10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

مرزها محدوده یک کشور را مشخص می‌کنند اما در دنیای امروز دیگر چنین نیست زیرا گاهی اوقات کشورهای همسایه به داخل مرزهای یکدیگر وارد می‌شوند و از آن تخطی می‌کنند.

در اینجا می‌خواهیم این مرزها را به شما معرفی کنیم. شاید بخواهید به این مکان‌ها سفر کنید.

  1. سان مارینو – San Marino

10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

جمهوری سان مارینو یک کشور کوهستانی است که توسط ایتالیا احاطه شده است. این کشور پنجمین کشور کوچک جهان و سومین کشور کوچک ایتالیا است. این کشور تاریخ غنی داشته و یکی از قدیمی‌ترین جمهوری‌های جهان در نظر گرفته می‌شود. تپه‌های سان مارینو و خیابان‌ها و ساختمان‌های قرون‌وسطایی آن این کشور را به یک منطقه زیبا تبدیل نموده است.

  1. لسوتو – Lesotho

10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

کشور کوچک لسوتو در درون کشور بزرگ‌تری به نام آفریقای جنوبی قرار دارد. این کشور کوچک 2 میلیون نفر جمعیت داشته و عضو ملل متحد است. این کشور یکی از 3 کشور آفریقایی است که توسط شاه اداره می‌شود (دو کشور دیگر عبارت‌اند از موراکو و سوازیلند). دوسوم این کشور پوشیده از کوه است که 2200 تا 3000 متر هستند.

  1. استان کالینینگراد – Kaliningrad Oblast

10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

در میان لهستان و لیتوانی در دریای بالتیک یک منطقه بسیار کوچک قرار دارد. ازنظر منطقی این قسمت باید یک ایالت بالتیکی اروپایی باشد. اما این منطقه به روسیه تعلق دارد. این استان در زمان فروپاشی شوروی از روسیه جدا شد و برای مدت‌زمان طولانی توسط آلمانی‌ها اداره می‌شد.

وضعیت جغرافیایی و ترکیب ساختمان‌های آلمانی و معماری روسی این منطقه را به یک منطقه خاص تبدیل نموده است.

  1. جبل طارق – Gibraltar

10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

در خط مرزی اسپانیا قسمتی وجود دارد که اسپانیایی نیست. جبل طارق با وجود آب‌وهوای بسیار خوبش در سراسر سال به بریتانیا تعلق دارد. این منطقه آن‌قدر کوچک است که در حین فرود آمدن هواپیما به فرودگاه خیابان‌های آن بسته می‌شوند. زیرا جاده‌های آن باند فرودگاه محسوب می‌شوند.

اگر می‌خواهید برای مراسم ازدواج مکانی را انتخاب کنید باید به اینجا بروید. تنها با کسب اجازه از یک روز قبل می‌توانید در آنجا ازدواج کنید و ازدواج شما همه‌جا رسمیت خواهد داشت. جان و یوکو و همچنین شین کانری برای ازدواج خود این منطقه را انتخاب نمودند.

  1. ملیلا و کیوتا – Melilla and Ceuta

10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

ملیلا و کیوتا دو شهر اسپانیایی هستند که با موراکو هم‌مرز بوده و در کرانه شمالی آفریقا قرار دارند. هردوی این شهرها نظامی و تجاری بوده و اروپا را به آفریقا متصل می‌کنند. ساکنان آن می‌توانند بدون مالیات خرید کرده و تقریباً مستقل باشند.

این شهر تنها شهر رسمی اروپایی است که در آفریقا جا مانده است، بنابراین از ترکیب فرهنگ‌ها، زبان‌ها، مذاهب و نژادها، شگفت‌زده خواهید شد.

  1. کامپیونه د ایتالیا – Campione d’Italia

10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

این شهر کوچک و زیبای ایتالیایی در سوئیس قرار دارد. در این شهر می‌توانید از یوروی ایتالیا یا فرانک سوئیس استفاده کنید و نامه‌های خود را با کد پستی ایتالیا یا سوئیس ارسال نمایید. به پلیس نیاز دارید؟ با ایتالیا تماس بگیرید. به آتش‌نشان یا آمبولانس نیاز دارید؟ از سوئیس کمک بخواهید.

در این شهر می‌توانید بدون مالیات خرید کرده و اگر به قمار علاقه دارید باید بدانید که قوانین قمار در آنجا راحت‌تر از ایتالیا و سوئیس است.

  1. پوینت روبرتز، واشنگتن – Point Roberts

10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

پوینت روبرتز یک‌شبه جزیره کوچک ایالات‌متحده است که در کانادا قرار دارد. چگونه چنین چیزی ممکن است؟ شاید باور نکنید اما این مسئله تصادفاً رخ داد. زمانی که در سال 1846 قانون مرز کانادا و آمریکا امضا شد، هیچ‌کس حواسش نبود که خط مرزی این شبه‌جزیره را به دو قسمت تبدیل می‌کند.

  1. بارله هرتاگ و بارله ناسائو – Baarle-Hertog and Baarle-Nassau

10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

دو  شهرداری بارله را میان بلژیک و هلند تقسیم کرده‌اند. جالب اینجاست که مدام باید به دنبال این باشید که مرز بلژیک و هلند کجاست اما خوشبختانه در 26 جای شهر می‌توانید این مرزبندی‌ها را مشاهده کنید.

ساختمان‌ها به دو قسمت تقسیم شده و شما می‌توانید ترکیب معماری هلندی و بلژیکی را ببینید. مالیات‌های دو کشور متفاوت هستند، بنابراین در یک خیابان می‌توانند با دو مالیات مختلف خرید کنید.

  1. النحوه – Nahwa

10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

توضیح دادن این مورد جالب چندان آسان نیست. در ابتدا عروسک‌های ماتروشکای روسی را تصور کنید. کوچک‌ترین عروسک، النحوه، یک روستای کوچک است که در امارات متحده عربی قرار دارد. این عروسک کوچک را در داخل یک عروسک بزرگ‌تر در نظر بگیرید. این عروسک بزرگ‌تر عمان نام دارد. سپس باید این عروسک را در یک عروسک بزرگ‌تر یعنی امارات متحده عربی در نظر بگیرید.

جالب بود نه؟

  1. داهالا خاگراباری – Dahala Khagrabari

10 مرز سری که از آن خبر نداشتید

این پرونده تا سال 2015 یکی از مهم‌ترین پرونده‌ها بود. اگرچه این پرونده امروز حل شده اما می‌خواهیم آن را با شما درمیان بگذاریم. داهالا خاگراباری یک قسمت کوچک هندی بود که در داخل بنگلادش که در هند قرار داشت، قرار گرفته بود.

به‌طورکلی در هند 106 منطقه بنگلادشی و در بنگلادش 92 منطقه هندی قرار دارد. در سال 2015 این دو کشور باهم به توافق رسیدند که این قسمت‌ها را باهم مبادله نموده و به مشکلات قدیمی خاتمه دهند.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم