چند شخصیتی

اختلال چند شخصیتی که اختلال تجزیه هویت (Dissociative identity disorder) نیز نام دارد یک اختلال روانی است که فرد طی آن حداقل دو هویت متمایز و مجزا را نشان می دهد. این شرایط یک شرایط جدی است که به درمان فوری نیاز دارد. این اختلال درصورتی که در مسیر درست قرار گیرد به نتایج بسیار خوب منجر می شود. متمایز بودن این موضوع در سینما باعث ایجاد داستان هایی شده که حقیقتا گیرا و تاثیرگذار هستند. همچنین به ایجاد روایات غیرخطی و تکنیک های بدیع فیلمسازی منجر شده است.

در هالیوود براساس این اختلال شخصیتی فیلمهای متعددی ساخته شده که برخی برتر هستند. نه تنها به دلیل کارگردانی بلکه به دلیل اجرای زیبای بازیگران. این فیلم ها همواره بهترین بوده و در زمره آثار برتر قرار دارند. به همین دلیل تصمیم گرفتیم برخی از آثار برتر اخیر را به شما معرفی کنیم.

در این مقاله فهرستی از آثار برتر در زمینه اختلال چندشخصیتی را به شما معرفی می کنیم. پس از فیلم “شکافته” (Split – 2016) که جیمز مک آووی در نقش بیش از 23 شخصیت متفاوت حضور یافت، فیلم های این سبک به سطح جدیدی رسیدند. نایت شیامالان با موفقیت این ژانر نسخه جدید آن به نام “شیشه” (Glass – 2019) را تولید نمود. توجه داشته باشید که فیلم ها رتبه بندی نشده اند. با پروشات همراه باشید.


25. پنجره مخفی – Secret Window – 2004

یکی از مشخصه های اصلی جانی دپ این است که دلیل ظاهر خاص یا شخصیت خود، برای هر نقشی متناسب است. او نقش نویسنده ای به نام مورت رینی را ایفا می کند که پس از طلاق به خانه ای در جنگل پناه می برد. سپس نویسنده ای به نام جان شوتر ظاهر شده و او را به تقلید داستان هایش متهم می کند. به تدریج متوجه می شویم گفته های او تا حدی صحیح است. سپس اتفاقات دیگری رخ داده و سگ او هم کشته می شود. مورت سپس متوجه می شود که شوتر خودش است و در خواب یا بی حالی به آن شخصیت بدل می شود. پایان داستان هم بسیار جالب است.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم برتر جانی دپ به انتخاب منتقدین


24. هالک شگفت انگیز – The Incredible Hulk – 2008

همه ما با این فیلم آشنا هستیم. این شخصیت دکتر بروس بنر حاصل یک آزمایش ناموفق است که گرچه قدرت، اراده و زندگی ابدی را به او بخشیده، اما او را به یک هیولا بدل کرده که تنها آنچه را که خودش می خواهد می فهمد و درک می کند. در طول فیلم های دنیای مارول، دیده ایم که دکتر بنر یاد گرفته ظاهر هالک را کنترل کند و به گونه ای تبدیل کند که خودش دوست دارد (گرچه خودش معتقد است که هالک تنها زمانی ظاهر می شود که دکتر بنر عصبانی است و همیشه همینطور بوده است)، اما اخیرا با اکران فیلم های “انتقام جویان: جنگ بی نهایت” (Avengers: Infinity War) دیده ایم که هالک نمی خواهد به سخنان دکتر بنر گوش دهد و بین این دو تنش وجود دارد. با این حال این شخصیت به یک شخصیت جذاب و دوست داشتنی و البته قدرتمند بدل شده است. البته احمقانه است که این شخصیت را مبتلا به اختلال شخصیتی بدانیم.

همچنین بخوانید: ۲۵ شخصیت قدرتمند دنیای مارول از بین ابرقهرمانان و ابرشرورها


23. ماسک – The Mask – 1994

نکته مهم در اینجا این است که این اختلال شخصیتی یک موضوع بیرونی است نه درونی، زیرا این یک ماسک است که توانسته استنلی خجالتی را به یک شخصیت وحشی و شرور با ماسک سبز بدل کند. چالش و تغییر میان این دو شخصیت متضاد جذابیت اصلی داستان بوده و استعداد بازیگری جیم کری را نشان می دهد. این فیلم به دلیل اجرای زیبا و صحنه های کارتونی خود مورد تحسین قرار گرفت.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم برتر کمدی قرن ۲۱


22. خواهران – Sisters – 1973

گریس کولیر گزارشگری است که شاهد یک قتل بوده است. مقالات اعتراض آمیز علیه تبعیض جنسیت باعث شده که پلیس هم با او ارتباط خوبی نداشته باشد. سپس گریس به همراه به کاراگاه به دنبال آپارتمان دنیل و دامینیک است، این دو خواهر دوقلو در نزدیکی هم زندگی کرده و در کمال شگفتی دنیل می گوید که تنها زندگی می کند. گریس پس از فهمیدن اینکه دنیل قتل را پنهان می کند و جسد را در آپارتمان پنهان کرده، متوجه می شود که دنیل و دامینیک دوقلوهای به هم چسبیده با شخصیت های متفاوت هستند. طی عمل جداسازی آنها دامینیک مرد و دنیل زنده ماند، اما هنوز شخصیت دامینیک با اوست. گفته می شود که این فیلم از آثار آلفرد هیچکاک الهام گرفته و موفق هم بوده است.

همچنین بخوانید: ۱۰ شخصیت زن جذاب در بازی های ویدیویی


21. قفل طلایی – The Ornate Lock – 1993

داستان زنی به نام گانگا که به همراه همسرش ناکولان به خانه ای اجدادی اش مادامپالی نقل مکان کرده است. اعضای خانواده ناکولان به آن ها اخطار می دهند که به یک عمارت تسخیرشده رفته اند که روح یک رقصنده باستانی به نام ناگاوالی در آنجا وجود دارد، که معشوقه اش را در مقابل چشمان اش کشته اند و اکنون می خواهد از اعضای خاندان سلطنتی انتقام بگیرد. در کمال تعجب ناکولان عضو بعدی خاندان سلطنتی است و اقوام اش بیمار هستند. گانگا به تدریج و با آشنایی با دکتر سانی جوزف، روانپزشک و دوست ناکولان، متوجه می شود به اختلال چند شخصیتی دچار است. شخصیت دیگر گانگا گاهی اوقات به او مسلط می شود. این فیلم یک اثر کلاسیک بوده و یکی از بهترین آثار سینمای هند محسوب می شود.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم برتر هندی در تاریخ سینمای بالیوود


20. بیداری مدیسون – Waking Madison – 2011

مدیسون ساکن نئواورلئان بوده و می خواهد برای مقابله با مشکلات روانی اش خودکشی کند، تا اینکه با دکتر الیزابت آشنا می شود که جلسه معاینه با بیماران خود را ضبط می کند. مدیسون در مصاحبه با دکتر الیزابت متوجه می شود که چندین شخصیت دارد: خودش، الکسیس، گریس، مارگرات و یک دختر کوچک بلوند. مدیسون با دانستن گذشته و کارهایی که انجام داده تصمیم می گیرد خودش را در آپارتمان حبس کرده و همه چیز را ضبط کند. سپس با رفتن به نزد پزشک متوجه حقایق می شود. اما بدتر آنکه دکتر الیزابت هم شخصیت دیگر مدیسون است. بله به همین وحشتناکی که تصور می کنید.

همچنین بخوانید: معرفی ۱۰ ویلن برتر در کامیک های مارول


19. سه چهره ایو – The Three Faces of Eve – 1957

ایو وایت یک مادر و همسر مهربان است که به توهم مبتلا شده و پس از مراجعه به روانپزشک متوجه می شود شخصیت دیگری به نام ایو بلک هم دارد. ایو وایت و ایو بلک از وجود هم بی خبرند. پس از اینکه همسر ایو متوجه حضور ایو بلک و ارتباط او با مرد دیگری می شود، ایو را طلاق می دهد. دکتر لوتر، روانپزشک ایو متوجه شخصیت سومی به نام جین می شود که میانه رو بوده و می خواهد میان ایو بلک و ایو وایت صلح برقرار کند، که البته پس از مدتی دیگر وجود ندارند. گرچه این فیلم بسیار زیباست اما درازگویی متهم شده است.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم زیبا که با پیروز شدن شخصیت منفی به پایان می‌رسد


18. داستان دو خواهر – A Tale of Two Sisters – 2003

یک فیلم ترسناک روانشناسانه کره جنوبی درباره یک بیمار روانی به نام سومی که برای ملاقات با نامادری اش یون جو و خواهر کوچک ترش سویئون به زادگاه اش می رود. سومی به دنبال یک کابوس متوجه می شود که یون جو در آخرین روزهای زندگی مادرش از او نگهداری کرده و احتمالا به سویئون شکنجه داده است. سپس مشخص می شود که یون جو و سویئون رابطه سالمی نداشته و برخوردهای بیشتر سومی و یون جو نشان می دهد که تنها سومی و پدرش در آن خانه زندگی می کردند و یون جو و سویئون نتیجه تخیل او و اختلال چند شخصیتی اش هستند. پس از فرستاده شدن سومی به مرکز نگهداری از روان پریشان اتفاقات ترسناک تری رخ می دهد که متوجه می شویم چرا به چنین سرنوشتی دچار شده. این فیلم با نظر مثبت منتقدین مواجه شد و اغلب به عنوان یکی از بهترین فیلم های ترسناک سینمای کره جنوبی معرفی می شود.

همچنین بخوانید: ۲۵ فیلم برتر کره‌ای تاریخ سینما


17. فرانکی و آلیس – Frankie & Alice – 2010

یک فیلم کانادایی درباره فرانکی، یکی از بهترین رقصنده های یک کلوپ در لس آنجلس، زمانی که قرار است با یکی از کارگران کلوپ قرار بگذارد، شخصیت دیگرش ظهور کرده و به آن مرد حمله می کند. متاسفانه پس از از دست دادن شغلش دوباره این رفتار بروز می کند. او پس از مراجعه به یک روانشناس متوجه می شود که دو شخصیت دیگر دارد، یک پسر 7 ساله و یک زن سفیدپوست نژادپرست به نام آلیس. اوبه تدریج با شخصیت های دیگرش آشنا شده، خود را درمان کرده و به یک فرد معمولی تبدیل می شود. گرچه این فیلم بهترین اثر هلی بری نیست، اما این اثر مورد تحسین قرار گرفت.


16. قایم موشک – Hide and Seek – 2005

دیوید روانشناسی است که پس از خودکشی همسرش با دختر 9 ساله اش امیلی در نیویورک زندگی می کند. دیوید متوجه می شود که امیلی یک دوست خیالی به نام چارلی دارد و با او بازی می کند. پس از مرگ گربه آن ها و دوست دختر دیوید در همان وان، تردید دیوید افزایش یافته و نسبت به وجود چارلی عصبانی تر می شود. سپس مشخص می شود چارلی شخصیت خشن دیگر دیوید بوده و او به اختلال شخصیتی دچار است. گرچه این فیلم با حضور ستارگان ساخته شده اما بسیاری از منتقدین داستان را احمقانه و غیرمنطقی می دانند.

همچنین بخوانید: بیوگرافی رابرت دنیرو از کودکی تا به امروز


15. من، خودم و ایرن – Me, Myself & Irene – 2000

چارلی که یک پلیس است در برخورد با مردم بسیار ساده لوح بوده و اغلب او را مسخره کرده و مورد سواستفاده قرار می دهند، تنها به این خاطر که خجالتی است و واکنش نشان نمی دهد. همسرش پس از رابطه با یک مرد چند رگه پسران سه قلوی آفریقایی-آمریکایی، او را ترک می کند. گرچه پسرانش به او احترام می گذارند اما مردم شهر او را مسخره می کنند. این فشارها باعث می شود چارلی شخصیت دیگری به نام هانک بروز دهد. هانک برخلاف چارلی خشن و عصبی است و چارلی را وادار می کند که ایرن را تعقیب کرده؛ و با دشمنان ایرن مواجه می شوند اما آن ها را کنار می زنند. این فیلم امتیاز متوسطی به دست آورد و نقطه قوت آن بازی جیم کری بود.

همچنین بخوانید: ۲۵ سلبریتی که پیش از شهرت مشاغل عجیبی داشتند


14. شکافته – Split – 2016

نایت شیامالان با این تریلر به هالیوود بازگشت و داستان آدم ربایی سه دختر نوجوان در روز روشن و قهرمان داستان کوین را نشان می دهد که به اختلال چند شخصیتی دچار بوده و 23 شخصیت دارد، که هر کدام از آن ها خطرناک هستند. این 23 شخصیت توسط سه شخصیت اصلی کنترل شده و به طور کلی یک هیولای 24 شخصیتی به وجود می آید. روان پزشک او هم متوجه این امر شده و نگران است. پایان جذاب این فیلم در حقیقت ادامه سری “شکست ناپذیر” (Unbreakable) محصول سال 2000 است. درخشش جیمز مک آووی در این فیلم باعث موفقیت آن شد.

همچنین بخوانید: ۱۰ داستان الهام‌بخش برای پرفروش‌ترین فیلم‌های ترسناک


13. هویت – Identity – 2003

آن ها در ابتدا یک نفر بودند و یک به یک کشته شدند و دیگر کسی نماند. اقتباسی از اثر کلاسیک آگاتا کریستی به نام ” سپس هیچ‌کدام باقی نماندند” (And Then There Were None) که یک تریلر زیباست و تا آخر داستان به هویت قاتل پی نمی بریم. بازیگران اجرای خوبی داشته و داستان هم تا پایان جذابیت خود را حفظ نمود. این فیلم که در حفظ نقطه اوج موفق نبود نتوانست انتظارات را برآورده کند.

همچنین بخوانید: ۱۳ فیلم ترسناک که بر اساس واقعیت ساخته شدند


12. آقای بروکز – Mr Brooks – 2007

یک بوروکرات محترم در حقیقت یک قاتل سریالی است و همانطور که به نظر می رسد یک داستان کلیشه است. این موضوع اصلی فیلم است و ارل بروکز یک تاجر موفق است که به عنوان مرد سال پورتلند اشتباه گرفته می شود. شهرت او روز به روز بیشتر می شود. اما در پشت آن کت شلوار مرتب، چشمان مهربان و ظاهر فریبنده، یک قاتل سریال ترسناک وجود دارد که به دنبال قربانی بعدی اش است. کاستنر به خوبی نقش این قهرمان و ضدقهرمان را بازی می کند و تنش شخصیت خود را به زیبایی نشان می دهد. ارل بروکز نماد جذابیت و فریبندگی و در عین حال یک هیولای تشنه به خون انسان هاست. خط داستانی این فیلم به اندازه کافی ترسناک است و اجرای بسیار زیبایی هم دارد.

همچنین بخوانید: برترین فیلم‌های ترسناک سینمای ژاپن


11. دختر، از هم گسیخته –  Girl, Interrupted – 1999

ویونا رایدر در نقش سوزانا زنی مبتلا به اختلال شخصیتی است که به یک مرکز روانی برده می شود. فیلم که براساس داستان واقعی اقامت 18 ماهه سوزانا کیسن در یک مرکز نوشته شده، ملاقات او با افراد مختلف را نشان می دهد، از جمله زنی به نام لیزا که روانی بوده و برخلاف بقیه دارو مصرف نمی کند. روزی لیزا و سوزانا از این مرکز گریخته و به خانه دیزی می روند که به تازگی مرخص شده. لیزا دیزی را به رابطه با پدرش متهم کرده و با خودکشی دیزی سوزانا به مرکز بازمی گردد. لیزا و سوزانا دشمن هم باقی مانده و سوزانا مرخص می شود. اجرای جولی در نقش لیزا بی نظیر بوده و فیلم یکی از بهترین اقتباس ها در این ژانر محسوب می شود.

همچنین بخوانید: ۱۲ فیلم برتر آنجلینا جولی که باید تماشا کنید


10. روانی آمریکایی – American Psycho – 2000

کریستین بل در این فیلم نقش پاتریک بتمن، یک بانکدار موفق و خودشیفته را ایفا می کند که تمایلات روانی داشته و با وجود ظاهر فریبنده و لباس های مارکدار خود، قربانیان را به طرز وحشیانه ای به قتل می رساند. پارانویای او سرانجام به او غلبه کرده و به چند شخصیتی بودن اش منجر می شود. داستان مرگبار این فیلم باعث خلق یک اثر جذاب می شود.

همچنین بخوانید: بیوگرافی کامل آلفرد هیچکاک و معرفی ۲۵ فیلم برتر او


9. ترس کهن – Primal Fear – 1996

نورتون یک بازیگر متداکتینگ است که گاهی آنقدر در نقش فرو می رود که در حقیقت بازی نمی کند بلکه خودش است. او در این فیلم باید یک فرد با چند شخصیت را نشان دهد. نورتون به خوبی از پس آن برآمده و نقش آرون استمپر را ایفا می کند و به این صورت فیلم نقدی بر افراد درون گرا محسوب می شود. یک پسر ترسو که به قتل متهم شده و یک وکیل تصمیم می گیرد به او کمک کند، البته نه از روی بخشندگی بلکه برای به چالش کشیدن خود.  اما این بچه بیچاره یک روانی است که شخصیت آرون را کنترل می کند.


8. ماشین چی – The Machinist – 204

کریستین بل یک بازیگر موفق است که برای نشان دادن شخصیت خود از هیچ تلاشی فروگذار نمی کند. این بار نقش ترور را بازی می کند، یک ماشین چی که به بی خوابی دچار شده و همین موضوع او را آزار می دهد. یک روز در محل کار فردی حواسش را پرت کرده و باعث می شود دست همکارش را قطع کند. تنها کسانی که به او اهمیت می دهند فاحشه ای به نام استیوی و سپس خدمتکاری به نام ماریاست که ترور اغلب به کافه او می رود. اما دیدن مکرر مردی به نام ایوان که با اعصاب او بازی می کند ذهنش را به هم می ریزد. داستان جذاب و اجرای زیبای بل باعث ایجاد یک فیلم هیچکاکی می شود.

همچنین بخوانید: ۱۵ حقیقت درباره فیلم شوالیه تاریکی که از آن خبر نداشتید


7. دکتر جکیل و آقای هاید – Dr Jekyll and Mr Hyde – 1931

بدون شک پیشگام فیلم های مربوط به اختلال چند شخصیتی که در آن دکتر هنری جکیل یک پزشک محترم در شهر لندن است. او معتقد است هر انسان یک بعد مثبت و یک بعد منفی دارد و می تواند این ابعاد را به دو شخصیت مختلف بدل کرد. او به فرمولی دست یافته که می تواند شخصیت شرور خود را نشان داد، بدون اینکه بر شخصیت مثبت اش تاثیر بگذارد. او این دارو را برای آزمایش استفاده کرده و متوجه می شود که شخصیت منفی اش، یعنی آقای هاید دیگران را آزار می دهد. گرچه دکتر دارو را قطع می کند اما نمی داند که هر دو وجه شخصیتی اش تحت تاثیر قرار گرفته اند. این فیلم در زمان اکران، یعنی 90 سال پیش، یک اثر موفق بود.


6. سیبل – Sybil – 1976

یکی از برترین فیلم ها با حضور سالی فلد در نقش اصلی سیبل که 13 شخصیت مختلف دارد. او که خودش متوجه موضوع نیست توسط دکتر ویلبور به این موضوع پی می برد. پس از مراجعه مکرر والدین اش به روان پزشک برای درمان او، ویکی یکی از شخصیت های سیبل به روان پزشک زنگ زده و می گوید که سیبل فصد خودکشی دارد. دکتر ویلبر پس از نجات سیبل با او قرار می گذارد که هر جلسه یکی از شخصیت های او را ملاقات کند. دکتر ویلبر برای درمان شخصیت های سیبل از هیپنوتیزم استفاده کرده و به گذشته او پی میبرد. بازی سالی فیلد نقطه قوت این داستان بوده و باعث ایجاد یک اثر زیبا شده است.

همچنین بخوانید: ۵۰ فیلم کلاسیک که هر زن باید تماشا کند


5. قوی سیاه – Black Swan – 2010

شاهکاری از دارن آرونوفسکی درباره نینا سایرز، یک رقصنده جوان باله در مرکز باله نیویورک، که قرار است در اجرای دریاچه قو شرکت کند. رقصنده اصلی یعنی بث از اجرا خارج شده و مدیر به دنبال کسی است که قوی سیاه و سفید را اجرا کند. گرچه نینا قوی سفید را برعهده دارد، قوی سیاه به عهده لیلی است که به زیبایی آن را ایفا می کند. نینا که دچار توهمات شده و با لیلی مشکل دارد، توماس را متقاعد می کند که نقش قوی سیاه را خواهد پذیرفت. او در یکی از تمرین ها میبیند که لیلی لباس قوی سیاه را پوشیده اما این در حقیقت توهم اوست. بنابراین با شیشه به او ضربه ای وارد کرده اما با رفتن به روی صحنه متوجه می شود که به خودش ضربه زده است. شخصیت اش، مادر سخت گیرش و شغل دشواری اش، باعث از هم پاشیدگی او شده اند. قوی سیاه باعث شد ناتالی پورتمن جایزه آکادمی اسکار بهترین بازیگر و چندین جایزه دیگر را دریافت کند.


4. جزیره شاتر – Shutter Island – 2010

یک فیلم زیبا که همه چیز دارد، یک مرکز روانی، پزشکان مختلف، بیماران و ماموران فدرال. زمانی که تدری دنیلز، یک مامور فدرال، به همراه همکارش به یک مرکز روانی می رود تا یک قاتل را بیابد، همه چیز به نظرش آشنا می آید. اتفاقات عجیبی که در آنجا رخ می دهد باعث می شود نسبت به امنیت خود و همکارش نگران باشد. حوادثی که در انتها رخ می دهد که می تواند باعث غرور ام نایت شیامالان باشد، نشان می دهد تدی به اختلال چند شخصیتی دچار بوده و خودش بیمار است. اجرای زیبا، جلوه های خاص، داستان جذاب و کارگردانی مارتین اسکورسیزی، این فیلم را به یک اثر به یادماندنی تبدیل نموده است.

همچنین بخوانید: ۱۶ فیلم برتر لئوناردو دیکاپریو که حتما باید تماشا کنید


3. درخشش – The Shining- 1980

شخصیت جک تورانس یک کلاسیک زیبا به وجود آورده است. این اثر ترسناک کوبریک در یک هتل دورافتاده رخ می دهد که یک نویسنده روانی می خواهد خانواده اش را به قتل برساند. داستان یا کارگردانی اثر به توضیح نیاز نداشته و بازی جک نیکلسون در نقش بیمار دو شخصیتی خیره کننده است. او یک پدر مهربان است که برای شادی خانواده هرکاری می کند و در عین حال یک روانی است که دائما ویسکی نوشیده و خانواده اش را هدف قرار داده است. گرچه او کاملا یک بیمار چند شخصیتی نیست اما فیلم به یک اثر به یادماندنی تبدیل شد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم های استنلی کوبریک


2. روانی – Psycho – 1960

برترین فیلم هیچکاکی که یکی از برترین فیلم های تاریخ محسوب می شود. اجرای آنتونی پرکینز و فیلمنامه جوزف استفانو برای موفقیت این اثر کافی می باشند. داستان سرقت پول توسط یک زن و فرار او به داستان نورمن بیتس روانی و متل او منجر می شود. لیلا به دام نورمن بیتس می افتد که شخصیت مادر خود را نشان داده و خواهر و دوست پسرش به دنبال او هستند. پایان داستان بیننده را شگفت زده کرده و این اثر را به یک اثر زیبا بدل می کند.

همچنین بخوانید: بهترین ابر شرور ها و شخصیت‌های منفی در تاریخ سینما + تصاویر


1. باشگاه مبارزه – Fight Club – 1999

یکی از فیلم هایی با پایان پیجیده و اختلال چند شخصیتی که راوی و قهرمان داستان تا پایان بدون نام بوده و نماد تمام انسان هاست و شخصیت دیگر او تایلر دردن است که گویی شخصیت آرمانی اوست. دردن جذاب، قوی، مصمم و موفق، هرآنچه که قهرمان ندارد را داراست. اجرای برد پیت در نقش دردن دیدنی است. این فیلم یکی از بهترین دیالوگ ها را داشته و تا سال ها بهترین فیلم ممکن است. این اثر بدون شک یکی از بهترین آثار درباره اختلال چند شخصیتی است.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم برتر دیوید فینچر به انتخاب مخاطبین

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (2)

بستن فرم

 1. رضا

  اردیبهشت 29, 1399

  سلام، خیلی ممنون بابت این مقاله.ولی اگه جوری می نوشتین که داستان برای مخاطب اسپویل نشه خیلی بهتر بود،به هر حال معرفی کاملی بود.ممنون.

  پاسخ

 2. حسین

  خرداد 21, 1398

  انیمه فیلم perfect blue هم داستانی منطبق با این بیماری داره و از قضا بسیار عالی ساخته شده است.

  پاسخ