همه چیز درباره سیاره اورانوس، سومین سیاره بزرگ منظومه شمسی

اورانوس (Uranus) هفتمین سیاره در فاصله از خورشید است که سومین شعاع سیاره‌ای بزرگ و چهارمین جرم سیاره‌ای بزرگ منظومه شمسی را داراست. ساختار اورانوس شبیه نپتون است و هردوی آنها بافت شیمیایی مشابه سیارات گازی بزرگ مشتری و زحل را دارا هستند. با پروشات همراه باشید تا با 30 حقیقت جالب و خواندنی درباره سیاره اورانوس آشنا شویم.

1. سیاره اورانوس در سال 1781 توسط سر ویلیام هرشل کشف شد. در ابتدا هرشل تصور کرد یک ستاره دنباله دار را دیده اما چندین سال بعد تأیید کرد که این یک سیاره است. هرشل تلاش کرد تا نام این سیاره را جورجین سیدوس بگذارد، که براساس نام شاه جورج سوم بود.

2. تمدن‌های باستانی به سختی می‌توانستند این سیاره را ببینند به همین دلیل بود که بسیار دیر کشف شد.

3. نام اورانوس توسط فضانوردی به نام جوآن باد پیشنهاد شد. این نام از خدای یونان باستان، اورانوس، گرفته شده است.

4. این سیاره هر 17 ساعت و 14 دقیقه بر روی محورهایش می‌چرخد. این سیاره برخلاف زمین و اغلب سیارات دیگر چرخش قهقرایی دارد.

5. این سیاره هر 84 سال زمینی یک بار به دور خورشید می‌چرخد. در لحظاتی از این چرخش، یکی یا دو قطب آن مستقیماً به سمت خورشید قرار گرفته و به اندازه 42 سال نور خورشید دریافت می‌کنند، در حالی که قسمت دیگر سیاره تاریکی مطلق است.

6. اورانوس را اغلب یک سیاره غول پیکر یخی می‌نامند. زیرا در زیر لایه بالایی هیدروژن، یک گوشته یخی قرار دارد که به دور یک هسته سنگی یا یخی قرار گرفته است. اتمسفر بالایی از آب، آمونیاک و کریستال‌های یخ متان تشکیل شده و به همین دلیل رنگ این سیاره آبی است.

7. اورانوس می‌تواند سردترین دما را در سیارات منظومه شمسی داشته باشد. اورانوس، با حداقل دمای اتمسفری 224- درجه سلسیوس، از نپتون هم سردتر است.

8. اتمسفر بالایی اورانوس پوشیده از بخار متان است که طوفان‌های رخ داده در ابرها را پنهان می‌کند.

9. اورانوس دارای دو مجموعه حلقه‌های باریک تیره رنگ است. ذرات حلقه‌ها بسیار کوچک بوده و ذرات خاک تا سنگ‌های کوچک را شامل می‌شوند.

مقایسه اندازه سیاره اورانوس در مقابل کره زمین

10. در اطراف اورانوس 11 حلقه داخلی و 2 حلقه بیرونی قرار دارد. احتمالاً این حلقه‌ها با خرد شدن یک یا چند قمر اورانوس تشکیل شده‌اند. اولین حلقه‌ها در سال 1977 کشف شدند، در حالی که دو حلقه بیرونی توسط تصاویر به دست آمده از تلسکوپ فضایی هابل در سال‌های 2003 و 2005 دیده شدند.

11. قمرهای اورانوس از نام شخصیت‌های آثار ویلیام شکسپیر و الکساندر پاپ، نام گذاری شده‌اند. این قمرها عبارت‌اند از اوبرون، تیتانیا و میراندا.

12. تمام قمرهای اورانوس منجمد بوده و سطح تیره دارند. برخی از ترکیب یخ و سنگ به وجود آمده‌اند. میراندا جالب‌ترین قمر است زیرا دارای دره‌های یخی، تخته سنگ و سطوح عجیب دیگر است.

13. تنها سفینه فضایی وویجر 2 در سال 1986 به اورانوس فرستاده شده است. این سفینه به فاصله 81،500 کیلومتری سیاره رسیده و اولین تصاویر نزدیک از سیاره، قمرها و حلقه‌های آن را در اختیارمان قرار داده است.

14. اورانوس از زمین 63 برابر بزرگ‌تر و 13 برابر سنگین‌تر است. سطح آن هم از سطح زمین 16 برابر بزرگ‌تر بوده و نیروی تابشی آن 4 برابر از زمین بیشتر است.

15. زمین از اورانوس متراکم‌تر است و اورانوس حاوی تنها 23% تراکم زمین است. نیروی گرانش اورانوس کمتر بوده و حدود 90% نیروی گرانش زمین است. میزان انرژی دریافتی اورانوس از خورشید کمتر از زمین بوده و در حقیقت 400 برابر کمتر می باشد.

16. از بین 27 قمری که به دور اورانوس می‌چرخد، 5 قمر اصلی بوده و تیتانیا بزرگ‌ترین آن است. نیروی تابشی آن 788 کیلومتر بوده، که یک هشتم زمین است و نیروی گرانشی آن هم 30 برابر از زمین کمتر می‌باشد.

17. تیتانیس نام خود را از شخصیت ملکه پریان نمایشنامه “رؤیای شب نیمه تابستان” شکسپیر گرفته است.

موقعیت اورانوس (Uranus) در منظومه شمسی

18. ساختار اورانوس دارای 3 لایه است. اولین لایه حاوی هسته سنگی سیلیکات و فلز نیکل است. دومین لایه گوشته بوده که حاوی آب، آمونیاک و متان است. سومین لایه اتمسفر بوده که قسمت اعظم آن هیدروژن و هلیوم می‌باشد.

19. قسمت اعظم جرم اورانوس از آب، آمونیاک و متان می‌باشد، در حالی که سنگ‌ها در هسته قرار داشته و هلیوم و هیدروژن هم در اتمسفر قرار دارند.

20. اورانوس در نزدیک‌ترین فاصله به زمین، 2.6 میلیارد کیلومتر از آن دورتر است. در دورترین حالت فاصله آن 3.2 میلیارد کیلومتر می‌باشد. به این معنا که در نزدیک‌ترین فاصله این دو سیاره، نور می تواند در کمتر از 2 ساعت و نیم از زمین به اورانوس برسد.

21. اورانوس می‌تواند یکی از منابع احتمالی هلیم-3 در آینده باشد. هلیم-3 یکی از ایزوتوپ‌های غیررادیواکتیوی هلیم است که برای ترکیب هسته‌ای مفید بوده و در تکنولوژی‌های مختلف استفاده می‌شود.

22. اورانوس در فاصله حدود 2.8 میلیارد کیلومتری به دور خورشید می‌چرخد.

23. این اولین سیاره‌ای بود که با تلسکوپ کشف شد.

24. سرعت بادهای اورانوس می‌تواند تا 900 کیلومتر در ساعت باشد.

25. نپتون را پیش از کشف کردن براساس چرخش اورانوس و با کمک ریاضیات پیشبینی کرده بودند.

26. ماده شیمیایی اورانیوم که در سال 1789 کشف شد براساس نام سیاره تازه کشف شده اورانوس، نام گذاری شد.

27. قطرهای استوایی و قطبی اورانوس به ترتیب 51،118 و 49،946 کیلومتر هستند.

28. شرایط آب و هوایی اورانوس شدید هستند. پس از زمستان‌های طولانی و سرد، زمانی که خورشید برای اولین بار به مناطق تاریک می‌تابد، اتمسفر گرم شده و طوفان‌های بهاری مهیبی ایجاد می‌شود که به وسعت آمریکای شمالی است.

29. اورانوس با بزرگی 5.3 در بهترین شرایط برای مشاهده از زمین است. برای مشاهده این سیاره آسمان باید کاملاً تاریک باشد و شما هم بدانید که باید به کجا نگاه کنید.

30. محیط استوایی این سیاره 159،354 کیلومتر بوده و فاصله چرخش آن 2،870،658،186 کیلومتر است که با 19.22 واحد نجومی برابر می‌باشد.

پیشنهاد مطالعه:

31 حقیقت جالب و خواندنی درباره سیاره زحل

30 حقیقت جالب و خواندنی درباره سیاره مریخ

حقایق جالب و خواندنی درباره سیاره زهره (ونوس) + تصاویر

حقایق جالبی درباره عطارد، نزدیک‌ترین سیاره به خورشید

30 حقیقت جالب و خواندنی درباره سیاره مشتری + تصاویر

 

دیدگاه‌ها

بستن فرم