همه چیز درباره کانولای بینی و کودکان نارس

یکی از مشکلات کودکان نارس مشکلات تنفسی است. پزشکان به شکل های مختلف می توانند به نوزادان دارای مشکلات تنفسی کمک کنند، از تنفس مصنوعی گرفته تا فشار هوای مثبت مداوم. در ادامه با پروشات همراه باشید.

کانولای بینی چیست؟

پزشکان کودک با بررسی میزان مشکل کودک و شرایط او بهترین روش مراقبت و نگهداری از او را توصیه می کنند. زمانی که کودک به میزان کمی از اکسیژن نیاز دارد، کانولای بینی توصیه می شود. در برخی موارد، جریان هوای کانولای به کودکان مبتلا به آپنه کمک می کند (که تنفس شان قطع می شود) تا نفس بکشند. در موارد دیگر، کانولای برای تنفس طولانی مدت در کودکان نارس تجویز می شود، حتی پس از ترخیص و اقامت در خانه.

کانولای بینی یک لوله کوچک پلاستیکی باریک است که از طریق دو چنگک اکسیژن را مستقیما به بینی می رساند. این روش برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به مشکل تنفسی استفاده می شود.

همچنین بخوانید: نشانه های خونریزی لانه گزینی جنین و شروع بارداری چیست؟

نشانه های نیاز یک نوزاد نارس به کانولای بینی چیست؟

هوای اتاق حاوی 21% اکسیژن است و کانولای بینی در اغلب موارد حاوی 100% اکسیژن خالص است. بدون وجود اکسیژن کافی شرایطی به نام هیپوکسی بروز می کند. علائم و نشانه های کمبود اکسیژن عبارت اند از:

  • افزایش تنفس و ضربان قلب
  • تغییر در میزان هوشیاری
  • بی قراری
  • زردی (کبودی لب و ناخن)

کانولای بینی چگونه می تواند به کودکان نارس کمک کند؟

زمانی که بیمار شرایط ثابتی داشته و به جریان کم یا متوسط اکسیژن نیاز است از کانولای بینی برای اکسیژن رسانی استفاده می شود. در دستگاه های نوزادان کانولای برای جریان دادن به اکسیژن مرطوب شده گرم استفاده می شود. این اکسیژن می تواند به دو صورت به کودک کمک کند. اولا، کانولای بینی با مقدار کم جریان اکسیژن به بینی کودک فشار وارد می کند تا دم و بازدم در ریه انجام شده و تنفس کودک قطع نشود. پزشک برای توضیح به والدین این مقادیر اکسیژن را به صورت جریان یا لیتر، تعریف می کنند. دوملا، کانولای می تواند با جریان دادن به مقادیر زیاد اکسیژن به بدن کودک اکسیژن رسانی کند.

همچنین بخوانید: زمانی که نوزاد از سینه مادر شیر نمی خورد باید چه کار کرد

کودک در هر بار تنفس ترکیبی از هوای اتاق و اکسیژن کانولای بینی را دریافت می کند. تراکم اکسیژن طبیعی دریافتی کودک در حین تنفس به جریان اکسیژن کانولای (جریان کمتر اکسیژن رسانی کمتری انجام می دهد)، اندازه کودک (اکسیژن وارده به ریه کودکان بزرگتر کمتر است) و وجود یا عدم وجود ترکیب کننده هوا و اکسیژن، بستگی دارد.

برخی از کودکان که در معرض درمان CPAP قرار می گیرند، با کانولای بینی بهتر کنار می آیند. علاوه بر این، در مقایسه با این کودکان، کودکانی که کانولای بینی دریافت می کنند، نفخ معده در آن ها کمتر دیده شده، شیر پستان یا شیشه شیر را راحت تر دریافت کرده و از ارتباط لمسی با والدین بیشتر لذت می برند.

دیدگاه‌ها

بستن فرم