25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

در هزاره جدید ساخت فیلم‌های علمی تخیلی با واکنش بسیار زیادی روبه‌رو است، زیرا رؤیاهای ما را به حقیقت تبدیل نموده و باعث بروز نوآوری‌های جدید خواهند شد. زیرا فیلم‌های علمی تخیلی تأثیر مثبت ویژه‌ای دارند و درعین‌حال که حق امتیاز خود را حفظ می‌کنند، مفاهیم جدید را به تماشاگران معرفی می‌نمایند. در این لیست که فیلم‌های برتر قرن 21 به نمایش گذاشته می‌شود، شاهد فیلم‌هایی با مفاهیم هوش مصنوعی، واقعیت مجازی، نقد برنده و غیره هستیم.

دقت داشته باشید که در این 17 سال اخیر از قرن 21 فیلم‌های موفق بسیاری در قسمت علمی تخیلی ساخته شده شدند، به همین دلیل در اینجا تنها به فیلم‌های برتر در این زمینه اشاره می‌کنیم، پس ما با همراه باشید.

25. پرومته – Prometheus)  2012)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

فیلمی علمی-تخیلی به کارگردانی ریدلی اسکات که به‌نوعی قصهٔ اولیه یا ماقبل سری فیلم‌های بیگانه تلقی می‌شود اما داستانی کاملاً مستقل دارد. فیلم بیگانه (1977) از اسکات یک شاهکار کلاسیک محسوب می‌شود، به همین دلیل ممکن است اصلاً به دیدن فیلم پرومته علاقه‌ای نداشته باشید و تصور کنید که ذهنیتتان را کاملاً تغییر می‌دهد.

بنابراین بهتر است این فیلم را تماشا کنید، اما بهتر است به لحظه‌لحظه آن توجه نموده و حتی در صورت لزوم نت‌برداری کنید، زیرا امکان نداشت که سری فیلم‌های بیگانه از این بهتر باشد.

24. تلقین – Inception) 2010)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

شاید تصور کنید چرا این فیلم روان‌شناسانه را در لیست فیلم‌های علمی تخیلی گنجانده‌ایم، اما باید به این نکته توجه کنید که در این فیلم مرز واقعیت و رؤیا درهم‌آمیخته شده و هر چیزی در رؤیا امکان‌پذیر است، بنابراین وقایع تخیلی در آن روی می‌دهد. موسیقی متن هانس زیمر نیز در تأثیر این فیلم بی‌بهره نیست.

یک سارق حرفه‌ای که لئوناردو دی کاپریو نقش آن را ایفا می‌کند وارد ذهن افراد شده و رازهای ناخودآگاه آن‌ها را سرقت می‌کند. اما او وادار می‌شود از این استعداد در کارهای خلاف استفاده کند و این کار به قیمت تحت تأثیر گرفتن زندگی شخصی‌اش تمام می‌شود. اما زمانی که می‌تواند یک ایده را در ذهن یک فرد بگنجاند فرصتی نصیب اش خواهد شد.

نولان در ساخت این فیلم موفق و داستان تحسین‌برانگیز از بازیگران برتر استفاده کرده، رضایت تماشاچیان را جلب نموده، صحنه‌های اکشن به‌یادماندنی ایجاد کرده است. بسیاری از مردم از این فیلم استقبال نموده و این فیلم در گیشه فروش موفقی داشت. این فیلم را می‌توان یکی از بهترین آثار نولان دانست.

23. منطقه 9 – District 9) 2009)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک فیلم موفق محصول آفریقای جنوبی و کانادا از نیل بلومکمپ که از آپارتاید الهام گرفته و داستان بیگانه‌هایی را نشان می‌دهد که از سیاره خود اخراج شده‌اند. موجودات زمینی این بیگانگان را در منطقه مشخصی به نام منطقه 9 ساکن کرده‌اند، البته نه بخاطر صلاح آن‌ها بلکه به خاطر تکنولوژی پیشرفته‌ای که با خود به سیاره زمین آورده‌اند. یکی از کارکنان سازمان چندملیتی متحد به نام ویکوس فان در مِروه (شارلتو کاپلی) به ویروسی آلوده می‌شود که DNA او را با تغییر ماهیت روبه‌رو می‌کند.

نویسندگان داستان این فیلم نیل بلومکمپ و تری تاچل هستند، کارگردان این فیلم آن را به روش مستند تهیه نموده و همچنین در بسیاری از صحنه‌ها از دوربین‌های دستی استفاده شده است. همچنین بلومکمپ از لنزهای مخصوص DP و لنزهای نچرال و رئال CG استفاده می‌کند. این عوامل این فیلم را بیشتر به یک مستند تاریخی تبدیل می‌کند تا یک فیلم تخیلی و به همین دلیل یک فیلم موفق محسوب می‌شود.

22. آفتاب – Sunshine) 2007)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک فیلم علمی تخیلی تأثیرگذار به کارگردانی دنی بویل و نویسندگی الکس گارلند که فاجعه حیات انسان و آخرین امید او در سال 2057 را نشان می‌دهد و می‌توان این فیلم را تاثیرگرفته از فیلم‌های کوبریک و تارکفسکی دانست. خورشید در حال نابودی است و یک عصر یخبندان دیگر در انتظار بشریت است و دراین‌بین یک کشتی که حاوی هشت خدمه است در تلاش هستند تا نسل بشر را حفظ کنند.

نقاط قوت این فیلم عبارت‌اند از جلوه‌های بصری مهیج، امتیاز بالا از جان مورفی و نشان دادن نکات بسیار مهم. اگرچه شیوه روایی این فیلم کمی پرسش‌برانگیز است و در پایان فیلم بسیاری از سؤالات بیننده را بدون پاسخ رها می‌کند، اما تأثیر این فیلم و هیجانی که در بیننده ایجاد می‌کند، شگفت‌انگیز است.

21. لوپر – Looper) 2012)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

ریان جانسون با ساختن این تریلر جنایی درباره سفر در زمان اولین فیلم علمی تخیلی خود را تولید نمود. در این فیلم بازیگرانی همچون بروس ویلیس، جوزف گوردون-لویت، امیلی بلانت، پایپر پرابو و جف دانیلز ایفای نقش می‌کنند. در سال 2044 یک گروه تبه‌کار برای افرادی که از سال 2074 به گذشته سفر کرده‌اند کار می‌کنند، اگرچه در سال 2044 سفر در زمان قانونی نبود اما آن‌ها به‌طور مخفیانه فعالیت می‌کردند. جو (Gordon-Levitt) با نسخه مسن‌تر خود آشنا شده و اتفاقات مهم فیلم از آنجا روی می‌دهد.

این فیلم زیبا و مهیج با معرفی پیچیدگی‌های جدید چشم‌انداز جدیدی به روی فیلم‌های مسافرت در زمان گشود، و درکنار این پیچیدگی‌ها پایان دل‌چسب و رضایت بخشی نیز داشت. لوپر را می‌توان یک فیلم علمی تخیلی قدیمی با طراحی مدرن دانست.

20. یک پوینده تاریک – A Scanner Darkly) 2006)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک فیلم علمی–تخیلی مهیج آمریکایی به نویسندگی و کارگردانی ریچارد لینکلیتر که بر اساس رمانی به همین نام نوشته فیلیپ کی. دیک ساخته شده است. بازیگرانی نظیر کیانو ریوز، رابرت داونی جونیور، وودی هارلسون و وینونا رایدر در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. داستان این فیلم کاملاً مجذوب‌کننده است بااین‌حال پیچیدگی این فیلم باعث می‌شود که برخی از تماشاگران آن را به‌سختی دنبال نمایند.

رابرت ارکتور (ریوز) به همراه دوست‌دخترش دونا هاتورن، یک مأمور مخفی است که با مواد مخدر و شناسایی آن‌ها سروکار دارد که در این راه زندگی دوستانش را نیز به خطر می‌اندازد. او با ماده مخدر جدیدی آشنا شده و می‌خواهد این ماده مخدر به نام دی را به شهر وارد کند. این ماده مخدر بسیار قوی و اعتیادآور می‌تواند بر نیمکره‌های چپ و راست مغز تأثیر گذاشته و کاری کند تا فرد نتواند مرز رؤیا و واقعیت را تشخیص دهد. آیا رابرت می‌خواهد خودش مصرف‌کننده این ماده باشد یا آن را در اختیار دیگران نیز قرار دهد؟

فعالیت مخفیانه رابرت که باعث می‌شود در حین فعالیت ناشناخته باقی بماند صحنه‌های جالب و مهیجی ایجاد می‌کند. در این فیلم غمناک و تأثیرگذار، همه شخصیت‌ها، چه خوب و بد، تنبیه می‌شوند. این فیلم هم همانند رمان اصلی یک اثر کلاسیک محسوب می‌شود.

19. برف‌شکن – Snowpiercer) 2013)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

فیلمی علمی-تخیلی اکشن، به کارگردانی بونگ جون-هو که بر اساس یک رمان گرافیک فرانسوی با همین عنوان و به نویسندگی ژاک لاب، ساخته شده است. به دلیل تسریع گرمای جهانی کره زمین نظام آب و هوایی برهم خورد و عصر یخبندانی ایجاد شده که حیات کره زمین را مملو از برف و یخ نموده است. در پی رخداد عصر نوین یخبندان در زمین، یک قطار برف‌شکن آخرین بازمانده‌های بشر را در خود جای داده است.

نماهای اکشن بونگ، خلاقیت او و انتقادهای زیرکانه او، که در نمای قرار دادن طبقات پایین جامعه در یک قسمت مشخص از قطار نشان داده می‌شود، از جمله نقاط قوت این فیلم هست. این فیلم زیبا را می‌توان یک فیلم علمی تخیلی موفق با صحنه‌های مهیج و اکشن دانست.

18. تقدیر – Predestination) 2014)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک فیلم در سبک علمی–تخیلی و مهیج به کارگردانی برادران اسپیریگ است که فیلم‌نامه فیلم بر اساس داستان کوتاه “همه شما زامبی‌ها” اثر رابرت آنسون هاین‌لاین نوشته شده است و به یکی از برترین و جذاب‌ترین فیلم‌های هزاره جدید تبدیل شده است. ای‌تان هاوک در آخرین مأموریت مسافرت در زمان باید مانع یک حمله تروریستی شود که جان هزاران نفر را به خطر می‌اندازد.

سارا اسنوک با اجرای چندلایه و تأثیرگذارش لایق تحسین و تشویق است و به همین دلیل جایزه آکادمیک استرالیا را از آن خود نمود. در حقیقت نقش‌آفرینی موفق او در فروش این فیلم تأثیر بسزایی داشت.

17. لبه فردا – Edge of Tomorrow) 2014)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

در این فیلم از داگ لیمان که اقتباسی از رمان ژاپنی فقط باید بکشی از هیروشی ساکورازاکا هست، ویلیام کیج (تام کروز) یک افسر جنگی بی‌تجربه است که در میدان جنگ با بیگانگان مبارزه می‌کند. اگرچه او در میدان جنگ کشته می‌شود، اما خود را گرفتار یک حلقه زمانی می‌بیند که با هر بار کشته شدن او را به روز قبل از جنگ بازمی‌گرداند.

کیج به همراه ریتا ورتاکسی (بلانت)، یک جنگجو نیرو ویژه گروهی تشکیل می‌دهد تا راهی برای شکست دادن موجودات فرازمینی بیابند و آن‌ها را به زانو دربیاورند. این فیلم مهیج می‌تواند برای افرادی که به بازی‌های کامپیوتری علاقه دارند و طرفداران فیلم‌های علمی تخیلی یک شاهکار باشد و انتظاراتشان را برآورده کند. با فروختن حق امتیاز این فیلم احتمالاً باید شاهد دنباله آن هم باشیم.

16. زمان جنایت – Timecrimes) 2007)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

ناکو ویگالوندو، فیلم‌ساز اسپانیایی، که در گذشته با ساخت یک فیلم کوتاه نامزد جایزه اسکار شده بود، با ساخت این فیلم بار دیگر موفقیت را از آن خود نمود. زمان جنایت یک تریلر مهیج است که در هر گام بیننده را شگفت‌زده نموده و ژانرهای مختلف را باهم ادغام می‌کند.

هکتور (Karra Elajalde) در میان درختان اطراف خانه‌اش جاسوسی همسایه‌اش را می‌کند و ناگهان مجبور است از دست مهاجمی که خود را باندپیچی کرده بگریزد. او در حال فرار به سراغ دانشمندی می‌رود که او را مجاب می‌کند در ماشین زمان آزمایشی او پنهان شود. قهرمان داستان با کمک این ماشین زمان یک ساعت به عقب بازگشته و خود را در حالی می‌بیند که از دست مهاجم در حال فرار است.

اگرچه ویگالاندو یک فیلم مینیمالیست ساخته اما اجازه نمی‌دهد که بودجه کم خلاقیت و ظرافت فیلم را زیرسوال ببرید یا بیننده را دچار سردرگمی کند. اگر از حلقه‌های زمانی و مسافرت در زمان لذت می‌برید می‌توانید از این شاهکار سینمایی لذت ببرید.

15.  دانی دارکو – Donnie Darko) 2001)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک فیلم درام، تریلر، علمی-تخیلی به نویسندگی و کارگردانی ریچارد کلی، که نوجوانی به نام دانی (Jake Gyllenhaal) در یکی از محله‌های ویرجینیای آمریکا از یک اتفاق جالب زنده بیرون آمده. دانی با خرگوش-انسان غول‌پیکر و زشت‌رویی به نام “فرانک” (James Duval) ملاقات می‌کند که می‌تواند در زمان سفر کند. دانی در این فیلم به وجود خود می‌اندیشد، عاشق می‌شود و می‌خواهد نه‌تنها زمان بلکه تقدیر را تغییر دهد.

از جمله نقاط قوت این فیلم را می‌توان موسیقی متن دهه هشتادی و حضور بازیگرانی مانند جیک جیلنهال، جنا ملون، درو بریمور، مگی جیلنهال، نوح وایل، کاترین رأس و پاتریک سوویزی دانست. این فیلم که حاوی صحنه‌های جالب و غیرمعمولی مانند تصادف هواپیما است در اکران اولیه چندان موردتوجه واقع نشد، اما سپس تمثیل‌های روان‌شناسانه علمی تخیلی و هوشمندانه آن موردتوجه سینما دوستان قرار گرفت.

14. حمله به بلاک – Attack the Block) 2011)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک فیلم علمی تخیلی از جو کرنیش که داستان یک گروه گانگستری نوجوان در جنوب لندن را نشان می‌دهد و درعین‌حال نقد اجتماعی را نیز دربرمی گیرد. بازیگران جوان این فیلم بسیار موردتوجه واقع شدند، بخصوص جان بویگا رهبر این گروه گانگستری که کاملاً باورپذیر است. یکی دیگر از نقاط قوت این فیلم حملات بیگانه‌هاست. احتمالاً باور نخواهید کرد که بیگانه‌های باورنکردنی این فیلم، صحنه‌های اکشن، عناصر طنز و روایت ظریف آن، با بودجه کم ساخته شده‌اند.

13. خدا بودن سخت است – Hard to Be a God) 2013)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

آخرین فیلم فیلم‌ساز روسی الکسی ژرمن که در سال 2000 ساخت آن آغاز شد، در طول شش سال فیلم‌برداری شد، چند سال مراحل پس‌تولید را طی نمود، درنهایت توسط پسر ژرمن به اتمام رسید و سرانجام در سال 2013 اکران شد. این فیلم یکی از بهترین فیلم‌های سینمای روسیه است و از هر لحاظ یک فیلم حماسی محسوب می‌شود.

فیلم اقتباسی از رمانی به همین نام، اثر بوریس و آرکادی استروگاتسکی است. این شاهکار استروگاتسکی در یک سیاره بیگانه به نام آرکانار رخ می‌دهد که یک کابوس به تمام معناست. خدا بودن سخت است، یک اثر سیاه‌وسفید ظریف است داستان وحشی‌گری و زیبایی را نشان می‌دهد.

12. گزارش اقلیت – Minority Report) 2002)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک شاهکار سینمایی که ستارگانی چون تام کروز و استیون اسپیلبرگ نقش‌آفرینی و ساخت آن را بر عهده داشته و فیلم‌نامه آن از داستان کوتاهی از فیلیپ کی دیک گرفته‌شده است. این اقتباس یک اقتباس تمام‌عیار است و از بسیاری جهات مهیج هست. کاپیتان جان اندرتون بخشی از یک تیم جنایی است که سعی می‌کند به کمک عناصر روانشناسی جرائم مرگبار را پیش‌بینی نموده و پیش از رخ دادن آن را کنترل کند.

اسپیلبرگ در این فیلم از فیلم‌بردار موردعلاقه خود یانوش کامینسکی استفاده نموده و ماکس فون سیدو هم در نقش مکمل، به‌عنوان کارگردانی به نام لامار بورخس، بسیار درخشان ظاهر می‌شود و تأثیرگذاری فیلم را افزایش می‌دهد.

11. هرگز رهایم مکن – Never Let Me Go) 2010)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک فیلم رمانتیک درام و علمی تخیلی به کارگردانی مارک رومنک، که بر اساس رمانی به همین نام، نوشته کازو ایشی‌گورو در سال ۲۰۰۵، ساخته شده‌است. داستان دربارهٔ سه دانش‌آموز با نام‌های کتی (کری مالیگان)، روث (کیرا نایتلی) و تامی (اندرو گارفیلد) و زندگی آن‌ها در یک مدرسه شبانه‌روزی مرموز به نام هلشیم است. اما در این مدرسه راز مخوفی وجود دارد که از دانش آموزان پنهان می‌شود و آن این است که عمر بسیاری از آن‌ها باید به بیش از 100 سال برسد.

این فیلم داستان انسانیت، فلاکت، بشردوستی، رفاقت و آسیب‌پذیری عشق را نشان می‌دهد. این فیلم از آن دست فیلم‌هایی است که نباید دیدن آن را از دست بدهید.

10. فراتر از رنگین‌کمان سیاه – Beyond the Black Rainbow) 2010)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

از بسیاری از جهات می‌توان این فیلم هنری، تجربی و الهام‌بخش را یک فیلم وهم‌آور نیز نامید. بسیاری این فیلم را با فیلم‌های کارگردان‌هایی مانند ماریو باوا، جان کارپنتر، دیوید کروننبرگ و برخی آثار تارکوفسکی استاکر مقایسه می‌کنند. فیلم‌های علمی تخیلی به‌ندرت می‌توانند این‌چنین مهیج و به طرز هوشمندانه‌ای سورئال باشند.

در سال‌های 1983 پانوس کاسماتوس که یک نویسنده و کارگردان است یک دنیای سینمایی عجیب‌وغریب به وجود می‌آورد که اوا آلن در آن زندانی شده و تلاش می‌کند تا از آنجا بگریزد. یکی از نقاط قوت این فیلم تدوین گری جرمی اشمیت است که جذابیت فیلم را افزایش داده و فضای احساسی کاسماتوس را افزایش می‌دهد. شاید همه افراد نتوانند جذابیت این فیلم را درک کنند، اما سینما دوستان واقعی برتری این فیلم را درک خواهند نمود.

9. چشمه – The Fountain) 2006)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک فیلم فانتزی علمی تخیلی روان‌شناسانه که طی یک دوره چند هزارساله مفاهیم، عقاید و روایت‌های مختلفی را بیان می‌کند. این فیلم از دارن آرونوفسکی درباره حیاتی است که در یک درخت اساطیری شکل گرفته است. هرگز یک فیلم علمی تخیلی مشابه این ساخته نشده است. در این فیلم هیو جکمن در سه نقش ظاهر می‌شود: یک شوالیه قرن هجدهمی، یک پزشک قرن بیستمی به نام تام کرو و یک فضانورد به نام تامی که هر بار برای نجات معشوقه‌اش (Rachel Weisz) از مرگ تلاش می‌کند. داستان این فیلم از افسانه درخت زندگی در کتاب مقدس الهام گرفته است.

این فیلم همچنین اشاره‌هایی به استعمار اسپانیا و تمدن مایا و همچنین شخصیت تامی از دیوید بوی دارد. این درخت زندگی بر مفاهیم ترس از مرگ دلالت می‌کند و می‌توان آن را یکی از شخصی‌ترین و تأثیرگذارترین فیلم‌های آرونوفسکی دانست.

8. ماه – Moon) 2009)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

این فیلم از دانکن جونز بر مفاهیمی مانند هوش مصنوعی، تنهایی و هویت دلالت می‌کند. فضانوردی به نام سام بل در ایستگاه ماه کار می‌کند و قرارداد فعالیت چندساله‌اش در این قمر رو به اتمام است و تنها کسی که در این قمر با او همراه است گرتی است (صدای کوین اسپیسی).

بنا به مشکلات نامعلوم ارتباط این ایستگاه با زمین قطع شده و سام نمی‌تواند با خانواده، دوستان و همکاران اش ارتباط داشته باشد. پس‌ازاینکه تمرینات روتین خود را به‌اشتباه انجام می‌دهد به توهم و هذیان مبتلا شده و نمی‌تواند مرز واقعیت و توهم را تشخیص دهد. جونز در این فیلم لایه‌های پنهان شخصیت انسان را به معرض نمایش قرار می‌دهد.

7. اکس مشینا – Ex Machina) 2015)

 

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

گارلند در ابتدا به‌عنوان رمان‌نویس کار خود را آغاز نمود (ساحل)، سپس به‌عنوان فیلم‌نامه‌نویس (او 28 فیلم‌نامه نوشته است مانند 28 روز بعد، طلوع آفتاب و هرگز رهایم مکن)، و درنهایت کارگردانی این فیلم را بر عهده گرفت (که نویسندگی آن را نیز بر عهده داشت). این فیلم علمی تخیلی فلسفی داستان کالب (Domhnall Gleeson) یک برنامه‌نویس جوان است که برای یک موتور جستجوگر به نام Bluebook فعالیت می‌کند و سپس به دعوت ناتان بیتمن در پروژه‌اش جدیدش با او همکاری می‌کند.

آزمایش آن‌ها بر روی اِیوا (آلیسیا ویکاندر) بود، یک ربات انسان نمای فوق پیشرفته که هوش هیجانیش بسیار پیچیده، دلربا و فریبنده‌تر از چیزی بود که این دو نفر می‌توانستند تصورش را بکنند. اکس مشینا در عین نشان دادن ایده‌های بزرگ مدینه فاسده ای را نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد نابودی انسان را به همراه دارد.

6. مکس دیوانه: جاده خشم – Mad Max: Fury Road) 2015)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

این فیلم از جرج میلر ادامه فیلم‌های مکس دیوانه است. از جمله نقاط قوت این فیلم ادیتور و همسر میلر، مارگارت سیکل است که روابط عناصر موجود در فیلم – لوازم، شخصیت‌ها و غیره – را نشان می‌دهد. سینمای اکشن به‌ندرت می‌تواند چنین فیلم موفق و تأثیرگذاری را بسازد.

از جمله نقاط قوت دیگر این فیلم عبارت‌اند از طراحی کولین گیبسون و جنی بیوان و فیلم‌برداری جان سیل. این فیلم فانتزی در ژانر خود یک شاهکار محسوب می‌شود.

5. درخشش ابدی یک ذهن پاک – Eternal Sunshine of the Spotless Mind) 2004)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

بهترین فیلم میشل گوندری و بهترین فیلم‌نامه چارلی کافمن، البته با الهام از فیلیپ کی دیک، فیلمی درباره رابطه و عشق ازدست‌رفته. زوجی به نام‌های جوئل (جیم کری) و کلمنتاین (کیت وینسلت) پس از جداشدن یکدیگر را از ذهن خود پاک می‌کنند و دراین‌بین حوادثی رخ می‌دهد. آن‌ها سپس متوجه عشق و احساسی که بینشان بود شده و از اینکه چنین عشقی را فراموش کرده‌اند قلبشان به درد می‌آید.

این فیلم یک فیلم غم‌انگیز و تأثیرگذار درباره عشق ازدست‌رفته است که احتمالاً بتوانید با آن به‌خوبی ارتباط برقرار کنید.

4. رنگ سرچشمه – Upstream Color) 2013)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

این فیلم از شین کاروث یک تجربه منحصربه‌فرد است که می‌تواند سینما دوستان را تحت تأثیر قرار داده و با کمک جلوه‌های بصری و روایی اشک ذوق و شگفتی را از چشم آنان خارج کند. ایمی سایمتز در نقش الکس، قهرمان داستان ظاهر می‌شود که یک دزد (تیاگو مارتینز) با کمک دارو و مواد مخدر مغز او را شستشو داده و حساب بانکی‌اش را خالی می‌کند. او سپس به خود آمده و متوجه می‌شود تنها کسی نیست که به این شیوه به بازی گرفته‌شده است.

او سپس به سمت جف (کاروث) متمایل شده و این دو هنوز نمی‌دانند که چه چیزهایی را از دست داده‌اند اما هرچه که فیلم به جلو پیش می‌رود چیزهای بیشتری را متوجه شده و می‌بینیم که این دو به هم نزدیک می‌شوند. این فیلم را می‌توان یک فیلم هنری تأثیرگذار دانست که از دیدن آن پشیمان نمی‌شوید. این فیلم دومین فیلم کاروث است و در نوع خود یک اثر هنری برتر محسوب می‌شود.

3. زیر پوست – Under the Skin)  2013)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک دهه طول کشید تا جاناتان گلیزر این فیلم عمیق و شگفت‌آور از انسانیت و تمدن را بسازد. بسیاری این فیلم را با آثار استنلی کوبریک، آندره تارکوفسکی، و فیلم‌های مستند گونه کلر دنیس و لین رامسی، مقایسه می‌کنند. داستان فیلم اقتباس آزادانه از یک کتاب علمی تخیلی به قلم مایکل فیبر، محصول سال 2000، است. اسکارلت جوهانسون در این فیلم بسیار خوش درخشیده و درعین‌حال که دیالوگ کمی دارد اما بسیار تأثیرگذار است. او نقش یک زن فضایی را بازی می‌کند که پس از وسوسه کردن انسان‌ها آنان را به دام انداخته و می‌کشد، اما نیت او مشخص نیست.

یکی از نقاط قوت این فیلم موسیقی متن میکا لوی است که به تأثیرگذاری و پیچیدگی این فیلم می‌افزاید. با دیدن این فیلم تجربه جدیدی کسب نموده و اگر آن‌قدر صبور باشید که تا پایان فیلم صبر کنید، از پایان غیرقابل‌پیش‌بینی آن لذت خواهید برد. این شاهکار هنری و بدون نقص همان‌گونه که از نامش پیداست تأثیرگذار است.

2. ورود – arrival) 2016)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

یک تجربه منحصربه‌فرد، تأثیرگذار و رمانتیک از دنی ویلنو که می‌توان آن را با ادیسه فضایی کوبریک، درخت زندگی ترنس مالیک، نوشته‌های ری بردبری، پی کی دی و ارسلا لی گوین، مقایسه نمود. این فیلم نویسندگی اریک هیزرر است که اقتباسی از داستان کوتاه داستان زندگی تو به قلم تد چیانگ است.

لوییس زنی جوان و یک زبان‌شناس برجسته است که اغلب اوقاتش را به تدریس در دانشگاه اختصاص می‌دهد. با فرود آمدن دوازده سفینه فضایی در نقاط مختلف جهان از جمله آمریکا جوی پر از وحشت و ترس و ابهام بر دنیا حاکم می‌شود. ارتش آمریکا با توجه با سابقه لوئیس به سراغش می‌آید و درخواست همکاری می‌دهد تا شاید او بتواند این کلاف سردرگم را باز کند.

این فیلم هوشمندانه و هنری با فیلم‌های موجود در سینما قابل‌مقایسه نیست، به همین دلیل دیدن آن توضیح می‌شود. نقش‌آفرینی ستارگان این فیلم، بخصوص آدامز، بسیار چشمگیر است و به زیبایی و عظمت این فیلم می‌افزاید. او در فیلم عشق و از دست دادن را به شکل عمیقی نشان می‌دهد و بیننده به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

1. فرزندان انسان – Children of Men) ۲۰۰۶)

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

آلفونسو کوارون در قرن جدید چندین فیلم کارگردانی نموده (مانند گرانش) که این فیلم او در سال 2006 از بقیه برتر است. فرزندان انسان از رمان پی دی جیمز در سال 1992 اقتباس شده و مدینه فاسده ای را نشان می‌دهد که در آن انسان به تنش و مشکلات روانی دچار می‌شود. کلایو اوون گروهی (کلر هوپ آشیتی، مایکل کین، چُوِتِل اجیوفور و جولیان مور) را رهبری می‌کند که در روزهای پایانی حیات بشر در سال 2027 درحالی‌که دیگر کسی قادر به تولیدمثل نیست، تلاش می‌کنند در خرابه‌های باقی‌مانده از بریتانیا از یک زن باردار محافظت کنند.

فیلم‌برداری امانوئل لوبزکی آن‌قدر تأثیرگذار است که جایزه بهترین فیلم‌برداری را برای او به ارمغان آورد. شات های کوتاه این فیلم‌بردار و شیوه روایی آن باعث شده که این فیلم به یک اثر علمی تخیلی موفق تبدیل شود.

به این مطلب چه امتیازی می‌دهید؟

25 فیلم برتر علمی تخیلی در قرن 21 (تا به اینجا)

(3 رای - 4.7 از 5)

دیدگاه‌ها (33)

بستن فرم

 1. reza

  مرداد 24, 1397

  کسی درمورد سریال های کره ای اطلاعات داره؟
  اسمشو نمیدونم ولی یه خورده از داستانشو یادمه.داستانش در مورد یه دختر فقیر بود که با یه پسر پولدار اشنا میشه ولی خانواده هاشون مخالف بودنشون با هم هستن.بعد دختره بزرگ میشه و تو یه کارخونه کار میکنه حالا نمیدونم چه کارخونه ای بود و رابطش با اون پسره تقریبا بهم میخوره.زیاد یادم نمیاد دقیقشو ولی میدونم فیلمش مال 7الی8 سال پیشه.اگه اطلاع دارین کمک کنین بخدا خودمو کشتم نتونستم سریالشو پیدا کنم.خیلی هم دنبالشم کمک کنین ممنون میشم.

  پاسخ

 2. فاطمه

  مرداد 21, 1397

  سلام از مدل فیلم هایی مثل inception یا درخشش ابدی یک ذهن پاک میتونین معرفی کنین؟ ممنون میشم

  پاسخ

 3. فاطمه

  مرداد 17, 1397

  سلام. من چند وقته دنبال یه فیلمم هرچی هم میگردم پیداش نمیکنم. اسم فیلم و نمیدونم فقط از داستانش یه مقداری یادمه.
  دو تا خانوم به یه جایی دعوت میشن و دو نفر مامور میشن که اونها رو به اون محل یا جشن ببرن. اما توی راه تصادف میکنن و اون دوتا خانم زخمی میشن و میگن ما نمیتونیم با این قیافه زخمی به اون محل یا جشن بیایم (دقیقا یادم نیست کجا بود) اون دو تا مرد تصمیم میگرن که خودشون رو گریم کنن و جای اون دو خانم وارد جشن بشن و کلی اتفاقات جالب و خنده دار براشون رخ میده
  و اینم میدونم که اخرای فیلم یه رقص جالب دست جمعی هم داره که کری خونیه بین دو تا گروه و این دو مرد که خودشون رو جای اون دو دختر جا زده بودن حسابی با رقصشون حال گروه طرف مقابلو میگیرن.
  خواهش میکنم اگه کسی میدونه کمکم کنه که اسم این فیلم چی بود. خیلی دنبالش گشتم. اینم میدونم که یکی از اون دو تا مرد سیاه پوست بود یا شایدم دوتا شون!
  دقیقا نمیدونم.

  پاسخ

  • عباس حسن زاده

   مرداد 17, 1397

   سلام
   فک کنم منظورتون فیلم “دختران سفیدپوست” (White Chicks) محصول 2004 هستش

   پاسخ

   • فاطمه

    مرداد 20, 1397

    وای..
    واقعا متشکرم.اره دنبال همین بودم
    خییییییییییییلی ممنونم

    پاسخ

  • Cyrus.m.Zarkoob

   مرداد 20, 1397

   Inception

   پاسخ

 4. رحيمه نوروزي

  مرداد 9, 1397

  با سلام دنبال يك فيلم خارجي قديمي مي كردم كه مردي با قدرت ذهن هر كاري مي كنه بليس مي خواهد انرا دستكير كند كه در همين اثناء بمبي خطرناك به جايي برخورد مي كند و مواد خطرناك ان در حال خارج شدن است كه اين مرد با قدرت ذهنش موجب مي شود مواد دوباره به داخل بمب بركردد  

  پاسخ

 5. دی حی

  مرداد 5, 1397

  اقا خداوکیلی چرا الکی یه چیزی مینویسین
  برف‌شکن – Snowpiercer) ۲۰۱۳)
  اینو مزخرف بود… نبینینن…

  پاسخ

  • ادمین

   مرداد 5, 1397

   سلام دوست عزیز،
   نظر شما محترمه منتها اگه به جوایز و امتیازات این فیلم یه نگاه کنید متوجه میشید که شاید به سلیقه شما نخورده نه اینکه فیلم بدی باشه
   IMDB: 7
   Rotten Tomatoes: 95%
   Metacritic: 84%

   این لیست شاید کامل و جامع نباشه ولی طبق نظرات مخاطبین و امتیازات فیلم ها تهیه شده

   پاسخ

 6. eli

  تیر 27, 1397

  یه فیلمی هم بود که چندتا فرشته نمی ذاشتن دختر و پسر به هم برسن و اسم شخصیت اصلیش دیوید بود لطفا اگه اسمش رو میدونید بگید.

  پاسخ

  • سعید

   مرداد 1, 1397

   اسم فیلم The Adjustment Bureau – 2011 هست با بازی مت دیمون و امیلی بلانت.بله فیلم بسیار زیبایی بود.

   پاسخ

 7. بهاره

  خرداد 28, 1397

  ممنونم

  پاسخ

 8. محمد فراهانی

  خرداد 28, 1397

  سلام از رده فیلم هایی مثل شماره 2 میتونید چنتا معرفی کنید؟ بشدت خوشم اومد

  پاسخ

  • بنیامین میرزایی

   خرداد 28, 1397

   اگه از فیلم Arrival خوشتون اومده پیشنهاد میکنم فیلم های زیر رهم از دست ندید:

   Frequency (2000)
   Following (1998)
   Contact (1997)
   La Jetée (1962)
   The Naughty Nineties (1945)

   برخی از فیلم های فوق شاید قدیمی باشن، اما ارزش دیدن رو دارن.

   پاسخ

 9. حمیده

  خرداد 26, 1397

  ممنون از مطالب خودتون کاش فیلم آواتار،جاذبه و بین ستاره ای رو هم می گذاشتید

  پاسخ

 10. رضا

  خرداد 20, 1397

  سلام من دنبال یه فیلم میگردم داستانش اینکه پسری هست که شعبده باز است عده ای در یک فروشگاه دنبال اوهستند . او از دست آنها فرار میکند و وارد یک تونل پر از آب میشود وقتی به انتهای تونل می‌رسد از یک تنه ی درخت به بیرون پرتاب می‌شود و ناگهان پیرمردی روبه رویش ظاهر میشود … اگر امکان داره اسمشو بگید

  پاسخ

 11. مهدی

  خرداد 19, 1397

  چرا انتقام جویان رو نگذاشتین مگه اون خوب نیست

  پاسخ

 12. سیامک

  خرداد 18, 1397

  سلام من دنبال یه فیلم میگردم.داستانش اینه که یه عینک هست که وقتی اونو میزنن میتونن آدم فضایی هارو ببینن.فیلم قدیمیه.اگه میشه میتونید اسمشو بگید

  پاسخ

  • ادمین

   خرداد 18, 1397

   سلام کاربر عزیز،
   فکر میکنم منظورتون فیلم «آنها زنده هستند» (They Live) محصول سال 1988 باشه

   پاسخ

  • میلاد

   تیر 25, 1397

   مردان سیاه پوش

   پاسخ

 13. مهدیه

  خرداد 15, 1397

  سلام خسته نباشید من دنبال یه فیلم تخیلی میگردم امیدوار بودم بتونید بهم کمک کنید در مورد دختریه که یه کتاب داستان پیدا میکنه و هر داستانی میخونه شخصیت ها از کتاب بیرون میان بعد یکی از شخصیت هایی که بیرون اومده دختر رو مجبور میکنه یه سری داستان ها رو بخونه تا با بیرون اومدن شخصیت ها به هدفش برسه خییلی ساله دنبال این فیلمم ولی هیچ جا نتونستم پیدا کنم

  پاسخ

  • ادمین

   خرداد 15, 1397

   سلام،
   فکر میکنم منظورتون فيلم “قلب‌جوهری” (Inkheart) محصول سال 2008 هستش

   پاسخ

   • مهدیه

    خرداد 15, 1397

    اره خودشه خییییییلی ممنونم

    پاسخ

 14. محسن نامجو

  خرداد 13, 1397

  پوستر ماتریکس رو گذاشتین بعد اسم خود فیلم رو ننوشتید ,مگه داریم ؟ انتظارم این بود شماره 1-ماتریکس می بود

  پاسخ

  • ادمین

   خرداد 13, 1397

   سلام دوست عزیز،
   پوستر مربوط به فیلم inception هستش که تو شماره 24 همین لیست ذکر شده.
   فیلم اول ماتریکس در سال 1999 اکران شده و این مطلب برای فیلم های قرن 21 نوشته شده، اگه از سال 2000 به بعد اکران شده بود حتما میتونست شماره 1 این لیست رو به خودش اختصاص بده.
   فیلم های 2 و 3 ماتریکس هم در حد فیلم اول نبودن و ترجیح دادیم تو این لیست ذکر نکنیم اون هارو

   پاسخ

 15. اسماعیل

  اردیبهشت 21, 1397

  با سلام. من یه فیلم علمی تخیلی حدود 20 سال پیش دیدم. فیلمش کره ای چینی یا ژاپنی بود. یه خانواده فقیری بود بچه دار نمیشدن. بعد یه سفینه ای از آسمون سقوط کرد یه بچه توی یه جعبه طلا بود بچه بزرگ شد و خانواده فضایی اون بچه اومدن دنبالش و …
  ممنون میشم اسم فیلم رو بهم بگین

  پاسخ

  • زیبا

   خرداد 12, 1397

   شاهزاده خانمی از ماه (princess from the moon 1987)
   خانواده فقیر از طلا استفاده می کنند و خانه زندگی خوبی دارند دختر که بزرگ میشه خانواده فضایی به دنبالش می آن.

   پاسخ

 16. امیر

  فروردین 10, 1397

  جای فیلم لوسی بین این فیلما خیلی خالیه

  پاسخ

 17. بهزاد

  فروردین 4, 1397

  سلام، پرسش دوست باران مرا امیدوار کرد تا چنین سوالی بپرسم
  چند سال پیش یک فیلم دیدم که یک دسته انگلیسی نشان می داد که با قبایل افریقایی درگیر می شوند و علی رغم عده بسیار زیاد بومی ها به علت تکنیک و تاکتیک صحیح دسته انگلیسی در نبرد پیروز می گردند و نشان افتخار دریافت می کنند
  نام فیلم و هیچ بازیگری را نمی دانم . این فیلم تقریبا از اواسط ان در نیمه شب چند سال پیش از شبکه یک دیدم و به شدت لذب بردم
  با سپاس

  پاسخ

  • عباس

   فروردین 4, 1397

   شاید منظورتون فیلم «طلوع زولو» (Zulu Dawn) باشه. محصول 1979
   یا زولو (Zulu) محصول 1964
   که هر دو جنگ بین نیروهای بریتانیایی با امپراطوری زولو رو نمایش میدن

   پاسخ

 18. باران

  اسفند 24, 1396

  سلام من دنبال یه فیلم علمی تخیلی میگردم که حدود ۷ سال پیش دیدم از تلوزیون هم پخش شد اسمشو نمیدونم و متاسفانه هیچ کدوم از بازیگراش رو هم یادم نیس فقط داستانش یادمه.داستان: یه خانواده به دلیل مشکلات مالی به خونه ی قدیمیه متروکه توی یه جنگل مهاجرت میکنن پسر خانواده یه کتاب توی انبار پیدا میکنه که روش نوشته هرگز بازنشه و خونده نشه چون زندگیه همروبه خطر میندازه پسره بازش میکنه و تمام موجودات کشیده شده توی اون کتاب که خواب بودن بیدار میشن و به اون خونه حمله میکنن اما یه حلقه نامرئی دور خونه وجود داره که از اون محافظت میکنه اما اون حلقه قراره به زودی بشکنه و…

  ممنون میشم کسی کمکم کنه

  پاسخ

  • Amaj

   اسفند 29, 1396

   سلام
   فکر میکنم منظورتون The Spiderwick Chronicles هست…سال 2008 فیلمش ساخته شد البته ار روی یک مجموعه کتاب به همین نام اقتباس شده بود…
   خوندن کتابشو توصیه میکنم فیلمش چندان قوی نبود.

   پاسخ

  • Venom

   اسفند 29, 1396

   فیلم ماجراهای اسپایدرویک به انگلیسیThe Spiderwick Chronicles

   پاسخ

بیشتر بخوانید