25 حقیقت مهم و ترسناک درباره سرطان پستان + تصاویر

25 حقیقت مهم و ترسناک درباره سرطان پستان + تصاویر

سرطان پستان (Breast Cancer) نوعی بیماری است که طی آن سلول‌های بدخیم در بافت پستان رشد می‌کنند. در ایالات متحده از هر 8 زن 1 زن در طول زندگی خود یک بار به سرطان پستان مبتلا می‌شوند. در حقیقت این سرطان یکی از رایج‌ترین سرطان‌های زنان است. در اینجا 25 حقیقت جالب و خواندنی درباره سرطان پستان را به شما معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.

1. سالانه بیش از 252،710 زن در ایالات متحده به سرطان پستان دچار شده و بیش از 40،500 تن از دنیا می‌روند.

2. این سرطان دومین عامل مرگ و میر بر اثر سرطان در زنان است.

3. اگرچه سرطان پستان در مردان نادر است اما سالانه حدود 2،470 مرد به سرطان پستان دچار شده و حدود 460 تن از دنیا می‌روند.

4. به طور متوسط هر دو دقیقه یک زن به سرطان پستان دچار شده و هر 13 دقیقه یک زن بر اثر سرطان پستان از دنیا می‌رود.

5. امروزه بیش از 3.3 میلیون مبتلا به سرطان پستان در ایالات متحده زنده مانده‌اند.

6. اغلب زنانی که به سرطان پستان دچار می‌شوند سابقه ارثی این بیماری را ندارند.

7. اگرچه در عرصه سرطان پستان پیشرفت‌های بسیاری انجام شده اما هنوز باید تحقیقات دیگری انجام شود. در حقیقت پس از سرطان پوست، سرطان پستان عامل اصلی مرگ زنان است.

8. با افزایش سن زنان ریسک ابتلا به سرطان پستان افزایش می‌یابد. اغلب موارد سرطان پستان در زنان 55 سال یا بیشتر دیده می‌شود.

9. در سال‌های 1970 ریسک ابتلا به سرطان پستان 1 در 11 بود، در حالی که امروز 1 در 8 است. دلیل آن افزایش طول عمر و تشخیص بیشتر توسط غربال گری است. عوامل دیگر عبارت‌اند از استفاده از هورمون یائسگی، تغییر در الگوی باروری و افزایش چاقی.

10. درمان‌های جدید و تشخیص زودرس باعث شده که 90% زنان مبتلا به سرطان سینه 5 سال طول عمر داشته باشند.

11. حدود 5 الی 10 درصد سرطان پستان به جهش‌های ژنی، مانند جهش‌های ژنی BRCA1 و BRCA2 مربوط است.

12. جهش‌های BRCA در عموم افراد به ندرت وجود داشته و در کمتر از 1% جمعیت دیده می‌شود.

13. به طور متوسط، 55 تا 65 درصد زنانی که جهش مضر BRCA1 و 45 درصد زنانی که جهش مضر BRCA2 را به ارث می‌برند تا سن 70 سالگی به سرطان پستان دچار خواهند شد.

14. زنانی که دارای جهش‌های ژنی BRCA1 و BRCA2 بیشتر در سنین پایین به سرطان پستان دچار شده و این سرطان در هر دو پستانشان ایجاد می‌شود.

15. جهش BRCA در زنان یهودی اشکنزی بیشتر دیده می‌شود. سازمان پیشگیری ایالات متحده معتقد است که زنان یهودی اشکنری برای جهش BRCA آزمایش داده و به طور منظم آزمایش سرطان پستان انجام دهند.

16. در حالی که در زنان سفیدپوست انگلو امریکن آمار سرطان پستان بیشتر است، زنان آفریقایی آمریکایی پیش از 40 سالگی بیشتر به سرطان پستان دچار شده و احتمال مرگ و میرشان بیشتر است.

17. طبق تصاویر ماموگرافی، زنانی که بافت سینه‌شان بیشتر از غده و فیبر تشکیل شده و بافت چربی کمتر در آن وجود دارد، حدود 1.5 تا 2 برابر بیش از زنانی که بافت سینه‌شان تراکم کمتری دارد به سرطان پستان مبتلا می‌شوند.

18. زنانی که چرخه قاعدگی بیشتری داشته و قاعدگی‌شان زودتر آغاز شده، یا زنانی که دیرتر یائسه می‌شوند، بیشتر به سرطان پستان مبتلا خواهند شد. دلیل آن طولانی‌تر شدن قرارگیری بدن در مقابل هورمون‌های استروژن و پروژسترون است.

19. تحقیقات اخیر نشان داده شیردهی به مدت یک سال یا بیشتر ریسک ابتلا به سرطان پستان را کاهش می‌دهد. در حقیقت به ازای هر 12 ماه شیردهی، احتمال سرطان حدود 4.3 درصد کاهش می‌یابد. محققان معتقدند که دلیل آن می‌تواند این باشد که شیردهی قاعدگی را مختل کرده و در نتیجه چرخه‌های قاعدگی و استروژن کمتر ایجاد خواهد شد. برخی دیگر معتقدند که دلیل آن تغییرات ساختاری در سینه پس از شیردهی و از شیر گرفتن کودک است.

20. سازمان سرطان آمریکا معتقد است که زنان باید از سن 40 سالگی ماموگرافی سالانه را آغاز کنند.

21. هرسپتین داروی سرطان پستان است که در بیمارستانی در آمریکا ساخته شد. دانشمندان آنجا پروتئین‌های انسانی تولید کرده‌اند که به پادتن تک تیره می انجامد، که ماده اولیه داروی درمان سرطان است.

22. تحقیقات انجام شده JAMA در سال 2017 در ایالات متحده نشان داده که تعداد زنان جوانتر مبتلا به سرطان پستان که بافت هر دو سینه خود را برمی دارند رو به افزایش است، حتی اگر مراحل اولیه سرطان در یکی از سینه‌های آنان تشخیص داده شود.

23. در برخی از ایالات‌ها، بیش از 42% زنان 20 تا 44 سال بین سال‌های 2010 و 2012 جراحی کرده و دو سینه خود را از طریق CPM برداشته‌اند؛ در این فرایند بافت سالم و بیمار برداشته می‌شود.

24. ورزش احتمال سرطان پستان را در تمام زنان کاهش می‌دهد، حتی زنانی که در حال حاضر در خطر ابتلا قرار دارند.

25. ورزش برای بازماندگان سرطان سینه نیز مفید است. با این حال، تحقیقات اخیر نشان داده که تنها یک سوم بازماندگان سرطان پستان فعالیت‌های پیشنهادی را انجام می‌دهند.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم