50 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما تا به امروز + تصاویر

10. بازگشت بتمن – Batman Returns – 1992

به کارگردانی تیم برتون

بتمن تنها نشانه ای از این است که برتون در شوالیه تاریکی چه کاری می توانست انجام دهد. نسخه بتمن تیم برتون دارای عناصر گوتیک بوده و شخصیت چندش آور پنگوئن که توسط دنی دویتو ایفا شده، به همراه زن گربه ای جذاب چرم پوش با اجرای میشل فایفر، از نقاط قوت فیلم محسوب می شوند. این فیلم به بهترین شکل ممکن عجیب بوده و نقاط قوت شخصیت بتمن را برجسته می کند.


9. انتقام جویان – The Avengers – 2012

به کارگردانی جاس ویدون

ما در فیلم “مرد آهنی” سال 2008 با سینمای دنیای مارول آشنا شده ایم، اما در فیلم “انتقام جو” در سال 2012 بیشتر به آن پرداخته شد. تا به حال چنین فیلم ابرقهرمانی عظیمی ساخته نشده بود. استفاده از تعداد زیادی از بازیگران می توانست به شکست تبدیل شود. اما جاس ویدون از پس از آن برآمد. این فیلم نشان داد که دنیای سینمای مارول یک موفقیت موقت نبوده است. یک موفقیت واقعی بود و ماندگار شد. به همین دلیل 10 سال پس از اکران “مرد آهنی” هنوز اثری از نزول در آن دیده نمی شود. در حقیقت، احتمالا موفقیت آن تازه آغاز شده است.


8. زن شگفت انگیز – Wonder Woman – 2017

به کارگردانی پتی جنکینز

اگر حس کردید در این فهرست کارگردان و شخصیت مونث دیده نمی شود، درست فهمیده اید؛ زیرا ژانر ابرقهرمانی هرگز به زنان شانس نداده و یا به کارگردان های مونث این فرصت را نداده تا داستان های خود را روایت کنند. اما با اکران “زن شگفت انگیز” همه چیز تغییر کرد زیرا این فیلم نه تنها با تحسین منتقدین مواجه شد بلکه فروش بسیار بالایی هم داشت. پتی جنکینز (کارگردان) این شخصیت را به زیبایی روایت می کند و تنها او می توانست این کار را انجام دهد و گل گدوت هم یک زن شگفت انگیز قوی، جذاب و دلنشین است. این شخصیت در سال گذشته در “لیگ عدالت” هم مورد استفاده قرار گرفت اما زک اسنایدر به اندازه جنکینز برای او احترام قائل نبود. خوشبختانه سری دوم این فیلم او را مجددا به تصویر خواهد کشید. مسلما ارائه ای قهرمان باعث می شود که در آینده شاهد قهرمان های مونث دیگر هم باشیم. اما شرم آور است که تا پیش از این، از ابرقهرمان های زن استفاده نشده بود.


7. پلنگ سیاه – Black Panther – 2018

به کارگردانی رایان کوگلر

اگرچه از اکران این فیلم مدت زمان کوتاهی می گذرد و هنوز زود است که آن را در صدر فهرست قرار دهیم، با این حال در گیشه رکورد شکانده و بازیگرانی مختلفی که تاکنون به ندرت در فیلم های ابرقهرمانی حضور داشتند را به تماشاگران معرفی کرده است. همانطور که “زن شگفت انگیز” در معرفی شخصیت ابرقهرمانی مونث پیشرو بود، در این فیلم هم برای اولین بار در تاریخ فیلم های ابرقهرمانی شاهد بازیگران سیاهپوست هستیم. این فیلم که در سرزمین تخیلی آفریقایی به نام واکاندا رخ می دهد، مخاطبین را به دنیای وارد می کند که پیش از آن ندیده ایم. همچنین داستان فیلم به مسائل سیاسی و اجتماعی هم اشاره دارد، اتفاقی که تاکنون در فیلم های ابرقهرمانی رخ نداده است. شخصیت منفی کیلمانگر، با بازی مایکل بی. جردن یکی از بهترین ویلن های این ژانر است، به این دلیل که می تواند در بسیاری از داستان های این ژانر حضور داشته باشد.


6. مرد عنکبوتی: دور از خانه – 2019 – Spider-Man: Far From Home

به کارگردانی جان واتس

“مرد عنکبوتی: دور از خانه” اثری است که می‌توان آن را آخرین همکاری بزرگ سونی و دیزنی خواند، اولین فیلم استاندارد استودیو مارول بود که پس از مرگ مرد آهنی در “پایان بازی” ساخته شد، و احساسی بودن داستان از بسیاری از دیگر قسمت‌های این مجموعه درخشنده‌تر بود.

با توجه به بررسی دیگر قسمت‌ها، “دور از خانه” گامی بزرگ بوده و به هیچ عنوان فیلمی ضعیف تلقی نمی‌شود– در واقع این فیلم بسیار لذت بخش بوده است– و شخصیتی که پس از اتفاقات “پایان بازی” رشد کرده و بزرگ شده که می‌تواند این نسخه از پیتر پارکر را فراتر از محدودیت‌های تکرار گونه دیگر قسمت‌ها گسترش دهد، و غلبه او بر سختی‌ها نیز با ماجراجویی‌های عمیق‌تری همراه خواهد بود. همچنین، این فیلم تمام لذت‌ها و شادی‌های فیلم‌های نیمه موفق مارول را فراهم کرد.


5. مرد عنکبوتی 2 – Spider-Man 2 – 2004

به کارگردانی سم ریمی

این فیلم تمام نقاط قوت فیلم اول را مورد استفاده قرار داده و نکات مثبت تری را هم به آن می افزاید. چالش های نشان داده شده در این اثر، در مقایسه با فیلم های ابرقهرمانی دیگر، بهترین بوده است، برای مثال، پتر پارکر/مرد عنکبوتی توبی مگوایر در زمان ازدواج عشق اش مری جین، باید تصمیم بگیرد که آیا می خواهد مرد عنکبوتی باشد یا خیر؛ مربی اش دکتر اوتو اکتاویاس، با بازی زیبای آلفرد مولینا دیوانه شده و به دکتر اختاپوس تبدیل می شود؛ و هری آزبورن هم هنوز مرد عنکبوتی را مسئول مرگ پدرش می داند. این فیلم به خوبی این چالش ها را در کنار هم قرار داده و به یک فیلم ابرقهرمانی جالب و سرگرم کننده تبدیل شده که در عین حال بهترین صحنه های مبارزه (نبرد در قطار) در این ژانر را داراست.


4. لوگان – Logan – 2017

به کارگردانی جیمز منگولد

لوگان هر آنچه را که از فیلم مردان ایکس انتظار می رود، داراست. در عنوان این فیلم کلمه مردان ایکس یا ولورین را نمی بینیم زیرا این فیلم درباره خداحافظی یک شخصیت یا حداقل تحول شخصیت اوست، که هیو جکمن برای 17 سال آن را بازی کرده است، نه درباره ابرقهرمان بودن. این عنصر پایان پذیری به ندرت در فیلم های ابرقهرمانی دیده می شود و در کنار آن عناصر احساسی هم قرار داده شده، که به ندرت در فیلم های مردان ایکس دیده می شود. این فیلم همچنین اولین فیلم ابرقهرمانی است که برای بهترین فیلم اسکار نامزد شده است.


3. انتقامجویان: پایان بازی – Avengers: Endgame – ۲۰۱۹

به کارگردانی جو و آنتونی روسو

شاید “جنگ ابدیت” در میان این دو فیلم بهتر باشد، اما ۴۰ دقیقه آخر “انتقامجویان: پایان بازی” چیزی است که رویای ابرقهرمانان از آن ساخته شده: چیزی است که تک تک ما بیش از یک دهه صبر کردیم تا آن را تماشا کنیم، و با این وجود، هیچکدام از ما نمیدانستیم که منتظر چه هستیم، تا اینکه آن را تماشا کردیم.

زمان پخش لحظات کلیدی فیلم در سینما شاهد فوران احساسات بودیم و تا به حال ندیده بودیم که در جایی با حدود ۳۰۰ نفر همگی آنقدر هماهنگ با هم از روی هیجان فریاد بکشند. اگر این همان چیزی نیست که در نهایت فرهنگ ابرقهرمانان را در بهترین سطح خود تعریف می کند، پس دیگر نمی دانیم چه بگوییم. در ابتدای مقاله هم گفتیم با احترام به نظر “اسکورسیزی” درباره کمبود احساسات مخالفیم.


2. انتقام‌جویان: جنگ ابدیت – Avengers: Infinity War – 2018

به کارگردانی جو و آنتونی روسو

برخی معتقدند که هنوز زود است که این فیلم را در رده بالا قرار دهیم، اما این فیلم تاکنون در گیشه بسیار موفق عمل کرده، با تحسین منتقدین مواجه شده و رضایت طرفداران را دریافت کرده است. یکی از شخصیت های برتر این فیلم تانوس است. فیلم در مدیریت و حفظ تعادل میان شخصیت ها، روایت ها، صحنه های اکشن و طنز، بسیار موفق عمل کرده و در عین حال شخصیت منفی آن هم رضایت بخش است. این اثر توانست از کارهای پیشین مارول کاملا متفاوت بوده و در عین حال که پایان شوکه کننده آن ممکن است در “انتقام جویان 4” سال آینده کاملا متفاوت باشد، به این معنا نیست که این فیلم لذت بخش نباشد. شاید 10 سال قبل تصور نمی کنیم که این فیلم ساخته شود اما برادران روسو به این موفقیت دست یافتند.


1. شوالیه تاریکی – The Dark Knight – 2008

به کارگردانی کریستوفر نولان

آیا منتظر فیلم دیگری بودید؟ این فیلم در زمان اکران یک پدیده بود که با مرگ تراژیک هیث لجر، که برای ایفای نقش جوکر برنده جایزه اسکار شد، به یک اثر افسانه ای بدل گردید. شکی نیست که جوکر تنها بخشی از عناصر قوت فیلم است، زیرا این فیلم چیزی بیشتر از یک فیلم ابرقهرمانی است و بهتر است آن را یک تریلر جنایی و رازآلود بنامیم. این اثر مجموعه ای از فیلم های مرد عنکبوتی، سوپرمن، چهار شگفت انگیز و ابرقهرمان های دیگر است که در اینجا شخصیت تیره تری داشته و می خواهند به همان موفقیت دست یابند. فیلم “شوالیه تاریکی” پیش از “پلنگ سیاه” تنها فیلم ابرقهرمانی بود که درباره آن بسیار صحبت شده بود و هنوز هم آن را بهترین فیلم ابرقهرمانی تاریخ می دانند.


نظر شما درباره این لیست چه بود؟ همچنین از بخش زیر می‌توانید امتیاز خود را به این پست ثبت نمایید.


                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (151)

بستن فرم

 1. M

  تیر 12, 1400

  فیلم شوالیه تاریکی در وبسایت imdb با امتیاز ۹رتبه سومین فیلم برتر تاریخو داره
  رتبه اول هم فیلم رستگاری در شاوشنگ و رتبه دوم رو هم فیلم پدرخوانده داره
  خداوکیلی حقش نبود بهترین فیلم ابرقهرمانی باشه؟

  پاسخ

 2. ناشماس

  خرداد 18, 1400

  اسپایدرمن سم ریمی از شوالیه تاریکی بهتر بود من همشونو دیدم

  پاسخ

  • دکترمنهتن در پاسخ به ناشماس

   خرداد 25, 1400

   نبود نمره هارو نگاه کنید متوجه میشید سه گانه نولان قطعا برتر ،جذاب تر بود شوالیه تاریکی هم از مرد عنکبوتی ۲ برتر بود

   پاسخ

   • پاسا در پاسخ به دکترمنهتن

    تیر 2, 1400

    من دیدم اسپایدرمن سم ریمی بهتر بود بتمن نولان فقط شوالیه تاریکیش جذاب بود

    پاسخ

   • خلیل در پاسخ به دکترمنهتن

    تیر 2, 1400

    اصلا رتبه بندیتون درست نیست اخه جنگ ابدیت بهتر از پایان بازیه ؟

    پاسخ

 3. army

  خرداد 3, 1400

  همه شونو دیدم واقعا این فیلما بی نظیرن لنگشون نیست، نمیتونم بگم وای اون از چقد خوب بود چون همشون تو ی رده هستن و واقعا بی نظیرن، من واقعاااااااااا از ته دل عاشق(Tiny Starck(iron man و Spider Man هستم واقعا بی تظیرن توی Avenger چهار واقعا حق نبود استارک بمیره من ک خیلی گریه کردم این خقش نبود عرررررر خیلی بد تموم شد 😭😭

  پاسخ

 4. حضرت اسطوخودوس

  اردیبهشت 19, 1400

  همتون فقط به شوالیه تاریکی مینازین واقعا عالی بود خیلی عالی بود. ولی فقط یه فیلم در حد رتبه اوله اونم انتقامجویان: پایان بازی هستش

  پاسخ

 5. پارسا

  فروردین 31, 1400

  انتقامجویان عصر التران باید دوم میشد و انتقامجویان جنگ ابدیت اول
  راستی فیلم لیگ عدالت زک اسنایدر چرا داخل فهرست نبود همونی که استپن ولف داخلش بود

  پاسخ

 6. مجید پیری زاده

  فروردین 28, 1400

  برو بابا انتقام جویان پایان بازی باید اول باشه حالا اول هم نه دوم

  پاسخ

  • Randall spector در پاسخ به مجید پیری زاده

   فروردین 28, 1400

   هاااا باز اینا اومدن چهارتا فن تعصبی که تا حالا فیلم ندیدن
   این اندگیم مزخرف در برابر فیلمی مثل دارک نایت و لوگان چیزی نیست

   پاسخ

  • مارول در پاسخ به مجید پیری زاده

   اردیبهشت 6, 1400

   اره انتقام جویان پایان بازی پرفروش ترین فیلم سینمایی تاریخ است

   پاسخ

   • maker در پاسخ به مارول

    اردیبهشت 6, 1400

    خب که چی ؟
    فروش فیلم چه ربطی داره به کیفیت ؟
    پر فروش ترینم نیست آواتار بیشتر فروخته

    پاسخ

    • کارو در پاسخ به maker

     اردیبهشت 18, 1400

     رکورد آواتارو زد تو که نمیدونی چه فیلمی پر فروش ترین بوده الکی نظر نده

     با مقاله کاملا موفقم

     پاسخ

     • Maker در پاسخ به کارو

      اردیبهشت 19, 1400

      یکم سینما رو دنبال میکردی می‌فهمیدی جدیدا باز اکرانش کردند و از آن. گیم پر فروش تره پس الکی نظر نده

      پاسخ

      • حامی در پاسخ به Maker

       مرداد 18, 1400

       اندگیم یکبارم اکران دوباره نکردن
       ولی آواتارو خدا میدونه چند بار از ۲۰۰۹ اکرانش کردن که تونسته بره باز بالای انتقام جویان

       پاسخ