15 روش مؤثر برای کنترل استرس و اضطراب

طبیعی است که با افزایش مسئولیت‌های کاری و خانوادگی استرستان افزایش یابد. به‌جای پر شدن از استرس بهتر است مشکل را حل کنید. مدیریت استرس به معنای توجه به افکار، سبک زندگی و احساسات و مقابله با مشکلات است. هیچ‌کس جز شما نمی‌تواند ذهن و جسمتان را کنترل کند. با خواندن نکات زیر می‌توانید استرس خود را کنترل کنید.

1. منشأ استرس در زندگی خود را تشخیص دهید

باید منشأ استرس زندگی خود را بیابید، چه این منشأ شغل شما باشد یا حضور یک فرد در زندگی‌تان. به یاد داشته باشید اگر نمی‌خواهید یک فرد را ببینید یا شغلتان آزاردهنده شده، همیشه می‌توانید نه بگویید. شما نمی‌توانید دیگران را تغییر دهید اما می‌توانید رفتار خود را تغییر دهید. اگر دیگران شما را نفهمند اشکالی ندارد زیرا این زندگی شماست.

2. احساسات خود را با کسی درمیان بگذارید

گاهی اوقات احساساتمان را با کسی درمیان نمی‌گذاریم، آن را در خود جمع می‌کنیم و بار آن‌ها را به‌تنهایی بر دوش می‌کشیم. احساس تنفر نسبت به یک فرد یا خسته شدن از کارتان هیچ نفعی برایتان ندارد. اگر عصبانی هستید آن را تخلیه کنید و آن را همیشه با خود به دوش نکشید. اشکالی ندارد اگر گریه کنید، می‌توانید با دوست صمیمی‌تان صحبت کنید یا با درمانگر مشورت نمایید. فرایند تخلیه احساسات می‌توانید دردناک باشد.

3. مدیتیشن کنید

مدیتیشن و دعا می‌تواند جسم و روحتان را آرام کند. مدیتیشن شما را به آرامش می‌رساند و چشم‌انداز جدیدی در اختیارتان قرار می‌دهد. در این فرایند خودتان را خواهید شناخت.

4. به‌درستی از زمان خود استفاده کنید

زمان خود را به بهترین شکل ممکن مدیریت کنید. عدم مدیریت زمان می‌تواند استرس و ناراحتی ایجاد کند. اگر قرار است کاری انجام دهید آن را به آخرین دقیقه واگذار نکنید تا استرستان افزایش پیدا نکند. کارها را قدم‌به‌قدم انجام دهید و به‌جای اینکه تمام کارها را به‌یک‌باره انجام دهید برنامه سیستماتیک داشته باشید.

5. یوگا یا ورزش را در برنامه خود قرار دهید

ورزش نه‌تنها بر جسم بلکه بر روحتان تأثیر مثبت می‌گذارد. لازم نیست برای این کار زمان زیادی اختصاص دهید، تنها 30 دقیقه پیاده‌روی، دو، یوگا یا دوچرخه‌سواری می‌تواند استرستان را از بین ببرد.

6. کارهایی که دوست دارید را انجام دهید

به غرایز خود توجه کنید و توهم را کنار بگذارید. شاید گوش دادن به قلبتان دردناک باشد و در ابتدا قلبتان را بشکند اما اگر صبور باشید متوجه می‌شوید که بهترین کار را انجام داده‌اید. به خواسته‌های درونی‌تان توجه کرده و کارهایی که دوست دارید را انجام دهید.

7. از خودتان بیش‌ازحد کار نکشید

همه افراد همه‌چیز می‌خواهند اما هیچ‌کس همه‌چیز را به دست نمی‌آورد. قبول کنید که نمی‌توانید همه‌چیز را تغییر دهید. یک کار را دنبال کنید نه چندین کار، بلندپروازی درست است اما نه اینکه بیش‌ازحد باشد. موفقیت یک‌شبه به دست نمی‌آید بلکه نیازمند زمان است بنابراین زندگی خود را فراموش نکنید.

8. با افرادی که دوست دارید وقت بگذرانید

هیچ‌چیز نمی‌تواند از وقت‌گذرانی با افرادی که دوستشان دارید و شما را می‌فهمند لذت‌بخش‌تر باشد. برقراری ارتباط با افرادی که دوستشان دارید نه‌تنها انرژی‌تان را افزایش داده بلکه باعث می‌شوند با شرایط دشوار بهتر کنار بیایید. ما به‌عنوان انسان باید کنار هم باشیم و قرار نیست به‌تنهایی در مقابل مشکلات بایستیم. گاهی اوقات آن‌قدر درگیر کار می‌شویم که خودمان را فراموش می‌کنیم. درحالی‌که باید با افرادی که دوست دارید ارتباط داشته باشید. آخر هفته را با خانواده بگذرانید، به همراه آن‌ها به کنسرت و سینما بروید و کارهایی را انجام دهید که استرستان را کاهش می‌دهد.

9. از مصرف الکل خودداری کنید

گاهی اوقات که از مسئولیت‌های زندگی خسته شده‌ایم به الکل پناه می‌بریم و تصور می‌کنیم استرسمان را کاهش می‌دهد، درصورتی‌که کاملاً اشتباه است. الکل تنها در کوتاه‌مدت شما را آرام می‌کند. نه‌تنها به بدنتان آسیب می‌رساند بلکه ممکن است به آن اعتیاد پیدا کنید.

10. خوب بخوابید

تحقیقات نشان داده 7 الی 8 ساعت خواب شبانه‌روز می‌تواند ذهن و روحتان را احیا کند. در زمان مقرر بخوابید و تا دیروقت برای انجام کارهایتان بیدار نمانید. خواب نامنظم می‌تواند خستگی‌تان را افزایش دهد. برای بازدهی بیشتر در کار و سلامت روح باید به‌اندازه کافی بخوابید. خواب شما را آرام نموده و استرس را کاهش می‌دهد.

11. آرام باشید و به موسیقی گوش دهید

ازلحاظ علمی ثابت شده که گوش دادن به موسیقی لذت‌بخش باعث تولید دوپامین در مغز می‌شود. دوپامین مواد شیمیایی را در مغز ترشح می‌کنند که باعث شادی فرد می‌شود. موسیقی باعث آرامش بدن شده و هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد. گوش دادن مکرر به موسیقی اعتمادبه‌نفس را افزایش داده، افسردگی را از بین می‌برد، ناراحتی روحی را کاهش داده و کیفیت زندگی را افزایش می‌دهد. موسیقی غنی خاصیت درمانگری دارد.

12. عادت غذایی سالم داشته باشید

شاید تعجب کنید که رژیم غذایی‌تان می‌تواند در کاهش استرس مؤثر باشد. مواد غذایی سرشار از فیبر و کربوهیدرات دارای مواد مغذی هستند که سیستم ایمنی‌تان را تقویت می‌کنند. استرس توانایی سیستم ایمنی برای مقابله با بیماری را کاهش می‌دهد بنابراین با مصرف میوه و سبزی تازه بایدان افزایش دهیم.

13. فیلم‌های طنز تماشا کنید

خنده طول عمر را افزایش می‌دهد. فیلم‌های طنز تماشا کنید. خنده باعث مبارزه بدن با استرس خواهد شد. شادباشید و اطرافیان خود را نیز شاد کنید.

14. اولویت‌های خود را مشخص کنید

اگر مسائل زندگی خود را طبق اولویت مشخص کنید دیگری چیزی باعث استرس شما نخواهد شد. با این کار به چیزهای مهم‌تر زمان بیشتری اختصاص داده و کارها را به‌درستی انجام می‌دهید. بین وظایف روزانه و فعالیت‌های اجتماعی تعادل ایجاد کنید.

15. شادباشید و از زیبایی‌های زندگی لذت ببرید

ما تنها یک‌بار زندگی می‌کنیم و این زندگی ازآنچه فکر می‌کنید کوتاه‌تر است. باوجود شرایط دشوار و استرس‌زا باید از زندگی خود لذت ببریم. درنهایت ازآنچه که دارید لذت ببرید زیرا در انتها آنچه که می‌ماند زندگی شماست نه سال‌های زندگی‌تان. به‌جای تمرکز بر نکات منفی بر نکات مثبت تمرکز کنید.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم