آلبوم Abbey Road گروه بیتلز، یکی از بهترین آلبوم‌های تاریخ را بهتر بشناسید

آلبوم Abbey Road گروه بیتلز، یکی از بهترین آلبوم‌های تاریخ را بهتر بشناسید

ابی رود (Abbey Road) یازدهمین آلبوم گروه راک انگلیسی، بیتلز (The Beatles) است که در تاریخ 26 سپتامبر 1969 توسط اپل رکوردز منتشر شد. جلسات ضبط این آلبوم آخرین جلساتی بودند که هر چهار عضو این گروه در آن شرکت داشتند. این آلبوم ژانرهایی مانند بلوز، پاپ و پراگرسیو راک را به نمایش می‌گذارد. در اینجا 23 حقیقت جالب و خواندنی درباره آلبوم ابی رود گروه بیتلز را به شما معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


1. ضبط این آلبوم از جلسات ضبط آلبوم‌های قبلی مانند Get Back یا Let It Be دوستانه‌تر بود. با این حال اعضا اختلاف نظرهایی داشتند.

2. جان لنون در زمان انتشار آلبوم گروه را ترک کرده بود و مک کارتنی هم سال بعد از گروه رفت.

3. اگرچه ابی رود فروش بالایی داشت و به سرعت به عنوان آلبوم شماره یک بریتانیا و ایالات متحده شناخته شد، اما در ابتدا واکنش‌های مختلف دریافت کرد. برخی از منتقدین موسیقی آن را غیربدیع و حاصل افکت‌های مصنوعی می‌دانستند.

4. بسیاری از منتقدین امروزه آن را بهترین آلبوم بیتلز و حتی یکی از بهترین آلبوم‌های تاریخ می‌دانند.

5. تصویر جلد این آلبوم چهار اعضای گروه را نشان می‌دهد که از عابر پیاده خارج از استودیوی ابی رود در حال رد شدن هستند. این عکس امروزه یکی از مشهورترین عکس‌های تاریخ موسیقی جهان است.

کاور آلبوم Abbey Road

6. اولین جلسه ضبط آن در 22 فوریه 1969، سه هفته پس از جلسات Get Back و در تریدنت استودیوز، آغاز شد.

7. دو قسمتی بودن آلبوم نشانه سازش آن‌هاست. زیرا لنون می‌خواست با آهنگ‌های خاص و منحصربه فرد شیوه پیشین انتشار را دنبال کند، در حالی که مک کارتنی و مارتین می‌خواستند سبک آلبوم Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band خود را دنبال کرده و چیزی به آن بیفزایند.

8. در سپتامبر 1969 و پس از ضبط ابی رود، لنون گروه جدیدی تشکیل داد، Plastic Ono Band. زیرا بیتلز آهنگ Cold Turkey او را نپذیرفته بود.

9. بیتلز ابی رود را مستقیماً تبلیغ نکرد و جدایی اعضای این گروه در هیچ رسانه‌ای اعلام نشد تا این که مک کارتنی در آوریل 1970 اعلام کرد از این گروه می‌رود. در این زمان اعضای این گروه رسماً از هم جدا شده بودند.

اعضای گروه بیتلز

10. ابی رود روی دستگاه پخش ریلی حرفه‌ای ضبط شد نه دستگاه‌های چهار کاستی که برای آلبوم‌های پیشین بیتلز مانند Sgt. Pepper استفاده شده بود. این اولین آلبوم بیتلز بود که تک خوانی نداشت.

11. بسیاری از صداهای آلبوم از طریق سینث‌سایزر موگ ایجاد شدند و گیتار هم از طریق بلندگوی لسلی نواخته شد.

12. در بسیاری از بخش‌های آلبوم، سینث‌سایزر موگ تنها افکت زمینه نیست بلکه نقش اصلی را دارد. سینث‌سایزر در آهنگ Because به همراه آهنگ‌های دیگر استفاده شده است.

13. این ابزار از طریق هریسون که در نوامبر 1968 آن را خریداری کرده بود، به گروه معرفی شد و با استفاده از آن آلبوم Electronic Sound خود را خلق کرد.

14. ابی رود اولین و تنها آلبوم بیتلز است که کل آن با استفاده از دستگاه صداآمیزی جامد مینیاتوری، مدل TG12345 MK I، ساخته شد. در حالی که در گذشته از میزهای REDD حرارتی استفاده می‌شد.

15. یکی از مهندسین دستیار این آلبوم آلن پارسونز 19 ساله بود که آلبوم The Dark Side of the Moon پینک فلوید را نیز تنظیم کرد.

16. جلد آلبوم توسط طراح اپل رکوردز یعنی کاش، طراحی شد. این تنها آلبوم اوریجینال بیتلز است که روی جلد مقابل آن نام گروه یا آلبوم دیده نمی‌شود و این ایده کاش بود.

17. طراحی عکس روی جلد، که گروه روی عابر پیاده راه می‌روند، توسط ایده مک کارتنی خلق شد و در روز 8 اوت 1969، در خارج از استودیوی EMI در ابی رود، گرفته شد.

18. در ساعت 11:35 دقیقه صبح، عکاس این گروه، این مک‌میلان برای گرفتن عکس تنها 10 دقیقه وقت داشت و در حالی که پلیس ترافیک را کنترل می‌کرد، او روی یک نردبان نشست و عکس گرفت.

19. مدت کوتاهی پس از انتشار آلبوم، عکس روی جلد به بخشی از شایعه “پل مرده است” که به سرعت بین خوابگاه‌های دانشجویی سراسر آمریکا سرایت کرد، تبدیل شد.

20.  عابرپیاده تصویر جلد این آلبوم برای طرفداران بیتلز یک جاذبه محبوب است و EarthCam از سال 2011 یک وب کم در آنجا قرار داده است.

21. اهمیت فرهنگی و تاریخی عابر پیاده در جلد این آلبوم باعث شد که در دسامبر 2010 عنوان بنای فهرست شده به آن واگذار شود.

22. ابی رود طی 2 ماه اول پس از انتشار 4 میلیون نسخه به فروش رفت. این آلبوم در بریتانیا به مدت 11 هفته در جایگاه اول قرار گرفت و سپس توسط آلبوم Let It Bleed رولینگ استون به مدت یک هفته کنار رفت.

23. یک ماه پس از انتشار آلبوم، جرج بنسون نسخه‌ای از آلبوم، به نام The Other Side of Abbey Road را ضبط کرد.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم