25 تغییری که پس از مرگ در بدن ما رخ می‌دهد

یکی از حقایق زندگی مرگ است و هیچکس نمی‌تواند از آن بگریزد. در برنامه‌های تلویزیونی، مرگ با کاهش و توقف ضربان قلب همراه است؛ اما در واقعیت در زمان مرگ تغییرات دیگری رخ می‌دهد. پس از توقف ضربان قلب، جسم شروع به فاسد شدن می‌کند که میزان سرعت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان سرعت تخریب بافت‌های بدن به عواملی چون محیط، نوع مرگ و شرایط بدن فرد وابسته است.

در اینجا می‌خواهیم به شما نشان دهیم که پس از توقف ضربان قلب یا به زبان دیگر، مرگ، چه اتفاقی رخ می‌دهد. شاید این موارد کمی ترسناک به نظر برسند اما حتما برایتان جالب است اگر بدانید که پس از مرگ هم ممکن است مایعات بدن خارج شده و یا حتی یک زن باردار یک فرزند زنده به دنیا بیاورد! برای اینکه بدانید پس از مرگ چه تغییراتی در انتظار بدن است با پروشات همراه باشید.


25. ضربان قلب متوقف شده و خون لخته می‌شود

با توقف ضربان قلب فرد رسماً می‌میرد. در واقع با توقف ضربان قلب، اعضای دیگر بدن هم با سرعت‌های متفاوت از بین می‌روند. با توقف ضربان قلب اولین اتفاقی که می‌افتد این است که خون در رگ‌های خونی انباشته و لخته خواهد شد.


24. رنگ بدن تغییر می‌کند

با لخته شدن خون بدن تغییر رنگ می‌دهد. از آنجایی که خون به علت گرانش در قسمت‌های پایین بدن انباشته شده، بدن قرمز یا بنفش می‌شود. قسمت‌های دیگر هم به علت جریان نداشتن خون (کاهش هموگلوبین) رنگ پریده خواهند شد.


23. لیور مورتیس به حل پرونده‌های قضایی کمک می‌کند

کارآگاه‌های قضایی می‌تواند با استفاده از این پدیده که لیور مورتیس (Livor mortis) نامیده می‌شود، متوجه شوند که آیا جسد پس از مرگ حرکت داده شده یا خیر. زیرا پس از مرگ، خون در رگ‌های خونی دلمه بسته و همانند یک لایه چربی روی سطوح مشخص می‌شود.


22. الگور مورتیس دمای بدن را کاهش می‌دهد

دومین مورتیس آلگور مورتیس (Algor mortis) نام دارد که باعث کاهش دمای بدن می‌شود. بدن از دمای 98.6 درجه فارنهایت (37 درجه) به تدریج به دمای اتاق رسیده و در ساعت حدود 1.5 درجه فارنهایت (0.8 درجه) دما از دست می‌دهد.


21. ریگور مورتیس پدید می‌آید

پدیده دیگر ریگور مورتیس (Rigor mortis) است که تا چند ساعت پس از مرگ رخ می‌دهد. طی این اتفاق ماهیچه‌های چشم و گردن و سپس کل بدن به دلیل تجمع آدنوزین تری‌فسفات (ماده شیمیایی مسئول ریلکس کردن ماهیچه‌ها پس از انقباض) سفت می‌شوند.


20. بدن می‌تواند تکان بخورد

چند ساعت پس از مرگ بدن می‌تواند تکان بخورد و مسلماً این مسئله باعث می‌شد در گذشته تصور کنند فرد زنده است. ماهیچه‌ها پس از سفت شدن منقبض می‌شوند، اگر انقباضات زیاد باشد این طور به نظر می‌رسد که جسد زنده است و می‌خواهند بیدار شود. (برای دانستن عجیب‌ترین ماهیچه‌ای که پس از مرگ منقبض می‌شود مورد شماره 2 را بخوانید.)


19. پوست روی صورت صاف می‌شود

افرادی که به بوتاکس علاقه دارند باید بدانند پوست بدن پس از مرگ بوتاکس می‌شود. البته نه بوتاکس واقعی! بلکه به دلیل عدم انقباض، چروک‌های روی پوست ناپدید خواهند شد.


18. مو و ناخن‌هایمان دیگر رشد نمی‌کنند

گفته می‌شود پس از مرگ، مو و ناخن‌ها به رشد خود ادامه می‌دهند. در حقیقت پس از مرگ، پوست رطوبت را از دست داده و پوست کل بدن جمع می‌شود. در نتیجه کوتیکول‌های ناخن و فولیکول‌های مو بیشتر از پوست خارج شده و بلندتر به نظر می‌رسند.


17. محتویات روده جسد خارج می‌شود

اگرچه این مورد جوک‌های بسیاری به وجود آورده اما حقیقت دارد. پس از ایجاد ریگور مورتیس قسمت‌هایی از بدن (ماهیچه‌های لگنی) باز می‌شوند. از آنجایی که مغز وظیفه کنترل این ماهیچه‌ها را بر عهده دارد و آن‌ها را می‌بندد، در نبود مغز این ماهیچه‌ها باز شده و ادرار و مدفوع جسد خارج می‌شود.


16. از جسد بوی تعفن خارج می‌شود

هیچ واژه‌ای بهتر از تعفن نمی‌تواند بوی جسد را توصیف کند. با از بین رفتن سلول‌ها آنزیم‌هایی ترشح می‌شوند که باکتری و قارچ‌های اطراف را تحریک می‌کنند. باکتری و قارچ‌ها به جسد وارد شده و بوی بسیار بدی ایجاد می‌شوند.


15. حیوانات به سمت جسد هجوم می‌آورند

علاوه بر قارچ‌ها و باکتری‌ها، کرم‌ها و حشرات هم به بوی متعفن جسد جذب می‌شوند. حشرات در جسد تخم ریزی کرده و گوشت مرده را تجزیه می‌کنند. جانداران دیگری همچون مگس، مورچه، عنکبوت و لاشخور هم به سمت جسد هجوم می‌آورند.


14. جسد می‌تواند ناله کند

یکی از حقایقی که پزشکان و پرستاران را نیز می‌ترساند این است که جسد پس از مرگ می‌تواند سروصدا کند. ترکیب ریگور مورتیس‌ها (از جمله عضلات حلق و گلو) و گازهای ایجاد شده از باکتری‌ها در دل و روده صدای باد معده یا حتی ناله ایجاد می‌کند.


13. سیستم ایمنی از حرکت بازمی ایستد

از آنجایی که در دل و روده باکتری وجود دارد، پس از مرگ میزان آن‌ها افزایش پیدا می‌کند. پس از توقف سیستم ایمنی، باکتری‌های معده پیش از سرایت به ارگان‌های دیگر، روده را هضم می‌کنند.


12. چشم‌ها و زبان متورم می‌شوند

گازهای تولید شده از روده و ارگان‌های در حال تجزیه باعث می‌شوند که چشم از حدقه بیرون زده و زبان متورم شده و از دهان خارج شود.


11. جسد ممکن است منفجر شود

در چند سال اخیر فیلمی در رسانه‌ها دیده شد که در آن یک زیست شناس در جسد وال مرده سوراخی ایجاد کرد تا گاز اضافی آن خارج شود. با این کار میزان بسیار زیادی گاز با صدای بلند خارج شد. در جسد انسان هم همین اتفاق می افتد، اگر میزان بسیار زیادی گاز انباشته شود و نتواند خارج شود، بدن متورم شده و در نهایت منفجر می‌شود.


10. بدن شروع می‌کند به فاسد شدن

با تجزیه بدن، پروتئین‌ها تجزیه شده و دیواره‌های سلولی و انسجام بافت‌ها از بین می‌رود. در نتیجه اغلب اعضای داخلی بدن از بین رفته و جسد به یک لاشه فاسد و تجزیه شده تبدیل می‌شود.


9. پوست بدن کش می‌آید

کش آمدن پوست نشانه خوبی نیست. با تولید و انباشته شدن گازها، پوست بدن شل شده و از ماهیچه و استخوان زیرین جدا خواهد شد.


8. پوست بدن حالت مومی پیدا می‌کند

پس از فساد اتفاق عجیبی رخ می‌دهد. در نتیجه فعالیت نوعی باکتری و در صورتی که جسد توسط خاک سرد یا آب احاطه شده باشد، یک ماده چرب و مومی مانند به نام ادیپوسر ایجاد می‌شود. ادیپوسر اغلب اندام‌های بدن را پوشانده و فرایند تجزیه را کند می‌کند.


7. سلول‌های پوست ماندگارتر هستند

اگرچه اغلب سلول‌ها پس از چند ساعت تا چند روز از بین می‌روند، سلول‌های پوست با محیط بیرون ارتباط داشته و از طریق اسموز هوا را جذب می‌کنند. در نتیجه سلول‌های پوست تا چند روز پس از تجزیه بدن زنده می‌مانند.


6. پوست ممکن است حالت چرمی پیدا کند

اگر جسد بدون لباس بوده یا پوششی روی آن قرار داده نشده باشد، پوست خارجی سفت شده و خشک و چرم مانند خواهد شد.


5. جسد ممکن است خود به خود مومیایی شود

برخی از جسدهایی که در محیط‌های خاص مانند بیابان‌های دارای نمک یا بوته قرار بگیرند خود به خود مومیایی می‌شوند. در این شرایط بدن تجزیه نشده و ماندگارتر می‌شوند.


4. اجساد از بین رفته تنوع گیاهی را افزایش می‌دهند

با تجزیه بدن مواد مغذی مختلف وارد خاک می‌شود. مواد مغذی جسد (به همراه مواد مغذی ناشی از تجزیه موجودات دیگر) تنوع گیاهی را افزایش داده و توده میکروبی را شدت می‌بخشد. این حقیقت می‌تواند به کارآگاه‌هایی که به دنبال یافتن اجساد دفن شده هستند کمک کند.


3. آخرین قسمتی از بدن که تجزیه می‌شود

استخوان‌ها آخرین چیزی هستند که پس از مرگ از بین می‌روند. دهه‌ها پس از تجزیه بدن توسط باکتری، قارچ و موجودات دیگر، در نهایت پروتئین‌های استخوانی تجزیه می‌شوند و هیدروکسی لاپاتیت، یک ماده استخوانی به جا می‌گذارند که به خاک تبدیل می‌شود. (برخی از گورستان‌ها مانند گورستان کولون در هاوانا پس از چند سال اجساد را از قبر بیرون آورده و بقایا را به صورت بسته بندی شده در یک انبار قرار می‌دهند.


2. اندام‌های مردانه پس از مرگ نعوظ پیدا می‌کنند

یادتان است که لخته‌های خونی در پایین‌ترین قسمت بدن انباشته شده و ماهیچه‌ها پس از مرگ منقبض می‌شوند؟ برخی از اجساد مردانه هم چنین تغییراتی را داشته و درنتیجه به نعوظ می‌رسند. حتی انقباض ماهیچه‌ها باعث می‌شود که جسد مردانه پس از مرگ، انزال هم داشته باشد!


1. زایمان جسد

عجیب‌ترین حقیقتی که درباره مرگ وجود دارد این است که تحت شرایط خاص جسد زن مرده می‌تواند باعث تولد نوزاد شود. اگر زن در زمان مرگ باردار باشد، گازهای تجمع یافته می‌توانند باعث خروج جنین از مجرای واژن شوند.

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

  1. زینب

    تیر 13, 1397

    واقعا مطالب جالبی بود ممنون

    پاسخ