همه‌چیز درباره پریود زنان و راه‌های تسکین درد آن

تمام زنان ماهی یک‌بار با عادت ماهیانه مواجه می‌شوند، به‌طوری‌که زیر شکم خود درد خفیفی را تجربه کرده به‌طوری‌که تنها خوردن شکلات می‌تواند آرامشان کند. آیا دلیل این اتفاق را می‌دانید؟

دلیلش این است که این اتفاق زنان را برای بارداری آماده می‌کند. عادت ماهیانه شما را ازلحاظ فیزیکی برای بارداری آماده می‌کند و می‌توانید بچه‌دار شوید. با ترشح هورمون‌های خاص از غدد عادت ماهیانه ایجاد می‌شود. این هورمون‌ها یک تخمک را آزاد می‌کنند. درعین‌حال دیواره رحم ضخیم می‌شود تا بتواند از تخمک بارورشده نگهداری نماید.

پشنهاد مطالعه: نحوه انجام رابطه جنسی پس از هیسترکتومی (برداشتن رحم)

در این شرایط اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشته باشید احتمال بارداری‌تان بالا خواهد بود. اما اگر تخمک بارور نشود دیواره ضخیم شده رحم شروع به ریزش می‌کند. خون و لخته‌های جداشده از رحم از راه واژن خارج‌شده و این اتفاق منجر به عادت ماهیانه می‌شود. عادت ماهیانه در اغلب دختران از سنین نه تا شانزده‌سالگی آغاز می‌شود. معمولاً عادت ماهیانه با تغییرات دیگری مانند بزرگ شدن سینه و رویش موی زائد همراه است. در آغاز ممکن است عادت ماهیانه‌تان نامنظم باشد اما به‌تدریج مرتب شده و به دوره 28 روزه تبدیل خواهد شد. البته در برخی موارد می‌تواند چند روز کمتر یا بیشتر از این مقدار باشد.

این دوره چگونه است؟

معمولاً دختران در این دوره حساس می‌شوند و کمردرد و گرفتگی عضلات هم خواهند داشت. اگر درد و گرفتگی شدت یافت استامینوفن خورده و کمی استراحت کنید. اگر شرایطتان بدتر شد به پزشک مراجعه نموده و چک آپ انجام دهید.

از چه چیزهایی باید استفاده کنید؟

1. پد بهداشتی

پد (pad) یا نوار بهداشتی از پنبه تهیه شده و لایه پلاستیک زیر آن از تماس خون با لباس‌زیر جلوگیری می‌کند. زیر آن‌هم چسب وجود دارد که باعث نگه‌داری آن می‌شود. بااین‌حال از هر مارکی که استفاده کنید فرقی ندارد باید حداقل هر چهار ساعت یک‌بار آن را تعویض کنید، اگر پریودتان سنگین باشد بهتر است زودتر تعویض شود. در روزهای آخر دوره پریود خود می‌توانید از پدهای باریک و نازک استفاده کنید که در زیر لباس چندان ‌هم به چشم نمی‌آیند.

پد یا نوار بهداشتی دارای گیره

در هنگام تعویض نوار بهداشتی خود آن را به درون فاضلاب نیندازید یا مراقب باشید که پاره نشود بلکه بهتر است آن را لای دستمال‌کاغذی یا روزنامه پیچیده و در سطل زباله بیندازید. در دوره پریود خود از رفتن به استخر جلوگیری کنید زیرا پد شما آب را جذب نموده و ممکن است بقیه افراد متوجه شرایط شما شوند که می‌تواند باعث خجالت‌زدگی شود.

همچنین بخوانید: همه چیز درباره جوش و قرمزی پوست و راه های درمان آن

فواید استفاده از پد بهداشتی:

 • استفاده از پد بهداشتی آسان است و از روی لباستان دیده نمی‌شود.
 • استفاده از پد بهداشتی باعث می‌شود که بدانید در ماه چقدر خونریزی خواهید داشت و دراین‌باره اطلاعات داشته باشید.

2. تامپون

برخی از دختران در استفاده از تامپون (tampon) نگران هستند زیرا می‌ترسند به پرده بکارتشان آسیب برساند. اما نباید دراین‌باره نگران باشید زیرا باکرگی به معنای نداشتن رابطه جنسی است نه داشتن غشای باریک که به‌اصطلاح پرده بکارت نامیده می‌شود. زیرا در حالت عادی در وسط آن غشا یک مجرای باریک وجود دارد که خون عادت ماهیانه از آن خارج می‌شود. بنابراین تامپون نمی‌تواند پرده را از بین ببرد اما ممکن است کمی کشیدگی ایجاد کند.

همچنین بخوانید: هرآنچه که باید درباره تومور سرطانی خوش خیم بدانید

تامپون همان پد بهداشتی است اما کمی فشرده‌تر است و می‌تواند در درون مجرای واژن قرار بگیرد. بنابراین می‌توانید با دست یا اپلیکاتور آن را قرار دهید. ماهیچه‌های واژن تامپون را نگه داشته بنابراین نه می‌افتد و نه مشخص می‌شود. اگر ماهیچه‌های واژن را منقبض کنید نمی‌توانید تامپون را قرار دهید بنابراین بهتر است خود را ریلکس کنید. بهتر است در اوایل استفاده از تامپون از تامپون‌های مینی استفاده کنید. در ابتدا نوک تامپون را روی دهانه واژن قرار دهید تا بهتر فرو برود.

سپس ماهیچه‌های واژن آن را نگه داشته و راحت‌تر داخل می‌رود. اگر آن را درست در جای خود قرار دهید اصلاً در بدنتان احساس نمی‌شود بنابراین احساس ناراحتی نخواهید داشت. اگر احساس ناراحتی داشتید آن را خارج نموده و دوباره در جای خود قرار دهید. تامپون همانند پد باید هر سه چهار ساعت یک‌بار تعویض شود، حتی اگر خون‌ریزی بیشتر باشد باید زودتر تعویض کنید. می‌توانید تامپون را در فاضلاب بیندازید اما بهتر است از سطل زباله استفاده شود.

تامپون (tampon)

فواید استفاده از تامپون:

 • می‌توانید شنا کنید
 • مانند پد بهداشتی زود بو نمی‌گیرد
 • هیچ‌کس متوجه نمی‌شود تامپون پوشیده‌اید. درحالی‌که گاهی اوقات پد بهداشتی مشخص است
 • حمل‌ونقل تامپون راحت‌تر است و در کیف جا می‌شود

همچنین بخوانید: همه‌چیز درباره اختلال نعوظ به همراه دلایل و راه‌حل‌های آن

3. فنجان قاعدگی

فنجان قاعدگی (menstrual cup) یک وسیله بهداشتی جدید است که بسیاری از زنان درباره آن چیزی نشنیده‌اند. این وسیله از پلاستیک سیلیکونی تهیه شده است. می‌توانید آن را به سمت واژن هل دهید تا به دیواره‌های واژن بچسبد. هرچند ساعت یک‌بار باید آن را خارج کنید، برای این کار با انگشت اشاره آن را به سمت بیرون بکشید و درنهایت خارج کنید. می‌توانید در دستشویی آن را خارج کرده و بشویید یا با دستمال‌کاغذی پاک کنید و دوباره استفاده نمایید. اگر پرده بکارت دارید ممکن است همانند تامپون در استفاده از آن دچار مشکل شوید بنابراین باید دقت کنید.

سمت راست فنجان قاعدگی و سمت چپ تامپون

روش قرار دادن فنجان قاعدگی در داخل واژن. ابتدا آن را تا می‌کنیم تا دهانه آن به شکل C در بیاید. سپس دهانه آن را به صورتی داخل واژن قرار می‌دهیم که نوک انتهایی آن دیده نشود (نوک انتهایی برای سهولت خارج کردن آن از واژن است). سپس آن را در داخل واژن کمی میچرخانیم که دهانه آن باز شود تا خون بتواند در داخل آن جمع شود.

همچنین بخوانید: دلایل زودانزالی و بهترین راه‌های درمان آن

فواید استفاده از فنجان قاعدگی:

 • بیشتر از تامپون خون جمع می‌کند بنابراین باید کمتر آن را تعویض کنید
 • بدون بو است
 • هیچ‌کس متوجه آن نمی‌شود، بنابراین در هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ و حین ورزش مناسب است
 • ازآنجایی‌که می‌توانید آن را مجدداً استفاده کنید لازم این است با خودتان تامپون داشته باشید
 • ازلحاظ محیط‌زیستی به‌صرفه است زیرا دیگر پد یا تامپون وارد چرخه محیط‌زیست نخواهد شد

نکاتی که در صورت خونی شدن لباستان باید رعایت کنید:

 • با اسفنج یا دستمال خیس روی آن را بمالید
 • سعی کنید روی آن چیزی بپوشید تا لکه مشخص نشود
 • لباس‌زیر اضافه به همراه داشته باشید
 • در زمان پریود حدود سه قاشق غذاخوری خون از دست می‌دهید – اگرچه ممکن است بیشتر هم باشد
 • اگر غذایتان کم باشد یا ورزش‌های دشوار انجام دهید پریودتان متوقف شده یا به تأخیر می‌افتد
 • نگرانی، استرس یا بیماری می‌تواند پریودتان را به تأخیر بیندازد
 • عادت ماهیانه حدوداً تا سن 50 سالگی ادامه دارد. پس از توقف قاعدگی یائسه می‌شوید.

همچنین بخوانید: دلایل احساس سنگینی قفسه سینه و تنگی نفس

ده سؤال رایج زنان درباره عادت ماهیانه

همه زنان درباره پریود و عادت ماهیانه سؤالاتی دارند. به‌خصوص دختران جوانی که عادت ماهیانه‌شان تازه آغاز شده، بنابراین با ما همراه باشید تا پاسخ سؤالات خود را دریافت نمایید.

1. پریود چیست و چرا زنان پریود دارند؟

خون و لخته‌های ناسالم بدن زن از راه واژن خارج می‌شود و پریود نام دارد. هرماه با آزاد شدن تخمک رحم زن ضخیم می‌شود تا در صورت بارور شدن زن و حاملگی از تخمک محافظت شود. درصورتی‌که تخمک بارور نشود دیواره رحم شروع به ریزش کرده و این خون خارج‌شده پریود نام می‌گیرد. بنابراین زمانی که یک دختر پریود می‌شود خون و دیواره‌های رحم از بدنش خارج خواهند شد. این پدیده طبیعی برای سلامت بدن یک زن ضروری است.

2. عادت ماهیانه چه حسی دارد؟

در حقیقت زمان خروج خون از بدن متوجه آن نمی‌شویم و شاید هیچ دردی نداشته باشد. اما با لکه شدن لباس‌زیرتان احساس خیسی نموده و متوجه پریودتان خواهید شد.

3. آیا پریود شدن بوی بدی ایجاد می‌کند؟

زمانی که خون خارج‌شده با هوا تماس داشته باشد ممکن است بوی بد ایجاد کند اما ازآنجایی‌که خون خروجی توسط تامپون جذب می‌شود بنابراین نباید بوی بدی ایجاد کند. اگر دراین‌باره نگران هستید باید پد بهداشتی یا تامپون خود را زودبه‌زود عوض کنید.

4. آیا پریود شدن درد دارد؟

عادت ماهیانه به‌خودی‌خود بدون درد است اما برخی از زنان و دختران گرفتگی و درد دارند. این درد و گرفتگی به دلیل ترشح برخی از هورمون‌هاست که باعث انقباض واژن شده و درد ایجاد می‌کند.

5. از صحبت درباره اولین عادت ماهیانه خود با مادرتان می‌ترسید. باید چه‌کار کنید؟

بسیاری از دختران دراین‌باره نگران هستند. مادرتان دراین‌باره می‌تواند بهترین منبع کمکتان باشد بنابراین خجالت را کنار گذاشته و دراین‌باره با او صحبت کنید. او می‌تواند به شما کمک کند. در حقیقت او در این دوره بهترین دوستتان است. حتی می‌توانید با خاله، خواهر بزرگ‌تر یا مادر دوستان خود صحبت کنید.

6. آیا می‌توان در زمان پریود حمام کرد؟

باید در زمان پریود خود را تمیز نگه‌دارید تا نسبت به خود احساس خوبی داشته باشید. استفاده مرتب از نوار بهداشتی و پد می‌تواند شما را پاکیزه نگه داشته و اعتمادبه‌نفستان را افزایش دهد.

7. آیا در زمان پریود می‌توان هر فعالیتی را انجام داد؟

در زمان پریود می‌توانید تمام فعالیت‌ها را انجام دهید. می‌توانید به مدرسه بروید، در خانه کمک کنید، دوستان خود را ببینید، ورزش کنید و همه کارهای روزمره را انجام دهید. بااین‌حال باید از خود مراقبت نموده و سبک زندگی خوبی را دنبال نمایید.

8. آیا بقیه متوجه عادت ماهیانه‌تان می‌شوند؟

نه مگر اینکه از شما سؤال کنند. این به خودتان بستگی دارد که به بقیه بگویید یا نه.

9. در زمان پریود چقدر خون از دست می‌دهید؟

اغلب دختران در زمان پریود و در روزهای اول آن یک‌چهارم فنجان خون از دست خواهند داد. اما نگران نباشید زیرا بدنتان آن را جبران خواهد کرد.

10. عادت ماهیانه چه زمانی متوقف می‌شود؟

زنان تا سن یائسگی عادت ماهیانه دارند و تا آن زمان می‌توانند بچه‌دار شوند. برای اغلب زنان این سن تا اواخر 40 و اوایل 50 سالگی است. اما یائسگی می‌تواند دیرتر یا زودتر هم رخ دهد. در برخی از زنان یائسگی در 35 سالگی رخ داده و در برخی دیگر تا اواخر 50 سالگی هم ادامه دارد.

همچنین بخوانید: ۲۵ راه طبیعی برای خلاصی از جوش‌های سرسفید بینی و صورت

 

روش‌های تسکین درد پریود

برخی از زنان در زمان عادت ماهیانه هیچ دردی ندارد و برخی دیگر هم در روزهای اول با درد و گرفتگی روبه‌رو خواهند شد. استفاده از مسکن‌ها مفید است اما آن‌ها هم عوارضی دارند. اما برای درمان و التیام درد و گرفتگی عادت ماهیانه باید چه‌کار کنید؟ با ما همراه باشید تا 11 روش مؤثر و طبیعی را به شما معرفی کنیم:

11. درمان با کیسه آب داغ

این روش یک روش قدیمی است. شاید دوستان خود را دیده باشید که یک کیسه آب داغ را روی شکم خود قرار می‌دهند. این روش به ماهیچه‌های منقبض‌شده واژن و شکم که باعث درد شده کمک می‌کند. اگر کیسه آب داغ ندارید کمی آب داغ در بطری ریخته و روی شکم خود قرار دهید.

10. مصرف شراب

در این شرایط شراب می‌تواند به شما کمک کند بنابراین اگر در نوشیدن آن مشکلی ندارید می‌توانید یک یا دو لیوان شراب بنوشید. در این صورت گرفتگی‌های پریود درمان خواهد شد.

9. اعتماد به طب سوزنی چینی

طب سوزنی چینی با قرار دادن سوزن‌های کوچک در نقاط مختلف بدن می‌تواند گرفتگی‌های دوران پریود را درمان نماید. حتی مطالعات انجام‌شده هم تأثیر طب سوزنی را ثابت نموده است.

8. ماساژ شکم

در زمان پریود تمام ماهیچه‌های شکم دردناک می‌شوند. ماساژ شکم می‌تواند درد را کاهش دهد. می‌توانید خودتان این کار را انجام داده و یا از فرد دیگر کمک بگیرید. بنابراین شکم خود را به‌صورت دورانی ماساژ دهید. با این کار درد شکم تخفیف می‌یابد. حتی برای درمان درد شکم می‌توانید با روغن داغ شکم خود را ماساژ دهید.

7. رایحه‌درمانی

رایحه‌درمانی و حس کردن بوی شدید می‌تواند درد و گرفتگی پریود را کاهش دهد. این راه یکی از راه‌های مؤثر و طبیعی برای از بین بردن دردهای قاعدگی است. حس کردن بوهای شدید مانند روغن ماهی می‌تواند درد را کاهش داده و حواستان را پرت کند. می‌توانید روغن را روی شکم مالیده و با آن خود را ماساژ داده و یا روغن را در وان حمام ریخته و خود را با آن بشویید. خواص آرامش‌بخش آن می‌تواند دردهای شدید را نیز کاهش دهد.

6. چای سبز

چای سبز و داروی گیاهی دارای آنتی‌اکسیدان‌هایی است که می‌تواند درد پریود را کاهش دهد. نوشیدن یک چای داغ مانند چای سبز یا داروی گیاهی می‌تواند به‌جای مسکن مصرف شود. این نوشیدنی‌ها حاوی ترکیبات ارگانیک است که می‌تواند درد را کاهش دهد.

5. مصرف شکلات

اگر در زمان عادت ماهیانه خود درد دارید می‌توانید شکلات و به‌خصوص شکلات تلخ بخورید. تحقیقات ثابت کرده که شکلات تلخ می‌تواند درد را کاهش دهد. بهترین راه‌حل شکلات تلخ است اما می‌توانید از شکلات شیری یا شکلات معمولی هم استفاده کنید. میل بسیاری از زنان در این زمان به خوردن شکلات افزایش می‌یابد بنابراین در مصرف آن هیچ مشکلی وجود ندارد.

4. آن‌قدر راه بروید تا عرق کنید

شاید تصور کنید در این زمان راه رفتن یا دویدن برایتان مناسب نباشد اما باید بدانید که در حقیقت به شما کمک خواهند کرد. اگر احساس خستگی و بی‌حوصلگی می‌کنید کمی راه بروید. اگر حوصله بیرون رفتن ندارید راه بروید. راه بروید و عرق کنید. عرق کردن اندورفین شادی ترشح نموده و دردتان کاهش می‌یابد.

3. مصرف قهوه ممنوع

البته که گفتیم در این دوران باید نوشیدنی داغ بنوشید اما منظورمان قهوه و نوشیدنی‌های کافئین دار نیست. هرچقدر از نوشیدنی‌های کافئین دار دوری کنید بهتر است. اگر می‌خواهید نوشیدنی داغ بنوشید شکلات داغ، شیر داغ یا آب گرم بهترین گزینه است. از قهوه و چای دوری کنید زیرا رگ‌های خونی را مسدود نموده و عامل اصلی درد هستند.

2. مانند یک کودک بخوابید

منظورمان این است که به حالت کودکان بخوابید. اگر دردتان زیاد است و چیزی آن را کم نمی‌کند بهترین راه‌حل این است که مانند کودکان در وضعیت جنینی بخوابید. حتی اگر عادت ندارید بازهم به این حالت بخوابید زیرا درد را کاهش می‌دهد. در این صورت ماهیچه‌های شکمی ریلکس شده و گرفتگی از بین می‌رود. در حقیقت برخی از وضعیت‌های خواب می‌تواند دردهای بدن را کاهش دهد.

1. غذا بخورید

حتی اگر به غذا خوردن میل ندارید یا شکمتان آن‌قدر گرفته که نمی‌توانید چیزی بخورید بازهم بهتر است به خودتان گرسنگی ندهید. هرچند ساعت یک‌بار چیزی بخورید. همیشه شکم خود را با غذا پر کنید زیرا دردهای پریود کاهش می‌یابد. گرسنگی و اسید معده درد پریود را افزایش داده و بدتر می‌کند. بنابراین نگذارید شکمتان خالی بماند.

 

پیشنهاد مطالعه:

همه‌چیز درباره مدفوع سیاه و قیر مانند و راه‌های درمان آن

همه چیز درباره ورم مچ پا و راه های درمان آن

۲۵ خاصیت مفید استفاده از روغن نعناع برای سلامت بدن

۹ درمان خانگی برای سردردهای سینوسی

سینوزیت یا التهاب سینوس چیست؟

دیدگاه‌ها (1)

بستن فرم

 1. آرزو

  شهریور 3, 1397

  سلام من يك سوال داشتم
  چرا نزديك پريود پونديدگي (ورم) شكم و سينه ميداشته باشه ؟؟؟
  آيا امكان داره دارو استفاده كنيم تا پونديدگي از بين بره ؟؟؟

  پاسخ