5 روش غیر معمول برای یادگیری زبان توسط کامپیوتر یا موبایل

تحقیقات ثابت کرده است که یادگیری یک زبان جدید باعث می شود که روند فکری مغز شما مسیر جدیدی را آغاز کند. درحالت عادی ما تنها از بخش کوچکی از مغز خود استفاده می کنیم، در شرایط یادگیری یک زبان جدید فعالیت این بخش افزایش یافته، و ایده ها و راه حل های جدیدی به ذهنتان خطور می کند. البته که یادگیری یک زبان جدید کار مشکلیست. اما برنامه ها و ابزار مختفی وجود دارند که این کار را برایتان آسان می کنند.

اگر برای یادگیری یک زبان جدید جدی هستید، یکی از بهترین برنامه های یادگیری سیستماتیک زبان، Duolingo است. اما اگر زمان، انرژی و انگیزه موردنیاز برای یادگیری جدی یک زبان را ندارید، راه های جالب دیگری هم وجود دارد.

برخی از سازندگان برای این مشکل راه حل های جالبی ارائه داده اند. برخی از این برنامه ها طوری طراحی شده اند که به بخشی از فعالیت های روتین روزانه تبدیل شوند. برنامه های دیگر یادگیری زبان را به یک بازی تبدیل می کنند. روشی را انتخاب کنید که به دردتان می خورد و سپس خواهید دید که می توانید به یک زبان جدید صحبت کنید.

1. Flash Academy (Android, iOS): مباحث کوتاه، بازی و ترجمه اشیا

یادگیری زبان برای یک بزرگسال بسیار متفاوت ازیادگیری زبان در مدرسه است. بجای داشتن برنامه زمان بندی شده، زمان کوتاهی برای یادگیری زبان دارید. آزمون ندارید اما می توانید تمرین هایی را انجام دهید.معلمی ندارید که به سوال هایتان پاسخ دهد. ابزار Flash Academy تمام این مشکلات را حل می کند.

Flash Academy بویسله درس های کوتاه 5 دقیقه ای قسمت های مختلفی از زبان مورد نظر را به شما می آموزد و سپس به مرحله بعدی خواهید رفت. همچنین به جای آزمون های مختلف می توانید بازی لغت انجام دهید. این برنامه یک روش جالب برای رسیدن به هدفتان است.

بخش مهم Flash Academy مترجم آن است. دوربین خود را روی یک شی متمرکز کنید سپس این برنامه آن شی را تشخیص داده و ترجمه آن را در اختیارتان قرار می دهد.

2. Wordeys (وب، موبایل): فلش کارت‌های خود را بسازید.

گاهی اوقات ممکن است لازم نباشد یک زبان جدید را به طور کامل فرا بگیرید، بلکه یادگیری برخی لغات و عبارات می تواند لازم باشد. Wordeys به شما کمک می کند تا فلش کارت های استاندارد ساخته و برای یادگیری و مرور دروس از آن ها استفاده کنید.

این فلش کارت ها مخصوص یادگیری دروس کوتاه هستند. در Wordeys عضو شوید تا لیستی از کارت های خالی دراختیارتان قرار بگیرد. به انگلیسی چیزی نوشته و سپس ترجمه آن را در پشت آن وارد کنید، یا اینکه از مترجم گوگل بخواهید این کار را به طور اتوماتیک برایتان انجام دهد.بعد از اینکه لیستتان آماده شد، می توانید Wordeys را راه اندازی کرده و یادگیری زبان را آغاز کنید. برای آزمون گرفتن از خود می توانید زبان بومی خود و یا زبان خارجی مورد نظر را انتخاب نمایید، می توانید از دو طرف “فلش کارت” استفاده کنید.

Wordeys برروی مرورگرهای دسکتاپ و کامپیوتر به خوبی کار می کند و به نصب برنامه های اضافی نیازی نیست. علاوه براین کاملا رایگان بوده و می توانید هرتعداد کلمه یا لیست که می خواهید ایجاد کنید.

3. Flipword (Chrome): با ترجمه برخی از کلمات صفحه وب در انجام تمرینات به شما کمک می‌کند.

بعد ازاینکه از طریق هرکدام از برنامه های بالا مقدمات یک زبان جدید را فرا گرفتید باید آن را مورد استفاده قرار دهید. زیرا این کار تنها راهیست که باعث می شود که آن را فراموش نکنید و حتی تقویت کنید. Flipworw به عنوان یک افزونه رایگان کروم، با تبدیل برخی لغات هرصفحه به زبان موردنظر شما، در این کار به شما کمک می کند.

درنتیجه کل صفحه تغییر نمی کند. بنابراین عملکردش مانند مترجم گوگل نیست که سریع تمام صفحه را تغییر دهد. این برنامه آسان تر بوده و دسترسی به آن نیز راحت تر است. لغات تغییر داده شده علامت دار می شوند. کلمات جدید، تلفظ شان و حتی نکاتی درباره آن ها را جستجو کنید. همچنین Flipword تمرین های نوشتاری و تمرین های گفتاری در اختیارتان قرار می دهد، تمرین های گفتاری از طریق میکروفون و درس های یوتیوبب انجام می گیرند.

درحال حاضر Flipword تنها زبان های انگلیسی، اسپانیایی و چینی را ارائه می دهد. بااین حال سادگی این برنامه کارایی آن را افزایش می دهد. فراموش نکنید که می توانید افزونه کروم را در Opera یا مرورگرهای دیگری که براساس کروم کار می کنند نیز استفاده کنید.

4. Lingvo. TV (کروم): برای یادگیری زبان، Amazon، YouTube یا Netflix را تماشا کنید.

تماشا کردن Netflix برای سرگرمی را فراموش کنید، حالا وقت آن است که برای یادگیری زبان Netflix را تماشا کنید. احتمالا تابحال فیلم های زبان خارجی دیده اید اما دراینجا زیرنویس ها به شما کمک می کنند. اگر تا به اینجا لهجه زبان مورد نظر خود را فرا گرفته اید، حالا وقت آن است که خود را بیازمایید. دراین مرحله حتی زیرنویس ها هم باید به زبان خارجی باشند!

برای استفاده از ان باید افزونه کروم Lingo را در مرورگر خود و برنامه هوشمند آن را روی تلفن همراه خود نصب کنید. بعد از نصب و شروع فیلم، صدا و زیرنویس آن به زبان خارجی می باشند. طبق عقیده Lingvo به این طریق فرایند یادگیری آسان تر شده و حافظه تصویری تان فعال می شود. با داشتن این برنامه روی موبایل، با لمس زیرنویس، ترجمه انگلیسی هرلغت یا عبارت برایتان ظاهر می شود.

بااین روش می توانید خود را به چالش بکشانید. درحال حاضر Lingvo فیلم های منتخب Netflix، Amazon Prime Video و YouTube را نمایش می دهد. البته باید اشتراک Netflix یا Amazon Prime را خریداری کنید.

5. Duolir (iOS): ارائه زیرنویس‌های نوشته شده توسط اشخاص حقیقی برای کتاب‌های خارجی

شاید تماشای یک فیلم با زیرنویس همان چیزی نباشد که دنبالش هستید. بنابراین نظرتان درمورد خواندن کتاب های زبان خارجی چیست؟ فقط از طریق این برنامه می توانید با لمس یک جمله ترجمه آن را مشاهده کنید، این ترجمه مختص همان جمله و توسط یک فرد حقیقی نوشته شده است.

زیرنویس های زبان خارجی ممکن است بهم ریخته شوند. اگر این کار توسط الگوریتم های کامپیوتری انجام شود، نکته سنجی زبان رعایت نمی شود، درحالی که این نکته سنجی در کتاب بسیار مهم است. به همین خاطر تمام  ترجمه های Duolir توسط افرادی انجام می شود که به هردو زبان مسلط اند.

فقط تعداد کمی از کتاب های Duolir رایگان هستند. بعد از خواندن آن ها که نسخه آزمایشی برنامه هستند، باید بقیه آن ها را خریداری کنید.

یادگیری یک زبان جدید به شما چه کمکی می کند؟

آیا چیز جدیدی درباره خود یاد گرفته اید؟ آیا این مطالب به شما کمک کردند که فراتر و یا خلاقانه تر فکر کنید؟ آیا در سفر به شما کردند؟

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم