روش تشخیص عینک آفتابی ریبن اصل از تقلبی

روش تشخیص عینک آفتابی ریبن اصل از تقلبی

زمانی که از صحبت از عینک آفتابی به میان می‌آید هیچ برندی نمی‌تواند با برند قدیمی ریبن (Ray-Ban) رقابت کند. با هر تیپ و استایلی می‌توانید از این عینک‌ها استفاده کنید و در این باره هیچ محدودیتی وجود ندارد. اما در هنگام خرید این عینک‌ها باید هوشیار باشید تا فریب نخورید، برای این کار نیاز است تا بدانید عینک ریبن اصل با انواع تقلبی و ارزان آن چه تفاوت هایی دارد.


روش اول: یافتن ایرادات عینک از روی ظاهر آن

1. وجود زدگی یا درز روی پلاستیک عینک. تمام محصولات ریبن از با کیفیت‌ترین مواد اولیه و طی بهترین فرایند ساخت تولید شده اند. باید بدانید که بدنه پلاستیکی عینک‌های آفتابی ریبن از قطعات استات ساخته شده‌اند که کاملاً یکدست هستند. به همین دلیل نباید روی عینک درز، شکاف یا برآمدگی مشاهده کنید. در صورت مشاهده این علائم متوجه شوید که این محصول قلابی است زیرا در صورت استفاده از مواد اولیه بی کیفیت چنین ایراداتی به وجود خواهد آمد.

 • در عینک‌های قلابی این درزها ممکن است در همه جا دیده شوند، مخصوصاً در قسمت‌هایی که برای پوشش دادن پلاستیک از قالب استفاده شده است، در عینک ریبن اصل در انتهای دسته عینک جایی برای راحتی گوش تعبیه شده است.(مانند شکل بالا)

2. وزن بیش از حد سبک نشانه خوبی نیست. عینک ریبن خود را در دست بگیرید. چند بار برگردانید. آن را چند سانت و به آرامی بالا بیندازید و سپس بگیرید. آن‌ها باید وزن مشخصی داشته باشند و زمانی که در دستتان قرار دارند بار وزن آن را حس کنید. نباید بیش از حد سبک و ظریف به نظر برسند. اگر عینکتان آنقدر سبک باشد که اگر آن را روی چند ورق کاغذ قرار دارید مانع این نشوند که باد ورق‌ها را ببرد در آن صورت قلابی است.

 • عینک‌های ریبن اصل در قسمت بازوی خود میله‌های فلزی دارد که روی گوش می‌نشیند و اغلب وزن عینک را تحمل می‌کند. اگر بازوی عینکتان شفاف و شیشه‌ای است باید این میله‌های فلزی را ببینید. اگر میله‌ای دیده نمی‌شود پس عینک قلابی است.

3. شیشه‌ای نبودن لنز عینک. عینک را از چشم درآورده و از روبه‌رو به آن نگاه کنید. با نوک انگشت به شیشه چند ضربه آرام بزنید و به صدای آن دقت کنید زیرا صدای شیشه قابل تشخیص است. اگر با ضربه زدن حس کردید لنز عینک از شیشه است نشانه خوبی است، چون در اکثر عینک‌های ریبن از شیشه به عنوان لنز استفاده می‌شود. البته توجه داشته باشید که وجود لنزهای غیر شیشه‌ای نشانه قلابی بودن هر عینکی نیست اما باعث می‌شود عینک ارزان، بدشکل و کم کیفیت به نظر برسد.

 • اگر لنز عینک ریبن شما شیشه‌ای نیست جای نگرانی نیست زیرا برخی از مدل‌های ریبن از لنزهای غیر شیشه‌ای استفاده می‌کنند اما همچنان کیفیت بالایی دارند. به طور کلی لنزهای شیشه‌ای نشانه اصل بودن عینک است اما چنانچه لنز شیشه‌ای نباشد نمی‌توان گفت که عینک اصل نیست.

4. بی کیفیت بودن فلز لولای عینک. عینک را باز کرده و از پشت به آن نگاه کنید. لولای گوشه عینک (در تصویر با فلش قرمز مشخص شده) باید از فلز باکیفیت ساخته شده باشد. این لولاها باید به خوبی به عینک پیچ شده باشند نه اینکه با پلاستیک معمولی یا با چسب وصل شده باشند. در این صورت عینک‌های ارزانی هستند که با مواد بی کیفیت ساخته شده‌اند.

 • اغلب – نه همه – عینک‌های ریبن لولای فلزی خاصی دارند که شامل هفت دندانه فلزی متصل به هم است. دیدن این لولا نشانه خوبی است اما عدم وجود آن به این معنا نیست که عینک قلابی است زیرا گاهی اوقات از انواع دیگر لولاهای فلزی باکیفیت نیز در این برند استفاده می‌شود (مانند مدل Aviators و Clubmasters ریبن).

5. وجود حکاکی بی کیفیت در گوشه عینک. از روبرو به عینک خود نگاه کنید.باید در گوشه‌های عینک الماس‌های کوچک نقره‌ای و عمودی یا علامت‌های بیضی ببینید. این حکاکی‌ها یا علامت‌ها باید چشم گیر، براق و خوش ساخت باشند. نباید بتوانید با دست آن‌ها را بکنید، به عبارت دقیقتر نباید طوری به نظر برسند که به راحتی قابل کنده شدن هستند، اگر این علامت‌ها به راحتی کنده شوند در این صورت عینک اصل نیست.


6. روی یکی از لنزها RB به طور ضعیفی حک شده باشد. در اغلب عینک‌های ریبن روی یکی از لنزها برند RB در اندازه کوچک حک شده است. این لوگو بسیار کوچک بوده و در نزدیکی لبه لنز قرار دارد، اما اگر از یک طرف روی شیشه نور بیندازید راحت‌تر می‌توانید آن را تشخیص دهید چون اگر عینک قلابی باشد این لوگو بسیار کم رنگ و ناواضح دیده میشود.

 • توجه داشته باشید در برخی از عینک‌های که پیش از سال 2000 ساخته شده اند لوگوی BL دیده می‌شود که مخفف Bausch & Lomb (شرکت سازنده ریبن) است . در سال 1999 این شرکت انحصار خود را به شرکت ایتالیایی Luxottica فروخت. از آن پس، در عینک های ریبن تغییراتی در نحوه و محل زدن لوگو را شاهد هستیم که در ادامه به آن می پردازیم.

7. کیفیت پد بینی عینک را چک کنید. تمام قطعات عینک‌های آفتابی ریبن از مواد باکیفیت ساخته شده اند (حتی پدهای کوچکی که وقتی عینک را به چشم میزنید، روی بینی قرار می‌گیرند) این پدها باید از مواد لاستیکی راحت و باکیفیت ساخته شده باشند. نباید بی کیفیت، شکننده و قابل جدا شدن به نظر برسند.

 • روی فلز مرکزی پد بینی لوگوی کوچک RB حک شده است. این لوگو در اغلب عینک‌های ریبن دیده می‌شود (نه همه‌شان) و نشانه کیفیت آن ها است.

8. چک کردن برجستگی لوگو روی دسته عینک. عینک را درآورده و از بغل به آن نگاه کنید. روی دسته عینک باید لوگوی Ray-Ban با خط شکسته حک شده باشد. از نزدیک به این لوگو نگاه کنید تا مطمئن شوید به طور ماهرانه و حرفه‌ای حک شده است. اگر این لوگو بی کیفیت است یا توسط چسب و پیچ به عینک متصل شده پس عینکتان قلابی است.

 • البته در مدل‌های ظریف‌تر ریبن که دسته عینک باریک است هیچ لوگویی قرار داده نشده است، مانند مدل Aviators (مدل خلبانی).

9. بررسی شماره مدل در قسمت داخلی دسته عینک. قسمت داخلی دسته عینک که روی گوشتان قرار می‌گیرد را نگاه کنید. در مدل‌های Wayfarers و Clubmasters، باید در قسمت داخلی بازو متن سفید دیده شود. در دسته سمت چپ شماره سریال و شماره ساخت عینک قرار دارد. در دسته راست هم لوگوی Ray-Ban، Made in Italy و CE قرار گرفته باشد (که نشان می‌دهد عینک‌ها مجوز فروش در اروپا را دریافت کرده‌اند). اگر این متن وجود ندارد یا کمرنگ و بی کیفیت است پس عینکتان قلابی است.

 • اگر بسته بندی اصل ریبن را دارید در این صورت شماره عینک را با شماره روی بسته بندی مطابقت دهید. اگر مطابقت نداشته باشند پس عینکتان اصل نیست.
 • از آنجاییکه مدل Aviators (خلبانی) ظریف است در بازوی آن هیچ متنی وجود ندارد.

روش دوم: بسته بندی مناسب

1. بررسی شماره سریال عینک که روی برچسب جعبه قرار دارد. اگر به تازگی عینک خود را خریداری کرده‌اید، همراه آن یک جعبه بزرگ هم دریافت کرده اید که شامل یک برچسب نیز میباشد. در این برچسب باید اطلاعات مهم عینک درج شده باشد، در غیر این صورت عینکتان اصل نیست. جعبه‌های عینک ریبن اصل باید این برچسب‌ها و اطلاعات را داشته باشند:

 • شماره مدل: که با RB یا 0RB آغاز شده و پس از آن چهار شماره قرار دارد.
 • شماره مدل زیرمجموعه: با یک حرف آغاز شده و پس از آن چهار شماره قرار دارد.
 • کد نوع لنز: ترکیب یک حرف / یک شماره (برای مثال، 2N).
 • عرض لنز (به میلی متر): شماره دو رقمی.

2. کیف عینک باید از کیفیت خوبی برخوردار شود. تمام عینک‌های ریبن کیف مخصوص به خود را دارند – اگر عینک شما کیف ندارد (برای مثال در بسته پلاستیکی قرار داده شده باشد) بنابراین باید نگران باشید. مگر اینکه عینک خود را از فروشنده مستقیم خریداری نکرده باشید (برای مثال جنس دسته دوم خریده باشید). یک کیف عینک باکیفیت باید این ویژگی‌ها را داشته باشد:

 • یک لوگوی براق و چشمگیر طلایی در گوشه سمت چپ قسمت مقابل. این لوگو باید حاوی این متن باشد: 100% UV Protection – Ray-Ban – Sunglasses By Luxottica.
 • لوگوی ریبن روی قفل کیس.
 • جنس کیف از چرم طبیعی باشد.
 • بخشی داخلی محکم و محافظت کننده.
 • دوخت تمیز.

3. بررسی دفترچه جهت تشخیص اصل بودن عینک. عینک‌های ریبن اصل معمولاً با یک دفترچه کوچک عرضه می‌شوند که درباره محصول خریداری شده توضیح می‌دهند و حاوی تصاویر تبلیغاتی هستند. این دفترچه باید چاپ بدون عیب و نقصی داشته و کاغذ آن با کیفیت باشد. علاوه بر این، دفترچه‌های ریبن اصل پیش از انتشار کاملاً بررسی و ویرایش می‌شوند. اگر در دفترچه اشتباهاتی دیده شد – اعم از تلفظ، گرامر، یا تصویری – در آن صورت ممکن است عینکتان اصل نباشد.


4. همه عینک های ریبن دارای یک دستمال با کیفیت برای تمیز کزدن عینک هستند. عینک‌های ریبن تقریباً همیشه به همراه دستمال‌های تمیزکننده باکیفیت به فروش می‌رسند تا شیشه عینک همواره تمیز باشد. اگر در بسته پلاستیکی عینک دستمال تمیزکننده وجود ندارد پس عینکتان اصل نیست. حتی اگر به همراه عینکتان دستمال تمیزکننده هم وجود دارد اما پارچه از کیفیت خوبی برخوردار نیست پس احتمالاً عینک اصل نیست. دستمال تمیزکننده قلابی معمولا ویژگی های زیر را دارند:

 • لکه یا علامت‌هایی مبنی بر اینکه دستمال استفاده شده باشد
 • پارچه نازک، زبر یا بی کیفیت
 • دوخت بی کیفیت
 • جنس ارزان و معمولی

5. برچسب لنز باکیفیت باشد. در عینک‌های ریبن اصل بر روی لنز برچسب‌هایی وجود دارد که نشان دهنده کیفیت عینک است. این برچسب‌ها باید سیاه و طلایی باشد (نه زرد) و لوگوی ریبن هم در وسط یک دایره با حاشیه ستاره‌ای قرار گرفته باشد. در طرفین لوگو باید این متن‌ها قرار داشته باشد: 100% UV Protection و Sunglasses by Luxottica. علائم زیر می‌تواند نشانه قلابی بودن عینک باشد:

 • عدم وجود متن یا بی کیفیت بودن آن
 • عدم وجود لوگو در وسط یا عدم وجود دایره با حاشیه ستاره‌ای
 • عدم چسبیدن برچسب با چسب (این برچسب باید حک شده باشد نه اینکه با چسب چسبیده شده باشد)

روش سوم: خرید از فروشنده معتبر

1. تنها از فروشندگان مجوز دار خریداری کنید. زمانی که قصد خرید ریبن را دارید نباید به سراغ هر فروشنده‌ای بروید. برخی از فروشندگان اجناس قلابی یا بی کیفیت می فروشند. برای اینکه مطمئن شوید عینک باکیفیت و اصل ریبن خریداری می‌کنید باید از فروشندگان مجوز دار خریداری کنید.

 • اگر در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنید از فروشندگانی خرید کنید که در سایت ریبن قید شده‌اند و مجوز دارند.

2. قیمت‌های ارزان را خریداری نکنید. از آنجاییکه عینک‌های ریبن بسته به ساخت و مدلشان قیمت بالایی دارند بنابراین انتظار نداشته باشید که ارزان باشند. این عینک‌ها از مواد اولیه با کیفیت و با دست ساخته می‌شوند و به همین دلیل قیمت بالایی دارند. اگر عینک ریبن با قیمت پایین فروخته شد از آن استقبال نکنید حتی اگر فروشنده برای آن دلیل موجهی داشته باشد.

 • برای اینکه بدانید مدل‌های جدید ریبن چه قیمتی دارند باید بدانید که قیمت مدل‌های گروه Wayfarer از 60 تا 300 دلار است.

3. اگر شک دارید آن را مستقیماً از وب سایت ریبن خریداری کنید. اگر نسبت به صداقت فروشنده شک دارید چرا ریسک کنید؟ اگر می‌خواهید عینک ریبن اصل خریداری کنید به وب‌سایت ریبن بروید: ray-ban.com. با مشاهده این وب‌سایت می‌توانید تمام کاتالوگ‌ها را بررسی کرده و از تمام مدل‌ها دیدن نمایید.


4. چرا استفاده از عینک‌های قلابی نادرست است. عینک‌های ریبن قلابی همانند اجناس قلابی دیگر از کیفیت پایینی برخوردارند. درنتیجه ظاهر خوبی ندارند و به دلیل ساخته شدن از مواد اولیه بی کیفیت به سرعت می‌شکنند. اما علاوه بر این موارد، موارد دیگری هم وجود دارد که مانع از خرید این اجناس قلابی خواهد شد. در اینجا برخی از دلایل که مانع خرید عینک‌های ریبن قلابی و بی کیفیت می‌شود را به شما معرفی می‌کنیم.

 • عینک‌های قلابی چشمانتان را در مقابل اشعه‌های مضر خورشید محافظت نمی‌کنند. عینک‌هایی که چشم را در برابر UV محافظت نمیکنند، استفاده نکردشان بهتر از استفاده کردن شان است زیر به چشم آسیب بیشتری میزنند.
 • عینک‌های قلابی ضمانت ندارد بنابراین اگر بشکنند (که احتمال شکستن عینک‌های قلابی بیشتر است) تمام پولتان به هدر رفته است.
 • اجناس قلابی معمولاً در کارخانه‌ها یا کارگاه‌هایی به فروش می‌رسد که کارگرانشان مورد استثمار قرار می‌گیرند. درنتیجه خرید مکرر این اجناس می‌تواند به طور ناخواسته حقوق کارگران دیگر را زیر پا قرار دهد.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم