نحوه طبخ گوشت کوسه به روش های مختلف

در ایسلند، گوشت فاسد کوسه توسط بومی‌ها و توریست‌ها خورده می‌شود. در جاهای دیگر هم گوشت کوسه را همانند ماهیان دیگر پخته و سرو می‌کنند. معمولاً گوشت کوسه به صورت فیله یا استیک به فروش می‌رسد. در بسیاری از رستوران‌های دریایی هم ممکن است گوشت کوسه سرو شود، علاوه بر آن، در برخی از فروشگاه‌ها هم ممکن است با فیله کوسه مواجه شوید. کوسه براساس نوع و محل صید ممکن است با نام‌های مختلف به فروش برسد، مانند باله سیاه، ماکو و بونیتو. می‌توانید تنها باله‌ها را پخته و سوپ باله تهیه کنید و یا اینکه با پختن قسمت‌های بزرگ‌تر آن یک شام دریایی مفصل داشته باشید. با پروشات همراه باشید.


مراحل

1. بهترین گوشت کوسه موجود را خریداری کنید. گوشت تازه کوسه با فشار دادن انگشت فرو می‌رود. گوشت تازه و مرطوب کوسه که شفاف است را خریداری کنید. گوشت کوسه نباید ورقه ورقه باشد.


2. گوشت را در محلول مناسب بخوابانید. گوشت را به آب دوغ یا آب لیمو آغشته کرده و حداقل 30 دقیقه در آن قرار دهید. در این صورت بوی آمونیاک، که به دلیل از دست رفتن خون کوسه پس از صید، ایجاد شده، از بین خواهد رفت.


3. گوشت‌های تیره را جدا کنید. پیش از پختن گوشت، تکه‌های تیره رنگ آن را با چاقو ببرید. اما پوست را نگه دارید. وجود این پوست باعث نگهداری رطوبت در حین پختن می‌شود.


4. گوشت را تا زمانی بپزید که رنگ آن مات شود. گوشت داخلی باید هنوز مرطوب باشد. بهتر است که از پیش از حد پختن گوشت خودداری کنید.

 • با گذاشتن گوشت در سینی فر یا پیچاندن آن در فویل و قرار دادن در سینی، آن را بپزید. پیش از این کار گوشت را به نمک و فلفل آغشته کرده و کمی کره یا روغن به آن بزنید. گوشت را در دمای 450 درجه فارنهایت (230 درجه سلسیوس) بپزید. به ازای هر 2.5 سانتی متر گوشت باید 10 دقیقه پخته شود.
 • می‌توانید گوشت کوسه را به نمک، فلفل، آب لیمو و مواد دیگر آغشته کرده و کباب کنید. این گوشت در 6 تا 8 دقیقه کباب می‌شود.
 • گوشت را به قطعات کوچک تقسیم کرده و با کره یا روغن در تابه سرخ کنید. همچنین می‌توانید آن را با سبزیجات سرخ کنید.
 • می‌توانید گوشت کوسه را در آب یا عصاره ماهی، به همراه سبزیجات و ادویه، بپزید. به ازای هر 2.5 سانتی متر از گوشت، باید آن را 8 دقیقه بپزید.
 • با گذاشتن گوشت کوسه روی 2.5 تا 5 سانتی متر آب جوش می‌توانید آن را بخارپز کنید. درب آن را گذاشته و بگذارید آب با دمای یکسان بجوشد. به ازای هر 2.5 سانتی متر از گوشت، باید 8 تا 10 دقیقه بخارپز شود.

دیدگاه‌ها (6)

بستن فرم

 1. کیارش

  شهریور 30, 1398

  عالی بی نظیر بود سرو کردنش هم اسان هست

  پاسخ

 2. سلام

  اسفند 18, 1397

  گوشت کوسه حرام است، این همه ماهی خوب هی بیاید ماهی ترویج کنید که مشکل داره! مثل هزارتا چیز دیگه ک مشکل داره و بعدا بشر بهش میرسه و میگن چه اشتباهی کردیم

  پاسخ

  • نیکو در پاسخ به سلام

   شهریور 4, 1398

   سلام موافقم عجیبه که گوشت کوسه رو تبلیغ میکنن. هر چیزی حرامه با دلیل پزشکی و بخاطر ضررش بوده

   پاسخ

   • سوری در پاسخ به نیکو

    آبان 1, 1398

    یعنی واقعا فکر میکنی هر چی حروم اعلام میشده دلیل منطقی و پزشکی داشته؟! تحلیلت بخوره تو سر من. میتونی با همین تحلیلت برای من توضیح بدی دلیل حرام بودن دوش حمام رو اون اوایلی که تو ایران استفاده میشد؟ چرا اخوندها اون زمان حرام اعلامش کردن و بعد حلال شد؟!

    پاسخ

   • شهروند در پاسخ به نیکو

    آبان 2, 1398

    تنباکو را هم حرام اعتام کردند اما بعد حلال شد !!!!!!!
    تلویزیون هم همینطور
    موبایل هم همینطور . الآن همون هایی که می گفتن موبایل حرامه دو تا موبایل تو جیبشون دارن .

    پاسخ

  • کیارش در پاسخ به سلام

   شهریور 30, 1398

   بخاطر همین چیز های حرام که به پوچی میرسیم همه چیز حرامه دیگه

   پاسخ