11 حیوان تک همسر که تا آخر عمر با جفت‌شان می‌مانند

پنگوئن ماکارونی

بیش از 90 درصد پرندگان تک همسر هستند اما هیچ‌کدام به اندازه پنگوئن‌های ماکارونی علاقه خود را نشان نمی‌دهند. این زوج‌های ستودنی با دیدن یکدیگرمی رقصند و نمایش شادی به راه می‌اندازند. آن‌ها سینه‌های خود را باد انداخته، سرشان را به یکدیگر مالیده و آواز سر می‌دهند. پس از به دنیا آوردن فرزند، پدر از او مراقبت کرده و مادر به دنبال غذا می‌گردد.

درنای شنزار

انسان‌ها همواره به شعر و آهنگ علاقه داشتند اما علاقه این درناها ستودنی است. درناهای ماده با شنیدن موسیقی دو بار از خود صدا تولید کرده و جنس نر با یک صدا پاسخ می‌دهد. بعید می‌دانیم موسیقی همین تأثیر را روی انسان هم داشته باشد.

اسب آبی

اسب‌های آبی پیش از اینکه صاحب فرزند شده و آن را روی شکم حمل کند، دم خود را دور جنس ماده پیچانده و با او می‌رقصید. از سوی دیگر، اسب‌های ماده هم حسادت کرده و برای یافتن یک جنس نر باهم رقابت می‌کردند.

گرگ خاکستری

گرگ آلفای نر و شریک ماده‌اش یک زوج قدرتمند هستند که زندگی گرگ‌های خاکستری دیگر به آن‌ها بستگی دارد. آن‌ها یک‌بار در سال بچه‌دار می‌شوند.

جغد انبار

جغدهای انبار زبان عشق مخصوص به خود را دارند. جنس نر با دادن موش‌های مرده و فریاد زدن توجه جنس ماده را به خود جلب نموده و جنس ماده در پاسخ غارغار می‌کند.

سقنقور دم‌کوتاه زبان آبی

این مارمولک بومی استرالیا در هر فصل جفت‌گیری به‌سوی جفت قبلی‌اش بازمی‌گردد. جنس نر به دنبال جنس ماده رفته و از او دلبری می‌کند اما جفت‌گیری آن‌ها تنها 20 روز دوام دارد. این دو حتی کنار هم راه رفته و جنس نر کمی عقب‌تر از جنس ماده راه می‌رود.

عقاب سرسفید

عقاب‌ها هم همانند گرگ‌ها در هر فصل جفت‌گیری به‌سوی جفت قبلی خود بازمی‌گردند. عقاب نر پس از به دنیا آمدن جنس ماده تخم‌مرغ‌ها را گرم نگه داشته و به جوجه‌ها غذا می‌دهد.

 میمون درازدست

روابط این دسته از میمون‌ها شبیه روابط انسانی است، آن‌ها به هم خیانت می‌کنند، از هم جدا می‌شوند و دوباره ازدواج می‌کنند. اما زوج‌های موفق در کنار هم می‌مانند و باهم فرزندان خود را بزرگ می‌کنند.

لاشخور سیاه

اگرچه این حیوانات ترسناک به نظر می‌رسند اما درباره جفت‌های خود رفتار متفاوتی دارند. لاشخور نر در حین جفت‌گیری با گردن برافراشته در اطراف جنس ماده چرخ زده، او را تعقیب نموده و سپس به سمت او هجوم می‌برد. آن‌ها تمام سال کنار هم مانده و زمانی که صاحب تخم شدند، هر 24 ساعت یکی از آن‌ها کنار تخم می‌ماند.

سگ آبی

درباره شیوه جفت‌گیری این حیوانات چیزی نمی‌دانیم اما پس از جفت‌گیری تا آخر عمر با جفتشان می‌مانند. تحقیقات ژنتیکی انجام‌شده در دانشگاه چارلز در پراگ نشان داده که این حیوانات به جفتشان وفادار هستند. البته این مسئله فقط درباره سگ‌های آبی اروپایی صدق می‌کند. سگ‌های آبی شمال آمریکا با جفت‌های دیگر هم آشنا می‌شوند.

قو

حتماً دلیلی وجود دارد که قو به مظهر عشق تبدیل شده است. آن‌ها پس از جفت‌گیری گردنشان را به شکل قلب در هم حلقه کرده، بال‌هایشان را روی‌هم قرار داده و به سمت هم خم می‌شوند. بااین‌حال، سروصداهای آن‌ها اصلاً رمانتیک نیست. اما این مانع از کنار هم بودن آن‌ها تا پایان عمر نمی‌شود.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم

  1. مهدی

    تیر 24, 1401

    عالی بود

    پاسخ