حقایق ترسناک درباره شکنجه غرق مصنوعی

القای حس خفگی یا اصطلاحا غرق مصنوعی (Waterboarding) نوعی شکنجه ظالمانه و غیرقابل تحمل است که طی آن آب به داخل سینوس، حلق، حنجره و نای وارد می شود تا فرد شدیدا احساس غرق شدن کند. زمانی که مشخص شد دولت بوش برای شکنجه تروریست ها و حتی شبه تروریست ها و دریافت اطلاعاتی از جنگ عراق و افغانستان از این روش استفاده می کند، کل جهان در حیرت و ترس فرو رفت. نویسنده مجله آمریکایی “ونیتی فر” و متفکر اجتماعی یعنی کریستوفر هیچنز در سال 2008 به صورت داوطلبانه با این روش شکنجه شد. هیچنز که پس از این اتفاق شوکه و ترسیده بود و می دانست این روش برای بسیاری از انسان ها استفاده می شود گفت، “اگر القای حس خفگی شکنجه نباشد پس چیزی به نام شکنجه وجود ندارد.”

بدون شک همه ما زمانی که به مدت طولانی زیر آب هستیم با حس غرق شدگی رو به رو می شویم. ریه اکسیژن خود را از دست داده، دست و پا می زنید و مغزتان در حال انفجار است. سپس به دلیل پایان یافتن آخرین باقی مانده اکسیژن در بدن، جسم تان می لرزد. آخرین و ترسناک ترین مرحله زمانی است که حس می کنید آب به گلویتان وارد شده و پایین می رود. این همان حسی است که غرق مصنوعی باید ایجاد کند و به وسیله آن شما را بترساند. در اینجا ده حقیقت درباره القای حس خفگی، این شکنجه ترسناک را به شما معرفی می کنیم. با پروشات همراه باشید.


10. شکنجه با آب

غرق مصنوعی تاریخچه طولانی دارد و در ابتدا با شکنجه با آب آغاز شد. در تاریخ باستان و مدرن استفاده از این روش به وفور دیده می شود. در این روش سر فرد را به مدت طولانی در آب روان قرار می دهند. حتی ممکن است از روش های مختلف استفاده شود، به این صورت که فرد در آب رها شده و آنقدر شنا کند تا خسته شده و غرق شود. همه ما در فیلم های اکشن و مافیایی دیده ایم که سر یک نفر را در آب سینک، وان، بشکه یا ظروف دیگر فرو می برند تا حس غرق شدگی به آن ها القا شود. اگر فرد شکنجه گر بخواهد از قربانی اطلاعات بگیرد سپس سر او را بیرون آورده، سوالاتی پرسیده و دوباره این فرایند را تکرار می کند.

اگرچه این روش آغازگر القای حس خفگی است، اگر القای حس خفگی را عمل ورود آب به دهان و بینی فرد برای ایجاد حس خفگی بدانیم، در آن صورت بسیاری از روش های دیگر نیز در این طبقه بندی قرار می گیرند. روش مدرن ترسناک تر است زیرا آب به سر، بینی و دهان فرد وارد شده تا حس غرق شدگی را کاملا درک کند. طبق شواهد، القای حس خفگی اولین بار در قرن 14 استفاده شد.


9. تفتیش عقاید اسپانیایی

آیا در پیشینه های تاریخی پیش از دوران تفتیش عقاید در اسپانیا در کشورهای دیگر هم از روش القای حس خفگی (یا هر روش شکنجه دیگر) برای دریافت اطلاعات استفاده می کردند؟ طبق اسناد القای حس خفگی که توکا نام داشت یک روش شکنجه معروف در جریان تفتیش عقاید اسپانیا بود که طی آن برای شکنجه یک فرد از ابزار پیشرفته و پیچیده استفاده می شد.

در این روش برای گرفتن اعتراف قربانی را می بستند. سپس یک پارچه را روی دهان قربانی گذاشته و با ریخته شدن آب روی پارچه، آب از روی پارچه رد شده و به دهان قربانی می رفت و دهانش پر از آب می شد. همچنین یک شیشه هم استفاده می شد تا هر بار که قربانی بخواهد با بیرون دادن آب اکسیژن دریافت کند، آب به درون دهان او بازگردد. در اوایل سال های 1800 القای حس خفگی یک شکنجه ظالمانه و ترسناک درنظر گرفته می شد و هیچ گاه توسط کلیسا، ارتش یا دولت مورد استفاده قرار نمی گرفت.


8. فیلیپین

با تبدیل شدن فیلیپین به مستعمره اسپانیا و تجارت با این کشور، شکنجه غرق مصنوعی به این کشور هم راه یافت و در اینجا بود که در آغاز سال 1902 و طی جنگ فیلیپین-آمریکا، ایالات متحده هم با القای حس خفگی (مشخصا نه برای زندانیان کشور خودش!) قربانیان را شکنجه می کرد. یکی از تصاویر جلد معروف مجله لایف از آن سال سربازان آمریکایی را در شرایطی نشان می دهد که مردم فیلیپین را شکنجه می دهند.

حتی در آن زمان هم القای حس خفگی آنقدر ترسناک بود که بین مردم رعب و وحشت ایجاد کرد. حتی رئیس جمهور تئودور روزولت به فرماندهان ارتش آمریکا تلگراف میزد و از آن ها می خواست از به کار بردن این روش ترسناک و ظالمانه خودداری کنند. ستوان گراور کلینت درباره این شکنجه می گوید: “بدون شک قربانی در این روش شکنجه بسیاری خواهد دید. این شکنجه، شکنجه فردی است که احساس می کند دارد غرق می شود اما در حقیقت غرق نشده است.”

تصور کنید که هم حس می کنید غرق شده اید و هم به معنای واقعی غرق نشده اید و این حس ترسناک تا چندین دقیقه یا حتی چند ساعت ادامه خواهد داشت. اخیرا گفته شده که یک مرد عربی به مدت دو ساعت و نیم با این روش شکنجه شده است.

پیشنهاد مطالعه: 25 ابزار مدرن شکنجه


7. ویتنام

شکنجه غرق مصنوعی در کشور فیلیپین آخرین مورد از استفاده از این شکنجه در طول جنگ در آسیا نبود، و البته آخرین استفاده ایالات متحده از این نوع شکنجه هم نبود. جنگ ویتنام حوادث، نبردها و خونریزی های بسیاری به پا کرد و در کنار آن باعث شد فرصت های جدیدی برای شکنجه با القای حس خفگی هم ایجاد شود. در صفحه اول روزنامه واشنگتن پست در 21 ژانویه 1968 تصویری دیده می شود که نشان دهنده “یک روش شکنجه و خفگی است که باعث می شود قربانی سخن بگوید.” در این تصویر سربازهای آمریکایی یک مبارز ویتنامی را با روش القای حس خفگی شکنجه می دهند.

سرباز شکنجه گر در این تصویر بعدها در دادگاه محکوم شد. این شکنجه آنقدر ترسناک و مهیب بود که ملتی که هزاران نفر را با بمب به کشتن داد، به این نتیجه رسید که روش “غرق مصنوعی” شکنجه‌ای ظالمانه و غیرمعمول است.


6. روش انجام آن

در طی انجام این روش، فرد روی یک سطح قرار داده شده به طوری که سرش نسبت به پایش به زمین نزدیک تر باشد و در زاویه 15 تا 20 درجه ای باشد و آب بتواند روی صورتش بریزد. قربانی یا با طناب بسته شده و یا توسط افراد دیگر نگه داشته شده است. همانگونه که در طی دوران تفتیش عقاید اسپانیا استفاده شد، بر روی صورت فرد یک پارچه قرار داده شده تا آب روی صورت او بریزد.

آب روی پارچه و یا مستقیما در گلو و بینی فرد می ریزد تا قربانی اکسیژن از دست داده، حس خفگی و غرق شدن به او دست داده و قربانی برای تنفس تقلا کند. استفاده از پارچه یا پلاستیک بر روی صورت قربانی همانند یک شیر فلکه به دم قربانی کمک کرده و از بازدم او پیشگیری می کند.


5. از دست دادن هوشیاری

در حالت طبیعی فردی که غرق شده تا دقیقه آخر آگاه و هوشیار است، اما به دلیل از دست دادن اکسیژن جریان خون، هوشیاری خود را از دست می دهد. در این لحظه قربانی از تقلا دست برداشته و کمی آب از دهانش بیرون می آید. با این حال، در طی شکنجه غرق مصنوعی فرد بارها و بارها هوشیاری خود را از دست می دهد. شکنجه القای حس خفگی همیشه باعث از دست دادن هوشیاری می شود. در این شرایط جریان آب متوقف می شود تا قربانی به هوش آید…اما با جریان یافتن دوباره آب ترس مجددا آغاز شده و فرد حس خفگی خواهد داشت. تصورش هم دردناک است نه؟


4. حس خفگی

“رامون ناوارو” قربانی یک مجرم جنگی ژاپنی به نام “چینساکو یوکی” بود که با شکنجه القای حس خفگی او را آزار داد. در دادگاه یوکی در سال 1947 ناوارو شکنجه وارد شده توسط یوکی را توصیف نمود. طبق گفته او این شکنجه دردناک نبود بلکه “مانند بیهوشی بر اثر غرق شدن در آب” بود.

برای افزایش ترس و وحشت در این روش شکنجه، گاهی آب سرد یا یخ زده استفاده می شود تا با ورود به بدن قربانی، شوک بیشتری وارد کند. قربانی با بسته شدن روی تخت یا چوب و تقلا برای زنده ماندن و غرق نشدن، جراحات فیزیکی هم دریافت می کند. از آنجاییکه قربانی برای فرار از غرق شدن تقلا و از همه عضلات خود استفاده می کند، ممکن است تمام بدن دچار جراحات شود. طبق گفته قربانی ها آبی که از طریق بینی وارد بدن می شود دردناک و ترسناک است. به سختی می توان وحشت شکنجه القای حس خفگی را تصور کرد.


3. آسیب به ارگان های داخلی

شکنجه القای حس خفگی علاوه بر جراحات وارده براثر تقلای فرد، به دلیل کمبود اکسیژن به مغز و ریه هم آسیب می رساند. به طور کلی، در طی این روش آب نباید وارد ریه شود اما در برخی قربانی ها این اتفاق رخ می دهد. در یکی از قربانی ها زمانی که شکنجه گر دست خود را روی دهان او گذاشته بود، با ورود آب به بینی او، آب به ریه اش هم وارد شد. زمانی که قربانی نمی توانست تنفس کند، بازدم داشت و آب به ریه هایش وارد شد. او این شکنجه را از شکنجه غرق مصنوعی سنتی هم بدتر می دانست.

یکی از اقدامات نادرتر در طی این روش ورود آب به شکم قربانی است که دردناک تر می باشد. چینساکو یوکی روی شکم رامون ناوارو مینشست تا آب وارد شده به بدن او را دوباره از طریق دهان و بینی اش خارج کند، فقط برای اینکه فرآیند پر کردن اعضای داخلی از آب را دوباره تکرار کند. با این شکنجه سینوس ها توسط آبی که در جریان است پر میشوند. اگر شکنجه غرق مصنوعی برای مدت طولانی انجام شود قربانی خواهد مرد، حتی اگر هیچ آبی وارد ریه هایش نشده باشد

پیشنهاد مطالعه: 25 حقیقت ترسناک درباره دارک وب که باید بدانید


2. قانون چه می‌گوید؟

کنوانسیون ژنو مجموعه ای از مصوبه های تایید شده از طرف ملت های مختلف است که هدف آن تخفیف ترس و وحشت سربازان و نیروهای غیرنظامی است. زیرا افرادی که در جنگ شرکت کرده با ترس و وحشت های زیادی مواجه شده و دیگر نمی توانند به زندگی عادی بازگردند. طبق کنوانسیون ژنو سال 1929 و همچنین سال 1949، شکنجه القای حس خفگی یک جرم جنگی تلقی شده و انجام دهندگان آن هم مجرم می باشند.

غرق مصنوعی از اولین باری که مورد استفاده قرار گرفت تاکنون، تاریخچه ترسناکی داشته است. استفاده از آن همواره منجر به اعتراض عموم شده که باعث شده به عنوان یک روش شکنجه وحشتناک شناخته شود که هرگز نباید مورد استفاده قرار بگیرد.


1. عملیات غیرقانونی

غیرقانونی بودن غرق مصنوعی مانع از انجام آن توسط افرادی که خود را بالاتر از قانون میدانند نشده است. اخیرا در اوت 2018 گزارش هایی از نیروهای پلیس و ارتش که در انگلستان از غرق مصنوعی استفاده میکنند فاش شده است که طبق آن، دو دانشجوی افسری پلیس سلطنتی، یک دانشجوی دیگر را به این روش شکنجه کرده اند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هم معتقد است که برای مبارزه با تروریسم باید شکنجه بخصوص این روش شکنجه را مجددا مورد استفاده قرار داد. این عقیده با این وجود مطرح شد که استفاده بوش از غرق مصنوعی منجر به رسوایی عظیم در سطح داخلی و همچنین خارج از ایالات متحده گشت.

دیدگاه‌ها

بستن فرم