همه چیز درباره بارداری هتروتوپیک، دلایل، علائم و تشخیص آن

بارداری هتروتوپیک زمانی رخ می دهد که دو بارداری همزمان با مکان های لانه گزینی مجزا، یکی به صورت بارداری رحمی و دیگری به صورت بارداری خارج از رحمی (معمولا در لوله فالوپ) رخ می دهد. بارداری هتروتوپیک می تواند به اندازه بارداری خارج از رحمی خطرناک باشد و البته دشواری های آن بیشتر هم باشد زیرا والدین ترجیح می دهد یک بارداری را نگه داشته و به دیگری خاتمه دهند. در ادامه با پروشات همراه باشید.

آمار بارداری هتروتوپیک

بارداری هتروتوپیک هم مانند بارداری چندقلویی در والدینی که از روش های باروری نظیر آی وی اف، استفاده می کنند بیشتر رخ می دهد. در حقیقت در هر 1000 بارداری، دو بارداری به صورت هتروتوپیک است. اگرچه این بارداری در زنانی که به روش طبیعی باردار می شوند کمتر دیده می شود اما هنوز هم از هر 10،000 یا 30،000 بارداری یکی به صورت هتروتوپیک است.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره پمفیگوئید، یک بیماری خودایمنی در بارداری

علائم

زنی که به بارداری هتروتوپیک دچار است ممکن است علائمی داشته یا نداشته باشد. همچنین باید این مورد را نیز درنظر بگیرید که نیمی از این بارداری ها تنها با شکاف و پارگی لوله فالوپ تشخیص داده می شوند. علائم این نوع بارداری عبارت اند از:

  • خونریزی غیرعادی واژینال
  • درد یا انقباض شکمی خفیف تا شدید
  • درد پهلو
  • گیجی
  • غش
  • ورم
  • تهوع
  • استفراغ

تشخیص

تشخیص بارداری هتروتوپیک در ماه های اولیه برای پزشکان دشوار است. زنان ممکن است خونریزی واژینال یا درد را هم تجربه کنند اما این علائم در بارداری های طبیعی هم رخ می دهد. از آنجاییکه در سونوگرافی ماه های اولیه پزشک تنها رحم و جنین را بررسی می کند بنابراین ممکن است در سونوگرافی هم خود را نشان ندهد.

درصورت تردید درباره وجود این نوع بارداری تنها از هفته چهارم تا پنجم است که وجود این نوع بارداری توسط سونوگرافی تایید می شود. در این شرایط مادر باید آزمایش خون انجام داده تا این نوع بارداری کاملا تایید شود. زنانی که از روش های باروری استفاده کرده اند نیز باید تمام این فرایندها را انجام دهند.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره اختلالات کروموزومی در بارداری

درمان

هر جنینی که در داخل رحم قرار بگیرد زنده نمی ماند و درصورت جراحت یک بافت، وجود آن می تواند باعث خونریزی مادر شود. در این صورت بارداری باید خاتمه یابد. خوشبختانه غیر از خاتمه بارداری روش های دیگری هم وجود دارد. این روش جراحی است که ممکن است طی آن لوله فالوپ برداشته شود یا نه.

اگرچه در بارداری هتروتوپیک امکان سقط جنین افزایش می یابد (مخصوصا اگر لوله فالوپ شکاف بردارد)، اما حدود 67 درصد زنان جنین درون رحمی خود را به دنیا می آورند.

درصورتی که در بارداری هتروتوپیک جنین خود را از دست داده اید، حتی در صورت سلامت جنین دیگر بازهم ممکن است اندوهگین شوید. سعی کنید با به اشتراک گذاشتن غم خود با دیگران آن را کاهش دهید.

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم