23 حقیقت جالب درباره آلبوم Nevermind از نیروانا (Nirvana)، بهترین آلبوم دهه 90 میلادی!

23 حقیقت جالب درباره آلبوم Nevermind از نیروانا (Nirvana)، بهترین آلبوم دهه 90 میلادی!

Nevermind دومین آلبوم ضبط شده گروه راک آمریکایی یعنی نیروانا (Nirvana) است. این آلبوم در 24 سپتامبر 1991 توط دی جی سی رکوردز منتشر شد و بوچ ویگ تولید آن را برعهده داشت. Nevermind اولین همکاری این گروه با دی جی سی رکوردز و دیو گرول، نوازنده درام بود که بیش از 30 میلیون نسخه فروش داشت و عنوان بهترین آلبوم دهه 90 میلادی را از آن خود کرد. در اینجا می‌خواهیم 23 حقیقت جالب و خواندنی درباره آلبوم Nevermind نیروانا را به شما معرفی کنیم. با پروشات همراه باشید.

1. اگرچه تصور می‌شد این آلبوم فروش تجاری کمی داشته باشد اما محبوبیت اولین آهنگ آن، Smells Like Teen Spirit، باعث شد در اواخر 1991 به یک موفقیت بزرگ تبدیل شود.

2. این آلبوم تا ژانویه 1992 توانست در بیلبورد 200 آلبوم برتر در جایگاه اول قرار گرفته و جای آلبوم Dangerous مایکل جکسون را بگیرد.

3. این آلبوم در اشاعه موسیقی آلترنتیو راک و گرانج (Grunge) در بین مخاطبین نقش مهمی دارد. این آلبوم به انتخاب مجله‌هایی نظیر تایم و رولینگ استون در بین بهترین آلبوم‌های تاریخ قرار گرفته است.

4. عکاس جلد این آلبوم، کیرک ودل، یک دختربچه را برای جلد آلبوم انتخاب کرده بود؛ اما اعضا اصرار کردند که می‌خواهند از تصویر پسربچه استفاده کنند.

تصویر کاور آلبوم Nevermind

5. پس از موفقیت این آلبوم، اکسل رز برای تور سال 1992 خود از نیروانا درخواست همکاری کرد؛ اما کرت کوبین این تقاضا را نپذیرفت و در این باره گفت، “آن‌ها بی استعداد هستند و موسیقی ضعیف تولید می‌کنند.”

6. تصویر جلد پشتی این آلبوم کلاژی از نقاشی‌هایی دوزخ دانته، میمون چیم چیم و شکل مینیاتوری بوسه است که خود کوبین آن را سرهم کرد و به یکی از تصاویر منتخب این گروه تبدیل شد.

تصویر کاور پشت جلد آلبوم nevermind

7. گوینده ویدیوی In Bloom مجری پیشین برنامه People’s Court یعنی داگ لوولین است.

8. زمانی که آن‌ها در جایزهٔ موزیک ویدئوی ام تی وی در سال 1992 آهنگ Lithium را اجرا کردند، چند آهنگ از آلبوم منتشر نشده Rape Me را نیز خواندند. ام تی وی با پخش تبلیغات این آهنگ را سانسور کرد.

9. اعضای نیروانا در حقیقت از مهمانی انتشار آلبوم Nevermind بیرون انداخته شدند. زیرا در حالی وارد شدند که مست بودند و یک هندوانه را به اطراف می‌انداختند و لباس‌هایشان هم کثیف شده بود.

10. قرار بود نام این آلبوم Sheep باشد و کوبین با این کار می‌خواست در قبال پیروی از اجتماع اعتراض کند.

11. کریست ناواسلیک یکی از خواننده‌های اصلی در ابتدای آهنگ Territorial Pissings است.

12. کوبین پنج ماه پس از انتشار آلبوم Nevermind با کورتنی لاو ازدواج کرد. دیو گرول، 3 تن از اعضای نیروانا و یک فروشنده مواد در این ازدواج شرکت کردند. کریست ناواسلیک در این مراسم حضور نداشت زیرا در آن زمان رابطه‌اش با عروس و داماد خوب نبود.

13. شش ماه پس از انتشار این آلبوم کوبین ناگهان تصمیم گرفت حق امتیاز بیشتری از آلبوم را داشته باشد که ناواسلیک و گرول به نشانه اعتراض گروه را ترک کردند.

14. گرول پنجمین نوازنده درام نیروانا بود. او پیش از نوازندگانی نظیر دن پیترز در Mudhoney و دیو کراور در Melvin در این گروه فعالیت داشت.

15. چد چنینگ در آلبوم سال 1989 به نام Bleach نقش داشت و پس از ضبط چند دمو توسط گرول جایگزین شد. اجرای چنینگ در Polly حفظ شد و در آلبوم پایانی قرار گرفت.

16. ترانه غایب Endless Nameless به اشتباه از 50،000 نسخه اولیه آلبوم Nevermind جا افتاده بود.

17. ویرد آل یانکوویچ آهنگ Endless Nightmare را به شیوه خودش ضبط کرد و آن را Bite Me نام گذاری نمود.

18. کوبین از نسخه اولیه ویدیوی Smells Like Teen Spirit به کارگردانی سام بایر متنفر بود.  در حقیقت او شخصاً به لس آنجلس بازگشت تا این ویدیو را ویرایش کند و در این باره به اخبار ام تی وی گفت: “به نظرم این ویدیو شبیه یک فیلم تجاری بود.”

19. در مارس 1999 آلبوم Nevermind به دلیل صادر کردن بیش از ده میلیون نسخه نشان الماس دریافت کرد. در ایالات متحده حدود 11 میلیون نسخه از این آلبوم فروش داشت و در سراسر جهان 30 میلیون نسخه.

کورت کوبین در کنار همسرش کورتنی لاو که هر دو از اعضای نیروانا بودند

20. در ابتدا نقش مواد فروش زن در فیلم “داستان عامیانه” (Pulp Fiction) به کوبین پیشنهاد شد و به همین دلیل کوئنتین تارانتینو در پایان این فیلم از یکی از اعضای آلبوم Nevermind تشکر می‌کند.

21. اگرچه این آلبوم به عنوان بهترین آلبوم دهه 90 میلادی انتخاب شد و در فهرست 500 آلبوم برتر تاریخ در جایگاه 17 قرار گرفت، با این حال مجله رولینگ استون از 5 ستاره تنها 4 چهار ستاره به این آلبوم اختصاص داد.

22. این آلبوم به مدت 335 هفته در بیلبورد 200 آلبوم برتر قرار داشت.

23. بیشترین میزان فروش این آلبوم در هفته کریسمس سال 1991 بود که در هفته پایانی 29 دسامبر بیش از 374،000 نسخه از آن به فروش رفت.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم