همه چیز درباره شیردهی و شیر پیشین

شیر پیشین شیری است که در ابتدای هر بار شیردهی و با پر شدن سینه ها از آن خارج می شود. شیر پیشین سرشار از لاکتوز (قند شیر) بوده، چربی و کالری آن کم است. این شیر رقیق، آبکی و به رنگ سفید یا آبی است. در ادامه با پروشات همراه باشید.

شیر پیشین، شیر پسین و تغییر سینه ها

پس از اینکه دهان نوزاد را روی سینه قرار می دهید، او شیر پیشین را می خورد. به تدریج این شیر تغییر کرده و به نوعی شیر پرچرب و با کالری بالا تبدیل می شود که شیر پسین نام دارد. زمانی که نوزاد از یک سینه شیر خورد، سینه دیگر را در دهان او می گذارید تا بازهم  شیر پیشین را بخورد. میزان خوردن شیر پسین به مدت زمان خوردن آن سینه توسط نوزاد بستگی دارد. اگر نوزاد در هر بار شیر خوردن از دو سینه شیر بخورد هر دو نوع شیر پیشین یا پسین را خواهد خورد.

میزان زیاد شیر و شیر پیشین

اگر شیر سینه تان زیاد باشد در آن صورت میزان شیر پیشین هم بسیار زیاد خواهد بود. این مسئله زمانی صدق می کند که در هر بار شیر خوردن سینه تان را عوض کنید تا نوزاد شیر پیشین یک سینه را خورده و شیر پیشین سینه دیگر را نیز بخورد. از آنجاییکه در عرض چند دقیقه شیر سینه به شیر پسین تغییر نمی کند، بنابراین در صورت زیاد بودن شیر سینه بهتر است اجازه دهید نوزاد شما از یک سینه به اندازه کافی شیر بخورد تا شیر پسین را هم خورده باشد و سپس به سراغ سینه بعد برود.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره شیر پسین و تاثیر آن بر نوزادان

خوردن زیاد شیر پیشین چه اشکالی دارد؟

شیر پیشین رقیق است و به همین دلیل ممکن است نوزاد سیر نشود. نوزادی که تنها شیر پیشین بخورد، دفعات شیرخوردن اش بیشتر خواهد شد و شیر بیشتری می نوشد. خوردن زیاد شیر پیشین مشکلات شکم و گوارش ایجاد می کند. قند زیاد شیر پیشین علائمی چون گاز، درد شکمی، درد، گریه و تحریکات شدید روده، ایجاد می کند. در این حالت تصور می کنید نوزادتان به کولیک مبتلا شده است.

اگر نوزادتان شیر پیشین را زیاد می خورد باید چه کار کنید؟

اگر میزان شیر سینه زیاد بوده و نوزادتان علائم مصرف زیاد شیر پیشین را نشان می دهد، باید سعی کنید تا نوزادتان در هر بار شیر خوردن بیشتر شیر پسین بخورد. برای این کار علاوه بر مشاوره با پزشک می توانید این کارها را انجام دهید:

  1. پیش از آغاز شیردهی به مدت یک تا دو دقیقه شیر پیشین را از سینه خارج کنید. با خارج کردن شیر پیشین پیش از شیردهی، به نوزادتان کمک می کنید تا شیر پیشین را بخورد. خارج کردن شیر پیش از شیردهی هم سینه را نرم کرده و هم جریان خروج شیر را کند می کند. سینه سفت و جریان کند خروج شیر باعث افزایش میزان شیر سینه می شوند.
  2. در هر بار شیردهی تنها از یک سینه شیر دهید. نوزاد با خوردن شیر یک سینه در هر بار شیردهی، در ابتدا شیر پیشین را دریافت کرده و سپس شیر پسین پرکالری را خواهد خورد.
  3. بگذارید نوزاد تا هر زمانی که می خواهد شیر یک سینه را بخورد. مدت زمان خوردن شیر از یک سینه را محدود نکنید. بگذارید تا زمانی که کودک می خواهد یا سیر شده از یک سینه شیر بخورد.
  4. اگر کودک مدت کوتاهی پس از خوردن شیر گریه کرده یا علائم گرسنگی نشان می دهد، کودک را در سمت همان سینه ای که از آن شیر خورده قرار دهید. اگر کودک را در سمت همان سینه ای که از آن شیر خورده بگذارید، میزان زیادی شیر پسین خواهد خورد. اگر سینه را تغییر دهید شیر پیشین را خواهد خورد.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره رابطه جنسی بعد از زایمان و شرایط آن

چگونه درباره شیر پیشین بیشتر بدانید؟

اگر درباره شیر پیشین سوال یا نگرانی دارید، با پزشک خود، پزشک اطفال، متخصص شیر مادر یا گروه های حمایتی مادر و کودک، سوال پرسیده و اطلاعات کسب کنید.

دیدگاه‌ها

بستن فرم