حقایق مهم و ترسناک درباره سرطان پروستات

سرطان پروستات (Prostate Cancer) نوعی سرطان است که در غده پروستات اندام جنسی مردانه ایجاد می‌شود و یکی از بیماری‌های نگران کننده مردان سراسر جهان محسوب می‌شود. این بیماری در مردان زیر 50 سال کمتر دیده شده و طبق گفته متخصصین در اغلب مردان مسن دیده می‌شود. در ادامه مقالات قبلی که به معرفی سرطان ریه، سرطان پوست و سرطان روده پرداختیم، در این مقاله نیز می‌خواهیم 25 حقیقت مهم و ترسناک درباره سرطان پروستات را به شما معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.

تفاوت پروستات سالم و پروستات سرطانی

1. سرطان پروستات به آرامی رشد کرده و اغلب تا زمانی که پیشرفته شده و قابل درمان نیست علائمی ندارد. اغلب مردان مبتلا به سرطان پروستات بر اثر عوارض آن از دنیا می‌روند و خودشان هم از این بیماری خبر ندارند. با این حال، زمانی که رشد سرطان پروستات تسریع می‌شود قسمت‌های دیگر بدن را نیز درگیر می‌کند.

2. در حالی که پزشکان دلیل ایجاد سرطان پروستات را نمی‌دانند، محققین معتقدند که رژیم غذایی یکی از عوامل تعیین کننده آن است.

3. سن، نژاد و تاریخچه خانوادگی یک مرد در ایجاد سرطان پروستات نقش مهمی دارد.

4. در حال حاضر مدرکی دال بر پیشگیری از سرطان پروستات وجود ندارد؛ با این حال، یک رژیم غذایی سالم می‌تواند ریسک ابتلا به آن را کاهش دهد.

5. در سال 2013 حدود 238،590 مورد جدید سرطان پروستات در ایالات متحده دیده شد. حدود 29،720 تن از آن‌ها از دنیا رفتند.

6. از هر 6 مرد یک تن در طول زندگی خود به سرطان پروستات دچار می‌شوند.

7. شانس ابتلای یک مرد یا اقوام نزدیک اش به سرطان پروستات 1 در 3 است. در صورتی که یکی از اقوام درجه یک مانند برادر یا پدر به این بیماری دچار می‌شود شانس ابتلای او 83% افزایش می‌یابد.

8. بیشترین میزان سرطان پروستات در مردان آفریقایی آمریکایی دیده می‌شود.

9. سرطان پروستات دومین عامل مرگ و میر مردان بر اثر سرطان در ایالات متحده است.

10. حدود دو سوم مردان 65 ساله یا بیشتر به سرطان پروستات دچار می‌شوند.

11. پیش از تشخیص زودرس این بیماری با کمک غربال گری سرطان پروستات، از هر 4 مورد سرطان پروستات 1 مورد در همان مرحله اولیه باقی می‌مانند.

12. حدود 100% مردان مبتلا به سرطان پروستات که سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شده، اکنون 5 سال پس از تشخیص زنده مانده‌اند.

13. سرطان پروستات پس از سرطان ریه دومین عامل مرگ و میر در اثر سرطان در مردان آمریکایی است. از هر 39 مرد آمریکایی 1 نفرشان بر اثر سرطان پروستات از دنیا می‌رود.

14. حدود بیش از 2.9 میلیون مرد در ایالات متحده که در مرحله‌ای از زندگی به سرطان پروستات دچار بودند اکنون زنده‌اند.

15. امروزه اغلب درمان‌های سرطان پروستات شامل جراحی از طریق ربات و پروتون درمانی است.

16. افرادی که در مراحل اولیه تشخیص سرطان پروستات تحت جراحی رباتیک قرار می‌گیرند، احتمال درمانشان بالاست و در عین حال با حداقل عوارض جانبی مواجه می‌شوند.

17. سرطان پروستات تنها سرطانی است که از طریق آزمایش خون تشخیص داده می‌شود.

18. اگرچه در سال‌های گذشته وازکتومی را با سرطان پروستات مرتبط می‌دانستند اما در حقیقت اینگونه نیست. طبق گفته دنیل لاندو، دکترای پزشکی، انجام وازکتومی ابتلا به سرطان را افزایش نمی‌دهد.

19. تمام بیماران مبتلا به سرطان پروستات به درمان نیاز ندارند. زمانی که یک پزشک از پروستات نمونه برداری می‌کند، برای این کار است که ببینند نوع سرطان چگونه است و اگر رشد نمی‌کند آن را دست نخورده باقی بگذارند.

20. برخلاف انواع دیگر سرطان‌های متاستاز (متاستاز به این معناست که بیمار طول عمر پایینی خواهد داشت)، سرطان پروستات درمان‌های مختلفی دارد که می‌توانند مفید باشند.

21. سالانه حدود 30،000 مرد از سرطان پروستات از بین می‌روند. با این حال، 190،000 تن از افرادی که این سرطان در آن‌ها تشخیص داده شده زنده مانده‌اند.

22. تست غربال گری سرطان پروستات کمتر از ده دقیقه به طول می‌انجامد، اگرچه غربال گری مردان بالای 70 سال شاید غیرضروری به نظر برسد، مخصوصا اگر به چند بیماری دچار باشد.

23. عدم ورزش می‌تواند سلامت را به خطر انداخته و فرد را در معرض بیماری‌هایی نظیر سرطان پروستات قرار دهد.

24. مردی که سه عضو درجه یک خانواده‌اش به سرطان پروستات دچار است ده برابر مردان دیگر به سرطان پروستات دچار می‌شود.

25. سرطان پروستات بر اثر افزایش سن و تجمع هورمون‌های مردانه ایجاد می‌شود. اگرچه تستوسترون در ایجاد سرطان پروستات نقش ندارد اما در پیشرفت آن تأثیر می‌گذارد.

دیدگاه‌ها

بستن فرم