نحوه استفاده از تلفن هوشمند و طرح‌های داده در اروپا

شکی نیست که تلفن هوشمند و طرح‌های آن می‌تواند در آن ور آب‌ها به شما کمک کند، بخصوص در نقشه گوگل و یافتن مکان‌های مختلف. اما متأسفانه استفاده از آیفون، اندروید یا تلفن‌های دیگر در اروپا می‌تواند دشوار و درصورتی‌که مراقب نباشید، هزینه‌بر هم باشد. ازآنجایی‌که هر حامل داده متفاوت است ممکن است برخی هزینه بسیاری را اعمال کرده و برخی رایگان باشند. در این راهنما به سؤالات ممکن شما درباره استفاده از تلفن همراه در سفر پاسخ می‌دهیم.

سؤالات ابتدایی درباره تلفن همراه و طرح داده در اروپا

آیا تلفنتان در خارج از کشور کار می‌کند؟

پاسخ کوتاه: بله هر تلفن همراهی که از آیفون 4S جدیدتر باشد در اروپا کار می‌کند.

پاسخ بلند: در اروپا از سیستمی به نام GSM استفاده می‌شود. اگر تلفن همراه شما اندروید یا ویندوز باشد احتمالاً این سیستم آن‌ها را پشتیبانی می‌کند، اما بهتر است که پیش از سفر از ارائه‌دهنده خدمات تلفن همراه در کشور خود دراین‌باره سؤال کنید. همچنین می‌توانید به مدت چند هفته تا چند ماه تلفن همراه اجاره کنید.

راه‌های استفاده از تلفن همراه در اروپا

رومینگ بین‌المللی (آسان اما گران)

درصورتی‌که گوشی تلفن شما در اروپا کار کند باید هزینه رومینگ بین‌المللی پرداخت کنید که گران است. به این معنا که مرور چند صفحه وب و ایمیل می‌تواند 50 دلار هزینه داشته باشد. حتی یک تماس کوتاه یا چند پیامک هم می‌تواند هزینه زیادی داشته باشد.

طرح داده‌های بین‌المللی

مطمئناً حامل داده‌های شما برای سفرهای بین‌المللی چند طرح دارد. این طرح‌ها که هزینه‌بر هستند به شما اجازه می‌دهند که از داده‌ها، تماس‌ها و پیامک‌ها استفاده کنید. در اینجا در ازای 100 تا 200 مگابایت داده باید حدود 20 دلار پرداخت کنید. با این حجم داده تنها می‌توان چند ویدیوی یوتیوب را تماشا کرد یا چند ایمیل و صفحه وب را مرور کرد. تماس تلفنی و پیامک گران‌تر هستند بنابراین بهتر است کمتر از آن‌ها استفاده کنید.

اگر می‌توانید از وای فای رایگان استفاده کنید می‌توانید به وب‌سایت پشتیبان مراجعه کرده و اطلاعات بیشتر را کسب کنید.

سیم‌کارت / داده پیش‌پرداخت شده (مشکل‌ساز اما کارآمد)

نحوه استفاده از تلفن هوشمند و طرح‌های داده در اروپا

ارزان‌ترین گزینه این است که از حامل داده‌های اروپا سیم‌کارت‌های پیش‌پرداختی خریداری کنید. برای این کار باید قفل گوشی خود را باز کنید تا بتواند سیم‌کارت حامل‌های دیگر را قبول کند. مشکل اینجاست که برخی از گوشی‌ها سیم‌کارت‌های خارجی را قبول نمی‌کنند. بنابراین پیش از سفر با حامل داده‌ها تماس بگیرید زیرا آن‌ها در قبال این کار مسئولیت دارند. اگر شرکت مربوطه این کار را انجام نداد می‌توانید از کمک‌های آنلاین استفاده کنید. برخی از وب‌سایت‌ها اطلاعات تلفن شما را دریافت نموده و کد مخصوص باز کردن گوشی را همراه با ایمیل ارسال می‌کنند. سپس با دنبال کردن دستورالعمل می‌توانید قفل گوشی خود را باز کنید.

همچنین بیشتر موبایل فروشی‌های اروپا نیز در ازای دریافت 20 تا 30 دلار این کار را برایتان انجام می‌دهند. ازآنجایی‌که این روش پرزحمت است، بنابراین درصورتی‌که سفرتان طولانی است می‌توانید آن را به کار ببرید.

از کجا سیم‌کارت خریداری کنید

نحوه استفاده از تلفن هوشمند و طرح‌های داده در اروپا

زمانی که قفل گوشی شما باز شد می‌توانید از هر سیم‌کارتی استفاده کنید. بهتر است در خود اروپا سیم‌کارت را خریداری کنید. هر کشور حامل‌های داده خود را دارد و قیمت‌ها تقریباً مشابه هستند. دراین‌باره هم هر کشور قوانین خود را دارد. در برخی از کشورها می‌توانید از سوپرمارکت، کیوسک یا حتی دستگاه فروش خودکار سیم‌کارت خریداری کنید، در برخی از کشورها نظیر فرانسه هم باید از فروشگاه تلفن همراه آن را خریداری کنید (و پاسپورت هم نشان دهید).

معمولاً سیم‌کارت خریداری‌شده اعتبار دارد (اعتبار تماس، پیامک و اینترنت) و شما هم در صورت نیاز می‌توانید آن را شارژ کنید. این شارژ هم از سوپرمارکت و فروشگاه‌های تلفن همراه دریافت می‌شود. می‌توانید با پرداخت پول کد شارژ را دریافت کرده و سیم‌کارت خود را شارژ کنید.

بااین‌حال باید هزینه رومینگ بین‌المللی را پرداخت کنید. برای مثال اگر سیم‌کارت فرانسوی را در آلمان به کار ببرید باید هزینه پرداخت کنید. البته اتحادیه اروپا قانونی اعمال کرده که این عمل را در اروپا غیرقانونی می‌کند بااین‌حال هنوز منحل نشده است. بنابراین در این صورت باید در هر کشور سیم‌کارت جدیدی خریداری کنید تا هزینه رومینگ اعمال نشود.

آیا واقعاً به طرح داده‌ها نیاز است؟

پاسخ کوتاه: نه. می‌توانید از وای فای رایگان کافی‌شاپ‌ها، رستوران‌ها و مکان‌های دیگر استفاده کنید. به همین دلیل زمانی که به آپارتمان یا مسافرخانه بازمی‌گردید دیگر به اینترنت نیاز ندارید.

پاسخ بلند: دشوار اما شدنی است. درست است که استفاده از وای فای رایگان شهرها آسان است اما گاهی اوقات سرعت خوبی ندارد یا قابل‌اعتماد نیست. همچنین ممکن است در شهرهای کوچک وای فای رایگان چندان موجود نباشد. بهترین مکان برای یافتن وای فای رایگان مک‌دونالد، استارباکس، کافه‌ها، مهمان‌سراها و هتل‌ها هستند. برای استفاده از وای فای این مکان‌ها باید از آنجا چیزی خریداری کنید.

به‌طورکلی در طی سفر برای یافتن مسیرها در نقشه گوگل به اینترنت نیاز دارید. دسترسی به پیامک و خدمات تماس هم مفید است.

بنابراین آیا به طرح داده‌ها نیاز دارید؟

اگر تماس تلفنی، پیامک رسانی یا مصرف داده‌هایتان خیلی کم است بهتر است از روش معمول استفاده کنید. زیرا پرداخت هزینه این خدمات از خرید این طرح‌ها ارزان‌تر است. اگر می‌خواهید هرروز مصرف داده داشته باشید بهتر است یکی از طرح‌های ارزان را خریداری کنید و مصرف آن را زیر نظر بگیرید.

نکاتی برای استفاده از وای فای و کاهش مصرف داده‌ها

نحوه استفاده از تلفن هوشمند و طرح‌های داده در اروپا

احتیاط: برخی از برنامه‌ها نظیر فیس‌بوک، ایمیل‌ها، اینستاگرام، اسنپ چت و غیره در طول روز داده‌های بسیاری را دریافت می‌کنند، بدون اینکه شما از آن آگاه باشید. بنابراین می‌توانید تلفن خود را در حالت پرواز قرار دهید در این صورت تمام داده‌ها غیرفعال می‌شوند غیر از GPS. همچنین می‌توانید در تنظیمات گوشی مصرف داده‌های برخی از برنامه‌ها را غیرفعال کنید.

اپلیکشین های آفلاین: برخی از اپلیکیشن ها به‌صورت آفلاین کار می‌کنند بنابراین نباید نگران مصرف داده‌های آن‌ها باشید. برای مثال CityMaps2Go و MapsWithMe بهترین اپلیکشین های آفلاین نقشه‌های شهری هستند. تنها کافی است این برنامه‌ها را نصب کنید و از GPS سیستم استفاده کنند (GPS برای فعال شدن به اینترنت نیاز ندارد). این اپلیکیشن ها هزینه و نگرانی شما را کاهش می‌دهند، بنابراین پیش از حرکت آن‌ها را دانلود و نصب کنید.

تماس از طریق وای فای: WhatsApp یکی از بهترین اپلیکیشن ها برای تماس و ارسال پیام رایگان است. اپلیکیشن های دیگر عبارت‌اند از Skype و Google Voice.

نکات و راهنمایی‌های دیگر

  • آیا می‌خواهید فقط تماس بگیری و پیامک ارسال کنید؟ در این صورت یک سیم‌کارت پیش‌پرداخت شده در اروپا خریداری کنید و این سیم‌کارت 10 تا 20 دلار هزینه داشته و 5 تا 10 دلار اعتبار دارد. سپس می‌توانید اعتبار آن را افزایش دهید.
  • بسیاری از شرکت‌های تلفن همراه به شما این اجازه را می‌دهند که قرارداد خود را متوقف کنید، این امکان در صورت افزایش مدت‌زمان سفر می‌تواند مثبت باشد. در این صورت هرماه مبلغ کمی را پرداخت می‌کنید و دیگر لازم نیست در صورت برگشت به خانه قبض سنگینی را پرداخت کنید.
  • در اروپا شما تنها هزینه تماس و پیامک‌های خود را پرداخت می‌کنید و پیامک‌ها و تماس‌های ورودی رایگان هستند.
  • برخی از اعتبارهای اولیه سیم‌کارت‌های خریداری‌شده تنها چند هفته اعتبار دارند بنابراین حواستان باشد که چه زمانی منقضی می‌شوند. در غیر این صورت ممکن است در ابتدا شارژهای زیادی خریداری کنید و همه آن‌ها باهم منقضی شوند. بنابراین بهتر است در صورت نیاز شارژهای کوتاه خریداری کنید.
  • اگر حوصله این مسائل را ندارید می‌توانید از شرکت‌های خدمات دهنده موبایل یک تلفن همراه اجاره کنید. در این صورت باید بهایی را پرداخت کنید اما دیگر این نگرانی‌ها را ندارید.
  • با کمک اپلیکیشن هایی مانند Skype تماس‌های بین‌المللی برقرار کنید، فقط حواستان باشد که وای فای داشته باشید.
  • حتی ارزان‌ترین داده‌ها هم می‌توانند در صورت استفاده زیاد هزینه‌بر باشند، بنابراین در صورت امکان از وای فای هم استفاده کنید.
  • امن‌ترین راه برای خریدهای آنلاین داده‌های تلفن است نه وای فای.
  • بسته‌های داده بلندمدت هم در اروپا وجود دارد که مخصوص شهروندان اروپایی هستند. ازآنجایی‌که سفر اغلب گردشگران چندان طولانی نیست نمی‌توانند از این بسته‌ها استفاده کنند.
  • سیم‌کارت در انواع مختلفی موجود است بنابراین بدانید که سیم‌کارت مناسب تلفن شما چه اندازه‌ای است.

دیدگاه‌ها

بستن فرم