50 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما تا به امروز + تصاویر

10. سوپرمن 2 – Superman II – 1980

به کارگردانی ریچارد لستر (نسخه کارگردانی شده توسط ریچارد دانر بعدها اکران خواهد شد)

“سوپرمن 2” تاریخچه عجیبی دارد و براساس نظرتان درباره فیلم، می تواند در بالا یا پایین این فهرست قرار بگیرد. تولید این فیلم بسیار مشکل بود. در اواسط تولید دانر از پروژه خارج شد و لستر جایگزین او شد، او قسمت های باقیمانده فیلم را ضبط کرد و برخی از صحنه های دانر را نیز مجددا ضبط نمود. هرچند اغلب معتقدند که قسمت های ضبط شده توسط دانر قسمت اعظم و اصلی فیلم است، و به همین دلیل در سال 2006 “نسخه ریچارد دانر” اکران شد. در هر صورت “سوپرمن 2” باید پس از نسخه اصلی سال 1978 به کارگردانی دانر در این فهرست قرار بگیرد.


9. بازگشت بتمن – Batman Returns – 1992

به کارگردانی تیم برتون

بتمن تنها نشانه ای از این است که برتون در شوالیه تاریکی چه کاری می توانست انجام دهد. نسخه بتمن تیم برتون دارای عناصر گوتیک بوده و شخصیت چندش آور پنگوئن که توسط دنی دویتو ایفا شده، به همراه زن گربه ای جذاب چرم پوش با اجرای میشل فایفر، از نقاط قوت فیلم محسوب می شوند. این فیلم به بهترین شکل ممکن عجیب بوده و نقاط قوت شخصیت بتمن را برجسته می کند.


8. انتقام جویان – The Avengers – 2012

به کارگردانی جاس ویدون

ما در فیلم “مرد آهنی” سال 2008 با سینمای دنیای مارول آشنا شده ایم، اما در فیلم “انتقام جو” در سال 2012 بیشتر به آن پرداخته شد. تا به حال چنین فیلم ابرقهرمانی عظیمی ساخته نشده بود. استفاده از تعداد زیادی از بازیگران می توانست به شکست تبدیل شود. اما جاس ویدون از پس از آن برآمد. این فیلم نشان داد که دنیای سینمای مارول یک موفقیت موقت نبوده است. یک موفقیت واقعی بود و ماندگار شد. به همین دلیل 10 سال پس از اکران “مرد آهنی” هنوز اثری از نزول در آن دیده نمی شود. در حقیقت، احتمالا موفقیت آن تازه آغاز شده است.


7. زن شگفت انگیز – Wonder Woman – 2017

به کارگردانی پتی جنکینز

اگر حس کردید در این فهرست کارگردان و شخصیت مونث دیده نمی شود، درست فهمیده اید؛ زیرا ژانر ابرقهرمانی هرگز به زنان شانس نداده و یا به کارگردان های مونث این فرصت را نداده تا داستان های خود را روایت کنند. اما با اکران “زن شگفت انگیز” همه چیز تغییر کرد زیرا این فیلم نه تنها با تحسین منتقدین مواجه شد بلکه فروش بسیار بالایی هم داشت. پتی جنکینز (کارگردان) این شخصیت را به زیبایی روایت می کند و تنها او می توانست این کار را انجام دهد و گل گدوت هم یک زن شگفت انگیز قوی، جذاب و دلنشین است. این شخصیت در سال گذشته در “لیگ عدالت” هم مورد استفاده قرار گرفت اما زک اسنایدر به اندازه جنکینز برای او احترام قائل نبود. خوشبختانه سری دوم این فیلم او را مجددا به تصویر خواهد کشید. مسلما ارائه ای قهرمان باعث می شود که در آینده شاهد قهرمان های مونث دیگر هم باشیم. اما شرم آور است که تا پیش از این، از ابرقهرمان های زن استفاده نشده بود.


6. انتقام‌جویان: جنگ ابدیت – Avengers: Infinity War – 2018

به کارگردانی جو و آنتونی روسو

برخی معتقدند که هنوز زود است که این فیلم را در رده بالا قرار دهیم، اما این فیلم تاکنون در گیشه بسیار موفق عمل کرده، با تحسین منتقدین مواجه شده و رضایت طرفداران را دریافت کرده است. یکی از شخصیت های برتر این فیلم تانوس است. فیلم در مدیریت و حفظ تعادل میان شخصیت ها، روایت ها، صحنه های اکشن و طنز، بسیار موفق عمل کرده و در عین حال شخصیت منفی آن هم رضایت بخش است. این اثر توانست از کارهای پیشین مارول کاملا متفاوت بوده و در عین حال که پایان شوکه کننده آن ممکن است در “انتقام جویان 4” سال آینده کاملا متفاوت باشد، به این معنا نیست که این فیلم لذت بخش نباشد. شاید 10 سال قبل تصور نمی کنیم که این فیلم ساخته شود اما برادران روسو به این موفقیت دست یافتند.


5. سوپرمن – Superman – 1978

به کارگردانی ریچارد دانر

سوپرمن برای اولین بار در کتاب های کامیک ابرقهرمانی سال 1938 دیده شد. سپس فیلم های ابرقهرمانی آن به بازار آمد. در سال 1978، کریستوفر ریو، که بهترین سوپرمن تاریخ سینماست، لباس قرمز، زرد و آبی رنگ سوپرمن را به تن کرد و به بخشی از تاریخ تبدیل شد.


4. پلنگ سیاه – Black Panther – 2018

به کارگردانی رایان کوگلر

اگرچه از اکران این فیلم مدت زمان کوتاهی می گذرد و هنوز زود است که آن را در صدر فهرست قرار دهیم، با این حال در گیشه رکورد شکانده و بازیگرانی مختلفی که تاکنون به ندرت در فیلم های ابرقهرمانی حضور داشتند را به تماشاگران معرفی کرده است. همانطور که “زن شگفت انگیز” در معرفی شخصیت ابرقهرمانی مونث پیشرو بود، در این فیلم هم برای اولین بار در تاریخ فیلم های ابرقهرمانی شاهد بازیگران سیاهپوست هستیم. این فیلم که در سرزمین تخیلی آفریقایی به نام واکاندا رخ می دهد، مخاطبین را به دنیای وارد می کند که پیش از آن ندیده ایم. همچنین داستان فیلم به مسائل سیاسی و اجتماعی هم اشاره دارد، اتفاقی که تاکنون در فیلم های ابرقهرمانی رخ نداده است. شخصیت منفی کیلمانگر، با بازی مایکل بی. جردن یکی از بهترین ویلن های این ژانر است، به این دلیل که می تواند در بسیاری از داستان های این ژانر حضور داشته باشد.


3. مرد عنکبوتی 2 – Spider-Man 2 – 2004

به کارگردانی سم ریمی

این فیلم تمام نقاط قوت فیلم اول را مورد استفاده قرار داده و نکات مثبت تری را هم به آن می افزاید. چالش های نشان داده شده در این اثر، در مقایسه با فیلم های ابرقهرمانی دیگر، بهترین بوده است، برای مثال، پتر پارکر/مرد عنکبوتی توبی مگوایر در زمان ازدواج عشق اش مری جین، باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد مرد عنکبوتی باشد یا خیر؛ مربی اش دکتر اوتو اکتاویاس، با بازی زیبای آلفرد مولینا دیوانه شده و به دکتر اختاپوس تبدیل می شود؛ و هری آزبورن هم هنوز مرد عنکبوتی را مسئول مرگ پدرش می داند. این فیلم به خوبی این چالش ها را در کنار هم قرار داده و به یک فیلم ابرقهرمانی جالب و سرگرم کننده تبدیل شده که در عین حال بهترین صحنه های مبارزه (نبرد در قطار) در این ژانر را داراست.


2. لوگان – Logan – 2017

به کارگردانی جیمز منگولد

لوگان هر آنچه را که از فیلم مردان ایکس انتظار می رود، داراست. در عنوان این فیلم کلمه مردان ایکس یا ولورین را نمی بینیم زیرا این فیلم درباره خداحافظی یک شخصیت یا حداقل تحول شخصیت اوست، که هیو جکمن برای 17 سال آن را بازی کرده است، نه درباره ابرقهرمان بودن. این عنصر پایان پذیری به ندرت در فیلم های ابرقهرمانی دیده می شود و در کنار آن عناصر احساسی هم قرار داده شده، که به ندرت در فیلم های مردان ایکس دیده می شود. این فیلم همچنین اولین فیلم ابرقهرمانی است که برای بهترین فیلم اسکار نامزد شده است.


1. شوالیه تاریکی – The Dark Knight – 2008

به کارگردانی کریستوفر نولان

آیا منتظر فیلم دیگری بودید؟ این فیلم در زمان اکران یک پدیده بود که با مرگ تراژیک هیث لجر، که برای ایفای نقش جوکر برنده جایزه اسکار شد، به یک اثر افسانه ای بدل گردید. شکی نیست که جوکر تنها بخشی از عناصر قوت فیلم است، زیرا این فیلم چیزی بیشتر از یک فیلم ابرقهرمانی است و بهتر است آن را یک تریلر جنایی و رازآلود بنامیم. این اثر مجموعه ای از فیلم های مرد عنکبوتی، سوپرمن، چهار شگفت انگیز و ابرقهرمان های دیگر است که در اینجا شخصیت تیره تری داشته و می خواهند به همان موفقیت دست یابند. فیلم “شوالیه تاریکی” پیش از “پلنگ سیاه” تنها فیلم ابرقهرمانی بود که درباره آن بسیار صحبت شده بود و هنوز هم آن را بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ می دانند.


نظر شما درباره این لیست چه بود؟ همچنین از بخش زیر می‌توانید امتیاز خود را به این پست ثبت نمایید.


دیدگاه‌ها (9)

بستن فرم

 1. Tttt

  اسفند 11, 1398

  خوبه اشتباه از من بود

  پاسخ

 2. دنیلو

  آبان 10, 1398

  به نظر من ونوم هم فرصت قرار داشتن تو لیست رو داره

  پاسخ

 3. ارشام

  مرداد 4, 1398

  من فکر می کنم فیلم انتقام جویان پایان بازی برازنده مقام اول بود

  پاسخ

  • آریو در پاسخ به ارشام

   مرداد 4, 1398

   اینفینیتی وار شاید ولی اندگیم فکر نکنم!

   پاسخ

   • امیر در پاسخ به آریو

    مرداد 27, 1398

    موافقم. پایان بازی واقعا چیزی نبود که منتظرش بودم. جنگ ابدیت خیلی سرگرم کننده تر بود

    پاسخ

  • پروشا در پاسخ به ارشام

   فروردین 5, 1399

   مشتی بازی هیث لجر برا جوکر فوق العاده بود من خودم از بتمن بدم میاد ولی بخاطره لجر هزار بار دیدمش

   پاسخ

 4. امیرحسین

  خرداد 9, 1398

  با پلنگ سیاه و سوپرمن موافق نیستم ولی با تمام وجود با شوالیه تاریکی موافقم . هیث لجر واقعا نقش جوکر رو زنده کرد و من تا الان جوکری به این خوبی ندیده بودم واقعا خدا رحمتش کنه ممنون از سایت خوبتون موفق باشین

  پاسخ

 5. komeil

  تیر 26, 1397

  تقریبا رتبه بندی خوبیه …
  رتبه اول و دوم که واقعا درسته… شوالیه تاریکی فوق العاده و لوگان هم واقعه محشره …
  فقط شاید زن شگفت انگیز سوم چهارم بود بهتر بود … پلنگ سیاه کمی روند فیلمش کند و خسته کنندس بنظرم …
  اسپایدرمن هم واقعا با بازی توبی مگوایر خیلی جذاب بود

  پاسخ

  • آریو در پاسخ به komeil

   مرداد 4, 1398

   اتفاقا من به نظرم یکی از مهمترین ویژگیهای بلک پنتر این بود که حوصله ی آدم سر نمیرفت!
   اما واندرومن دوتا ویژگی بسیار بد داشت :
   به نظرم یه کم حوصله سربر بود
   بازی گل گدوت واقعا مصنوعی بود!

   پاسخ