معرفی 15 فیلم برتر نئو نوآر در تاریخ سینما

در این مقاله می خواهیم فهرستی از سرگرم کننده ترین فیلم های تاریخ سینما و دلیل قرارگیری نام آن ها در این فهرست را به شما معرفی کنیم. اما در ابتدا می خواهیم به افراد تازه کار راهنمایی هایی ارائه دهیم. شاید شما هم از علاقه مندان فیلم های نئو نوآر باشید اما درباره آن ها چیزی ندانید. بنابراین در ابتدا باید به شما توضیحاتی دهیم تا بدانید اصلا فیلم نئو نوآر به چه معناست. به همین دلیل در ابتدا باید فیلم نوآر را به شما معرفی کنیم. در حقیقت فیلم نوآر ژانری بود که در دهه های چهل و پنجاه میلادی رایج بود و فیلم های جنایی و رازآلود را شامل می شد که توسط کارگردان های به نام ساخته شده و قهرمان ها و ضدقهرمان ها، زنان اغواگر و دیدگاه های بدبینانه را شامل می شد. فیلم های متعلق به این ژانر دارای نقاط اوج ناخوشایند بودند. اگر بخواهیم دقیق تر بگوییم، اصطلاح فیلم نوآر معادل فرانسوی فیلم های سیاه یا فیلم های تاریک بوده و توسط “نینو فرانک”، منتقد فرانسوی معرفی شد. با این حال طبقه بندی این ژانر کمی دیرتر در دهه هفتاد قرن گذشته رخ داد، زمانی که فیلم سازان تمام ویژگی های فیلم نوآر را در کنار عناصر سینمایی آن روز استفاده کردند. این ژانر سینمایی جدید، انقلابی بود که نئو نوآر نامیده می شود.

اکنون که سوتفاهمات شما در رابطه با فیلم های نئو نوآر را برطرف کردیم، می توانیم فیلم های این ژانر را در یک طبقه بندی به شما معرفی کنیم. این فیلم ها براساس نظرات منتقدین، نوآوری در سبک های سینمایی، شهرت، دیدگاه مخاطبین و تاثیرات آن ها انتخاب شده اند. البته شاید سلایق شما با این طبقه بندی در تضاد باشد. پس با پروشات همراه باشید تا با 15 فیلم برتر نئو نوآر آشنا شوید.


15. دهشت زده – Blood Simple – 1984

فیلمی که از ژانرهای جنایی و تریلر روان شناسانه پیشی گرفته و “برادران کوئن” را به دنیای سینما معرفی نمود. داستان فیلم درباره یک مرد شکاک است که برای ثابت کردن خیانت همسرش یک کاراگاه استخدام می کند. این فیلم همچنین “فرانسیس مک دورمند”، همسر “جوئل کوئن”، را به عنوان بازیگر معرفی کرد. اگرچه این اثر در گیشه موفق نبود اما منتقدین آن را پسندیدند. بسیاری این اثر را ناشی از نگاه پیچیده “برادران کوئن” به جهان می دانند. سبک ساده فیلم برداری “بری سانفلد” در این فیلم او را به این عرصه معرفی کرده و باعث شد بعدها خود فیلمساز شود.


14. شلیک به هدف – Point Blank – 1967

یکی از فیلم های نئو نوآر اولیه از “جان بورمن” (John Boorman) درباره داستان یک مرد مرموز که رها شده تا بمیرد و سعی می کند پولی که از او دزدیده شده را بازیابد. این فیلم ناموفق در گیشه در طی سال های بعد به یک اثر کلاسیک موفق بدل شد. این اثر با بازی “لی ماروین” (Lee Marvin)، عناصر قدیمی نوآر را در کنار موج نوی فرانسه به کار برد. تاریخ دان بریتانیایی سینما، “دیوید تامسون”، این فیلم را نماد کامل سینما می داند.


13. سامورایی – Le Samouraï – 1967

یکی از بهترین نمونه های فیلم های نئو نوآر غیرآمریکایی، با داستان یک قاتل حرفه ای که پس از قتل صاحب یک بار می خواهد بهانه ای پیدا کند. این فیلم جنایی فرانسوی ایتالیایی به کارگردانی “ژان پیر ملویل” (Jean-Pierre Melville) در سال 2010 توسط مجله امپایر در جایگاه 39 برترین فیلم های تاریخ سینما قرار گرفت. امتیاز 100 روتن تومیتوز که کمتر رخ می دهد و بازی ستارگانی چون “آلن دلون” (Alain Delon) باعث موفقیت این اثر شد.


12. مخمل آبی – Blue Velvet – 1986

این تریلر جنایی از “دیوید لینچ” (David Lynch) یک ماجراجویی به گوشه های تاریک آثار جنایی روان شناسی است و به داستان مردی می پردازد که به یک جریان جنایی مرتبط با خواننده یک کلوپ، وارد می شود. این اثر با وجود صحنه های جنسی پیچیده باعث شد “لینچ” برای دومین بار نامزد بهترین کارگردان اسکار شود. به همین دلیل این فیلم را یکی از بهترین آثار “لینچ” می دانند. همچنین به دلیل نمایش خشونت و برهنگی بحث برانگیز بوده است. حضور “کایل مک لاکلن” (Kyle MacLachlan) و “ایزابلا روسلینی” (Isabella Rossellini) باعث شده که این اثر یکی از بهترین فیلم های رازآلود جهان باشد.


11. بوسه عریان – The Naked Kiss- 1964

فیلمی به کارگردانی فیلم ساز بحث برانگیز و اعجوبه، “ساموئل فولر” (Samuel Fuller)، درباره فاحشه ای که سعی می کند گذشته اش را فراموش کرده و در یک شهر جدید زندگی اش را ادامه دهد. سبک خاص این فیلم باعث شد که با استقبال منتقدین مواجه شود. این اثر برخی از عناصر فیلم های نئو نوآر را داشته و یکی از بهترین ها محسوب می شود. “کنستانس تورز” (Constance Towers) نقش این فاحشه را ایفا می کند.


10. هفت – Se7en – 1995

فیلمی که “دیوید فینچر” (David Fincher) را به عنوان یکی از مهره های اصلی سینمای آمریکا معرفی کرد و یکی از برترین تریلرها می باشد. داستان درباره دو کاراگاه است که می خواهند یک قاتل سریالی روانی را دستگیر کنند، کسی که براساس گناهان هفت گانه افراد را به قتل میرساند. این اثر با بازی مورگان فریمن، برد پیت و کوین اسپیسی، به دلیل مضمون قوی مورد استقبال منتقدین قرار گرفت. این اثر در طی دو دهه به یک اثر کلاسیک بدل شد و یکی از آثار موفق به شمار می رود.


9. بلید رانر – Blade Runner- 1982

این اثر به یادماندی از “ریدلی اسکات” (Ridley Scott) یکی از برترین آثار فیلم های نئو نوآر است و داستان آن پلیسی را نشان می دهد که باید انسان های مصنوعی نافرمان در شهر لس آنجلس را از میان بردارد. این فیلم با بازی هریسون فورد در نقش اصلی، یک اثر تاریک است که روان انسان را درمی نوردد. همچنین با ایجاد مفاهیم درست و غلط ذهن مخاطب را به بازی می گیرد. این فیلم با فیلمبرداری خاص، خطرات کنترل طبیعت با استفاده از تکنولوژی و دانش علمی پیشرفته را نشان می دهد. گروهی از منتقدین خبره، “بلید رانر” را از جمله بهترین آثار تخیلی تاریخ می دانند. کتابخانهٔ ملی کنگرهٔ آمریکا در سال 1993 این فیلم را به فهرست ملی ثبت فیلم اضافه کرد.


8. جایی برای پیرمردها نیست – No Country for Old Men – 2007

شاهکار دیگر “برادران کوئن” که می تواند یکی از برترین فیلم های تاریخ با یک قاتل روانی باشد. در تگزاس غربی داستان یک سرباز جنگ ویتنام را می بینیم که سعی می کند از یک مرد در برابر یک مزدور حفاظت کند. این فیلم با بازی “تامی لی جونز”، خاویر باردم و “جاش برولین”، یکی از بهترین فیلم های تاریخ بوده است و به مضامین خشونت، سرنوشت، فاجعه و فراق می پردازد. این فیلم در سال 2008 برنده چهار جایزه اسکار شد: بهترین فیلم، بهترین کارگردان، بهترین بازیگر نقش مکمل برای باردم و بهترین فیلمنامه.


7. شهر تاریک – Dark City – 1998

فیلمی به کارگردانی فیلمساز دست کم گرفته شده، “الکس پرویاس” (Alex Proyas)، که یک سفر ترسناک به جهانی که شادی را فراموش کرده، می باشد. داستان درباره مردی است که به فراموشی مبتلا شده و باید در جایی که هرگز نور را تجربه نکرده بماند. گفته می شود که این اثر علمی-تخیلی رازآلود الهام بخش “سه گانه ماتریکس” بوده است که با به تصویر کشیدن حقیقت شبیه سازی شده درباره حقیقت سوالاتی میپرسد. “روفوس سوئل” (Rufus Sewell) نقش اصلی فیلم را برعهده دارد. به گفته منتقدین فیلم با فیلم برداری تاریک و پیچیده تلمیحی به تمثیل غار افلاطون محسوب می شود. این فیلم که در گیشه موفق نبود به یک اثر کلاسیک موفق بدل شد.


6. مظنونین همیشگی – The Usual Suspects – 1995

یک فیلم دیوانه کننده به کارگردانی “برایان سینگر” (Bryan Singer) که شما را به یک مسیر جدید می برد و با حضور “گابریل بیرن” و کوین اسپیسی یکی از پیچیده ترین فیلم های تاریخ سینماست. منتقدین این اثر را یکی از بهترین آثار سینمای معاصر آمریکا می دانند. “کریستوفر مک کوری” جایزه اسکار بهترین نویسندگی (فیلمنامه) و “اسپیسی” جایزه بهترین بازیگر مکمل مرد سال 1995، را از آن خود نمودند. یک درام جنایی درباره جنایتکاری به نام “کایزر شوزه” و اتفاقاتی درباره هویت حقیقی او.


5. سگ های انباری – Reservoir Dogs – 1992

یک تریلر جنایی با ساختار هنجارشکنانه که ثابت کرد کوئینتین تارانتینو یک کارگردان خبره است. داستان آن که الهام بخش فیلم های بسیاری بوده درباره وقایع پس از یک اتفاق است.”هاروی کیتل”، “مایکل مدسون” و “استیو بوشمی” از جمله بازیگران این اثر می باشند که امروزه یکی از بهترین فیلم های مستقل جهان است. سبک “تارنتینو” با روایت غیرخطی، مضامین خشونت و جنایت و فرهنگ عامیانه، از جمله ویژگی های این اثر محسوب می شوند. این فیلم در زمان اکران موفق بود و سپس به یک اثر کلاسیک بدل شد.


4. یادگاری – Memento – 2000

فیلمی به کارگردانی کریستوفر نولان که آغازگر یک سبک سینمایی رمان گونه بود و لحن غم انگیز و تلخ آن تحسین شده است. فیلم داستان مردی است که به فراموشی پیش گستر دچار شده و سعی می کند با کمک یادداشت و خالکوبی بدن، انتقام تجاوز و مرگ همسرش را بگیرد. “گای پیرس” نقش این مرد را ایفا کرده و سبک خاص روایت، صحنه های رنگی و سیاه و سفید، که یکی خطی و دیگری غیرخطی است، از دلایل تبدیل شدن این اثر به یک شاهکار می باشند. فیلم دارای مضامین پیچیده غم، اندوه، فراق، انتقام، خود فریبی و اهمیت حافظه است.


3. الدبوی – Oldboy – 2003

فیلمی به کارگردانی “پارک چان-ووک” (Park Chan-wook) که کلمات یارای توصیف آن نیست. این فیلم از کره جنوبی یکی از آثار برتر تاریخ سینماست که نمونه ای از ژانر نئو نوآر می باشد. این فیلم با وجود خشونت، غم، اندوه، انتقام و خشم، حتما باید تجربه شود، نه اینکه فقط تماشا شود. داستان درباره مردیست که دزدیده، به مدت 15 سال زندانی شده و ناگهان آزاد می شود. این فیلم جایزه فستیوال کن سال 2004 را از آن خود نمود. امروزه این فیلم در کنار آثار فیلمسازان بزرگ آسیایی همانند “آکیرا کوروساوا” و “ونگ کار وای”، طبقه بندی می شود.


2. محله چینی ها – Chinatown – 1974

یکی از بهترین فیلم های “رومن پولانسکی” (Roman Polanski) درباره داستان پشت پرده جنگ های کالیفرنیا در دهه بیست و سی قرن گذشته با بازی جک نیکلسون در نقش یک کاراگاه خصوصی و “فی داناوی” در نقش معشوقه اش، که به دنیای جرایم و فساد این جنگ که بر سر آب است وارد می شود. این فیلم با داستان زیبایش در 11 قسمت نامزد اسکار سال 1975 شد و جایزه بهترین فیلمنامه را از آن خود نمود. امروزه این فیلم را یکی از بهترین تریلرها می دانند.


1. محرمانه لس آنجلس – L.A. Confidential – 1997

فیلمی درباره فساد نیروهای پلیس که سه پلیس دپارمان پلیس لس آنجلس سعی دارند دلیل چند قتل را کشف کنند. این فیلم “کرتیس هنسن” (Curtis Hanson) با بازی راسل کرو، “گای پیرس” و کوین اسپیسی در مراسم اسکار سال 1997 نامزد 9 جایزه اسکار شد و دو جایزه بهترین بازیگر زن مکمل و بهترین فیلم نامه را از آن خود نمود. این فیلم با استقبال منتقدین و مخاطبین رو به رو شد. همچنین کتابخانهٔ ملی کنگرهٔ آمریکا در سال 1993 این فیلم را به فهرست ملی ثبت فیلم اضافه کرد.


امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید، منتظر شنیدن نظراتتان هستیم!

دیدگاه‌ها (3)

بستن فرم

 1. Alli

  تیر 30, 1399

  عجیبه که توی لیستتون از نام بردن اکثر فیلم های دیوید لینچ (به جز مخمل آبی) چشم پوشی کردید.!

  پاسخ

 2. Yegan

  شهریور 29, 1398

  ممممممنووووووونمممممممممم بالاخره پیداش کردم

  پاسخ

 3. فومنی

  شهریور 21, 1398

  سپاسگزاربابت مطلب مفیدتون. جالب توجه اینکه درگذشته ها سینمای فرانسه وایتالیا به عنوان پیشرو درسینمای نوآر قلمداد می شدندوبیشترشاهکارهای نوآرتوسط این دوکشورساخته می شد، ولی امروزاین دوکشورازدوران طلایی سینمای نوآر فاصله گرفته وکمترحرفی درژانرنئو نوآروحتی سینمای تجاری برای گفتن دارندوکشورهایی مانندکره وبرخی آثارسینمای مستقل امریکا بخوبی جای این دوکشوراراپرنموده اند.

  پاسخ