50 فیلم ابرقهرمانی برتر تاریخ سینما تا به امروز + تصاویر

40. تیغه – Blade – 1998

به کارگردانی استیون نورینگتون

“مردان ایکس” (X-Men) همواره به عنوان فیلمی که ژانر ابرقهرمانی مدرن را آغاز کرد، در نظر گرفته می شود، اما احتمالا مردم فراموش کرده اند که دو سال پیش از این فیلم، فیلم دیگری به نام “تیغه”، با حضور وسلی اسناپیس، ساخته شد. قرار بود که اسناپیس در فیلمی محصول سال 1992 نقش پلنگ سیاه را ایفا کند، که با ساخته نشدن آن فیلم، در این فیلم از مارول حضور یافت.

(یادداشت مترجم: فیلم تیغه (یا راحت تر بگوییم، بلِید) با داشتن صحنه‌های اکشن خارق‌العاده (نسبت به زمان ساخت فیلم) و تم ترسناک خود، نقطه عطفی در تاریخ ژانر اکشن و ترسناک محسوب می‌شود که تقریبا تمام طرفداران واقعی سینمای اکشن باید سه گانه آن را دیده باشند.)


39. شش ابر قهرمان – Big Hero 6 – 2014

به کارگردانی دان حال و کریس ویلیامز

شاید بسیاری ندانند که این فیلم از کتاب کامیک مارول اقتباس شده است اما حتی اگر این گونه هم نبود باز هم یک فیلم انیمیشنی ابرقهرمانی است. شاید این فیلم به خوبی ” شگفت‌انگیزان” (The Incredibles) نباشد اما بازهم زیباست.


38. مرد پولادین – Man of Steel – 2013

به کارگردانی زک اسنایدر

اسنایدر امروزه به دلیل کارگردانی ضعیف فیلم های کمپانی دی سی (واکنش کامیک دی سی و برادران وارنر در پاسخ به دنیای سینمای مارول) مورد انتقاد شدید قرار می گیرد. اما او پیش از تولید فیلم ” بتمن در برابر سوپرمن: طلوع عدالت” (Batman v Superman: Dawn of Justice) و “لیگ عدالت” (Justice League)، فیلم “مرد پولادین” را ساخت که شخصیت ابرقهرمان را به خوبی نمایش می دهد. با وجود اینکه این فیلم نقاط ضعف و قوت خود را دارد اما توانسته شخصیت مرد پولادین را از که از روزهای کریستوفر ریو، تقریبا فراموش شده، دوباره نمایش دهد. تکنیک خاص اسنایدر در نمایش این شخصیت آن را از نسخه های دیگر متمایز کرده است. موسیقی متن هانس زیمر هم در برجسته کردن ابعاد حماسی، قهرمانی این شخصیت تاثیر گذار است. اسنایدر قبل از مرد پولادین نیز فیلم‌های تحسین برانگیزی همچون نگهبانان (Watchmen) را کارگردانی کرده بود که در آیتم بعدی معرفی می‌شود.


37. نگهبانان – Watchmen – 2009

به کارگردانی زک اسنایدر

این بار زک اسنایدر گرافیکی ترین رمان تاریخ، که کسی تصور نمی کرد بتوان آن را به یک فیلم تبدیل کرد، را مورد استفاده قرار داده است. اگرچه ممکن است برخی از این فیلم راضی نباشند اما اقتباس تمام صفحه ای اسنایدر، جلوه های بصری رمان را به خوبی به نمایش می گذارد. با این حال این فیلم نتوانسته از سبک و سیاق همیشگی فیلم های اسنایدر رها شده و به یک اثر مستقل تبدیل شود و یا اینکه مانند رمان منبع، لحظات فرهنگی زمان خویش را نشان دهد. در هر صورت، تعهد اسنایدر به رمان منبع ستودنی است.


36. پسر جهنمی ۲: ارتش طلایی – Hellboy II: The Golden Army – 2008

به کارگردانی گی‌یرمو دل تورو

گی‌یرمو دل تورو در حال حاضر دو جایزه اسکار بهترین فیلم و بهترین کارگردانی فیلم “شکل آب” (The Shape of Water) را دریافت کرده است. اما او پیش از این، برخی از بهترین فیلم های ابرقهرمانی را نیز کارگردانی کرده است. تخصص دل تور در خلق تصاویر فانتزی و هیولایی باعث شد که در اقتباس سینمایی “پسر جهنمی” از او استفاده شود. طرفداران اصلی این فیلم ها هنوز هم دوست دارند که دل تورو سومین فیلم را با حضور ران پرلمن بسازد اما قرار است نسخه سوم به کارگردانی نیل مارشال و حضور ستاره “چیزهای عجیب” (Stranger Things) دیوید هاربر، برای اکران در سال آینده ساخته شود.


35. بازگشت سوپرمن – Superman Returns – 2006

به کارگردانی برایان سینگر

اگرچه شاید امروز آنچنان از این فیلم استقبال نشود زیرا کارگردان این اثر و کوین اسپیسی، در نقش لکس لوتر، هر دو در طی جنبش # من هم، به تجاوز جنسی متهم شدند. اما این فیلم به خوبی توانسته مسیر فیلم های سوپرمن کریستوفر ریو را ادامه دهد. براندون روث با بازی زیبایش جذابیت این شخصیت را افزایش می دهد که البته هرچند با ریو قابل مقایسه نیست اما یادآور آن می باشد. شاید این شخصیت به این بازسازی نیاز داشت، در هر صورت این فیلم یک بازسازی موفق از گذشته است.


34. تیغه 2 – Blade II – 2002

به کارگردانی گی‌یرمو دل تورو

دومین فیلم از سه فیلم دل تورو در این لیست که به خوبی سری قبلی را ادامه داده و با وجود تخیل قوی دل تورو، به یکی از برترین فیلم های این ژانر تبدیل شده است. یک فیلم که در ژانر فیلم‌های خون‌آشامی یک افسانه محسوب می‌شود و بزرگ‌سالان به آن علاقه دارند. تیغه ۲ از سری فیلم‌های تیغه یک شکارچی خون‌آشام را نشان می‌دهد که یک قهرمان منفی را معرفی می‌کند. نوماک، فرزند رهاشده لرد الی داماسکینوس خون‌آشام، یک خون آشم چندرگه است که در مقابل ضعف‌هایی که می‌تواند خون‌آشام‌ها را شکست دهد ایمن است. او می‌خواهد هیولایی که او را به وجود آورده از بین ببرد. فیلم‌های دیگر ژانر خون‌آشام از این فیلم الهام گرفته و حتی از آن تقلید می‌کنند. به همین دلیل می‌توان تأثیر دل تورو را در اغلب فیلم‌های ژانر خون‌آشام دید.


33. مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه – Spider-Man: Homecoming – 2017

به کارگردانی جان واتس

فیلم های اصلی “مرد عنکبوتی” سم ریمی (حداقل دو فیلم اول) به سختی در صدر قرار می گیرند و کمپانی سونی هم پس از بازسازی این فیلم در سال 2012 با بازی اندرو گارفیلد در نقش اصلی، متوجه این امر شد. فیلم های “مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز” مارک وب چندان خوب نیستند. خوشبختانه این شخصیت با قرارداد سونی و مارول هویت جدیدی پیدا کرد: زیرا تام هالند با بازی در نقش مرد عنکبوتی انرژی تازه ای به دنیای سینمای مارول وارد نمود. کرکس مایکل کیتون هم با وجود انگیزه ها و پیچیدگی هایش، یکی از بهترین ویلن های مارول است. در این فیلم این شخصیت به ریشه های کتاب کامیک کلاسیک بازگشته و نوجوانی را نشان می دهد که با وجود قدرت های ابرقهرمانی خود سعی می کند در زندگی روزمره خود تعادل ایجاد کند.

همچنین بخوانید: مقایسه ابرقهرمان های سینما: بتمن در برابر مرد عنکبوتی. کدام یک قویتر است؟


32. فیلم لگو بتمن – The LEGO Batman Movie – 2017

به کارگردانی کریس مکی

پس از موفقیت فیلم های لگو، سری های دیگر آن ساخته شدند. اما این فیلم بسیار جالب است و لازم به ذکر نیست که ویل آرنت، حتی از لحاظ صداپیشگی نیز، از جرج کلونی یا وال کیلمر، بتمن بهتری است.


31. نگهبانان کهکشان 2 – Guardians of the Galaxy Vol. 2 – 2017

به کارگردانی جیمز گانسری

نسخه دوم “نگهبانان کهکشان” هم می خواهد همانند سری های دیگر خود از آن ها پیشی گرفته و در صدر قرار بگیرد. متاسفانه عناصر طنز سری دوم همانند سری اول جالب و تاثیرگذار نیستند و بیشتر به نظر می رسد که به اجبار اضافه شده اند. اما نقطه موفقیت فیلم داستان احساسی آن است که از فیلم اول شخصی تر است. نگهبانان بیشتر یک خانواده هستند تا یک تیم و قراردادن پدر استار-لرد (ایگو، با بازی کرت راسل) بین او و بقیه نگهبانان، این حقیقت را بیشتر نشان می دهد.

ادامه این مقاله را در صفحه سوم بخوانید.                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها (151)

بستن فرم

 1. M

  تیر 12, 1400

  فیلم شوالیه تاریکی در وبسایت imdb با امتیاز ۹رتبه سومین فیلم برتر تاریخو داره
  رتبه اول هم فیلم رستگاری در شاوشنگ و رتبه دوم رو هم فیلم پدرخوانده داره
  خداوکیلی حقش نبود بهترین فیلم ابرقهرمانی باشه؟

  پاسخ

 2. ناشماس

  خرداد 18, 1400

  اسپایدرمن سم ریمی از شوالیه تاریکی بهتر بود من همشونو دیدم

  پاسخ

  • دکترمنهتن در پاسخ به ناشماس

   خرداد 25, 1400

   نبود نمره هارو نگاه کنید متوجه میشید سه گانه نولان قطعا برتر ،جذاب تر بود شوالیه تاریکی هم از مرد عنکبوتی ۲ برتر بود

   پاسخ

   • پاسا در پاسخ به دکترمنهتن

    تیر 2, 1400

    من دیدم اسپایدرمن سم ریمی بهتر بود بتمن نولان فقط شوالیه تاریکیش جذاب بود

    پاسخ

   • خلیل در پاسخ به دکترمنهتن

    تیر 2, 1400

    اصلا رتبه بندیتون درست نیست اخه جنگ ابدیت بهتر از پایان بازیه ؟

    پاسخ

 3. army

  خرداد 3, 1400

  همه شونو دیدم واقعا این فیلما بی نظیرن لنگشون نیست، نمیتونم بگم وای اون از چقد خوب بود چون همشون تو ی رده هستن و واقعا بی نظیرن، من واقعاااااااااا از ته دل عاشق(Tiny Starck(iron man و Spider Man هستم واقعا بی تظیرن توی Avenger چهار واقعا حق نبود استارک بمیره من ک خیلی گریه کردم این خقش نبود عرررررر خیلی بد تموم شد 😭😭

  پاسخ

 4. حضرت اسطوخودوس

  اردیبهشت 19, 1400

  همتون فقط به شوالیه تاریکی مینازین واقعا عالی بود خیلی عالی بود. ولی فقط یه فیلم در حد رتبه اوله اونم انتقامجویان: پایان بازی هستش

  پاسخ

 5. پارسا

  فروردین 31, 1400

  انتقامجویان عصر التران باید دوم میشد و انتقامجویان جنگ ابدیت اول
  راستی فیلم لیگ عدالت زک اسنایدر چرا داخل فهرست نبود همونی که استپن ولف داخلش بود

  پاسخ

 6. مجید پیری زاده

  فروردین 28, 1400

  برو بابا انتقام جویان پایان بازی باید اول باشه حالا اول هم نه دوم

  پاسخ

  • Randall spector در پاسخ به مجید پیری زاده

   فروردین 28, 1400

   هاااا باز اینا اومدن چهارتا فن تعصبی که تا حالا فیلم ندیدن
   این اندگیم مزخرف در برابر فیلمی مثل دارک نایت و لوگان چیزی نیست

   پاسخ

  • مارول در پاسخ به مجید پیری زاده

   اردیبهشت 6, 1400

   اره انتقام جویان پایان بازی پرفروش ترین فیلم سینمایی تاریخ است

   پاسخ

   • maker در پاسخ به مارول

    اردیبهشت 6, 1400

    خب که چی ؟
    فروش فیلم چه ربطی داره به کیفیت ؟
    پر فروش ترینم نیست آواتار بیشتر فروخته

    پاسخ

    • کارو در پاسخ به maker

     اردیبهشت 18, 1400

     رکورد آواتارو زد تو که نمیدونی چه فیلمی پر فروش ترین بوده الکی نظر نده

     با مقاله کاملا موفقم

     پاسخ

     • Maker در پاسخ به کارو

      اردیبهشت 19, 1400

      یکم سینما رو دنبال میکردی می‌فهمیدی جدیدا باز اکرانش کردند و از آن. گیم پر فروش تره پس الکی نظر نده

      پاسخ

      • حامی در پاسخ به Maker

       مرداد 18, 1400

       اندگیم یکبارم اکران دوباره نکردن
       ولی آواتارو خدا میدونه چند بار از ۲۰۰۹ اکرانش کردن که تونسته بره باز بالای انتقام جویان

       پاسخ