10 فیلم برتر جانی دپ به انتخاب منتقدین

1. دزدان دریایی کارائیب – Pirates of the Caribbean

احتمالاً مشهورترین نقش جانی دپ، کاپیتان جک اسپارو است که با میکاپی تیره، رفتاری همانند دزدان دریایی، یک لوتی عاشق پیشه، تیراندازی ماهر و شمشیربازی خبره (و البته خوش شانس) کاراکتری کاملا آشنا و دوست داشتنی است . آیا بنظرتان او جذاب‌ترین دزد دریایی تاریخ سینما نیست؟

حقایق جالب:

 • او می‌خواست که جک اسپارو بینی نداشته باشد و از چیزهای احمقانه مانند فلفل و سرماخوردگی بترسد اما دیزنی این ایده را رد کرد.
 • او از لنزهای مخصوصی استفاده کرد که همانند عینک آفتابی بود بنابراین دیگر می‌توانست به راحتی به خورشید نگاه کند.
 • او تکیه کلام Savvy جک اسپارو را به کار برد.
 • جک اسپارو در فیلم یک دندان طلا دارد. ایده دندان طلا به دپ تعلق نداشت اما دپ حدس زد که تولیدکنندگان خواستار دندان طلای کمتری خواهند بود، بنابراین به دندان پزشکش گفت که دندان طلایی بیشتری ایمپلنت کند تا به نوعی با عوامل فیلم چانه بزند. در نهایت تعداد دندان‌های طلای اسپارو همان تعدادی بود که دپ در نظر داشت.

2. سوئینی تاد: آرایشگر پلید خیابان فلیت – Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

شاید کاپیتان جک اسپارو شخصیت موردعلاقه ما از جانی دپ باشد اما هیچ کس نمی‌تواند انکار کند که سوئینی تاد یک قاتل تمام عیار است. او در این فیلم تنها شبیه بنجامین بارکر انتقام جو نیست بلکه در حین اصلاح صورت مشتری‌ها می‌تواند به زیبایی آواز بخواند. او یک آرایشگر شیطانی است!

حقایق جالب:

 • در برخی از صحنه‌های فیلم، سوئینی به سرعت تیغ اصلاح را باز می‌کند. این تیغ در حقیقت مکانیکی است و دکمه‌ای دارد که با فشردن آن تیغ به سرعت باز می‌شود، جانی دپ با انگشت خود این دکمه را پنهان می‌کرد. از آنجاییکه در نگه داشتن تیغ‌های واقعی دچار مشکل بود شخصاً سفارش داد تا این تیغ را بسازند.
 • او برای آماده سازی صدای خود برای این نقش به همراه دوست قدیمی و تولیدکننده موسیقی بروس ویتکین نمونه‌های آزمایشی از صدایش را بدون مدرس موسیقی در وست هالیوود ضبط کرد. او همچنین حین بازی در فیلم دزدان دریایی کارائیب: پایان جهان (Pirates of the Caribbean: At World’s End – 2007) آوازخوانی را تمرین کرد.
 • کت بزرگی که او در این فیلم می‌پوشد یک کت چرم تیره Belstaff است که مخصوص او طراحی شده است.

3. ادوارد دست قیچی – Edward Scissorhands

شخصیت ادوارد دست قیچی نشان می‌دهد که استعداد دپ تنها در شخصیت‌های باحال یا منفی خلاصه نمی‌شود. او می‌تواند در نقش یک جنتلمن دوست داشتنی و معصوم ظاهر شود که به راحتی می‌توان شیفته او شد. همه ما دوست داریم ادوارد را در آغوش بگیریم، مگر نه؟

حقایق جالب:

 • جانی دپ اقرار کرد که وقتی اولین بار فیلم‌نامه را خواند مانند بچه‌ها گریه کرد.
 • او وینونا رایدر را راضی کرد که در این فیلم ظاهر شود بنابراین وینونا از “پدرخوانده 3” (Godfather: Part III – 1990) بیرون آمد.
 • جالب است بدانید که ادوارد در کل فیلم تنها 169 کلمه بر زبان می‌آورد.
 • این فیلم اولین همکاری تیم برتون و جانی دپ است.
 • اگر دست‌های عجیب ادوارد توجه تان را جلب کرده باید بدانید که برای ساخت این دست‌ها گل‌های مصنوعی را با سیم توری پوشانده و سپس یک لایه آرماتور استیل روی آن کشیده‌اند.

تعداد بازیگرانی که همانند دپ میتوانند در نقش های متفاوت، چنین بدرخشند بسیار اندک است. برای آشنایی به بازیگرانی که میتوانند همانند جانی دپ چنین نقش هایی را ایفا کنند، مطلب زیر را بخوانید:

۱۰ بازیگر که در سبک‌های مختلف بازی می‌کنند


4. اسلیپی هالو – Sleepy Hollow

شخصیت جانی دپ در این فیلم (ایکابد کرین)، بسیار خوب شخصیت پردازی شده و با فضای تاریک فیلم ادغام گشته است. این فیلم هم ساخته تیم برتون است که با تحسین راجر ابرت مواجه شد: “جانی دپ بازیگری است که می‌تواند کاملاً در شخصیت داستان غرق شود و فیلم‌های برتون بیش از هر فیلم دیگری این فرصت را به او می‌دهد.”

حقایق جالب

 • جانی دپ در صحنه پایانی تمام بدلکاری‌ها را خودش انجام داد و به دنبال اسب کشیده شد، اما نگران نباشید زیرا جلیقه ضد گلوله به تن کرده بود.
 • بر اساس تاریخ ایکابد کرین یک مرد بدقیافه بود. به همین دلیل جانی پیشنهاد کرد که با پروتز، چهره‌اش را بدقیافه کنند. اما برتون می‌خواست با نشان دادن شخصیت درونی کریح و قبیح زشت بودن او را نشان دهد.
 • در ابتدا برایش عجیب بود که کریستینا ریچی معشوقه او باشد زیرا او را از نه سالگی می‌شناخت.

5. چارلی و کارخانه شکلات سازی – Charlie and the Chocolate Factory

دنیای شیرین و خوشمزه چارلی و کارخانه شکلات اش یکی از دوست داشتنی‌ترین دنیاهای فانتزی و کودکانه است. ویلی وانکا یک شخصیت دوست داشتنی و جالب است که ظاهرش به دل بچه‌ها می‌نشیند. مجله رولینگ استون در این باره می‌گوید: “جانی دپ به خوبی نیاز شخصیت ویلی وانکا به دیده شدن را می‌فهمد. جانی دپ بیش از جین وایلدر توانست به خواسته‌ها و رازهای قلبی وانکا پی ببرد. شاید دپ و برتون در نشان دادن قوه تخیل خود زیاده روی کنند اما این زیاده روی قطعاً به دل می‌نشیند.”

 • جانی دپ تنها بازیگری بود که تیم برتون برای این نقش در نظر داشت.
 • دپ بدون خواندن فیلم نامه قرارداد را امضا کرد و در نظر داشت تا شیوه متفاوتی از جین وایلدر، که در نسخه سال 1971 نقش آفرینی کرد، پیش بگیرد.
 • تیم برتون و جانی دپ در خلق این شخصیت از مجری‌های برنامه‌های کودک الهام گرفتند.
 • جانی دپ در کودکی به شکلات حساسیت داشت، جالب است مگر نه؟
 • این فیلم دومین فیلم شکلاتی جانی دپ است! اولین آن شکلات (Chocolat – 2000) بود.

6. در جستجوی ناکجاآباد – Finding Neverland

این فیلم نشان می‌دهد که جانی دپ می‌تواند بدون میکاپ های رنگارنگ نیز در یک دنیای فانتزی نقش قهرمان را ایفا کند. بازی او در نقش جی‌ام بری شاید دست کم گرفته شد اما واقعا خیره کننده بود. او وقار و جذابیت را به این داستان واقعی داد.

حقایق جالب:

 • سه صحنه از این فیلم حذف شد. دقیقاً پس از فیلم برداری این صحنه‌ها جانی دپ به کارگردان گفت که این صحنه‌ها حذف می‌شوند و دقیقاً هم همان اتفاق رخ داد.
 • جانی دپ اولین بازیگری بود که قرارداد بازی در این فیلم را امضا کرد. کیت وینسلت نفر بعدی بود.
 • در صحنه شام رسمی، جانی دپ در زیر صندلی جولی کریستی یک دستگاه ایجاد صدای باد شکم قرار می‌دهد. سپس با استفاده از ریموت کنترل خود صدا را پخش می‌کرد. این صحنه بیش از صحنه بازی با قاشق‌ها باعث خنده کودکان می‌شد.

7. چه چیزی گیلبرت گریپ را آزار می‌دهد – What’s Eating Gilbert Grape

این فیلم به خوبی نشان می‌دهد که جانی دپ یک بازیگر همه کاره است. بازی او در نقش گیلبرت گریپ بسیار جذاب است و به سرعت احساسات شما را برمی انگیزد. علاوه بر نقش او، لئوناردو دی کاپریو جوان هم بسیار خوب ظاهر می‌شود. مجله Variety در این باره گفت: “جانی دپ با شخصیت پردازی جذاب و مهربان مرکزیت داستان را به خود اختصاص می‌دهد.”

حقایق جالب:

 • جانی دپ نسبت به توهین به شخصیت ماما از دارلین کتس حس بدی داشت و پس از فیلم برداری اغلب از او عذرخواهی می‌کرد. دپ به کتس گفت، “می‌خواهم بدانی از این که درباره تو یا شخصیت ات آن حرف‌ها را بزنم واقعاً تنفر دارم.”
 • او همچنین در نظر داشت که شخصیت گیلبرت گریپ را به عنوان شخصی نشان دهد که نیمی از اوقات خواب و نیمی را بیدار است و به همین دلیل نسبت به حوادث زندگی بی حس شده. جولیت لوئیس در این باره کاملاً با او موافق بود. او حتی نگران بود که بازی‌اش خسته کننده به نظر برسد. با این حال لاسه هالستروم با لوئیس موافق بود و به نظرش دپ در این نقش خوش درخشید.
 • جانی دپ اعتراف کرد که در فیلم برداری این فیلم با لئوناردو دی کاپریو به مشکل برخورد. او در یک مصاحبه گفت: “آن فیلم بنا به دلایلی دوران سختی برای من بود. نمی‌دانم چرا. من او (لئوناردو دی کاپریو) را شکنجه دادم. واقعاً این کار را کردم. او همیشه درباره بازی‌های کامپیوتری حرف می‌زد. گفتم که دوران سختی بود… من به او می‌گفتم که دیگر به تو سیگار نمی‌دهم زیرا مجبوری سیگار را از مادرت پنهان کنی. تنها می‌توانم بگویم که حقیقتاً برای لئو احترام قائلم. او در آن فیلم واقعاً تلاش کرد و بیشتر وقتش را به تحقیق کردن اختصاص می‌داد. او برای موفق شدن آمده بود، سخت تلاش می‌کرد و همه استعدادهایش را به کار می‌برد.

8. دانی براسکو – Donnie Brasco

این فیلم رضایت بخش و غنی از رمان جوزف پیستون اقتباس شده که تجربیات خود به عنوان مأمور مخفی اف بی آی  را به تصویر می‌کشد. خود جانی دپ نقش پیستون و در شخصیتی دیگر نقش دانی براسکو را ایفا کرد. منتقدین بازی او را تحسین کردند و حتی یکی از آن‌ها بازی او را “تأثیرگذار” دانست. مجله نیویورک او را “برازنده این شخصیت” نامید و بازی او را باور پذیر دانست.

حقایق جالب:

 • او برای آماده شدن در این نقش چندین بار جوزف دی پیستون را از نزدیک ملاقات کرد. او حتی از اف بی آی هم کمک گرفت.
 • او پیش از فیلم برداری چندین ماه را با پیستون واقعی گذراند. آن‌ها بیش اوقات باهم وزنه برداری می‌کردند.
 • یکی از دلایل انتخاب او در این نقش این بود که کمی شبیه ایتالیایی‌ها به نظر می‌رسید. او در حقیقت گفت که یک رگش چروکی و باقی آن نژادهای مختلف است.
 • در حقیقت قرار بود آل پاچینو در نقش براسکو ظاهر شود. اما زمانی که اون در این فیلم کاراکتر Lefty را به عهده گرفت، جانی دپ را برای نقش اصلی پیشنهاد کرد.

9. اد وود – Ed Wood

در فیلم دیگری از تیم برتون محصول سال 1994 جانی دپ در نقش یک فیلم ساز به نام اد وود ظاهر می‌شود. اگرچه این فیلم در مقایسه با همکاری‌های دیگر برتون و دپ چندان مشهور نیست اما استعداد بازیگری جانی را نشان داد و ثابت کرد که او حتی بدون گریم‌های رنگارنگ هم می‌تواند جذاب ظاهر شود. اگرچه این فیلم در گیشه چندان موفق نبود اما با تحسین منتقدین و تماشاگران مواجه شد و نامزدی در گلدن گلوب را برای دپ به همراه آورد.

حقایق جالب:

 • او درباره شخصیت پردازی اد وود گفت که این فیلم ترکیب 3 چیز است: ترکیبی از خوش بینی کور رونالد ریگان، اشتیاق ربات Tin Woodman  در فیلم جادوگر شهر از و شخصیت کیسی کیزم (هنرپیشه و مجریِ برجستهٔ رادیوی آمریکایی.
 • خانه پیشین اد وود در هالیوود که مشرف به کلوپ شبانه‌اش (The Viper Room) بود، قبلاً به بازیگر معروف یعنی بلا لاگوسی تعلق داشت.
 • این فیلم از اولین فیلم‌های برتر تیم برتون است.

10. آلیس در سرزمین عجایب – Alice in Wonderland

یکی دیگر از شخصیت‌های جالب و رنگارنگ جانی دپ شخصیت کلاهدوز دیوانه در فیلم “آلیس در سرزمین عجایب” محصول سال 2010 است. میا واشیکوفسکا بازیگر نقش آلیس در این باره گفت، “آلیس و کلاهدوز دیوانه شخصیت‌های عجیب و تنهایی هستند و به همین دلیل دوستی عمیقی میان آن‌ها شکل می‌گیرد.” برتون هم درباره او گفت که جانی دپ تلاش کرد علاوه بر دیوانه بودن وجه جذاب دیگری هم به کلاهدوز دیوانه ببخشد.

حقایق جالب:

 • این فیلم هفتمین همکاری جانی دپ و تیم برتون بود.
 • جانی دپ اقرار کرد که فیلم برداری در یک پس زمینه سبزرنگ در پایان روز خسته کننده و گیج کننده بود. اما او در عین حال دوست دارد که در فیلم برداری مانعی وجود داشته باشد.
 • تیم برتون و جانی دپ تلاش کردند که این شخصیت علاوه بر دیوانه بودن مشخصه‌های جالب دیگری هم داشته باشد. بنابراین آن‌ها پیش از خلق این شخصیت بارها آن را طراحی نمودند.
 • او برای تکامل لهجه اسکاتلندی خود در این فیلم، برنامه کمدی اسکاتلندی Rab C. Nesbitt را تماشا کرد.

 

کدام یک از این فیلم‌های جانی دپ فیلم مورد علاقه شماست؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

 1. IAmNumber4

  تیر 7, 1399

  دزدان دریایی کارائیب البته فقط سه قسمت اولش

  پاسخ