10 فیلم به کارگردانی گی‌یرمو دل تورو از بدترین تا بهترین

10 فیلم به کارگردانی گی‌یرمو دل تورو از بدترین تا بهترین

امروزه فیلم “شکل آب” (The Shape of Water) و نام گی‌یرمو دل تورو (Guillermo del Toro) همه‌جا شنیده می‌شوند. کارگردانی که به دلیل استفاده از مخلوقات عجیب‌وغریب در قالب شخصیت‌هایش شهرت دارد و می‌تواند احساسات انسانی را به‌خوبی در آثارش به نمایش دربیاورد: استعدادی که کمتر کسی از آن بهره برده است. او با تولید فیلم شکل آب که لایق اسکار بود نشان داد که حقیقتاً بااستعداد است و می‌تواند صنعت فیلم‌سازی را به چالش کشیده و دچار تغییر کند. در اینجا لیستی از بدترین تا بهترین فیلم‌های دل تورو را به شما معرفی می‌کنیم. اگر طرفدار او هستید پس حتماً در این لیست با ما همراه باشید.


10. تقلید – Mimic – 1997

زمانی که در شهر منهتن (نه در رم) یک بیماری مرگبار توسط سوسک‌ها سرایت پیدا کرده و زندگی افراد به‌خصوص کودکان را به خطر می‌اندازد، دکتر سوزان تایلر یک گونه حشره جدید خلق می‌کند که می‌تواند آن حشرات را از بین ببرد. اما زمانی که پس از سه سال سوزان متوجه می‌شود که حشرات خلق‌شده توسط او نه‌تنها از بین نرفته‌اند بلکه خود به موجودات مرگبارتری تبدیل شده‌اند، کابوس حقیقی او آغاز می‌شود. این موجودات که می‌خواهند بشر را نابود کنند تنها با معجزه از بین می‌روند.


9. قله‌ای به رنگ خون – Crimson Peak – 2015

در این فیلم ترسناک بازیگر فیلم “آلیس در سرزمین عجایب”، میا واشیکوفسکا با گی‌یرمو دل تورو همکاری می‌کند. ادیث دختری است که در عصر ویکتوریا به دنیا آمده و مادر خود را در کودکی از دست داده، او حالا می‌خواهد از بندهای زنانگی رها شده و برای زندگی خود کار مفیدی انجام دهد. او برای تغییر زندگی خود با یک مرد جذاب به نام سر توماس شارپ (Tom Hiddleston) ازدواج می‌کند که او را انگلستان می‌برد. توماس که با خواهرش لوسیل (Jessica Chastain) زندگی می‌کند رازهای مختلفی دارد که در کنار گذشته ادیث ماجرای جالب و ترسناکی به وجود می‌آورد.


8. کرونوس – Cronos – 1993

یک دستگاه قدیمی در قبال عواقب سیاه زندگی جاویدان به صاحبش می‌بخشد. مردی به نام گریس که همراه دخترش در حال تمیز کردن یک مجسمه قدیمی است ناگهان دستگاهی که کرونوس نام دارد را روشن کرده و جوان می‌شود. بلافاصله پس‌ازآن یک غریبه آمده و مجسمه را از گریس می‌خرد. او پس‌ازاینکه متوجه خالی بودن مجسمه می‌شود مغازه گریس را خراب می‌کند. در این زمان گریس متوجه می‌شود که این غریبه توسط میلیونری به نام لاگاردیا اجیر شده، کسی که کرونوس را می‌خواهد و حاضر است برای به دست آوردن آن هر کاری انجام دهد.


7. تیغه 2 – Blade II – 2002

یک فیلم که در ژانر فیلم‌های خون‌آشامی یک افسانه محسوب می‌شود و بزرگ‌سالان به آن علاقه دارند. تیغه 2 از سری فیلم‌های تیغه یک شکارچی خون‌آشام را نشان می‌دهد که یک قهرمان منفی را معرفی می‌کند. نوماک، فرزند رهاشده لرد الی داماسکینوس خون‌آشام، یک خون آشم چندرگه است که در مقابل ضعف‌هایی که می‌تواند خون‌آشام‌ها را شکست دهد ایمن است. او می‌خواهد هیولایی که او را به وجود آورده از بین ببرد. فیلم‌های دیگر ژانر خون‌آشام از این فیلم الهام گرفته و حتی از آن تقلید می‌کنند. به همین دلیل می‌توان تأثیر دل تورو را در اغلب فیلم‌های ژانر خون‌آشام دید.


6. پسر جهنمی – Hellboy – 2008

ران پرلمن و دل تورو در کنار هم یک همکاری بسیار درخشان را به وجود می‌آورند که حاصل آن پسر جهنمی است. پسر جهنمی، یک اهریمن و فرزند فرشته مغضوب عزازل است که با بازگشایی پل ورود به دنیای زنده‌ها از بهشت به زمین می‌آید. اگرچه دکتر بروم سالها قبل او را متوقف کرده اما او بار دیگر به زمین می‌آید تا آن را از بین ببرد. اما این بار پسر جهنمی خود را آماده کرده تا مقابل خانواده جدیدش بایستد.


5. حاشیه اقیانوس آرام – Pacific Rim – 2013

یکی دیگر از فیلم‌های دل تورو که پر از موجودات عجیب‌وغریب است هیولاهای فضایی به نام کایجوس را نشان می‌دهد که به زمین حمله کرده و نیمی از آن را از بین می‌برند. تنها چیزی که می‌تواند مانع این هیولاها شود ربات‌های بزرگی به نام جاگرز هستند که توسط دو خلبان هدایت می‌شوند: رالی، مردی که در نبرد مقابل کایجوس برادرش را از دست داد، و ماکو موری که همه‌چیز خود را در مقابل آن‌ها از دست داده، مجبورند برای نجات دنیا در کنار هم مبارزه کنند.


4. پسر جهنمی 2: ارتش طلایی – Hellboy II: The Golden Army – 2008

نوادا، شاهزاده پریان، دوستی میان انسان و پریان را از بین برده است. او پدر خود را به قتل رسانده و حالا می‌خواهد تک‌تک انسان‌ها را از بین ببرد. در میان نوادا و ارتش طلایی قدرتمند پسر جهنمی ما ایستاده است. او که می‌خواهد به‌تنهایی مبارزه کند حالا مجبور است از کمک دیگران، ازجمله خواهر نوادا، نوالا، بهره ببرد. آیا ارتش طلایی پیروز می‌شود یا بازهم پسر جهنمی باید انسان را نجات دهد؟


3. ستون فقرات شیطان – The Devil’s Backbone – 2001

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر شیطان به اتاقتان آمده و پیش‌بینی‌هایی انجام دهد که ممکن است حقیقت داشته باشند؟ در آن صورت چه‌کار خواهید کرد؟ کارلوس یک پسر دوازده‌ساله ای است که در کشور درگیر جنگ اسپانیا در خانه ایتام کارمن و سزارس که حامی جنگ هستند زندگی می‌کند. او پس از مدتی در تصورات خود می‌بیند که یک روح به او می‌گوید تمام ساکنین خانه از دنیا می‌روند. انگیزه‌های شیطانی و گذشته سیاه شخصیت‌ها داستان را پیچیده‌تر نموده و به نظر می‌رسد که پیش‌بینی ارواح معنی دیگری دارد.


2. هزارتوی پن – Pan’s Labyrinth – 2006

افلیا یک دختر جوان است که در دوران پس از جنگ داخلی سال 1944 با مادر باردارش سفر می‌کند تا با پدرخوانده جدیدش زندگی کند. یک شب یک پری دنیای جاویدان را به او نشان می‌دهد. هزارتوی پن یک دنیای فانتزی جدید را به شما نشان می‌دهد که به‌اندازه ارباب حلقه‌ها و سرگذشت نارنیا تخیلی و ترسناک است. دل تورو که در خلق جهان‌های عجیب‌وغریب و موجودات خارق‌العاده تخصص دارد این بار افلیا را در قالب شخصیتی نشان می‌دهد که با ثابت کردن ارزش و لیاقت خود به ملکه هزارتو تبدیل می‌شود.


1. شکل آب – The Shape of Water – 2017

گی‌یرمو دل تورو با خلق داستان رمانتیک متفاوت خود در هالیوود انقلاب به پا کرد. او برای این فیلم جایزه بهترین کارگردان اسکار، گلدن گلوب و چندین جایزه دیگر را دریافت نمود. او باوجود علاقه به شخصیت‌های عجیب این بار برای اولین بار ژانر رمانتیک را انتخاب می‌کند. این فیلم با نشان دادن عشق میان یک موجود دریایی و نگهبان لال آن الیزا (Sally Hawkins) تمام قواعد اجتماعی را کنار زده و این سؤال اگزیستانسیال را می‌پرسد: انسان بودن به چه معناست و چه کسی می‌تواند نحوه عشق ورزیدن را به ما بیاموزد؟ دل تورو در این فیلم با نشان دادن سالی هاوکینز و داگ جونز به اقیانوس احساسات پناه برده و یک فیلم زیبا را نمایش می‌دهد.

دیدگاه‌ها

بستن فرم