10 فیلم برتر جکی چان که ارزش چند بار دیدن را دارند

جکی چان یکی از شناخته شده ترین و حرفه ای ترین بازیگران سینماست که افتخارات زیادی به دست آورده است، اما مهم ترین افتخار او داشتن تعداد زیاد طرفداران است. او طی چهار دهه فعالیت بهترین فیلم های اکشن را برایمان بازی کرده است. از آنجاییکه ژانر کاری او چندان موردتوجه منتقدین نیست بنابراین معمولا در مقالات منتقدین جایی ندارد. شاید به همین دلیل است که جوایز زیادی دریافت نکرده، اما چند جایزه بسیار مهم دارد. جکی چان بهترین  بازیگر سرگرم کننده جهان است که در اینجا بهترین فیلم های او را معرفی می کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. راب بی هود – Rob-B-Hood – 2006

شاید برای ما انجام فعالیت های سنگین دشوار باشد اما جکی چان می تواند در سن 52 سالگی صحنه های رزمی این اثر را انجام دهد. بسیاری معتقدند فیلم های امروزی آمریکایی جکی چان با حال و هوای فیلم های قدیمی هنگ کنگی او متفاوت بوده و اثری از جادوی صحنه های رزمی در آن ها دیده نمی شود. اما این فیلم خلاف این موضوع را ثابت نمود. جکی چان و لوئیس لو سارقانی هستند که برای پول یک بچه دزدیده اند اما به یک باند تبدیل شده و همه چیز پیچیده می شود. در برخی از صحنه های پیچیده فیلم صحنه های رزمی زیبایی دیده می شود، مانند صحنه مبارزه در رولر کوستر یا پرش چان از کولر بدون داشتن ابزارهای مراقبتی. در این فیلم زیبا صحنه های اکشن و کمدی در کنار هم قرار گرفته اند و شاهد یک اثر کمدی اکشن زیبا هستیم.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم رزمی برتر تاریخ سینما


9. ظهر شانگهای – Shanghai Noon – 2000

جکی چان در دوران فعالیت خود در دو اثر کمدی مهم مشارکت داشت؛ با کریس تاکر در مجموعه “ساعت شلوغی” (Rush Hour) و با اوون ویلسون در سه گانه “شانگهای”. در “ظهر شانگهای” چان نقش یک گارد امپراتوری چینی را ایفا می کند که برای نجات یک پرنسس به آمریکای غربی می رود. او در اینجا با روی اوبانون (با بازی اوون ویلسون) رو به رو می شود، یک یاغی که مجبور است به جکی کمک کند. این فیلم زیبا ترکیبی از هنرهای رزمی و صحنه های اکشن وسترن است و مهارت های اکشن جکی چان را در کنار جذابیت پسرانه اوون ویلسون قرار می دهد. در حقیقت فیلم آمیزه ای از سینمای شرق و غرب است، به  طوریکه نام شخصیت جکی چان، چان وونگ می باشد که همانند جان وین است (شخصیت مهم فیلم های وسترن). اگرچه طبق گفته جکی چان او این اثر آمریکایی اش را دوست ندارد و طنز آن را درک نمی کند، اما فیلم اثر زیبایی است.

همچنین بخوانید: ۱۲ انیمه برتر سامورایی که باید تماشا کنید


8. ساعت شلوغی – Rush Hour 2 – 2001

دومین فیلم از سه گانه شلوغی که ترکیبی از هنرهای رزمی و طنز محسوب شده و امضای جکی چان را هم دارد. با این حال طنز فیلم های آمریکایی از طنز چان مجزاست. کریس تاکر کمدی گفتاری خود را به این فیلم می آورد که کمی سبک تر است. تاکر و چان نقش پلیس هایی را ایفا می کنند  که پس از رفتن به هنگ کنگ برای تعطیلات، دوباره به لس آنجلس فراخوانده می شوند تا ماموریتی را به انجام برسانند. با درگیر شدن پدر دوست چان در یک انفجار فیلم از حالت کمدی خارج شد و به یک اثر اکشن بدل می شود. اگرچه فیلم بسیار سرگرم کننده است اما مشخص است که انجام حرکات فیزیکی برای چان 47 ساله دشوار بود. با این حال با بازگشت تیم بدلکاری جکی چان او دوباره به روزهای اوج خود بازمی گردد.

همچنین بخوانید: ۲۵ هنر رزمی مرگبار در جهان را بشناسید


7. رستوران سیار – Wheels on Meals – 1984

تیم جکی چان،  سامو هانگ و یوئن بیائو حین یادگیری هنرهای رزمی و آکروباتیک باهم آشنا می شوند و یکی از بهترین تیم ها را تشکیل می دهند. آن ها در برخی از سرگرم کننده ترین فیلم های کمدی رزمی همکاری داشتند، مانند “پروژه آ” (Project A)،
“ستاره های خوش شانس” (Lucky Stars) و “رستوران سیار”. جذابیت طنز او بسیار زیاد است. جکی چان و یوئن بیائو نقش پسرعموهایی را ایفا می کنند که در بارسلونا یک رستوران سیار دارند و یک دختر به زندگی شان وارد می شود. اما وقتی آن دختر همه چیزشان را می دزدد آن ها با یک کاراگاه (با بازی سامو هانگ) همراه می شوند تا او را بیابند. وجود صحنه های اکشن زیبا طنز این فیلم را چند برابر می کند. شناخت و درک متقابل جکی چان و سامو باعث شده که این اثر به یک شاهکار کمدی اکشن بدل شود. رمز موفقیت این تیم این است که آن ها یک قانون دارند: هرگز نباید یکی شان بازی را متوقف کند، حتی در صورت صدمات، تا زمانی که کارگردان کات بگوید. موفقیت این اثر هم نشانه زحمات آنهاست.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم برتر تاریخ با صحنه های مبارزه با خنجر


6. سپر خدا قسمت دوم: عملیات کرکس – Armour of God 2: Operation Condor – 1991

ایندیانا جونز در دهه 80 یک پدیده جهانی بود و جکی چان متوجه شد که از طریق این ژانر می تواند طنز خود را نشان دهد. او نقش یک شکارچی طلای هنگ کنگی را ایفا می کند که به دنبال 240 تن طلای گم شده در صحرا در جنگ جهانی دوم است. این اثر از “مهاجمان صندوق گمشده” (Raiders of the Lost Ark) الهام گرفت و به یک اثر زیبا بدل شد. این فیلمی جز اولین فیلم های هنگ کنگی بود که در سراسر جهان شهرت یافت. این اثر گران قیمت ترین فیلم هنگ کنگی آن زمان بود و به همین دلیل صحنه های اکشن بسیاری داشت. طراحی صحنه های اکشن و رزمی جکی چان یادآور حرکات اکشن باستر کیتون در سینمای آمریکا بود. این فیلم باعث شد جکی چان به یک چهره جهانی تبدیل شود.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم برتر آرنولد شوارتزنگر که باید تماشا کنید


5. غرش در برانکس – Rumble in the Bronx – 1995

فیلم نمونه بارز اثری است که در آن با افزایش صحنه های اکشن اوج داستان پیچیده می شود. جکی چان نقش یک پلیس هنگ کنگی را ایفا می کند که برای عروسی عمویش به نیویورک آمده است. زمانی که گروهی سارق محلی به مغازه عمویش می روند او همه چیز را تحت کنترل درمی آورد. سپس در آن محله جنایاتی رخ می دهد که باید مسئولیت آن ها را نیز برعهده بگیرد. با این که برخی از قسمت های داستان کلیشه شده اما به سرگرم شدن بیننده کمک می کند. این فیلم یک کمدی اکشن حقیقی است که بهترین صحنه های مبارزه دوران فعالیت چان در آن وجود دارد. از آنجاییکه فیلم در آمریکا ساخته شد، باعث شد فیلم های قدیمی او هم در بازار آمریکا به فروش برسد و باعث شهرت او  شود. این اثر یکی از برترین آثار سال های آغازین فعالیت جکی چان است.

همچنین بخوانید: ۱۵ سکانس برتر تعقیب و گریز ماشین‌ها در تاریخ سینما


4. مار در سایهٔ عقاب – Snake in the Eagle’s Shadow- 1978

شاید تعجب کنید اما در سال 1978 هیچکس کمدی، هنرهای رزمی، آکروباتیک و اکشن را با هم ترکیب نمی کرد. کارگردان این اثر، ووپینگ یوئن با الهام از “The Spiritual Boxer” سال 1975 این فیلم را ساخت که در صنعت سینما انقلابی به پا کرد. از آن زمان شخصیت جکی چان باعث موفقیت فیلم های کمدی رزمی شد. اگرچه او در بسیاری آثار در نقش یک پلیس ظاهر می شود در اینجا نقش دانش آموز تنهایی را ایفا می کند که می خواهد از یک استاد رزمی چیزی فرا بگیرد. در این فیلم با چهره جکی می توان به احساسات او پی برد. در این فیلم شاهد رشد او از یک هنرمند رزمی کار به یک بازیگر طنز است. این اثر باعث شهرت و موفقیت کارگردان و این بازیگر افسانه ای شد. این فیلم سرگرم کننده جکی چان را بیش از پیش مورد توجه قرار داد.

همچنین بخوانید: بهترین فیلم‌های ژانر بقا و نجات از مرگ (Survival) در تاریخ سینما


3. من چه کسی هستم – Who Am I – 1998

درباره مفهوم فراموشی برداشت های زیادی انجام شده اما اگر یک بازیگر بخواهد آن را به نمایش بگذارد، جکی چان بهترین شخص ممکن است. او در این فیلم کمدی که در کنار بنی چان کارگردانی آن را هم برعهده دارد، در کنار صحنه های اکشن زیبا به این موضوع اشاره می کند. او نقش یک مامور مخفی را ایفا می کند که پس از سقوط از هلیکوپتر حافظه اش را از دست داده است. او اسم عجیبی دارد: “من چه کسی هستم” که نشانگر فراموشی اوست. او برای یافتن خویش به ماموریت قبلی اش بازمی گردد و در این راه با مامورهای دشمن دیدار دارد. در این فیلم صحنه های زیبایی وجود دارد: مانند صحنه فرار با کفش های لیز در روتردام و صحنه ترسناکی که از ساختمان شیشه ای می پرد. این فیلم نمونه بارز اجراهای مدرن جکی چان است.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم خون آشامی پرطرفدار که در حال ساخت هستند


2. داستان پلیس – Police Story – 1985

شخصیت پلیسی جکی چان با این فیلم آغاز شد. پس از عدم موفقیت در بازار آمریکا او تصمیم گرفت حرفه بازیگری اش را به کنترل خود درآورده و خود آثارش را کارگردانی کند. این فیلم اولین اثر موفق ژنر کونگ فوی پلیسی بود که در آثار دیگر چندان به چشم نیامد. دلیل اصلی شهرت این فیلم صحنه های رزمی بود که حتی در یکی از صحنه ها نزدیک بود چان فلج شود. جکی چان در این فیلم در نقش یک پلیس باید جنایات یک مواد فروش را برملا کند. مواد فروش هم برای انتقام از او قتل یک پلیس را به گردنش می اندازد. جکی چان برای پاک کردن نام خود باید با شخصیت های منفی مبارزه کند. این اثر کلاسیک مسیری را آغاز کرد که باعث تولید هفت فیلم  دیگر شد و 28 سال طول کشید. اگر به این ژانر علاقه دارید حتما این اثر را تماشا کنید، مخصوصا به این خاطر که این اثر، فیلم مورد علاقه خود جکی چان است.

همچنین بخوانید: ۱۰ شخصیت برتر تاریخ سینما که هیچ اسمی نداشتند


1. استاد مست 2 – The Legend of Drunken Master – 1994

این نماد فیلم های رزمی در حقیقت دنباله فیلم “ارباب مست” در سال 1978 است که یک اثر کامل می باشد. این فیلم سبک مبارزه کونگ فو که یادآور مبارزان مست است را مورد توجه قرار داد. این فیلم موردتوجه بسیاری از کارگردان های وسترن قرار گرفته و بسیاری از منتقدین از آن تحسین کردند. جکی چان نقش مردی را ایفا می کند که بین دنیای قوانین سفت و سخت پدر و دنیای خودش گیر کرده است. در این فیلم جکی با مست شدن در مقابل درد بی حس می شود و می تواند با دشمنان خود مبارزه کند. رابرت ابرت، منتقد سینما، اوج صحنه مبارزه را بهترین صحنه فیلم های اکشن تاریخ می داند. صحنه مبارزه پایانی شاهکار طراحی مبارزه محسوب می شود که در طی چهار ماه بی وقفه ضبط شد در حالی که هرروز تنها 3 ثانیه از آن ساخته شد. نتیجه کار باعث خلق یکی از زیباترین و بهترین فیلم های سرگرم کننده شد.

همچنین بخوانید: ۱۰ فیلم برتر دیوید فینچر به انتخاب مخاطبین

                               

دیدگاه‌ها (33)

بستن فرم

 1. اکبر

  آذر 3, 1402

  بچه ها جکی چان یه فیلمی داشت که فکر کنم در استرالیا یا اینطور جایی بود. یه جاییش از دیوار که میاد پایین پاهاش رو به درخت وصل می کنه و پشتش به دیوار و آروم آروم انگاری از نردبون میاد پایین… فکر کنم یه کت سفید هم پوشیده و مدام تو یخ و برف و اینا می افته. ممنون می شم بگید اسمشو

  پاسخ

 2. مهدی

  مهر 9, 1402

  سلام
  فیلمی که جکی جان با یه اتومبیل فکرکنم رنگش زرد بود فرار میکنه و دنبالشن و اخرش فقط فرمان ماشین دستش میمونه .

  پاسخ

 3. هدف جهانی

  تیر 17, 1402

  سلام آسم آن فیلم جکی چان که با یک کامیون معدنی به خرابکاری دست می زند و چندین خودرو را له می‌کند چیست

  پاسخ

 4. Hemen

  خرداد 26, 1402

  دوستان کسی میتونه کمکم کنه.فیلم قدیمی جکی جان که توی غار اجرا شده داره یه خانم رو نجات میده با چند تا خانم دیگه مبارزه میکنه.توی غار میخوان به برق وصلش کنن.ممنون اسم فیلم بگید

  پاسخ

 5. stip

  بهمن 21, 1401

  اسم اون فیلمی که چکی چان توش بازی کرده و چند نفر کلیشه های چاپ پول رو میدزدن میدونم خیلییی قدیمیه و کمتر کسی دیده اون فیلمو من تو بچه گی دیدم و یه جورایی تار تو ذهنم مونده یادمه میرفتن اون یارو ها به یه مهمونی و میز مهمونی رو آتیش میزدن در ضمن چکی چان نقش اصلی نبود و فقط تو چند صحنه بود ولی خیلی دوست دارم اسم فیلمو بدونم اگه کسی میدرنه لطفااا بگه

  پاسخ

  • هانی در پاسخ به stip

   اردیبهشت 17, 1402

   اسم فیلم: برندگان و گناهکاران (Winners and Sinners)

   پاسخ

 6. Roham

  آبان 20, 1401

  سلام دوستان کسی اسم فیلم جکی چان که چنتا سر حیوون با ارزش رو می دزده رو میدونه

  پاسخ

  • ن در پاسخ به Roham

   شهریور 21, 1402

   زودیاک چینی

   پاسخ

 7. محمدی

  شهریور 18, 1401

  سلام ،اسم فیلم جکی چان که خیلی قدیمی هستش و فک کنم با دوستش بودن یا تنهایی رو دقیق نمی‌دونم که داخل یک کانکس گیر افتاده بودن که اون کانکس هم پر آب بود و یک نور سبز هم داخل کانکس روشن بود لطفاً اگه کسی می دونه اسمشو بگه ، یه تصویر خیلی محوی از فیلم یادمه که بازم دوس دارم ببینمش

  پاسخ

 8. النا

  شهریور 16, 1401

  وقت بخیر ، کسی اسم فیلمی ک جکی چان با یه اکیپ جوون میره خونه یه نفر دیگه که سگ های نگهبان دنبالش میکنن چیه ؟ هر کی بگه ممنون میشم🌹

  پاسخ

  • mohamad در پاسخ به النا

   دی 20, 1401

   اسمش زودیاگ چینیه

   پاسخ

 9. علی

  آذر 2, 1400

  سلام
  اسم اون فیلم جکی جان که با یه زن میرن داخل آزمایاه خلافکاره و یه زنبوری که نمیدونم چیه دنبالشونه چیه؟

  پاسخ

  • داریوش در پاسخ به علی

   مرداد 2, 1401

   اسم فیلم تاکسیدو هست

   پاسخ

 10. حححح

  مهر 23, 1400

  سلام اون فیلمی که جکی چان با یه زنی به عنوان دو تا استاد کونگ فوی مخفی زندگی میکنن بعد همه استادان رو یه استاد دعوت می‌کنه و میخواد قدرت های استادانی دیگه رو بدزده چیه؟

  پاسخ

 11. میلاد

  شهریور 30, 1400

  سلام
  اسم اون فیلمی ک جکی چان میره تو یه غار الماس صورتی رنگ میدزده بد سرخت پوستا نگهبانی مکنن از اون غار بد جکی جان با یه بادکنک بزرگ فرار میکنه از کوه چیه

  پاسخ

 12. خردمند

  مهر 3, 1399

  سلام.
  اسم اون فیلم جکی که تو کشتی بازی کرده و داخل کشتی سینما داره وجکی هنگام مبارزه از سینما فیلم بروسلی پخش میشه که با سیاه پوست قدبلند مبارزه میکنه.
  اسم فیلم چیه؟

  پاسخ

 13. حمیدرضا محمدی

  شهریور 21, 1399

  کسی اسم اون فیلم که توش به یه دختر آموزش می دهد را می داند.

  پاسخ

 14. baran

  اردیبهشت 29, 1399

  سلام اسم اون فیلمه که جکی چان جمجمه حیوانات رابرداشته بود چه بود؟

  پاسخ

  • مهدی در پاسخ به baran

   مهر 20, 1399

   زودیاک چینی

   پاسخ

 15. sara

  فروردین 12, 1399

  سلام اسم اون فیلمی که جکی چان با 7 جن که از کتاب بیرون میان و به اون آموزش کنگ فو میدن چیه؟

  پاسخ

  • baran در پاسخ به sara

   اردیبهشت 28, 1399

   اسم فیلمش هفت ضربه مرگبار هست

   پاسخ

 16. پگاه

  بهمن 14, 1398

  بچه ها اون فيلم جكي چان كه تو اتوبان سوار ماشينن بعد ماشينه از وسط نصف ميشه چيه كسي ميدونه؟؟؟؟؟؟

  پاسخ

  • سعید در پاسخ به پگاه

   بهمن 15, 1398

   سلام.اسم اون فیلم داستان پلیسه. در چهارقسمت ساخته شده

   پاسخ