طرز تهیه ارده در خانه

ارده یا خمیر دانه کنجد یک غذای مقوی خاورمیانه‌ای و مدیترانه است که در اینجا می‌خواهیم تهیه آن را به شما آموزش دهیم. اگرچه ارده آماده در بازار موجود است اما قیمت آن بالا بوده و قابل‌اعتماد هم نیست. اما خوشبختانه با کمترین هزینه می‌توانید آن را در خانه تهیه کرده و از کیفیت آن‌هم مطمئن باشید. برای این کار تنها به دو ماده اولیه نیاز دارید: دانه کنجد و روغن.

دانه کنجد

می‌توانید با انواع دانه کنجد پوست‌نکنده، بدون پوست، خام، جوانه‌زده یا داغ‌کرده، ارده خود را تهیه کنید. استفاده از هر نوع از این کنجدها طعم، رنگ و مزه خاصی به ارده شما می‌بخشد. ارده‌های موجود در بازار از کنجد پوست‌کنده تهیه می‌شوند. درنتیجه رنگ ارده روشن‌تر شده و بافت رقیق‌تری دارد. ارده‌ای که از کنجد پوست‌نکنده تهیه شده چندان رقیق نیست اما مزه بهتری داشته و مغذی‌تر است.

بر اساس سلیقه شخصی خود می‌توانید از دانه‌های کنجد خام، جوانه‌زده یا داغ‌کرده استفاده کنید. داغ کردن دانه کنجد طعم آن را شورتر کرده و تلخیان را نیز از بین می‌برد. درصورتی‌که از دانه‌های کنجد سیاه استفاده کنید ارده تیره خواهید داشت که کاملاً آسیایی می‌شود.

روغن

ارده هم همانند کره دانه‌های دیگر می‌تواند بدون روغن هم تهیه شود. اما آسیاب کردن آن بیشتر طول کشیده و ارده به‌دست‌آمده در مقایسه با ارده روغن‌دار بافت خامه‌ای ندارد. از چند قاشق غذاخوری روغن استفاده کرده و برای خامه‌ای‌تر کردن بافت ارده به‌تدریج روغن را افزایش دهید. برای طعم بهتر ارده از روغن‌زیتون، روغن خنثی مانند روغن دانه انگور یا کمی روغن کنجد استفاده کنید.

طرز تهیه

در بیشتر موارد دانه کنجد و روغن را یکجا باهم آسیاب می‌کنند. اما آسیاب کردن کنجد به‌تنهایی آن را نرم‌تر می‌کند.

مواد لازم

 • 1 فنجان دانه کنجد
 • 2 قاشق غذاخوری یا بیشتر روغن‌زیتون، روغن خنثی مانند روغن دانه انگور یا کمی روغن کنجد
 • نمک (اختیاری)

ابزار لازم

 • فنجان و قاشق مدرج
 • دیگ یا سینی تخت
 • قاشق چوبی
 • غذا ساز (یا مخلوط‌کن)
 • لیسک
 • ظرف

طرز تهیه

 1. دانه کنجد خام داغ‌کرده (اختیاری): استفاده از دانه کنجد خام داغ‌کرده طعم ارده را شور می‌کند. دانه‌های کنجد را در دیگ قرار داده، روی حرارت متوسط گذاشته و با قاشق هم بزنید. دانه‌ها را حدود 5 دقیقه سرخ کنید تا رنگشان عوض شده اما قهوه‌ای نشوند. دانه‌ها را در یک ظرف بزرگ‌تر ریخته و بگذارید خنک شوند. همچنین می‌توانید دانه‌ها را در فر داغ کنید. فر را در دمای 350 درجه فارنهایت بگذارید تا گرم شود. دانه‌ها را در سینی قرار داده و پخش کنید. سینی را در فر گذاشته و دانه‌ها را حدود 5 دقیقه سرخ کنید که تغییر رنگ دهند اما قهوه‌ای نشوند. دانه‌ها را در ظرف بزرگ‌تری ریخته تا خنک شوند.
 2. دانه‌های کنجد را در غذا ساز بریزید: دانه‌ها را در غذا ساز با تیغه اس مانند بریزید. (همچنین می‌توانید از آسیاب یا مخلوط‌کن استفاده کنید)
 3. دانه‌های کنجد را آسیاب کنید: دانه‌ها را به مدت 2 تا 3 دقیقه آسیاب کنید تا خمیرمانند شوند.
 4. روغن را اضافه نمایید: 2 قاشق غذاخوری روغن را به غذا ساز اضافه کنید. 1 تا 2 دقیقه آسیاب کنید تا کنجدها خمیری و غلیظ شوند.
 5. روغن بیشتر اضافه کنید (اختیاری): درصورتی‌که می‌خواهید بافت ارده نرم‌تر شود هر بار 2 قاشق غذاخوری روغن اضافه کنید تا به بافت دلخواه خود دست یابید.
 6. نمک اضافه کنید (اختیاری): نمک را اضافه کرده و دوباره خمیر را آسیاب کنید.
 7. ارده را در یک ظرف بریزید: ارده را در یک شیشه یا ظرف بریزید. سپس آن را به مدت یک ماه یا بیشتر در یخچال بگذارید. اگر ارده انسجام خود را از دست دادان را هم بزنید تا روغن دوباره پخش شود.

دیدگاه‌ها

بستن فرم