حقایق جالبی درباره آلبوم تریلر (Thriller) مایکل جکسون، پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی تاریخ!

تریلر (Thriller) ششمین آلبوم ضبط شده خواننده آمریکایی مایکل جکسون (Michael Jackson) است که در 30 نوامبر 1982 توسط اپیک رکوردز در آمریکا و توسط سی بی اس رکوردز در کل جهان منتشر شد. ضبط این آلبوم از آوریل تا نوامبر 1982، در استودیوی وست لیک رکوردینگ لس آنجلس و با بودجه 750،000 دلار انجام گرفت. در اینجا 25 حقیقت جالب و خواندنی درباره آلبوم تریلر را به شما معرفی می‌کنیم. با پروشات همراه باشید.


1. این آلبوم با فروش حداقل 65 میلیون عدد و با احتساب نسخه‌های سرقت شده، بیش از 100 میلیون عدد، پرفروش‌ترین آلبوم تاریخ محسوب می‌شود.

2. تریلر به مدت 122 هفته در بیلبورد 200 آهنگ برتر قرار داشت.

3. این آلبوم نه تنها پرفروش‌ترین آلبوم بود بلکه با استقبال منتقدین مواجه شد و 8 جایزه گرمی را از آن خود کرد، از جمله جایزه آلبوم منتخب سال 1984.

4. این آلبوم در زمان اوج هر هفته 1 میلیون نسخه فروش داشت.

5. هفت تک آهنگ این آلبوم منتشر شد و همه آن‌ها در بیلبورد 100 آهنگ برتر در لیست 10 آهنگ برتر قرار داشتند.

6. در ابتدا قرار بود مایکل جکسون عنوان این آلبوم را Starlight بگذارد اما ترانه سرای این آلبوم یعنی راد تمپرتون نام تریلر را انتخاب کرد.

7. پس از اتمام 9 آهنگ این آلبوم کوئینسی جونز تولیدکننده و مایکل جکسون از نتایج راضی نبودند و هر آهنگ را مجدداً میکس کردند. آن‌ها برای هر آهنگ یک هفته صرف نمودند.

8. ویدیوی معروف آهنگ تریلر تا یک سال پس از انتشار آلبوم منتشر نشد.

9. در زمان اوج آهنگ تریلر شبکه MTV هر یک ساعت دو بار ویدیوی 14 دقیقه‌ای تریلر را پخش می‌کرد.

10. صداپیشه فیلم‌های ترسناک، وینسنت پرایس افسانه‌ای، برای صداپیشگی ابتدای آهنگ تریلر 1000 دلار دریافت کرد.

11. موزیک ویدیوی تریلر به مدت یک هفته در سینمایی در کالیفرنیا پخش شد تا برای اسکار انتخاب شود.

12. این آلبوم قید و بندها را از بین برد زیرا آهنگ Beat It به دلیل اجرای گیتار ادی ون هالن، که ادی بدون دریافت پول آن را نواخته بود، در ایستگاه رادیویی white پخش شد.

13. طبق گزارش رکوردهای کتاب گینس بیشترین تعدادی که به صورت گروهی رقص زامبی تریلر را اجرا کردند 13،597 تن بودند.

14. کوئینسی جونز می‌خواست نام آهنگ بیلی جونز را Not My Lover بگذارد تا مردم تصور نکنند این آهنگ درباره بازیکن مشهور تنیس بیلی جین کینگ است.

15. گفته می‌شود که ادعای یکی از طرفداران زن مایکل جکسون مبنی بر اینکه مایکل یا یکی از برادرانش پدر یکی از فرزندانش است، الهام بخش او برای این آهنگ بوده است. اما او این گفته را تکذیب کرد و معتقد بود که با الهام از افرادی که طی اجراهایش آن‌ها را دیده این آهنگ را ساخته است.

16. مایکل جکسون در برنامه تلویزیونی مخصوص سال 1983 به نام Motown 25: Yesterday, Today, Forever و در حال اجرای بیلی جین رقص معرفو مون واک خود را برای اولین بار انجام داد.

17. خواهرانش جانت و لاتویا وکال های زمینه P.Y.T. Pretty Young Thing را اجرا کردند. آن‌ها تنها جکسون‌هایی بودند که در کل آلبوم حضور داشتند.

18. در 27 ژوئن 2011 کت قرمز چرمی ویدیوی تریلر در حراج جولین به قیمت 1.8 میلیون دلار فروخته شد.

19. مایکل جکسون به دلیل آلبوم تریلر بالاترین امتیاز در صنعت موسیقی را دریافت کرد. او در ازای فروش هر آلبوم 2 دلار دریافت کرد.

20. آلبوم تریلر در 16 اکتبر 2001 طی یک بازپخش مجدد با نام Thriller: Special Edition منتشر شد. آهنگ‌های اصلی بازسازی شده و یک کتابچه کوچک به همراه ترانه‌های Someone in the Dark، Carousel و دموی اصلی Billie Jean به آن اضافه شد.

21. در آهگ تریلر این توضیح اضافه شده است: با توجه به باورهای شخصی عمیقم لازم می دانم تاکید کنم که این فیلم به هیچ وجه این باور را تأیید نکرده و ایمان جکسون به شاهدین یهوه باعث ساخت آن شد.

22. موزیک ویدیوی تریلر نیم میلیون دلار هزینه داشت و در آن زمان پرهزینه‌ترین ویدیوی ساخته شده بود.

23. پس از موفقیت ویدیوی تریلر یک کمپانی تولیدی هالیوودی تلاش کرد تا بیلی جین را به یک فیلم تبدیل نماید.

24. دوست دختر مایکل جکسون در ویدیوی تریلر، اولا ری، بانوی ماه ژوئن مجله پلی بوی در سال 1980 بود.

25. پس از مرگ جکسون در ژوئن 2009 آلبوم تریلر مورد ضبط مجدد قرار گرفت. بیش از 100،00 نسخه از آن فروخته شد و در چارت آلبوم‌های برتر کاتالوگ پاپ در جایگاه دوم قرار گرفت.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم