10 سَم مهلک که در گذشته برای کشتن افراد استفاده می‌شد

در گذشته یکی از ابزار قتل دیگران استفاده از سَم بود. شرلوک هولمز و هرکول پیرو از سَم‌های مهلک و خطرناکی استفاده می‌کردند. گذشته از داستان، استفاده از این سَم‌ها در واقعیت شما را به یک قاتل تبدیل می‌کند. در این لیست سَم‌های معروفی را می‌بینید که در طول تاریخ برای قتل افراد استفاده می‌شد.


10. شوکران

شوکران از گلی به دست می‌آید که در اروپا و آفریقای جنوبی به دست می‌آید. یونانیان باستان برای قتل زندانی‌های خود از این سم استفاده می‌کردند. 100 میلی‌گرم از این سم یا حدود 8 برگ این گیاه می‌تواند یک فرد بزرگ‌سال را از پای درآورد. در ابتدا بدن فلج می‌شود، مغز از کار می‌افتد و سپس تمام اعضای بدن از کار می‌افتند و فرد می‌میرد. مشهورترین فردی که توسط این سم به قتل رسید، سقراط فیلسوف مشهور یونان است. وی که در سال 399 قبل از میلاد به دلیل کفر به مرگ محکوم‌شده بود، توسط این سم به قتل رسید.


9. تاج‌الملوک

این سم از ریشه گیاه تاج‌الملوک به دست می‌آید. این گیاه که به‌عنوان گیاه چتریان هم نامیده می‌شود بسیار مهلک است، و با کاهش ضربان قلب حالت خفگی ایجاد می‌کند. حتی اگر بدون پوشیدن دستکش برگ‌های این گیاه را لمس کرد، فرد مسموم خواهد شد. به همین دلیل میزان مرگ‌ومیر ناشی از این گیاه بسیار بالا است. افراد مشهوری به‌وسیله این سم به قتل رسیده‌اند. امپراتور کلادیوس درحالی‌که همسرش اگریپینا این گیاه سمی را در ظرف قارچ پنهان کرده بود، به قتل رسید.


8. بلادونا

این سم موردعلاقه خانم‌ها است. نام این سم ایتالیایی و به معنای زنان زیبا است. زیرا این سم که در قرون‌وسطی در مواد آرایشی مورداستفاده قرار می‌گرفت چشم‌ها را تر می‌کرد و درنتیجه زنان را فریبنده‌تر می‌کرد. حتی اگر بر روی گونه‌ها مالیده می‌شد، حالت سرخ‌رنگی ایجاد می‌کرد. بنابراین این گیاه چندان هم کشنده نیست. اما اگر خورده شود تنها یک برگ آن می‌تواند باعث مرگ شود. بیشترین بخش کشنده این گیاه دانه‌های آن است، خوردن تنها 7 دانه آن می‌تواند باعث مرگ شود.


7. دی متیل جیوه

این سم به‌آرامی فرد را از پای درمی‌آورد. ازآنجایی‌که این سم ساخته دست بشر است، خطر بیشتری دارد. حتی جذب 0.1 میل جیوه هم کشنده است اما علائم آن تا ماه‌ها بعد مشخص می‌شود که دیگر برای هرگونه درمان دیر شده است. در سال 1996، یک پروفسور شیمی در کالج دارموث، نیوهمپشایر، یک یا دو قطره از این سم را روی دستش که پوشیده به دستکش بود ریخت، علائم سم آن چهار ماه بعد مشخص شد و ده ماه بعد از دنیا رفت.


6. تترودوتوکسین

این ماده در دو جاندار دیده می‌شود، هشت‌پا حلقه آبی بزرگ و ماهی پف کننده. بااین‌حال سم هشت‌پا خطرناک‌تر است زیرا در چند لحظه زهر خود را منتقل می‌کند و فرد را از پای درمی‌آورد. هر هشت‌پا سم کافی برای کشتن 26 فرد بالغ را حمل می‌کند و ازآنجایی‌که نیش آن بدون درد است فرد تنها بعدازاینکه فلج شد متوجه سم می‌شود. اما ماهی پف کننده فقط درصورتی‌که خورده شود می‌تواند فرد را از پای درآورد، در آن صورت هم اگر خوب طبخ شود یعنی زهرش خارج شود، فقط از خوردن آن هیجان‌زده خواهید شد.


5. پلونیوم

پلونیوم یک سم رادیواکتیو است که هیچ درمانی ندارد. حتی یک گرم از بخار پلونیوم هم می‌تواند در چند ماه 1.5 میلیون نفر را از پا درآورد. مشهورترین فردی که به‌وسیله این سم کشته شد جاسوس روسی الکساندر لیتوینکو بود که در فنجان چای او سمی معادل 200 برابر دوز کشنده وجود داشت. او سه هفته بعد از دنیا رفت.


4. جیوه

سه نوع سم کشنده جیوه وجود دارد. عنصر جیوه در دماسنج وجود دارد، درصورتی‌که تماس کشنده نیست اما درصورتی‌که تنفس باعث مرگ فرد خواهد شد. این عنصر در باتری وجود دارد، اما فقط درصورتی‌که استنشاق و خوردن باعث مرگ می‌شود. این عنصر در ماهی‌هایی مانند ماهی تن و اره‌ماهی (مصرف آن در هفته باید کم‌تر از 170 گرم باشد) وجود دارد و در بلندمدت کشنده است. یکی از مرگ‌های مشهور براثر این ماده آداموس موزارت است که برای درمان بیماری سیفلیس خویش قرص جیوه مصرف نمود.


3. سیانید

این سیانید در رمان‌های آگاتا کریستی بسیار به‌کاربرده شد. سیانید یکی از سم‌های معروف است (جاسوس‌ها اگر دستگیر شوند با قرص‌های سیانید خود را از بین می‌برند) و دلایل زیادی دارد. اولاً، این ماده در مواد بسیاری وجود دارد مانند: بادام، دانه سیب، هسته زردآلو، دود تنباکو، حشره‌کش و آفت‌کش‌ها. بنابراین درصورتی‌که مصرف تصادفی این مواد مانند آفت‌کش‌ها، احتمال مرگ وجود دارد، در ازای هر کیلوگرم وزن بدن فرد 1.5 میلی‌گرم سیانید لازم است تا فرد را از پای درآورد. دوما، این سرم سریع فرد را از پای درمی‌آورد: بر اساس دوز سم تا 1 یا 15 دقیقه فرد از پای درمی‌آید. رژیم نازی آلمان در جریان هولوکاست در اردوگاه‌های مرگ از گاز سیانید یا هیدروژن سیانید استفاده نمود.


2. سم بوتولینوم

اگر شرلوک هولمز را تماشا کرده باشید با این سم آشنا هستید. اگر این سم به‌سرعت درمان نشود، باعث ایجاد بوتولیسم خواهد شد. این سم در ابتدا ماهیچه‌ها را فلج می‌کند، سپس تمام سیستم بدن را فلج نموده و موجب مرگ می‌شود. این باکتری از طریق زخم یا مصرف غذاهای سمی وارد بدن می‌شود. این سم همان سمی است که در بوتاکس استفاده می‌شود.


1. آرسنیک

این سم که به‌عنوان پادشاه سموم شناخته می‌شود بسیار قوی و کشنده است و به‌سختی تشخیص داده می‌شود، به همین دلیل برای قتل افراد استفاده بسیاری از آن می‌شود. بااین‌حال آزمون مارش می‌تواند وجود این سم را در آب و غذا تشخیص دهد. این سم جان افراد مشهور بی‌شماری را گرفته است: برای مثال ناپلئون بناپارت، جرج سوم انگلستان و سیمون بلیوار. از سوی دیگر همانند بلادونا این سم هم در مواد آرایشی استفاده می‌شد. تنها چند قطره آرسنیک می‌تواند صورت را سفید و رنگ‌پریده کند.

 

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم