50 فیلم برتر غیر انگلیسی زبان تا به امروز

50 فیلم برتر  غیر انگلیسی زبان تا به امروز

رفته‌رفته فیلم‌های خارجی بیشتری وارد بازار شده و کار را برای انتخاب برترین فیلم خارجی سخت می‌کند. به همین دلیل می‌خواهیم در این مقاله شما را راهنمایی کرده و برترین فیلم‌های خارجی را به شما معرفی کنیم. بنابراین در انتخاب 50 فیلم برتر خارجی با ما همراه باشید.

قاتل – 1989- The Killer

50 فیلم برتر خارجی

چه به فیلم‌های اکشن علاقه داشته باشید چه نداشته باشید درهرحال این بهترین فیلم اکشن 25 سال اخیر است. شاید جان وو نابغه سینمای هنگ‌کنگ می‌توانست فیلم‌های اکشن تری هم بسازد اما این فیلم او یک بسیار عالی است. شاید این فیلم او را بتوان با فیلم‌های کوئنتین تارانتینو مقایسه نمود.

مرگ آقای لازارسکو – 2005 – The Death of Mr. Lazarescu

50 فیلم برتر خارجی

این فیلم که درباره مرگ یک فرد براثر عدم مراقبت در بیمارستان است در حقیقت سازمان بهداشت رومانی را زیرسوال می‌برد. این فیلم ملودرام از کریستی پیویو در سینمای آرام و کند این کشور موج جدیدی را ایجاد خواهد نمود.

قدرت ایالت کانگوون – 1989 – The Power of Kangwon Province

50 فیلم برتر خارجی

هونگ سانگ سو کارگردان کره جنوبی با تولید یک فیلم درباره تعطیلات شهرنشینان، حال و هوای فیلم‌های وودی آلن را دوباره زنده کرد. در این فیلم یک دانش‌آموز با سفر به کوهستان با یک پلیس وارد رابطه شده و سپس روابط شخصی و جنسی یک پروفسور بر بیننده آشکار می‌شود. این فیلم با آشکار نمودن چنین مفاهیمی موج مدرنیته را در سینمای کره جنوبی آغاز می‌کند.

گل‌های شانگهای – 1998 – Flowers of Shanghai

50 فیلم برتر خارجی

این فیلم داستان زندگی زنان در یک روسپی‌خانه را نشان می‌دهد که به عقیده برخی تأثیرگذار و به عقیده دیگران بدبینانه است. درهرصورت این تجربه فیلم‌ساز تایوانی، هو هسیاو هساین، یک تجربه موفق است. او با تولید این فیلم و چندین فیلم دیگر به یکی از چهره‌های محبوب سینمای کشورش تبدیل شده است.

ده فرمان – 1988 – The Decalogue

50 فیلم برتر خارجی

این فیلم محصول سینمای لهستان به کارگردانی کریشتوف کیشلوفسکی یکی از فیلم‌های موفق این کارگردان است. این فیلم در اصل به‌صورت ده فیلم کوتاه تلویزیونی ساخته شد و طرفداران بسیاری به دست آورد.

کشتی روسی – 2002 – Russian Ark

50 فیلم برتر خارجی

در این فیلم از الکساندر سوکوروف، کارگردان روسی، صحنه‌هایی از استادیوم، موزه بزرگ سن پترزبورگ و کاخ سلطنتی زمستانی را می‌بینیم. اما در پس این نماها داستان انزوای تاریخ روسیه به نمایش درآمده است.

زمانی که یک زن از پله‌ها بالا می‌رود – 1960 – When a Woman Ascends the Stairs

50 فیلم برتر خارجی

محله گینزا در توکیو که پر از کلوپ شبانه است مرکز اصلی این فیلم ملودرام است که در آن یک زن بیوه در بار کار می‌کند و اطرافیان اش به او خیانت می‌کنند. هیدکو تاکامین، ستاره زن ژاپنی، در این فیلم نقش‌آفرینی کرده و میکیو ناروس کارگردان این فیلم است.

روح کندوی عسل – 1973 – Spirit of the Beehive

50 فیلم برتر خارجی

این فیلم به‌عنوان اولین فیلم ویکتور اریک یکی از شاهکارهای سینمای اسپانیا است که در آن یک دختربچه در جستجوی داستان فرانکشتاین و شخصیت اصلی آن است. فیلم‌هایی نظیر “هزارتوی پن” از این فیلم سرچشمه گرفته‌اند اما این فیلم توانسته به‌خوبی تخیل کودکی و از دست دادن معصومیت را به نمایش بگذارد.

یی یی – 2000 – Yi Yi (A One and a Two…)

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم موفق از ادوارد یانگ درباره یک خانواده تایوانی از طبقه متوسط که در آن لحظه‌های غم و ناراحتی، تنهایی، تولد و مرگ، به نمایش درآمده و ازلحاظ احساسی بسیار تأثیرگذار است.

توت‌فرنگی‌های وحشی – 1957 – Wild Strawberries

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم به کارگردانی اینگمار برگمن، کارگردان سوئدی، و نقش‌آفرینی ویکتور شوستروم درباره پروفسوری که برای دریافت یک جایزه سفری را آغاز می‌کند. اگرچه برگمن فیلم‌های موفق دیگری نیز دارد اما بسیاری این فیلم را موفق‌ترین اثر او می‌دانند.

شوآ – 1985 – Shoah

50 فیلم برتر خارجی

بنا به دلایلی درباره واقعه هولوکاست مدارک چندانی وجود ندارد. به همین دلیل کارگردان این فیلم، کلود لنزمن، به‌جای استفاده از آرشیو خسته‌کننده گذشته از مصاحبه با هفت نفر استفاده می‌کند. این هفت نفر شامل نجات‌یافتگان، افراد بی‌طرف و مجرمین، هستند. این فیلم یک فیلم خارق‌العاده و تأثیرگذار است.

نبرد با زن – 1969 – A Touch of Zen

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم موفق و هنری از کینگ هو درباره یک استاد کنگ فوی بودایی که عاشق شده است. مشخصه کینگ هو این است که با فیلم‌هایش همانند یک اثر هنری برخورد می‌کند. انگ لی در تولید فیلم خود به نام “ببر خیزان، اژدهای پنهان” از صحنه‌های نبرد این فیلم استفاده می‌کند.

شبی در خانه ماد – 1969 – My Night at Maud’s

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم موفق از اریک رومر با هنرمندی ژان لوئیز ترنتینیان، که یک مهمانی به یک جلسه برای تبادل ایده‌ها و نظرات تبدیل می‌شود. این فیلم مینیمالی از او بر فیلم‌های موفق دیگری ازجمله فیلم‌های وودی آلن تأثیر گذاشت.

نمای نزدیک – 1990 – Close-Up

50 فیلم برتر خارجی

فیلمی از عباس کیارستمی که در آن صحنه‌های تخیلی با صحنه‌های حقیقی مستند مانند ترکیب شده است و در آن یک مرد به خاطر جا زدن خودش به‌جای محسن مخملباف دستگیر شده است. این فیلم زیبا به‌خوبی توانسته حقیقت را زیرسوال ببرد.

یوجیمبو – 1961- Yojimbo

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم به کارگردانی آکیرا کوروساوا که از فیلم‌های نوآر سال‌های 1940 الهام گرفته و درباره شهری است که هیچ عدالتی در آن دیده نمی‌شود. این فیلم موفق باعث شد که سرجیو لئونه “به خاطر یک مشت دلار” خود را از روی این فیلم بسازد.

اسکله – 1962 – La Jetée

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم علمی تخیلی رمانتیک از کریس مارکر که تنها 28 دقیقه است و بازماندگان جنگ‌های هسته‌ای را نمایش می‌دهند. در این فیلم با کمک تصاویر نابودی پاریس نشان داده شده و سپس می‌بینیم که از طریق یک فضای پل مانند به گذشته شادتری وارد می‌شویم. طرح این فیلم بر فیلم “دوازده میمون” تری گیلی‌ام تأثیر گذاشته است.

مهر هفتم – 1957 – The Seventh Seal

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم موفق سوئدی از اینگمار برگمن در مورد یک شوالیه قرون‌وسطایی است که سفری را از سرزمین طاعون‌زده آغاز کرده است و یک بازی شطرنج میان او و مظهر مرگ که برای ستاندن جان او آمده است.

چهارصد ضربه – 1959 – The 400 Blows

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم از فرانسوا تروفو که در آن شاهد زندگی یک پسر نوجوان به نام آنتوان دوآینل (که توسط ژان پیر لئو ایفا شده) و چالش‌های او در سن بلوغ هستیم. این فیلم با توجه کردن به زندگی نوجوانان توانست بر فیلم‌سازان آینده، مانند وس اندرسون، تأثیر بگذارد.

پاتر پانچالی – Pather Panchali – 1955

50 فیلم برتر خارجی

اگر تابه‌حال از فیلم‌های هندی استقبال نکرده‌اید پس باید حتماً از این فیلم دیدن کنید. یک فیلم از ساتاجیت رأی درباره یک خانواده فقیر بنگالی که با نشان دادن کوچک‌ترین جزئیات به فقر و مشکلات زندگی آن‌ها بیشتر پی می‌بریم.

پی یرو خله – 1965 – Pierrot le Fou

یک فیلم موفق از ژان لوک گدارد که از ستاره‌هایی مانند ژان پاول بلماندو و آنا کارینا استفاده می‌کند. این دو نفر نقش یک زوج عاشق خلاف‌کار را به نمایش می‌گذارند و از این نظر جز فیلم‌های موج نوی سینمای فرانسه محسوب می‌شود.

روز خشم – 1943 – Day of Wrath

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم کلاسیک سیاه‌وسفید از کارل تئودور درایر که یک داستان قرن هفدهمی را روایت می‌کند. این فیلم درباره داستان جادوگران است که در آن شاهد سوزاندن یک زن مسن به جرم جادوگری هستیم. باقی فیلم همانند یک تریلر آخرالزمانی است که خانواده، طمع، شهوت و ایمان را نشان می‌دهد.

ویریدیانا – 1961 – Viridiana

50 فیلم برتر خارجی

فیلمی ساختهٔ لوئیس بونوئل که کلیسای کاتولیک فیلم را به‌شدت محکوم کرد و آن را کفرآمیز خواند. نمایش فیلم در اسپانیا ممنوع شد. در حقیقت بونوئل پس از طی کردن یک دوره تبعید به اسپانیا بازگشته بود که این فیلم را ساخت. فیلم درباره یک راهبه تازه‌کار است که تقوای او به ضررش تمام می‌شود. این فیلم را می‌توان پارودی “شام آخر” دانست که به همین دلیل توسط واتیکان محکوم شد اما جایزه فستیوال کن را از آن کارگردان نمود.

آندری روبلوف – 1966 – Andrei Rublev

50 فیلم برتر خارجی

فیلم‌سازان شوروی در دوران استالین آزادی چندانی نداشتن. به همین دلیل در این فیلم از آندری تارکوفسکی تصویری از آزادی هنرمند را می‌بینیم. این فیلم برداشتی آزاد از زندگی نقاشی قرن پانزدهمی مسیحی است که در آثارش از سیاست نیز استفاده می‌کند. اگرچه این فیلم‌ساز با ساخت این فیلم با مشکل مواجه شد و فیلمش ممنوع شد اما فیلم موفقی از آب درآمد.

هفت سامورایی – 1954 – Seven Samurai

50 فیلم برتر خارجی

یک روستای آرام ژاپنی توسط خلاف‌کاران محاصره شده و ساکنان آن مبارزانی را استخدام می‌کنند تا از مردم روستا دفاع کنند. فیلم‌سازی موفق آکیرا کوروسوا از این طرح ساده یک فیلم موفق به وجود می‌آورد. این فیلم موفق توانست الهام‌بخش فیلم‌های دیگری باشد که از طرح آن استفاده می‌کنند.

هیروشیما عشق من – 1959 – Hiroshima Mon Amour

50 فیلم برتر خارجی

موج جدید سینمای فرانسه تنها به فیلم‌سازانی مانند گدارد و ترافا مرهون نیست، بلکه آلن رنه نیز با این فیلم سیاه‌وسفید خود در آن نقش مهمی ایفا نمود. امانوئل ریوا نقش یک زن فرانسوی را ایفا می‌کند که در روزهای جنگ‌زده هیروشیما با یک مرد ژاپنی رابطه دارد و این رابطه خاطرات رابطه او با یک سرباز آلمانی را زنده می‌کند. اما قدرت فیلم تنها به این داستان محدود نمی‌شود و از جلوه‌های بصری زیبایی استفاده می‌کند.

در حال و هوای عشق – 2000 – In the Mood for Love

50 فیلم برتر خارجی

این فیلم رمانتیک موفق از ونگ کار وای نیز باید در این لیست جای بگیرد. یک روزنامه‌نگار مرد و یک زن جوان که همسرش همیشه سرکار است در یک آپارتمان در هنگ‌کنگ زندگی می‌کنند و گهگاه باهم برخورد می‌کنند. فیلم‌برداری موفق کریستوفر دوئل و صداگذاری نات کینگ کول، یک فیلم موفق به وجود وردِ است.

اشک‌های تلخ پترا فون کانت – 1972 – The Bitter Tears of Petra von Kant

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم فرانسوی از راینز ورنر فاسبیندر درباره بازی قدرت میان یک طراح مد و مدل جوانش، که این فیلم را به یک الگوی موفق برای یک فیلم پست‌مدرنی مانند “همه‌چیز درباره اوا” تبدیل می‌کند. فاسبیندر که در طول زندگی هنری‌اش 40 فیلم ساخت و در حدود 40 فیلم هم نقش‌آفرینی کرد و در زمان مرگش براثر مصرف مواد مخدر تنها 37 سال داشت.

نبرد الجزیره – 1966 – The Battle of Algiers

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم جنگی ایتالیایی اثر جیلو پونته کوروو که مبارزه علیه نیروهای استعماری فرانسه در آفریقای شمالی را نشان می‌دهد و با صحنه‌های قتل، خشونت و بمب‌گذاری همراه است. این فیلم توانست بر فیلم‌های مختلف هالیوودی مانند The French Connection و فیلم‌های مایکل من تأثیر بگذارد. اما تأثیرات گروه‌های شورشی از این فیلم بود که سروصدای زیادی به پا کرد.

توهم بزرگ – 1973 – Grand Illusion

50 فیلم برتر خارجی

در این فیلم از ژان رنور جایگاه اجتماعی از وطن‌پرستی یا تفاوت‌های عقیدتی مهم‌تر است به همین دلیل در میان اسیران فرانسوی و سربازان آلمانی زندان بان آن‌ها در طی جنگ جهانی اول، خیانت‌های بسیاری دیده می‌شود. البته درباره جنگ فیلم‌های مختلفی ساخته شده است اما هیچ‌کدام مانند این فیلم هویت انسانی را تحلیل نکرده‌اند.

رم، شهر بی‌دفاع – 1946 – Rome, Open City

50 فیلم برتر خارجی

بسیاری صحنه پایانی این درام جنگ جهانی دوم را اولین فیلم نئورئال می‌دانند. زیرا در آن زمان دیدن این صحنه پس از 100 دقیقه از شروع فیلم واقعاً تأثیرگذار بود. توانایی روبرتو روسلینی برای تولید چنین فیلم تأثیرگذاری در آن زمان شایسته تقدیر است.

گوشواره‌های مادام … – 1953 – The Earrings of Madame de.

50 فیلم برتر خارجی

در این فیلم رمانتیک موفق از مکس افولس، دنیل داریکس یک کنتس بدهکار است که گوشواره‌های هدیه همسرش، چارلز بویر، را به فروش می‌رساند. آن‌ها درنهایت به دست یک بارون ایتالیایی می‌افتند که می‌خواهد توجه این کنتس را به خود جلب کند. تکنیک‌های فیلم‌برداری به ما نشان می‌دهد که باید شاهد یک پایان تراژیک باشیم. صحنه رقص بارون و کنتس یکی از صحنه‌های زیبای این فیلم است.

چترهای شربورگ – 1964 – The Umbrellas of Cherbourg

50 فیلم برتر خارجی

تمام دیالوگ‌های خوانده شده در این فیلم موزیکال از ژاک دمی، ازجمله بهترین آثار کاترین دنو و کارگردان فیلم بودند. درواقع این شیوه یکی از شیوه‌های جدید ساخت فیلم‌های موزیکال بود که حاصل زحمات آهنگ‌سازی به نام میشل لگراند بود.

ژان دیلمان، شماره 23 که دو کومرس، 1080 بروکسل – 1975 – Jeanne Dielman, 23 quai du Commerce, 1080 Bruxelles

50 فیلم برتر خارجی

یک شاهکار زنانه از کارگردان زن بلژیکی، شانتل آکرمن، درباره کار زنان و روسپی‌گری، که هیچ‌گاه از هم جدا نبودند، و همان‌طور که از عنوان فیلم پیداست همیشه نیازمند توجه و تحلیل بودند. این فیلم در رابطه با نقش زنان و جایگاه آن‌ها یک فیلم موفق بود.

دنباله‌رو – 1970 – The Conformist

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم ایتالیایی که به‌عنوان یک شاهکار بصری در نظر گرفته شده و با نشان دادن فاشیست سال‌های 1930، الهام‌بخش فیلم‌هایی چون “اینک آخرالزمان” بوده است. این فیلم به کارگردانی برناردو برتولوچی یک داستان فاشیستی را از دیدگاه روانشناسانه و هوشمندانه تحلیل می‌کند. در طول این سال‌ها این فیلم به‌عنوان یکی از فیلم‌های موفق سینمای سیاست در نظر گرفته شده است.

آگیره، خشم پروردگار – 1972 – Aguirre: The Wrath of God (19

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم از ورنر هرزوگ که قرن 16 را به نمایش می‌گذارد و فردی که در آن زمان در جستجوی هفت شهر گنج است، پایان این فیلم ازجمله صحنه‌های فراموش‌نشدنی است. اگرچه هرزوگ بعداً به مستندسازی پرداخت، اما این اثر از او یک فیلم‌ساز موفق ساخت.

زنگ تفریح – 1967 – Playtime

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم از ژاک تاتی که در آن این کارگردان دوباره در نقش موسیو هولو ظاهر شده و در یک شهر بزرگ رها می‌شود. در این فیلم کمدی هولو به دنبال مصاحبه کاری است و دراین‌بین صحنه‌های کمدی دیده شده و درعین‌حال شخصیت انسانی نیز تحلیل می‌شود. در حقیقت با دیدن این فیلم نمی‌توانید صحنه‌های کمدی آن را پیش‌بینی کنید.

سلین و ژولی قایق‌سواری می‌کنند – 1974 – Céline and Julie Go Boating

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم کمدی فرانسوی جادویی و بینامتنی به کارگردانی ژاک ریوت که دیدن آن خالی از لطف نیست. در این فیلم وارد یک دنیای رویاگونه می‌شوید که دران صحنه‌های مختلفی از داستان آلیس در سرزمین عجایب و حتی خون آشام ها را خواهید دید.

داستان توکیو – 1953 – Tokyo Story

50 فیلم برتر خارجی

شاهکار یاسوجیرو ازو، یک درام خانوادگی ژاپنی که با شیوه روایی ساده و متفاوتش، یک داستان چر احساس از دوران پیری و میان‌سالی والدین را نشان می‌دهد. نکته مهم این داستان نمایش فروپاشی انسانیت است که فیلم را به یک تراژدی تبدیل می‌کند.

جذابیت پنهان بورژوازی – 1972 – The Discreet Charm of the Bourgeoisie

50 فیلم برتر خارجی

لوئیز بونوئل با تولید این فیلم زیبا، طرفداران سینمای صامت سورئال، ضددین و مدرن، را شگفت‌زده نموده و جایزه اسکار را از آن خود کرد. این فیلم درباره افرادی از طبق بالای جامعه است که باوجود مشکلات موجود در اجتماع هنوز سعی می‌کنند در کنار هم شام بخورند.

راشامون – 1950 – Rashomon

50 فیلم برتر خارجی

به نظر شما چگونه می‌توان این فیلم چندوجهی از اکیرا کوروسوا درباره یک مجرم افسانه‌ای را تحلیل کرد؟ طرفداران این فیلم را یک همکاری موفق میان کارگردان و بازیگر موردعلاقه‌اش، توشیرو میفون، می‌دانند. تاریخ‌دانان این فیلم را یک فیلم موفق می‌دانند که سینمای ژاپن را به غرب معرفی نمود. امروزه هم این فیلم به‌عنوان یک فیلم پست‌مدرن از آن زمان تلقی می‌شود.

ترس روح را می‌خورد – 1974 – Ali: Fear Eats the Soul

50 فیلم برتر خارجی

فیلمی رمانتیک و درام به کارگردانی راینر ورنر فاسبیندر که از موضوع “عشق ممنوعه” یک فیلم ملودرام هالیوودی (All That Heaven Allows) الهام گرفته است. امی یک زن آلمانی است که عاشق یک جوان عربی به نام علی می‌شود. در این فیلم رابطه عاشقانه، فارغ از محدودیت‌های نژادی و رنگ پوستی، نشان داده می‌شود. نقاط ضعف علی و امی، بی‌تجربگی و لجاجتشان، در رابطه آن‌ها مشکلات بیشتری ایجاد می‌کند.

زندگی شیرین – 1960 – La Dolce Vita

فیلمی کمدی-درام به کارگردانی فدریکو فلینی که یک هفته از زندگی مارچللو روبینی، روزنامه‌نگار مجله‌های شایعه‌پرداز در رم و جستجوی بی‌سرانجام او را برای یافتن عشق و خوشبختی به تصویر می‌کشد. یکی از جزئیات مهم این فیلم معرف نقش اجتماعی عکاسی به نام پاپارازو بود. این فیلم فلینی ازجمله فیلم‌های مهمی بود که بر فرهنگ آن دوره تأثیر بسیار مهمی داشت و نقش و جایگاه سلبریتی ها را نشان می‌داد. زندگی شیرین حسرت سینما برای داشتن روزهای خوب در آینده و آگاهی او از وضعیت آن دوره را نشان می‌دهد.

پرسونا – 1966 – Persona

50 فیلم برتر خارجی

این فیلم از اینگمار برگمن یکی از پراهمیت‌ترین فیلم‌هایش است که رابطهٔ متقابل دو زن به نام‌های الیزابت و آلما را نشان می‌دهد. الیزابت هنرپیشهٔ موفقی است که در طول اجرای نقش الکترا لال شده است و آلما پرستاری است که باید از او مراقبت کند. پایان این فیلم بحث‌های متعددی به راه انداخت. آیا آن دو در پایان فیلم، همان‌طور که داستان فیلم اشاره می‌کند، به هم نزدیک‌تر می‌شوند؟ و این دست سؤالات درباره فیلم‌برداری و معنی و مفهوم فیلم بسیار هستند.

ناگهان بالتازار – 1966 – Au Hasard Balthazar

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم موفق از رابرت برسون که موج جدیدی به صحنه آورد و نوعی تقابل مذهبی به شمار می‌رود. در حقیقت شخصیت اصلی این فیلم یک الاغ است و در حقیقت این داستان سمبل معانی و مفاهیمی است که از طریق داستان حیوانات بیان می‌شود. این داستان را می‌توان به‌نوعی یک داستان مسیح وار دانست.

8 2/1 – 1963

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم که بر اساس پیشرفت فیلم‌سازی فدریکو فلینی که سینما را به موج جدیدی رسانده است و مفاهیم آخرالزمانی را با سورئالیسم ایتالیایی ترکیب می‌کند و با خود سبک جدیدی را به وجود آورده است. البته تا پیش از تولید این فیلم فیلم‌سازان دیگری هم سعی کرده بودند مفاهیم این‌چنینی را نشان دهند اما تابه‌حال کسی نتوانسته بود این‌چنین آزادانه خود و آرمان‌هایش را به نمایش بگذارد. این فیلم بر فیلم‌سازان دیگری نیز تأثیر گذاشت.

از نفس افتاده – 1960 – Breathless

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم از کارگردان فرانسوی ژان لوک گدار که به‌تازگی به مناسبت سالگرد 50 سالگی‌اش در برخی سینماهای جهان نمایش داده شد و احتمالاً نسل جدیدی از طرفداران را به دست خواهد آورد. این فیلم موضوع جدیدی را به نمایش می‌گذارد، شخصیت‌های جالبی که در خیابان‌های پاریس دیده می‌شوند و ماجراهای جالبی که برایشان رخ می‌دهد. نکته جالب درباره این فیلم معرفی کردن تصویر زنده و جدیدی از شهر پاریس است. این فیلم یک نمونه موفق از سینمای خارجی است.

سانشوی مباشر – 1954 – Sansho the Bailiff

50 فیلم برتر خارجی

“انسان بدون بخشش همانند یک حیوان است” این جمله مفهوم اصلی و کلی این فیلم ژاپنی است. کارگردان ژاپنی می‌خواهد نشان دهد که چگونه با مهربانی می‌توان علیه این دنیای ظالم مبارزه کرد. یک مادر از دختر و پسرش دور شده زیرا آن‌ها به سانشو که یک فرد حکومتی ظالم است فروخته شده‌اند. پس از سال‌ها این فرزندان دوباره ماردشان را می‌بینند. هنرمندی فیلم‌ساز به همراه هنر فیلم‌برداری فیلم صحنه‌های زیبا و تأثیرگذاری به وجود آورده است.

ماجرا – 1960 – L’Avventura

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم درام ایتالیایی به کارگردانی میکل آنجلو آنتونیونی که نشان می‌دهد زندگی مدرن چگونه توانسته روح انسان را از بین ببرد. زمانی که این فیلم در فستیوال کن به نمایش درآمد عده‌ای از آن استقبال نموده و عده‌ای آن را نقد کردند. مخالفان این فیلم در اشتباه بودند زیرا این فیلم توانست جلوه‌های سینمایی جدید و نو ایجاد کند. در گردشی دسته‌جمعی در یک جزیرهٔ غیرمسکونی، آنا ناپدید می‌شود و دوستانش به جستجوی او می‌پردازند. این جستجو محبوب آنا، ساندرو و کلودیا را به هم نزدیک می‌کند.

قاعده بازی – 1939 – Rules of the Game

50 فیلم برتر خارجی

یک فیلم فرانسوی از ژان رنوآر درباره فردی که از قشر مرفه جامعه است که در ویلایی نزدیک آل سایس جمع شده‌اند تا بنا بر عادت همیشگی پایان هفته را به شکار خرگوش و پرنده بپردازند. این فیلم در قالب این داستان می‌خواهد جامعه بورژوای اروپا را نقد کند که طبقات اجتماعی مختلفی را به وجود آورده بودند. اغلب سینماگران این فیلم را دوست دارند زیرا قوانین جدید سینمایی به وجود آورده است.

ام – 1931

50 فیلم برتر خارجی

اولین فیلم منتخب ما فیلمی به کارگردانی فریتس لانگ است که برترین فیلم او به شمار می‌رود. این فیلم یک داستان رئال از یک قاتل روان‌پریش است که کودکان را به قتل می‌رساند. تأثیر این فیلم را می‌توان در فیلم‌های “هفت” و “اره” مشاهده نمود. شخصیت قاتل در ابتدا در سایه دیده می‌شود و سپس به‌تدریج از سایه بیرون آمده و در مرکز توجه قرار می‌گیرد. این فیلم را می‌توان نوعی استقبال تماشاگران و فیلم‌سازان از خاموش شدن و از بین رفتن ارزش‌های آلمان نازی و تأثیر آن بر سینما و جامعه دانست.

                               
بوتکمپ پایتون

دیدگاه‌ها

بستن فرم