25 اختراع شگفت‌انگیز ژاپنی‌ها در طول تاریخ

در طول تاریخ ژاپنی‌ها برخی از برترین اختراعات بشر را به دنیا معرفی کرده‌اند. اختراعات آن‌ها، از سلاح‌ها گرفته تا انواع وسایل الکترونیک، توانسته به فرهنگ، سرگرمی و زندگی روزمره‌مان کمک کند. امروزه هم آن‌ها با اختراع لوازم جدید در عرصه تکنولوژی زندگی ما را آسان نموده‌اند. با اطمینان می‌توان گفت که جهان بدون آن‌ها نمی‌توانست چنین باشد. آیا می‌دانید ژاپنی‌ها چه اختراعاتی را در اختیار بشریت قرار داده‌اند؟ در اینجا 25 اختراع شگفت‌انگیز ژاپنی‌ها در طول تاریخ بشریت را به شما معرفی می‌کنیم.


25. ریکشا

ریکشا یک وسیله گاری مانند است که فردی آن را کشیده و توسط آن دیگری را حمل می‌کند. این وسیله هوشمندانه ریکشا نام دارد و اولین بار ژاپنی‌ها در سال 1860 آن را اختراع نمودند. این وسیله در آن زمان یک روش ارزان و محبوب برای نقل‌وانتقال به شمار می‌رفت. همچنین یک روش مناسب برای حفظ تناسب‌اندام هم محسوب می‌شد.


24. نودل فوری

آیا نودل فوری دوست دارید؟ بنابراین باید از ژاپنی‌ها متشکر باشید. مموفوکو آندو پس از مشاهده خرابی‌های ناشی از جنگ جهانی دوم آن را اختراع کرد. نودل مرغ اولین بار در سال 1958 فروخته شد و از آن زمان دانشجویان یکی از طرفداران آن بوده‌اند.


23. رمان

داستان گنجی (The Tale of Genji) نوشته‌شده در قرن یازدهم ژاپن را نخستین رمان جهان می‌دانند. این رمان توسط زنی به نام مورازاکی شیکیبو نوشته شد و درباره یک اشراف‌زاده جذاب و داستان‌های عاشقانه اوست.


22. کاتانا

اگرچه گفته می‌شود نوع قدیمی کاتانا از چین به ژاپن آورده شد اما نوعی که امروزه آن را به نام کاتانا می‌شناسیم سلاح سبک‌تر و باکیفیت‌تری است که در ژاپن ساخته شد و توسط مبارزان سامورایی استفاده می‌شد. این سلاح اولین بار در سال‌های 1392-1573 در دوره موروماچی دیده شد.


21. ظروف چینی

ظروف چینی در قرن 16 در ژاپن اختراع شد و توسط شرکت تجاری Dutch East Indian صادر می‌شد. این ظروف توسط ری سامپی سفالگر اختراع و ساخته شد.


20. ریزرایانه

اولین ریزرایانه که Sord SMP80/08 نام داشت در سال 1972 اختراع شد. اگرچه این سازه در ابتدا یک شکست محسوب می‌شد و هرگز تولید نشد اما باعث پیدایش کامپیوترهای امروزی شد.


19. واکمن

اگرچه تکنولوژی این وسیله توسعه پیدا کرده بود اما این شرکت سونی بود که برای اولین بار کاست‌ها را درون جعبه‌ای قرار داد که به شما اجازه می‌داد حین راه رفتن به موسیقی گوش دهید. این وسیله که واکمن نامیده می‌شد در سال 1979 تولید شد. این وسیله باعث شد که برای اولین بار در تاریخ فروش نوارهای کاست به اوج برسد.


18. تولید ناب

شرکت تویوتا در دوان پس از جنگ جهانی دوم ژاپن، سیستم تولید ناب را از مطالعات سیستم تولید فورد و هماهنگ نمودن آن با خواسته‌های خود ایجاد کرد. هدف این سیستم این بود که با حفظ بازدهی اتلاف زمان را به حداقل برساند. این سیستم اکنون بسیار رایج است.


17. سی دی، دی‌وی‌دی و بلوری

دیسک‌های فشرده توسط شرکت‌های سونی و فیلیپس اختراع شدند. این دو شرکت بر سر جزئیات آن مذاکره کرده و درنهایت دیسک‌های 115 میلی‌متری امروزه که 74 دقیقه حافظه دارند تولید شدند. پس‌ازآن سونی دی‌وی‌دی را اختراع کرد و سپس و با تولید دیسک‌های بلوری حتی دی‌وی‌دی اچ‌دی را هم از میان برداشت.


16. دستگاه درام قابل‌برنامه‌ریزی

Roland TR-808 اولین دستگاه درام قابل‌برنامه‌ریزی است که توسط ایکوتارو کاکهاشی اختراع شد. این دستگاه در سال 1980 بازار را از آن خود کرد و توانست در موسیقی انقلاب ایجاد نماید. شهرت عمده این دستگاه به دلیل درام بأس آن بود.


15. کارائوکه

دستگاه کارائوکه در سال 1969 توسط دایسوکه اینوئه اختراع شد اما او تا سال 1971 محصولی به بازار ارائه نکرد. در ابتدا این دستگاه موردتوجه واقع نشد اما به‌تدریج بارهای ژاپنی از آن استفاده نمودند. اگرچه او دستگاه را اختراع نکرد اما نامی هم برای آن انتخاب ننمود. نام این دستگاه از عبارت kara okesutura گرفته شده که به معنای ارکستر خالی است. به‌تدریج این عبارت کوتاه شد و نام کارائوکه باقی ماند.


14. ایموجی

برای داشتن ایموجی در دستگاه تلفن خود باید از ژاپنی‌ها متشکر باشید. ایموجی توسط شیگتاکا کوریتا و تیمش از شرکت NTT DoCoMo ساخته شد زیرا از فرستادن متن خالی در گوشی تلفن خود خسته شده بود. آن‌ها برای نشان دادن احساسات خود از تصویر استفاده کردند.


13. دوربین ویدیویی

اگرچه دوربین ویدیویی دستی از سال‌های 50 مورداستفاده قرار می‌گرفتند اما سونی اولین دوربین ویدیویی را در سال 1983 تولید کردند. این دوربین همه‌چیز را روی ویدیو ضبط کرده و از دوربین‌های پیشین ساده‌تر بود.


12. پلوپز برقی

اولین پلوپز برقی در سال 1955 توسط شرکت توشیبا تولید شد. این دستگاه صنعت آشپزی ژاپن را در سال‌های 1960 تغییر داد و در سال‌های 1970 مدل‌های دارای ریزرایانه تولید شدند که قابلیت تغییر دما داشتند.


11. تلفن دوربین‌دار

امروزه داشتن دوربین بر روی تلفن همراه یک امر رایج است اما در سال 1999 یک مسئله عجیب بود. شرکت ژاپنی کیوسرا اولین تلفن همراه دوربین‌دار را تولید کرد. این تلفن VisualPhone VP-210 نام داشت و می‌توانست تا 20 عدد تصویر JPEG ذخیره کند.


10. دستگاه اکوی قابل‌حمل

افرادی که به بیماری قلبی دچارند با کمک این تکنولوژی می‌توانند دستگاه اکوی قابل‌حمل داشته باشند. در سال 1937 تارو تاکمی اولین دستگاه اکوی قابل‌حمل را اختراع کرد. اغلب تنظیمات ابتدایی آن دستگاه هنوز مورداستفاده قرار می‌گیرد.


9. ماشین‌حساب جیبی

مدت‌هاست که از ماشین‌حساب استفاده می‌شود. اما اولین ماشین‌حساب جیبی در سال 1970 توسط شرکت ژاپنی Busicom اختراع شد.


8. نور ال ای دی آبی

سه مخترع ژاپنی، ایسامو آکازاکی، هیروشی آمانو و شوجی ناکامورا، در سال‌های 1990 اولین نور ال ای دی آبی را تولید کردند که تمام محصولات ال ای دی امروزی از آن ناشی می‌شود. آن‌ها بعدها برای این اختراع جایزه صلح نوبل را دریافت نمودند.


7. باتری لیتیوم ین

آساهی کاسئی در ژاپن، بر روی تکنولوژی باتری لیتیوم ین قابل شارژ تلاش بسیاری نمود و باوجودآنکه قبلاً دراین‌باره تلاش شده بود، آن را ارتقا داد و سرانجام توسط شرکت سونی آن را در اختیار مشتری‌ها قرار داد.


6. کیوآر کد

اگرچه امروزه کیوآر کد برای دریافت اطلاعات درباره یک شرکت یا محصول استفاده می‌شود اما این کد در سال 1994 و توسط شرکت تویوتا اختراع شد تا به فرایند تولید کمک کند.


5. CRISPR

اگرچه ازلحاظ تکنیکی کسی این تکنولوژی را کشف نکرد اما در سال 1987 یوشیزومی ایشینو و تیم او در دانشگاه اوزاکا آن را کشف کردند. متأسفانه در آن زمان آن‌ها نمی‌دانستند چه چیزی را کشف کرده‌اند. اما مطالعات آن‌ها به یافته‌های امروزی منجر شد.


4. پرینت سه‌بعدی

اگرچه تکنولوژی پرینت سه‌بعدی یک تکنولوژی جدید تلقی می‌شود اما در حقیقت از اختراع آن مدت‌ها می‌گذرد. در سال 1981 هیدئو کوداما از مرکز تحقیقاتی Nagoya Municipal ایده استفاده از سیستم نمونه‌سازی سریع با استفاده از فوتوپلیمر را مطرح کرد. این ایده اولین مفهوم پرینتر سه‌بعدی بود.


3. قطار تندرو

پس از اختراع خودرو قطار محبوبیت خود را در ایالات‌متحده از دست داد. اما در ژاپن این تکنولوژی با قدرت بیشتر بازگشت. ژاپن در سال 1964 اولین خطوط قطار تندرو را از توکیو تا اوزاکا راه‌اندازی کرد. این اختراع به‌سرعت به‌صورت عمده مورداستفاده قرار گرفت، به‌خصوص در مکان‌های شلوغ که به سیستم رفت‌وآمد سریع نیاز داشتند.


2. کارت حافظه

کارت حافظه به شما اجازه می‌دهد اطلاعاتی مانند موسیقی، تصویر و فیلم را در گوشی یا دستگاه هوشمند خود ذخیره کنید. بدون این کارت حافظه دستگاه تلفن شما تقریباً بی‌فایده است. فوجیو مازوکا که در آن زمان در شرکت توشیبا کار می‌کرد در سال 1984 کارت حافظه را اختراع کرد و تا مشکل ذخیره‌سازی و حفظ اطلاعات، در صورت روشن و خاموش بودن دستگاه را حل کند.


1. ربات اندروید

اولین ربات اندروید جهان WABOT-1 نام داشت که در دانشگاه وازدا در ژاپن اختراع شد. این ربات در سال 1970 ساخته شد و دارای گوش، دهان و چشم مصنوعی بود و می‌توانست اجسام را بلند کند.

دیدگاه‌ها

بستن فرم