11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

آثار هنری و معماری مختلفی وجود دارد که در سراسر جهان شناخته‌شده هستند. اما اگر تاریخ آن‌ها را مطالعه کنید متوجه می‌شوید که هرکدام از آن‌ها رمز و رازهای خود را دارند. در اینجا برخی از این آثار را به شما معرفی می‌کنیم که حتی خودمان هم از دیدن آن‌ها شگفت‌زده شدیم.

آپارتمان بالای برج ایفل

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

گوستاو ایفل طراح برج معروف فرانسه در بالای این برج یک آپارتمان مخصوص خودش طراحی کرد. او در آنجا استراحت کرده و از مهمانان پذیرایی می‌کرد. او یک بار در آنجا با توماس ادیسون یک مکالمه طولانی داشت. این آپارتمان دارای یک آشپزخانه، سرویس بهداشتی، دو اتاق‌خواب و یک پذیرایی است و البته نمای بسیار زیبایی دارد. امروزه این آپارتمان به یک موزه تبدیل شده که آثار ایفل و ادیسون در آنجا قرار داده شده است.

زنجیرهای شکسته پای مجسمه آزادی

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

مجسمه آزادی به افتخار صدمین سالگرد انقلاب آمریکا توسط مردم فرانسه به آمریکا اهدا شد. این مجسمه نماد آزادی، دموکراسی و لغو بردگی است. به همین دلیل در پای این مجسمه یک زنجیر پاره شده قرار دارد که نشانه رهایی از بردگی است.

نسخه دیگر مونالیزا

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

هنرمندان بسیاری کپی‌های مختلف مونالیزا را کشیده‌اند. اما گفته می‌شود که خود داوینچی از این نقاشی کپی دیگری کشیده است که از نمای دیگری به آن نگاه می‌کند. شاید هم این تابلو توسط یک نقاش یا گروهی از نقاشان رسم شده باشد. متخصصین معتقدند که این نسخه پیش از شاهکار اصلی خلق شده است.

کپسول زمان در کوه راشمور

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

معمار این سازه، گوتزون بورگلوم، قصد داشت در داخل این سازه یک سالن مشاهیر بسازد و درباره تاریخ آمریکا در آنجا اطلاعاتی قرار دهد. او به همین دلیل در پشت آبراهام لینکلن یک حفره ایجاد نمود. اما پس از آن بورگلوم از دنیا رفت و نقشه‌اش ناتمام ماند. در سال 1998، بیش از 50 سال پس از مرگ او کپی مدارک مهم و خاطرات روسای جمهور آمریکا در داخل این سالن تکمیل نشده قرار گرفت که هنوز به‌عنوان یک کپسول زمان در نظر گرفته می‌شود.

کوه مترهورن در دیزنی لند

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

مترهورن در دیزنی لند که بر اساس یکی از کوه‌های آلپ در مرز سوئیس و ایتالیا طراحی و نام‌گذاری شده است، دارای اولین رولرکوستر فولادی است. همچنین در بالای آن یک مکان کوچک وجود دارد که کوهنوردان می‌توانند در آن استراحت کنند، همچنین در آنجا تور بسکتبال هم وجود دارد که به پله‌های چوبی متصل شده است. کوهنوردان و اعضای این مکان برای برنامه‌ریزی و یا در شرایط جوی نامناسب در آنجا جمع می‌شوند.

ظاهر اصلی ابولهول

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

مجسمه بزرگ ابولهول بزرگ‌ترین قدیمی‌ترین مجسمه جهان است. در ساخت این مجسمه از رنگ‌های روشن هم استفاده شده بود که به‌مرور از بین رفت و تنها یک اثر کوچک در پشت گوش‌های مجسمه به‌جا مانده است. همچنین این مجسمه دارای بینی و ریش هم بود که بقایای آن در موزه‌های بریتانیا و مصر دیده می‌شود. برخی معتقدند که این مجسمه سر شیر یا سگ داشت و چهره انسانی آن بعداً حکاکی شده است. شاید این فرضیه برای تفاوت میان جثه بزرگ و سر کوچک این مجسمه توجیه مناسبی باشد.

خلق برج کج پیزا

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

این برج معروف رمز و رازهای مختلفی دارد. بااینکه همه دلیل کج بودن آن را می‌دانند اما کسی نمی‌داند چه کسی برج ناقوس کلیسای پیزا را ساخت. یکی از دلایل این عدم آگاهی این است که این ناقوس در طی 200 سال ساخته شد. تاریخ شناسان معتقدند که احتمالاً ساخت آن را بونانو پیزانو به عهده داشت، برخی دیگر هم ساخت آن را به دیوتیسالوی نسبت می‌دهند، زیرا او کلیسای مجاور برج را که به همان سبک است، ساخته است.

نقاشی دانائه از رامبرانت

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

رامبرانت اثر دانائه را دو سال پس از ازدواجش با ساسکیا ون آیلن برگ خلق کرد. او در بسیاری از آثارش چهره همسرش را رسم کرده است اما مشخص نیست که چرا در مقایسه با دیگر آثارش در سال‌های 1630، در این اثر چهره همسرش چندان مشخص نیست. همچنین این اثر او بیشتر به آثار اواخر دوران هنری‌اش شبیه است. به‌تازگی برای این سؤالات پاسخ‌هایی ارائه شده است. زمانی که این اثر را با اشعه ایکس بررسی کردند شباهت چهره موجود در نقاشی با همسر نقاش واضح‌تر شد. به نظر می‌رسد که این نقاشی پس از مرگ همسر رمبرانت و زمانی که او با زنی به نام گیرتج دیرکس آشنا شده بود، دوباره بازسازی شد. چهره دانائه به‌گونه‌ای تغییر یافت که نشان‌دهنده چهره هردوی این زنان باشد.

نام معروف‌ترین جاذبه توریستی بریتانیا

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

بیگ بن نام برج خانه‌های پارلمانی بریتانیا نیست بلکه تنها نام ساعت آن است. تا سپتامبر 2012 نام رسمی این سازه “برج ساعت قصر وستمینستر” بود. اما اکنون نام آن برج الیزابت است. تا امروز کسی نمی‌داند که به چه دلیل نام آن را بیگ بن گذاشته‌اند. طبق یکی از فرضیه‌ها بیگ بن نام یک مرد قوی بود که پی این ساعت را در مکان امروزی‌اش قرار داد. فرضیه دیگر عنوان می‌کند که بیگ بن به نام یک قهرمان سنگین‌وزن بوکس به نام بنجامین کانت بازمی‌گردد.

رنگ پل گلدن گیت

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

پل گلدن گیت یکی از مناظر جهان است که از آن عکس‌های زیادی موجود است. مدت زیادی طول کشید که برای ساخت آن با نیروی دریایی ایالات‌متحده توافق حاصل شود. پس‌ازاینکه مجوزهای لازم دریافت شد، نیروی دریایی تقاضا کرد که آن را به رنگ‌های سیاه و زرد نقاشی کنند تا در مه مشخص باشد. در پایان معمار این پل، اروینگ مارو، ارتش را متقاعد کرد که رنگ آن نارنجی سیر باشد. اگرچه مشخص نیست که این رنگ در شرایط مختلف آب و هوایی مشخص است اما این رنگ به این پل جذابیت چشمگیری بخشید.

آسمان در اثر جیغ

11 معمای آثار معروف که بیشتر ما از آن بی‌خبریم

نام اولیه این اثر از ادوارد مونک “جیغ طبیعت” نام داشت. این هنرمند در خاطرات اش می‌نویسد:

“ناگهان آسمان به رنگ خون درآمد؛ احساس خستگی کردم، برجایم ایستادم و به یک نرده تکیه کردم، می‌توانستم زبانه‌های آتش و خون را در پهنای لاجوردی دشت ببینم و شهری که…”

در سال 2003 گروهی از اخترشناسان این فرضیه را ارائه دادند که رنگ قرمز روشنی که هنرمند را به وجد آورده بود درنتیجه انفجار آتش‌فشان کراکاتوآ در سال 1883 به وجود آمده بود. حجم وسیعی از گردوخاک‌های آتش‌فشانی به جو زمین وارد شد که درنتیجه آن تا چند سال نورهای شعله مانندی در آسمان دیده می‌شد.

                               

دیدگاه‌ها

بستن فرم